Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.12.669 A gazdasági társaság ügyvezetői munkakörére létesített munkaviszonyt a visszahívás megszünteti. Ha a visszahívás nem tartalmazta annak indokait, vagy az indokok nem feleltek meg a törvény rendelkezéseinek, azt a vagyoni jogkövetkezmények szempontjából jogellenesnek kell tekinteni, és a munkavállalót - a kellő gondosság mellett megkereshetett összeg levonásával - megilleti a határozott időre járó munkabére [Gt. 30. §, 1967. évi II. tv. 28. §, Mt. V. 29. §].

A felperes az alperes kft.-vel munkaviszonyban állt, és a kft. ügyvezető igazgatója volt. E munkaviszonyát az alperes 1992. április 21-én 1992. július 16. napjára felmondta. A felperes keresetével e felmondás hatálytalanítását és elmaradt munkabére megtérítését kérte, majd szabadságmegváltást és kártérítést is igényelt.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetnek helyt adott. Az alperes fellebbezése folytán a megyei bíróság végzésével a munkaügyi bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és új eljárást rendelt el.

Az új eljárás során a munkaügyi bíróság ítéletével az alperest szabadságmegváltás címén 45 782 forint megfizetésére kötelezte, az ezt meghaladó keresetét elutasította. A munkaügyi bíróság megállapítása szerint a felperes az É. V. beruházási osztályvezetője volt. E vállalat vezérigazgatója 1989. december 22-én áthelyezte a vállalat által alapított alperesi kft.-hez, és az egyidejűleg megkötött szerződés szerint 1990. január 1-jétől 1992. december 31-ig terjedő időre megbízta az ügyvezető igazgatói munkakör ellátásával, havi 32 000 forint személyi alapbérrel.

1991. május 21-én az alperes nevében eljáró alapító a felperest áthelyezés fegyelmi büntetéssel büntette, és visszahelyezte az ÉMV beruházási osztályára. Ezt a fegyelmi határozatot a munkaügyi bíróság ítéletével megváltoztatta, és a fegyelmi büntetést szigorú megrovásra enyhítette. 1991. évben az alperes a felperest ügyvezetői tisztségéből visszahívta, ezt a cégjegyzékbe 1991. június 28-án bejegyezték.

A felperes 1991. április 19-től 1992. április 6-ig táppénzes betegállományban volt.

1992. április 21-én az alperes új ügyvezetője a felperes munkaviszonyát 1992. július 16. napjára felmondta, arra hivatkozással, hogy a felperes az új ügyvezetőt nem ismerte el a munkáltatói jogkör gyakorlójának, az alperes működését zavaró magatartást tanúsított, ezért a munkaviszonya fenntartása lehetetlenné vált.

E tényállás alapján a munkaügyi bíróság a felmondást érvényesnek találta azon az alapon, hogy a felperes az új ügyvezetőt nem ismerte el felettesének. A többi felmondási ok valóságát és okszerűségét nem állapította meg. Ezért a munkaügyi bíróság a felmondás hatálytalanítása iránti keresetet elutasította, és csupán szabadságmegváltás címén kötelezte az alperest.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen mindkét fél fellebbezett. A felperes az elutasító rendelkezések, az alperes pedig a marasztaló rendelkezések megváltoztatását kérte.

A megyei bíróság ítéletével az első fokú ítéletnek csak a perköltségre vonatkozó rendelkezését változtatta meg, egyebekben a megtámadott ítéletet helybenhagyta. A másodfokú bíróság - az elsőfokú bírósággal egyezően - abból indult ki, hogy az ügyvezető igazgatói megbízás visszavonása a felperes munkaviszonyát nem érintette. Ezért a visszavonást követő felmondást vizsgálta, és úgy találta, hogy a felmondás - annak indokai valóságára és okszerűségére való tekintettel, ide nem értve a továbbiakban felsorolt okokat - jogszerű volt. Ezért kellett helybenhagyni - a perköltségre vonatkozó rendelkezés kivételével - az elsőfokú bíróság ítéletét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!