Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2019.6.153 I. A bűnhalmazatban lévő bűncselekmények esetén az elkövetéskor, illetve az elbíráláskor hatályban lévő büntetőtörvény alkalmazhatóságát akkor kell vizsgálni, ha a bűnhalmazatban lévő valamennyi bűncselekményt az elbíráláskor hatályos új büntetőtörvény hatálybalépése előtt követték el. Amennyiben a bűnhalmazatban lévő bűncselekményeket részben az új büntetőtörvény hatálybalépése előtt, illetve annak hatálybalépése után követték el, a bűnhalmazatban lévő valamennyi bűncselekményt az új törvény alkalmazásával kell elbírálni [Btk. 6. § (1) bek., 2. § (1) bek.].

II. Amennyiben a bíróság az Európai Unió valamely tagállama által hozott és a magyar bíróság által megfeleltetett ítéletben kiszabott, felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtásáról a büntetés végrehajtásának átvétele hiányában rendelkezett, a törvénysértés kiküszöbölésére egyszerűsített felülvizsgálati eljárásnak van helye [2012. évi CLXXX. tv. (Eu.tv.) 111/B. § (1) és (3) bek.; Be. 671. § 2. pont].

[1] A törvényszék a 2017. május 17. napján kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki kábítószer-kereskedelem bűntettében [Btk. 176. § (1) bek. IV. ford., (3) bek.] és új pszichoaktív anyaggal visszaélés bűntettében [Btk. 184. § (1) bek.], ezért halmazati büntetésül mint különös és többszörös visszaesőt tíz év fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre és tíz év közügyektől eltiltásra ítélte, továbbá vagyonelkobzást rendelt el a terhelttől lefoglalt 229 455 forint, 20 USD és 10 euró készpénzre, valamint 13 000 forint erejéig. Megállapította, hogy a terhelt nem bocsátható feltételes szabadságra.

[2] Az ellentétes irányú fellebbezések alapján eljárva az ítélőtábla a 2018. január 18. napján meghozott ítéletével az elsőfokú határozatot az I. r. terhelt tekintetében megváltoztatta, a terhelt különös visszaesőkénti megjelölését mellőzte, emellett elrendelte a törvényszék korábbi ítéletével elismert, az Olasz Köztársaság Veronai Polgári és Büntető Bíróságának ítéletével kiszabott, egy év négy hónap felfüggesztett fogházbüntetés végrehajtását, és pontosította a vagyonelkobzásra vonatkozó rendelkezést. Egyebekben e terheltre nézve az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A jogerős ügydöntő határozatok ellen az I. r. terhelt felülvizsgálati indítványt terjesztett elő, a törvényi ok megjelölése nélkül.

[4] Abban elsődlegesen azt sérelmezte, hogy a vele szemben indult büntetőeljárásokat egyesítették, így az 1978. évi IV. törvény (korábbi Btk.) hatálya alatt, valamint a Btk. hatálybalépése után elkövetett cselekményeit egy eljárásban, a Btk. alapján bírálták el, holott rá nézve az elbíráláskor hatályos Btk. hátrányosabb, és emiatt olyan bűncselekmény miatt is felelősségre vonták, amely az elkövetéskor nem volt bűncselekmény.

[5] További, eljárásjogi kifogásai a következők voltak:

- Állítása szerint a 2017. május 2-án megtartott tárgyaláson a bizonyítási eljárás ismételt megnyitását követően elmaradt az önvádra kötelezés tilalmára való figyelmeztetése egy gyanúsítotti kihallgatásáról készült jegyzőkönyv ismertetése során.

- Véleménye szerint az ítélet megalapozatlan, iratellenes és logikátlan; a tényállás II/1. pontjában a nyomozó hatóság és az ügyészség egyetlen vásárlóját sem tudta megnevezni, az elfogása során talált táska nem az övé volt, továbbá neki nem volt bejárása a kérdéses pincerészbe, a tényállás III. pontja szerinti cselekmény kapcsán a vallomások jegyzőkönyvezésekor a nyomozó hatóság törvényt sértett, a bíróság pedig egyoldalúan értékelte a rendelkezésre álló vallomásokat. Sérelmezte azt is, hogy a tényállás IV. pontja szerinti cselekményt a bíróság kizárólag az ügy III. r. terheltjének szerinte ellentmondásos vallomására alapította, a további bizonyítékokat nem értékelte körültekintően, hibás következtetést vont le.

- Megítélése szerint a másodfokon eljárt ítélőtábla az Alkotmánybíróság 21/2016. (XI. 30.) AB határozatával ellentétesen ugyanabban az összetételű tanácsban hozott érdemi határozatot, mint amelyben 2017. április 11. napján a terhelt (előzetes) letartóztatásának fenntartásáról határozott.

- Kifogásolta, hogy az ítélőtábla elrendelte az Olasz Köztársaság Veronai Polgári és Büntető Bíróságának ítéletével kiszabott egy év négy hónap fogházbüntetés végrehajtását, és az ítélőtábla ítéletének e rendelkezésével szemben nem volt jogorvoslati lehetősége.

[6] Mindezek alapján azt indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat helyezze hatályon kívül, a törvényszéket utasítsa új eljárásra, és a jelentős időmúlásra figyelemmel kötelezze az eljárt bíróságokat lényegesen enyhébb és börtön fokozatú büntetés kiszabására.

[7] A Legfőbb Ügyészség a Be. 657. § (1) bekezdése alapján tett nyilatkozatában a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartotta.

[8] Álláspontja szerint az I. r. terheltnek az ítélet megalapozatlanságára, iratellenességére és "logikátlanságára" vonatkozó kifogásai a Be. 650. § (2) bekezdésében írt tilalomba ütköznek, mert azokkal az eljárt bíróságok tényállás-megállapításait, illetve bizonyítékértékelő tevékenységét támadja, ez pedig a felülvizsgálati eljárásban kizárt.

[9] Törvényben kizártként értékelte az indítvány azon részét is, amely a törvényes figyelmeztetés elmaradását sérelmezte, mivel a kérdéses tárgyaláson a bíróság nem hallgatott ki tanút, hanem egy korábban keletkezett okirati bizonyítékot ismertetett, így a figyelmeztetés szükségessége fel sem merülhetett.

[10] Megítélése szerint az ügyek egyesítésére a szoros tárgyi személyi összefüggésre tekintettel törvényesen került sor, az esetleges szabálytalan egyesítés egyébként sem szerepel a felülvizsgálatra okot adó eljárási szabálysértések között.

[11] Érdemben pedig alaptalannak tartotta a terhelt azon érvelését, hogy az egyesítés miatt őt olyan cselekmény elkövetésében is bűnösnek találták az eljárt bíróságok, amely az elkövetés idején még nem volt bűncselekmény; a bírói gyakorlatra (BH 2004.304.) hivatkozva kiemelte, hogy amennyiben a terhelt a bűnhalmazatban lévő bűncselekményeket részben az új büntetőtörvény hatálybalépése előtt, részben a hatálybalépést követően követte el, valamennyi bűncselekményt az új büntetőtörvény szerint kell elbírálni.

[12] Alaptalannak tartotta az I. r. terhelt hivatkozását az Alkotmánybíróság 21/2016. (XI. 30.) AB határozatára is, mivel ez azt mondta ki, hogy a büntetőügy további elintézésében nem vehet részt olyan bíró, aki a büntetőeljárás bármely korábbi szakaszában, így a nyomozás során bíróként járt el, az ítélőtábla másodfokon eljárt tanácsa azonban a letartóztatás meghosszabbításáról nem a vádemelés előtt, hanem már a vádemelést követően, a törvényben előírt kötelező felülvizsgálat során határozott.

[13] Szintén alaptalannak tartotta az indítvány azon részét, amelyben a terhelt azt sérelmezte, hogy nem élhetett jogorvoslati jogával az ítélőtábla ítéletének azon rendelkezése ellen, amellyel elrendelte a törvényszék korábbi ítéletével elismert, az Olasz Köztársaság Veronai Polgári és Büntető Bíróságának ítéletével kiszabott egy év négy hónap fogházbüntetés végrehajtását, mivel álláspontja szerint ez a rendelkezés nem minősül az elsőfokú bíróságéval ellentétes döntésnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!