Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40436/2006/8. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 221. §, 339. §, 525. §, 1986. évi 11. törvényerejű rendelet 3. §, 1988. évi VI. törvény (Gt.) 183. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Botka Lászlóné, Csányi Terézia Katalin, Volein Anna

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.630000/2005/23., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40436/2006/8.*, Kúria Gfv.30224/2007/6.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

11.Gf. 40.436/2006/8.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Bános Ügyvédi Iroda (felperesi jogi képviselő címe.; ügyintéző: dr. Bános Csaba ügyvéd), valamint a Karasszon Ügyvédi Iroda (felperesi jogi képviselő címe ügyintéző: dr. Karasszon Dorottya ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a dr. Horváth Gábor ügyvéd, valamint dr. Szilágyi Gábor ügyvéd (alperesi jogi képviselők címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2006. június 28-án kelt 45.G./P. 630.000/2005/23. sorszámú ítélete ellen a felperes 24., 25., 26. és 28. sorszám alatt benyújtott fellebbezése folytán lefolytatott másodfokú eljárásban - 2007. február 1-jén megtartott nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 250.000 (kettőszázötvenezer forint) Ft másodfokú perköltséget.

Felperes a saját költségeit maga viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

Az elsőfokú határozatban megállapított irányadó tényállás szerint az alperes, mint kölcsönadó a SH Kft-vel, mint adóssal 1990. január 24-e és 1990. november 30-a között összesen 715.000.000 Ft összegre beruházási, forgóeszköz-finanszírozási és egyéb kölcsönszerződést kötött, s ennek folytán a megállapodásokban foglalt pénzösszegeket az adós rendelkezésére bocsátotta. 1991. február 12-én az alperesi pénzintézet a Ptk. 525.§-ának (1) bekezdés b) és e) pontjára hivatkozással az összes szerződést azonnali hatállyal felmondta Ezt követően azonnali beszedési megbízásokat nyújtott be a SH Kft. tulajdonát képező társaságok bankszámláira, ez azonban csak részben vezetett eredményre. Mindezeket követően az alperes a szerződések közjegyzői záradékolásával végrehajtási eljárásokat kezdeményezett az adóssal szemben, mely ügyekben a Gy. Városi Bíróság önálló bírósági végrehajtója járt el ...., .... és ... szám alatt, összesen 1.017.661.173 Ft és járulékai behajtása érdekében.

A SH Kft. a végrehajtás elkerülése érdekében javaslatot tett az alperesnek, melyben többek között a cég tulajdonát képező ingatlanainak, álló- és forgóeszközeinek, valamint a SM Gépgyár Kft-ben meglévő 40%-os üzletrészének és további gépek, ingóságok, összesen 1.110.531.288 Ft vagyoni érték átruházásával kívánta a fennálló kölcsöntartozásait rendezni. A tárgyalások eredményeképpen - 1992. február 14-én - a végrehajtást kérő és az adós megállapodást kötött. Ennek első pontja szerint az alperes elfogadta a SM Gépgyár mindazon ingó- és ingatlanvagyonát, s melyet a SH Kft. a szanáló szervezettel kötött adásvételi szerződés alapján szerzett meg. Ennek értékét a megállapodásban 681.157.186 Ft-ban állapították meg rögzítve, hogy az alperes fenntartotta magának a jogot a vagyontömeg tényleges értékének újbóli meghatározására, figyelemmel arra, hogy a megjelölt érték 1991. januárjában készült értékelésen alapult. Ugyanezen megállapodás 2-4. pontjaiban további ingóságok tulajdonjogát és a SH Kft-t megillető követeléseket ruházott át az adós a jogosultra. A jogfenntartással elfogadott összeget 896.693.985 Ft-ban állapították meg, továbbá kikötötték, hogy az alperes a megállapodásra tekintettel az adóssal szemben folyó végrehajtást szünetelteti. A megállapodás hatályba lépését ... az alperesi vezérigazgató aláírásához kötötték. A megállapodást az alperes képviselői mellett a SH Kft. képviseletében dr. KM és K.A. írták alá, akik az adós gazdálkodó szervezet 10/1991. számú határozata alapján kinevezett ügyvezetők voltak, ügyvezetői tisztségük azonban a cégnyilvántartásban bejegyzésre nem került.

A vagyonértékelést követően - 1992. június 17-én - a SH Kft. a "M. Gépgyár" átruházása címén 561.880.440 Ft, egyéb ingóságok átruházása címén 61.440.404 Ft, továbbá 25%-os áfa címén 155.830.211 Ft összegről állított ki számlát, melyet az eladó cégbélyegzője mellett a felperes látott el aláírásával. A bizonylat megjegyzési rovatában rögzítésre került, hogy az adós a számlát a "február 14-i megállapodás, és május 19-i tudomásul vétel alapján állította ki". Rájegyezték még, hogy a vételárból "623.320.844 Ft a hiteltörlesztésre jóváírva", ezen felül az adós a további 155.830.211 Ft (áfa) összegnek a számlájára történő átutalását kérte.

1991. november 22-én a SH Kft. adóssal szemben a H. Megyei Társadalombiztosítási Igazgatóság kérelmére 42.516.009 Ft összegű - társadalombiztosítási járulék - tartozása okán felszámolási eljárás indult, melynek során a H. Megyei Bíróság 4.Fpk. 79/1991/7. számú 1992. január 29-én kelt végzésével az adós fizetésképtelenségét megállapította. A végzés közzétételét a felszámolási ügyben eljáró bíróság 12. számú 1992. május 29-én kelt határozatával rendelte el, a közzétételre 1992. június 18-án került sor. A felszámolási eljárás 2005. novemberében az adós gazdálkodó szervezet megszűntetésével fejeződött be.

A SH Kft-nek - a gazdálkodó szervezet alapításától, 1988. december 15-től a felszámolás kezdő időpontjáig - a felperes az egyik tagja és ügyvezetője volt. 2005. szeptember 9-én keresetet nyújtott be az alperes kártérítésben való marasztalása iránt. Végleges keresetében az alperest 33.198.896.250 Ft tőke és ennek 1992. február 14-től a kifizetésig járó törvényes kamatai, valamint a perköltség megfizetésére kérte kötelezni a Ptk. 339.§ (1) bekezdése alapján.

Károkozó magatartásként arra hivatkozott, hogy az alperes a SH Kft. adósságának rendezése tárgyában az adós gazdálkodó szervezettel semmis megállapodást kötött, melyet utóbb egyoldalúan, a SH Kft. kárára módosított. Állította, hogy az 1992. február 14-én megkötött egyezségi megállapodás több jogszabályba valamint a jó erkölcsbe ütköző, ezért érvénytelen.

A szerződés semmissége körében egyrészt azzal érvelt: az alperes kölcsön címén fennálló követelésének kiegyenlítésére átadott vagyon 1992. február 14-én már a felszámolási vagyon részét képezte, amellyel kizárólag csak a felszámoló rendelkezhetett volna. Hivatkozott továbbá arra is, hogy a SH Kft. taggyűlése a megállapodást nem hagyta jóvá, annak aláírásakor a cég nevében képviseleti joggal nem rendelkező személyek jártak el. Sérelmezte továbbá, hogy a felek közötti kétoldalú megállapodásban foglalt 896.693.985 Ft értéket az egyik szerződő fél, az alperes egyoldalúan és jogszabályba ütköző módon módosította 623.320.844 Ft-ra.

A megállapodás jó erkölcsbe ütköző minősítését azzal indokolta: a felperes 1990. októberében az E. Inc. elnökével új típusú szárazelem-gyártási technológia bevezetésével kapcsolatos projectben állapodott meg, amely az adós részére 35%-os nyereséget eredményezett volna. Ezt figyelmen kívül hagyva és "minden ésszerűséget" mellőzve az alperes a kölcsönszerződéseket felmondta és az adós vagyonát a felszámolási eljárás megkerülésével kivonta, megakadályozva, hogy az új technológiát bevezető, munkahelyteremtő project megvalósuljon. Ebből következően az alperesnek ez a magatartása társadalmi érdekeket is sértett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!