Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.5.114 Felbujtóként követi el a gazdasági vesztegetés bűntettét a költségvetési szervnél megbízási jogviszony keretében foglalkoztatott önálló intézkedésre fel nem jogosított dolgozó, aki a tevékenysége során a költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója részére jogtalan pénzbeli előnyt kér, az ígért előnyről őt tájékoztatja, a megszerzett előnyt neki átadja, majd azon vele osztozik [Btk. 252. §, Btk. 21. § (1) bek.].

A megyei bíróság katonai tanácsa a 2011. november 9-én kihirdetett ítéletében a nyugállományú mérnök-ezredes II. rendű terheltet társtettesként elkövetett vesztegetés bűntette [Btk. 252. § (1) bekezdés] miatt egy év hat hónapi börtönbüntetésre és két évi közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a terhelt a büntetése fele részének letöltése után feltételes szabadságra bocsátható, emellett vele szemben 1 000 000 forintra vagyonelkobzást rendelt el.

Kétirányú fellebbezés alapján eljárva az ítélőtábla katonai tanácsa a 2012. április 30-án meghozott ítéletével a II. rendű terhelt cselekményét felbujtóként elkövetett vesztegetés bűntettének minősítette, a vele szemben kiszabott szabadságvesztést két évre súlyosította azzal, hogy azt fogházban kell végrehajtani, továbbá a terheltet 200 000 forint pénzmellékbüntetésre is ítélte.

A másodfokú bíróság által is irányadónak tekintett tényállás lényege a következő: A II. rendű terhelt tartós megbízási jogviszony keretében dolgozott a minisztériumban. A minisztériumban főosztályvezető beosztású I. rendű terhelt egy 1400 db akciókés beszerzésére kiírt pályázat elbírálására alakított szakértői bizottság tagjává jelölte ki. A II. rendű terhelt e tevékenysége révén kapcsolatba került az egyik ajánlattevő kft. ügyvezetőjével, akivel közölte: a főnöke sikeres pályázat esetén a nettó beszerzési érték 8%-át kéri vissza. Ebbe a kft. ügyvezetője beleegyezett.

A közbeszerzési eljárás során ezzel a kft.-vel került sor a szállítási szerződés megkötésére. A kft. a szerződési szolgáltatás teljesítésével egyidejűleg 31 800 000 forintra számlát állított ki a minisztérium részére. Ezután a II. rendű terhelt közölte az I. rendű terhelttel, mi volt a számlaérték 8%-ának visszautalására vonatkozó megegyezés. Ekkor a terheltek megegyeztek, a kft. felajánlását elfogadják, a pénzt a II. rendű terhelt veszi át és átadja az I. rendű terheltnek.

A II. rendű terhelt a nyertes kft. ügyvezetőjétől egy legalább 2 000 000 forintot tartalmazó borítékot vett át és azt az I. rendű terheltnek átadta. A terheltek a pénzen fele-fele arányban osztoztak.

A jogerős határozat ellen a II. terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott okra - ezen belül a Be. 373. § (1) bekezdésének III. a) pontjára - alapítva. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság a cselekmény minősítésének megváltoztatása mellett törvénysértően járt el, amikor a kétszeres értékelés tilalmába ütközően nem mellőzte a súlyosító körülmények közül a terhelt kezdeményező szerepét. Elmulasztotta megindokolni, hogy miért nem látott lehetőséget az idős, megromlott egészségi állapotú, kifogástalan előéletű terhelt esetében a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésére. Álláspontja szerint ezzel megsértette indokolási kötelezettségét, amelyre tekintettel a határozatok hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítására tett indítványt.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt nem találta alaposnak, és a támadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta. Kifejtette, hogy a Be. 373. § (1) bekezdésének III. a) pontja szerinti hatályon kívül helyezési ok megállapításához önmagában nem elegendő, hogy az indokolás hiányos. A feltétlen hatályon kívül helyezési ok megállapításának kizárólag akkor van helye, ha a bíróság oly mértékben nem tett eleget indokolási kötelezettségének, hogy az ítélet emiatt felülbírálatra alkalmatlan, ezért az érdemi felülbírálat meghiúsul.

Az indítvány valójában a büntetés kiszabását sérelmezte, ami azonban önmagában nem lehet felülvizsgálat tárgya, ahogy az sem, hogy az eljárt bíróságok a súlyosító és az enyhítő körülményeket miként értékelik.

A nyilvános ülésen a védő a felülvizsgálati indítványát kiegészítette, azt a Be. 416. §-ának (1) bekezdés b) pontjára is alapozva tartotta fenn. Álláspontja szerint a megállapított tényállás alapján csak a II. rendű terhelt bűnsegédi cselekvőségére lehet következtetést vonni, így a törvénysértő minősítés miatt törvénysértő büntetést szabtak ki.

A legfőbb ügyész képviselője felszólalásában kifejtette, hogy a Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti felülvizsgálati ok sem állapítható meg.

A felülvizsgálati indítvány nem megalapozott.

A Be. 416. § (1) bekezdés - indítványozó által hivatkozott - c) pontja szerint felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve a II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

Miután az indítvány ilyen, a Be. 373. § (1) bekezdés III. a) pontja szerinti szabálysértésre is utalt, a Kúria elsődlegesen ezt a felülvizsgálatot végezte el, ennek során azonban a Be. 423. § (5) bekezdésére figyelemmel a 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt, az indítványozó által nem hivatkozott esetleges eljárási szabálysértésekre is tekintettel volt.

Az indokolási kötelezettség elmulasztása a 373. § (1) bekezdés III. a) pontja szerint csak akkor eredményez feltétlen hatályon kívül helyezést, ha az ítélet indokolása a terhelt bűnösségének megállapítása vagy felmentése, illetve az eljárás megszüntetése, a cselekmény jogi minősítése, a büntetés kiszabása, illetve intézkedés alkalmazása tekintetében hiányos oly mértékben, hogy az emiatt alkalmatlan a felülbírálatra.

Ebből következően az indokolás hiányosságai - amennyiben azok a felülbírálatot nem akadályozzák - hatályon kívül helyezést sem alapoznak meg. A következetes ítélkezési gyakorlat szerint erre csak akkor kerülhet sor, ha az indokolásból egyáltalán nem állapítható meg, hogy a bíróság a bűnösségre, a cselekmény minősítésére vagy az alkalmazott joghátrányra vonatkozó döntését mire alapozta, és így a határozat érdemi vizsgálatra alkalmatlan.

Az eljárt bíróságok azonban indokolási kötelezettségüknek eleget tettek, mind a bűnösséget, mind a minősítést, mind a büntetést érintően.

Kétségtelen, hogy nem teljes körűen tárták fel a súlyosító és enyhítő körülményeket, és nem fejtették ki részletesen azt sem, hogy mely bűnösségi körülménynek milyen jelentőséget tulajdonítottak. Kétségtelen az is, hogy a másodfokú bíróság nem észlelte, miszerint a cselekmény elkövetői alakzatának megváltoztatása folytán a II. rendű terhelt tekintetében a kezdeményező szerep már nem értékelhető súlyosító körülményként, ez azonban nem jelenti az indokolás oly mértékű hiányosságát, amely miatt az felülbírálatra alkalmatlan és az ítéletet hatályon kívül kellene helyezni.

Utal a Kúria arra is, hogy a bíróságnak ítéletében nem kell a kiszabott szabadságvesztés-büntetés felfüggesztésének mellőzéséről számot adnia. Ellenkezőleg, a Btk. 89. § (1) bekezdésére figyelemmel azt kell megindokolnia, hogy miért találta a büntetési célokat elérhetőnek a büntetés végrehajtása nélkül is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!