Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2009.2.56 I. A települési önkormányzatoknak az egészségügyi alapellátás folyamatosságát napi 24 órán keresztül biztosítaniuk kell, a háziorvosi feladatok rendelési időn kívüli ellátására ügyeleti szolgálatot vagy készenlétet kell szervezniük [1997. évi CLIV. tv. 7. §, 88-92. §, 152. §; 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet 2. §, 9. §; 47/2004. (V. 11.) ESZCSM r. 15. §].

II. Ha a települési önkormányzat a vállalkozási szerződés keretében működő háziorvossal a készenlétre nem köt szerződést, de a háziorvos a folyamatos alapellátás érdekében a készenlétet ellátja, a megbízás nélküli ügyvitel szabályai szerint jogosult díjazásra [Ptk. 484. §, 486. §].

A felperes mint vállalkozói igazolvánnyal rendelkező egészségügyi szolgáltató részére az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat intézete 1993. február 16-án engedélyt adott arra, hogy mindkét önkormányzat alperes felnőtt lakossága, továbbá az I. r. alperes gyermeklakossága részére területi ellátási kötelezettséggel háziorvosi teendőket lásson el. A szolgáltatás időtartamát heti 40 órában határozta meg.

A felperes 1993 januárjában vállalkozási szerződést kötött az I-II. r. alperesekkel A. és K. községek háziorvosi teendőinek ellátására. Megállapodtak abban, hogy a MEP-pel a finanszírozási szerződést a felperes köti meg, és az Egészségbiztosítási Pénztár a térítést a felperes kezeihez teljesíti. Az I. r. alperessel kötött vállalkozói szerződést 2002. december 31-éig évenként hosszabbították, 2003. január 1-jétől határozatlan idejűvé alakították.

A felperes a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral az egészségügyi szolgáltatás finanszírozására vonatkozó alapszerződést 1999. május 19-én kötötte meg háziorvosi, házi gyermekorvosi és iskola egészségügyi ellátásra. A szerződés 1. számú mellékletében foglalták írásba a háziorvosi, valamint a házi gyermekorvosi ellátásra területi ellátási kötelezettséggel létrehozott finanszírozási mellékszerződést. Ebben a felperes a lekötött kapacitásnak megfelelő, a jogszabály szerinti folyamatos háziorvosi ellátást vállalt. A lekötött kapacitás 1879 lakos ellátására vonatkozott, a felperesnek két községben összesen 20 órai - kezdő és végső időponttal megjelölt rendelési időt kellett teljesítenie, a további 20 órára vonatkozóan a mellékszerződés rendelkezést nem tartalmazott. A mellékszerződés 13. pontja szerint a háziorvosi körzetben közvetlen központi ügyeleti szolgálat működik. Az ügyelet hétköznaponként minden nap délután 6 órától másnap reggel 7 óráig tartott. A finanszírozási szerződést 2000. április 1-jétől módosították, majd 2000. július 4-étől újabb módosításra került sor, a szerződés 13. pontja változatlan maradt.

A felperes a keresetében 2001. január 1-je és 2004. október 31-e között időtartamra fejenként 876 100-876 100 Ft készenléti díj, ennek kamatai és a költségek megfizetésére kérte az alpereseket kötelezni. Arra hivatkozott, hogy az alperesekkel kötött vállalkozási szerződések, valamit a MEP-pel kötött finanszírozási szerződés szerint hétköznapokon napi 8 órában végezte a két község háziorvosi ellátását. A központi ügyeletet működtető D. Város és Városkörnyéki Önkormányzatok Területfejlesztési Társulása napi 13 órában - este 6-tól reggel 7 óráig szervezte meg az ügyeleti szolgálatot, így ő maga valamint a társulás munkanapokon összesen 21 órában végezték az alapellátást, a napi 24 órás folyamatos ellátás helyett. A hiányzó 3 órában készenléti szolgálatot látott el, a készenléti díját a szolgáltatásért felelős önkormányzatok kötelesek megfizetni. Keresetének jogalapját a 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet és 47/2004. (V. 11.) ESZCSM rendelet rendelkezéseire, a 43/1999. (III. 3.) Korm. rendelet 7. és 9. §-ára, valamint az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 126. §-ának (1) bekezdésére alapította. Követelésének összegszerűségét a közalkalmazotti illetménytábla kulcsainak alkalmazásával határozta meg.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Állításuk szerint a finanszírozási igény tekintetében nem álltak jogviszonyban a felperessel, a finanszírozást a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár végezte. A finanszírozási szerződést a felperes a pénztárral kötötte meg, az alpereseknek sem jogszabály, sem szerződés alapján nem áll fenn fizetési kötelezettsége. Védekeztek továbbá azzal, hogy a felperes által végzett - a hozzá forduló betegek időnkénti ellátása - benne foglaltatott a MEP által fizetett finanszírozásban. A hiányzó 3 órában egyébként is biztosított volt a betegek ellátása, a mentőszolgálat mindenkinek rendelkezésére állt, a d.-i Sz. L. Egészségügyi Kht. fogadta az ellátásra szoruló betegeket. Vitatták, hogy az ellátás folytonossága napi 24 órás ellátási kötelezettséget jelentene.

Az első fokon eljárt városi bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és az alpereseket fejenként 876 100 Ft és ennek 2002. december 1-jétől járó törvényes kamatai, valamint 175 000-175 000 Ft első-, másodfokú együttes perköltség megfizetésére kötelezte.

Jogi álláspontja szerint a felperes hétköznapokon napi 8 órai háziorvosi tevékenység végzésére volt köteles. Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 7. §-ának (1) és (3) bekezdése szerint folyamatosan hozzáférhető az ellátás, ha az egészségügyi ellátó rendszer működése napi 24 órán keresztül biztosítja annak igénybevehetőségét. A folyamatos egészségügyi ellátás biztosítása iránti alperesi kötelezettséget az egészségügyi törvény 88. §-ának (1) bekezdése is tartalmazza. Az alperesek által szervezett 13 órás összevont ügyelet mellett a folyamatosan hozzáférhető egészségügyi ellátásból hétköznaponként napi 3 óra hiányozott, ez alatt az idő alatt a helyi önkormányza­tokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. §-ának (1) és (4) bekezdése szerint az alperesek voltak kötelesek gondoskodni az egészségügyi alapellátásról. A napi 21 órában szervezett ellátás a fenti törvényhelynek nem felel meg, a hiányzó időtartamban a felperes készenléti szolgálat keretében látta el a hozzá fordulókat. Ez a felperes megbízás nélküli ügyvitel keretében végzett tevékenysége, ezért a Ptk. 486. §-ának (2) bekezdése alapján mint megbízás nélküli ügyvivő igényt tarthat a keresetbe vett követelés összegére.

A jogerős ítélet ellen az alperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérték.

A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Ptk. 484. §-ában, valamint az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 7. §-a (3) bekezdésében foglaltak megsértésében, valamint iratellenes megállapításokban jelölték meg. Vitatták, hogy a peres felek között ún. tiszta megbízásos jogviszony jött létre. A felperes az alperesekkel az önkormányzatok alapellátási kötelezettségének átvállalására kötött szerződést, ugyanakkor a tevékenység finanszírozása a 43/1999. (III. 3.) Korm. rendelet szerint a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral kötött szerződés alapján történt. A felperes finanszírozási igénye vonatkozásában tehát nem állt jogviszonyban az alperesekkel, így az alpereseket finanszírozási kötelezettség nem terhelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!