Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2021.11.311 A régi Ptk. 556. § (2) bekezdése azt tiltja meg, hogy a biztosító saját szabályzatában a törvényben meghatározotthoz képest tágabban állapítsa meg azt a személyi kört, amelybe tartozók magatartása okot adhat a biztosító mentesülésére. Az azonban a törvényből önmagából is következik, hogy a vezetők vagy a biztosított vagyontárgyak kezelésével megbízottak régi Ptk. 556. § (1) bekezdés c), d) pontjai szerinti magatartása a biztosító mentesülését eredményezheti. Ha a raklaptárolás üzemben kialakított módja és a kifejezett tiltás ellenére a tűzveszélyes anyagok közelében eltűrt rendszeres dohányzás közrehatott a tűzkár bekövetkezésében, a biztosított jogi személynek betudható kirívóan felelőtlen magatartás miatt a biztosító mentesül a fizetési kötelezettsége alól [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 555. § (1) bek., 556. § (1)-(3) bek., 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 182. § (3) bek., 183. § (2) bek., 206. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Zalaegerszegi Törvényszék G.40081/2015/178., Pécsi Ítélőtábla Gf.40009/2019/46., Kúria Pfv.20313/2020/6. (*BH 2021.11.311*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felek 2014. január 1-jei hatállyal vagyon- és felelősségbiztosítási szerződést kötöttek. A szerződéssel az alperesnek helytállási kötelezettsége keletkezett a felperes z.-i húsfeldolgozó üzemében bekövetkezett tűzkárok után. A biztosítási szerződés részévé vált - egyebek mellett - a Vállalkozói vagyonbiztosítások általános feltétele (2009) és a Tűz- és elemi károk biztosításának feltétele (2009).

[2] A Vállalkozói vagyonbiztosítások általános feltétele 13.4. és 13.5. pontjai szerint az alperes mentesül a helytállási kötelezettség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt jogellenesen

- a biztosított, illetőleg a szerződő fél,

- a biztosítottnak a szabályzataiban megállapított munkakört betöltő alkalmazottai, illetve megbízottai;

- a biztosított jogi személynek a szabályzatban meghatározott tagjai vagy szervei

szándékosan vagy súlyosan gondatlanul okozták.

Súlyosan gondatlan károkozásnak minősül többek között, ha az említett személy

- a tevékenységét jogszabályban, egyéb előírásban meghatározott személyi és tárgyi feltételek hiányában végezte,

- a kárt a kármegelőzési, kárenyhítési előírások, foglalkozási szabályok súlyos vagy ismétlődő, illetve folyamatos megsértésével okozta.

[3] A Tűz- és elemi károk biztosításának feltétele 2. pont Kizárások címszó e) pontja úgy rendelkezik, hogy a biztosítási védelem a Vállalkozói vagyonbiztosítások általános feltételeiben felsorolt kizárásokon túlmenően, tekintet nélkül a keletkezés okára, nem terjed ki azokra a károkra, amelyek az épületek/építmények, gépek, berendezések avultságával, azok karbantartásának elmulasztásával vagy az építési és üzemeltetési szabályok be nem tartásával okozati összefüggésben keletkeztek, kivéve, ha a biztosított bizonyítja, hogy a kár ezekkel a hiányosságokkal nem volt összefüggésben.

[4] A felperes a húsfeldolgozó üzemet 2010-ben bővítette, a bővítést követően a technológia részeként fenntartott átmeneti raklap- és ládatárolót az épület délkeleti sarkához, közvetlenül a fal mellé helyezte. A raklaptároló környezetében az árukiadónál két piktogramot és feliratot is elhelyezett, amelyek a dohányzási tilalomra figyelmeztettek. Ennek ellenére a dolgozók közvetlenül a raklaptároló mellett dohányoztak és a hamuzót is ott helyezték el.

[5] 2014. május 21-én az épületben és berendezési tárgyaiban tűz okozta károsodás keletkezett. Az összefoglaló tűzvizsgálati jelentésben foglaltak szerint a tűzkeletkezés pontos helyét, okát, a gyújtóforrást, valamint a tűz keletkezéséhez vezető folyamatot minden kétséget kizáróan bizonyítani, megnevezni nem lehetett, ezért ismeretlen.

[6] A katasztrófavédelmi kirendeltség a 2014. július 29-én meghozott határozatával a raklaptároló tűztávolságon belüli elhelyezéséért a felperest 40 000 forint tűzvédelmi bírsággal sújtotta. A határozat felülvizsgálata iránti keresetet a bíróság elutasította.

[7] A felperes a káreseményt követően felszólította az alperest a kárért való helytállásra. Az alperes a helytállást a biztosítási feltételekre való hivatkozással elutasította.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[8] A felperes keresetében jogfenntartással 34 613 370 forint - az S. Kft. számlájában részletezett - gép-, berendezéspótlási és -javítási költség megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Dr. P. I. magánszakértői véleménye alapján azzal érvelt, hogy az alperes helytállási kötelezettsége fennáll, mert a tűz keletkezési oka ismeretlen, a vélelmezett ok elektromos energia.

[9] Az alperes ellenkérelmében jogalap hiányában kérte a kereset elutasítását. Azzal védekezett, hogy nem köteles a károkért helyt állni, mert a tűz B. T. magánszakértői véleménye alapján a tűzvédelmi távolságon belül tárolt raklapoknál folytatott szabálytalan dohányzás miatt keletkezett, ezért két mentesülési ok is fennáll: egyrészt a Vállalkozói vagyonbiztosítások általános feltételeiben foglalt súlyosan gondatlan károkozás, másrészt a Tűz- és elemi károk biztosításának feltételeiben foglalt üzemeltetési szabályok betartásának elmulasztása. Ha a felperes a közvetlenül az épület mellett tárolt raklapokat, műanyag ládákat szabályosan tárolta volna, és gondoskodott volna arról, hogy ne lehessen dohányozni az épület sarkánál, akkor nem keletkezett volna tűz.

Az első- és másodfokú ítélet

[10] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[11] Az indokolásában felhívta a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 536. § (1), (2) bekezdésében, 556. § (1) bekezdés a), c), d) pontjában, 556. § (2), (3) bekezdésében foglaltakat. A magánszakértők és dr. G. K. kirendelt szakértő meghallgatása, a rendelkezésre álló videóanyag megtekintése eredményeként úgy ítélte, hogy a perbeli szakvélemény nem ellentmondásmentes, a felperes által megbízott magánszakértő véleményére tekintettel aggályos, ezért helyt adott az alperes további szakértői bizonyítás iránti indítványának. A másodikként kirendelt Ny. Cs. igazságügyi szakértő véleménye a mérlegelése szerint megerősítette az elsőként kirendelt szakértő módosított véleményében foglalt következtetést. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján tényként volt megállapítható, hogy a tűzeset a raklaptároló melletti dohányzás következtében keletkezett, a dohányzó dolgozó által a raklaptároló és a fal között tárolt hamutartóban vagy az amellett elhelyezett cigaretta parazsától. A dohányzóhelyről az utolsó dolgozó 13:50-kor távozott, a helyszínen az első tűzre utaló jelenség 13:51-kor jelent meg. A raklaptárolónál keletkezett tűz az épület fémlemez burkolatán lévő réseken átjutva meggyújtotta a tetőszerkezet faanyagát és a talpszelemenek közötti réseken közvetlenül a szendvicspanelhez jutott. A szendvicspanel belső rétegén keresztül ezután szétterjedt az épületben.

[12] Az elsőfokú bíróság azzal együtt, hogy szabályzat nem határozta meg, mely vezető, illetve vagyontárgyak kezelésével együtt járó munkakört betöltő személyek magatartásához fűz a biztosító mentesülést, egyetértett az alperessel abban, hogy a régi Ptk. 556. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt mentesülési okra is figyelemmel a felperes törvényes képviselőinek (vezető tisztségviselőinek) súlyosan gondatlan magatartása az alperes mentesüléséhez vezet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!