Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

797/B/1991. AB határozat

a vízgazdálkodási társulatokról szóló 1977. évi 28. tvr. végrehajtására kiadott 41/1977. (XI. 3.) MT rendelet 3. § (5) bekezdése, az 5-11. §-ai és a 17. § (3) bekezdése, valamint a 18. § (1) bekezdés c), d) pontjai alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványok vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos megállapítására irányuló indítványok tárgyában meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság a vízgazdálkodási társulatokról szóló 1977. évi 28. tvr. (a továbbiakban: tvr.) végrehajtására kiadott 41/1977. (XI. 3.) MT rendelet (a továbbiakban: Ttvr.) 3. § (5) bekezdése, az 5-11. §-ai és a 17. § (3) bekezdése, valamint a 18. § (1) bekezdés c), d) pontjai alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványokat elutasítja.

INDOKOLÁS

1. A vízgazdálkodási társulatokról szóló 1977. évi 28. törvényerejű rendelet 3. § (1) bekezdése szerint a társulatot a helyi közcélú vízgazdálkodási feladat megvalósításában érdekelt jogi személyek és állampolgárok többsége önkéntesen hozza létre.

A társulat közcélú feladataiban érdekeltnek kell tekinteni minden jogi és természetes személyt, aki az érdekeltségi területen ingatlant használ (3. § (3) bekezdés).

A társulat érdekeltségi területe az a terület, amelyre a helyi közcélú vízgazdálkodási feladat ellátása során megvalósuló vízilétesítmény műszaki hatása kiterjed (3. § (2) bekezdés).

Az érdekelt a társulat közcélú feladatainak megvalósításához érdekeltsége arányában köteles hozzájárulni (3. § (5) bekezdés).

A Ttvr. 22. § (1) bekezdése a tvr. végrehajtásáról való gondoskodásra a Minisztertanácsot hatalmazza fel. A 41/1977. (XI. 3.) MT rendelet (a továbbiakban: Tvhr.) 5. § (1) bekezdése szerint az érdekeltségi hozzájárulás összege a taggyűlés által megállapított teljes hozzájárulási összegnek az érdekeltség szerinti hányada.

Az érdekeltség arányát - a társulati érdekeltségi egység alapulvételével - az érdekelt tényleges ingatlanhasználatának megfelelően kell megállapítani (5. § (2) bek).

A Tvhr. 5. §. (2) bekezdése határozza meg az érdekeltség arányát, a további 6-10. §-ai pedig rendelkeznek az érdekeltségi hozzájárulás megállapításának, kivetésének és behajtásának részletes eljárási szabályairól.

Ugyancsak a Ttvr. végrehajtására adták ki a 4/1978. (XII. 12.) OVH rendelkezést (a továbbiakban: R.).

Az R. 11. § (2) bekezdése szerint:" Ha a társulat a jogszabályoknak megfelelően megalakult, közfeladataiban a tagként be nem lépett, területileg érintett kisebbség is a jogszabály erejénél fogva érdekeltté válik.

Az R. 17. § (3) bekezdése pedig arról rendelkezik,hogy az érdekeltségi hozzájárulás differenciálása az eltérések mérlegelésével határozható meg. Ugyanezt szabályozza a Tvhr. 18. § (1) bekezdés c) és d) pontja is, amelyek a taggyűlés hatáskörébe utalják az érdekeltségi hozzájárulás és a differenciálás mértékének megállapítását. Az R. 19. § (1) bekezdése szerint az érdekeltségi hozzájárulás köztartozás jellegű.

2. Az indítványozók a Tvhr.-nek az érdekeltségi hozzájárulásra vonatkozó szabályai vizsgálatát kérték. Ezek alkotmányellenessége megállapítását és megsemmisítését azért kérték, mert

- amennyiben "közcélú hozzájárulás" - tehát adó - beszedésére hatalmazza fel a vízgazdálkodási társulatot, ütközik az 1990. évi XCI. tv. 6. § (1) bekezdésével;

- amennyiben a szolgáltatás igénybevételét teszi kötelezővé, a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) 205. §-ával ellentétes tartalmú;

- amennyiben pedig a differenciálást is lehetővé teszi, ellentétben áll az Alkotmány 70/A. §-ával.

Alkotmányellenesség állapítható meg - szerintük- azért is, mert a rendeleti szabályozás nem állhat ellentétben a törvénnyel (Alkotmány 35. § (2) bekezdés).

3. Az indítvány alaptalan.

A jogi szabályozásnak az 1. pontban ismertetett lényege szerint a vízgazdálkodási társulatok által megállapítható és beszedhető un. érdekeltségi hozzájárulás, bár közcélú feladatok megvalósítása érdekében történik, nem minősül adónak, illetőleg az állampolgároknak a közterhekhez való hozzájárulási kötelezettségének (Alkotmány 70/I. §). A Tvhr., illetőleg a módosított R. sem tekinti a hozzájárulást adónak. Az R. 19. § (1) bekezdése szerint az érdekeltségi hozzájárulás "köztartozás jellegű"; ebből pedig sem nyelvtani sem tartalmi elemzéssel nem lehet arra az értelmezésre jutni, hogy a kötelezettség adó illetőleg a közterhekhez való hozzájárulás. Ennek csak a megállapított hozzájárulás behajtásánál, a végrehajtási eljárás során a kielégítési sorrendnél / 1979. évi 18. tvr. (a továbbiakban: Vht.) 105. §/ van jogi jelentősége.

Nem alapos az indítvány a Ptk. 205. és 206. §-aival kapcsolatosan előadottak tekintetében sem.

A Ptk. 198. § (3) bekezdése szerint:" Szolgáltatásra irányuló kötelezettség és jogosultság jogszabályból vagy hatósági rendelkezésből szerződéskötés nélkül is keletkezhet, ha a jogszabály vagy a törvényes jogkörben eljáró hatóság így rendelkezik, és a kötelezettet, a jogosultat és a szolgáltatást kellő pontossággal meghatározza. "Ebben az esetben ...a szerződésekre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. " Az elbírált esetben a hozzájárulási kötelezettség jogalapját jogszabály / Ttvr. 3. § (5) bekezdése és az R. 11. § (2) bekezdése/ rendelkezése határozza meg és nem az érdekelt feleknek a szerződéskötésben kifejeződő megállapodása. (Ptk. 205. §.)

A felhívott rendelkezések tehát nem állnak ellentétben a Ptk.-nak a szerződésekre vonatkozó rendelkezéseivel.

Alaptalan az Alkotmány 70/A.§-ára való hivatkozás is. Az Alkotmány 70/A.§-a szerint: A Magyar Köztársaság biztosítja a területén tartózkodó minden személy számára az emberi, illetve az állampolgári jogokat, bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín,nem,nyelv vallás, politikai vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül. A diszkrimináció tilalma azonban nem jelenti azt, hogy minden megkülönböztetés tilos. A megkülönböztetés tilalma arra vonatkozik, hogy a jognak mindenkit egyenlőnek (egyenlő méltóságú személynek) kell kezelnie, az egyéni szempontok azonos mértékű figyelembevételével kell a jogosultságok és a kedvezmények elosztásának szempontjait meghatározni.

Az azonban, hogy a támadott jogszabály az ingatlan használói tekintetében az érdekeltségi területek eltérése, vagy a vízimunkák és vízilétesítmények által az ingatlanokra gyakorolt hatása, illetőleg az ingatlanok jellege szerint mérlegelési lehetőséget ad az érdekeltségi hozzájárulás arányának megállapításánál, nem ütközik az Alkotmány idézett rendelkezésének a tilalmába.

Mindezekre figyelemmel az Alkotmánybíróság az indítványt elutasította.

Budapest, 1991 október 2.

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.

előadó alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.

alkotmánybíró

Dr. Lábady Tamás s. k.

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék