Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2016.10.280 I. A házastársi vagyonközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedően a Csjt. 30. §-ának (1) bekezdése értelmében csak a felek közös egyetértésével lehet a közös vagyon tárgyaival - jelen esetben a társasági üzletrésszel - rendelkezni. Ennek elmaradása azonban a bírói gyakorlat értelmében az ügylet semmisségét a Ptk. 200. § (1) bekezdése alapján nem vonja maga után, csak az ügyletnek a házastárssal szembeni hatálytalanságát, a fedezetelvonó szerződés szabályai alapján.

II. A házastárs és a gazdasági társaság közötti külső vagyoni viszonyokra kizárólag a mindenkori Gt. rendelkezései irányadóak. A külső jogviszonyban a Csjt. 30. § (1) bekezdésében foglalt, a másik házastárs hozzájárulása nélküli rendelkezés nem ad alapot a szerződés érvénytelenségének megállapítására [1952. évi IV. tv. (Csjt.) 30. § (1) bek., 31. § (5) bek., 1959. évi IV. tv. (Ptk.) 200. § (2) bek., 2013. évi V. tv. (új Ptk.) 3:173. §, 4:50. §, 1952. évi III. tv. (Pp.) 206. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes és az I. rendű alperes házastársak voltak, a II. rendű alperes a felek gyermeke. A házasfelek az együttélésük alatt alapították az N-A Kft.-t (a továbbiakban: kft.). A társaságban az I. rendű alperes 96%-os 19 200 000 forint, a felperes 4%-os 800 000 forint névértékű törzsbetéthez igazodó üzletrésszel rendelkezett.

[2] A felek kapcsolata megromlott, a bíróság a házasságukat 2014. február 10-én felbontotta. A házastársi közös vagyon megosztása folyamatban van, amely kiterjed a házastársak közös vagyonába tartozó gazdasági társasággal kapcsolatos felperesi követelés rendezésére.

[3] Az I. rendű alperes 2014. január 15-én a felperes egyetértése nélkül ajándékozási szerződést kötött a II. rendű alperessel. Ebben az I. rendű alperes az üzletrészét felosztotta, egy a teljes üzletrészhez viszonyított 5%-os mértékű 1 000 000 forint névértékű, továbbá egy 91%-os mértékű 18 200 000 forint névértékű üzletrészre és az 5%-os üzletrészét a II. rendű alperesnek ajándékozta. A cégbíróság a tagváltozást nyilvántartásba vette, így a II. rendű alperes 2014. január 15-től a kft. tagja, de már évek óta dolgozik a cégben és a magasabb szintű munkavégzése érdekében főiskolai tanulmányokat folytat.

A kereseti kérelem és az alperesek védekezése

[4] A felperes keresetében az alperesek között létrejött üzletrész-ajándékozási szerződés semmisségének megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a szerződés megkötése az 1952. évi IV. törvény (a továbbiakban: Csjt.) 30. § (1) bekezdésébe ütközik, ezért az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 200. § (2) bekezdésének első fordulata alapján a szerződés, mint jogszabályba ütköző, semmis. A szerződés a közös vagyonba tartozó, egyik vagyonelemmel kapcsolatos rendelkezést tartalmaz, a felperes az üzletrész felosztásához és a kívülálló részére történő átruházáshoz nem járult hozzá. Az ajándékozási szerződéssel az 5%-os mértékű üzletrészt szerző II. rendű alperes taggá válása folytán a felperes joggyakorlása ellehetetlenült, szavazati joga kiüresedett, a szerződéssel a társaságban fennálló tulajdoni és döntési viszonyok alapvetően megváltoztak. Az I. rendű alperest a szerződéskötésre az indította, hogy a társaság háromtagúvá válása esetén lehetőség van a felperes tagkizárására. Hivatkozott a szerződés ingyenes jellegére és a szerződéskötésben részt vevők személyi körére.

[5] A szerződés semmissége a jóerkölcsbe ütközés alapján is megállapítható, az azzal elérni kívánt cél az általánosan elfogadott erkölcsi normákat és szokásokat nyilvánvalóan sérti. A szerződés célja a házassági vagyonjogi perben érvényesített követelése vagyoni fedezetének elvonására és a felperes tagsági jogainak csorbítására irányul. Az I. rendű alperes a közös gyerekek felhasználásával igyekszik a házastársi közös vagyon megosztása esetén a felperesnek járó vagyonrész kielégítési alapjának elvonására. Ezáltal a felperest a saját gyermekei elleni perindításra kényszeríti.

[6] Állítását igazolja, hogy a 2014. március 14-én tartott taggyűlésen az I. rendű alperes indítványozta a felperes kizárását a kft.-ből és a II. rendű alperes tartózkodása mellett a kizárását megszavazta. A felperes 2014. szeptember 26-án tudta meg, hogy a 2014. szeptember 22-én kötött szerződéssel az I. rendű alperes 5%-os üzletrészt ajándékozott másik gyermeküknek is. A felperes a 2014. október 28-án előterjesztett beadványában keresetét kiterjesztette és kérte az I. rendű alperes és ifj. G. I. által kötött szerződés semmisségének megállapítását.

[7] Az alperesek ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték. Nem vitatták, hogy a kft.-ben fennálló üzletrészek a házastársi közös vagyonba tartoznak, de a gazdasági társaságokra a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Gt.) szabályait kell alkalmazni. Cégjogi értelemben az elajándékozott üzletrész csak a házastársak belső viszonyában tartozik a házastársi közös vagyonhoz. A külső jogviszonyokban a kft.-ben tag házastárs érvényesen rendelkezhet a másik házastárs hozzájárulása nélkül is az üzletrész-átruházásáról.

[8] Hangsúlyozták, hogy a bírói gyakorlatban követett elv szerint a Ptk. 200. § (2) bekezdésének alkalmazása szempontjából a Ptk. rendelkezései az irányadók, valamely szerződés más jogági szabályba ütközése nem minősülhet érvénytelennek, ha a más jogszabály az érvénytelenség jogkövetkezményét nem rögzíti.

[9] Az ajándékozási szerződés fedezetelvonó jellegűnek sem tekinthető, a juttatott üzletrész tulajdoni hányad nem olyan mértékű, amely jelentősen csökkentené a felperes vagyoni igényének kielégítési alapját.

[10] A szerződés jóerkölcsbe sem ütközik, annak célja a II. rendű alperesről való gondoskodás, munkájának elismerése, a társaságban folytatott tevékenységének motiválása volt, ez pedig társadalmilag elfogadott, méltányolható, nem sérti a társadalom általános értékrendjét. A felperes üzletrészének mértéke a szerződés eredményeként nem változott, kisebbségi jogait - ahogyan korábban - továbbra sem tudja gyakorolni, mert ehhez a Gt. szabályai szerint legalább 5%-os tulajdoni hányaddal kellene rendelkeznie.

Az első- és másodfokú ítélet

[11] Az elsőfokú bíróság végzésével a kereset kiterjesztést, ítéletével a keresetet utasította el, a felperest az egyetemes jogosult alperesek részére 1 000 000 forint perköltség és az állam javára 1 500 000 forint illeték megfizetésére kötelezte.

[12] Ítélete indokolásában a Csjt. 30. § (1) bekezdésére hivatkozással hangsúlyozta, hogy az I. és a II. rendű alperesek között az ajándékozási szerződés megkötésére a felperes egyetértésének hiányában került sor, holott az egyetértési kötelezettség még az osztatlan közös tulajdonú tárgyakon fennálló eszmei hányadra is kiterjed. Hangsúlyozta, hogy abban a kérdésben kellett állást foglalnia a bíróságnak, hogy a Csjt. 30. § (1) bekezdésének megsértése milyen jogkövetkezményeket von maga után. A felperes a Ptk. 200. § (2) bekezdésének alkalmazását kérte, azonban a Csjt. sem a házastársak egymás közötti, sem a harmadik személyekkel szemben fennálló jogviszonyban nem rendezi a korlátozott rendelkezési jog megsértésének jogkövetkezményeit.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!