Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.1.12 Az igényérvényesítésre vonatkozó hat hónapos időkorlát minden járadékjellegű igény tekintetében alkalmazandó. Az igényérvényesítés e vonatkozásban nem korlátozódik a bíróság előtti igényérvényesítésre, a jogosult a járadékigény összegének és jogcímének megjelölése mellett igényét közvetlenül a károkozónál vagy a helyettes helytállásra kötelezettel szemben is érvényesítheti [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 280. § (3) bek.; 1952. évi III. tv. (Pp.) 81. § (2) bek., 166. § (1) bek., 206. § (1) és (3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. rendű felperes házastársa a 2011. június 25-én az alperes biztosítottja által okozott, idegenhibás közlekedési balesetben elhalálozott.

[2] A II-III. rendű felperesek közös gyermekeik. A III. rendű felperes a baleset évében, de azt követően született.

[3] Az alperes a pert megelőzően, illetve annak során különböző jogcímeken kifizetéseket teljesített a felperesek részére, egyebek mellett a III. rendű felperesnek nem vagyoni kártérítés címén 3 000 000 forintot és annak kamatait térített.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperesek keresetükben a balesettel okozati összefüggésben keletkezett vagyoni és nem vagyoni káraik megfizetésére kérték kötelezni az alperest, amelyek között az I. rendű felperes a baleset napjától, 2011. június 25-től elhunyt házastársa kiesett munkájának pótlása címén, 2011. augusztus 1-jétől pedig sírgondozás címén járadékigényt terjesztett elő, a III. rendű felperes nem vagyoni kárigényét az alperes által megfizetett összegen felül további 7 000 000 forint és járulékaiban jelölte meg.

[5] Követelésük jogalapjaként a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 345. § (1) bekezdését, 355. §-át és a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvényt jelölték meg.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset jogalapját nem, az összegszerűséget részben vitatta.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetnek részben helyt adva - egyebek mellett - kötelezte az alperest az I. rendű felperes részére 2011. június 25-től, illetve augusztus 1-jétől különböző jogcímeken járadék, a III. rendű felperes részére 3 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és járulékai megfizetésére; kötelezte továbbá az alperest az I. rendű felperes részére 480 000 forint, a II. rendű felperes részére 270 000 forint, míg a III. rendű felperes részére 225 000 forint perköltség megfizetésére.

[8] Az I. rendű felperes által igényelt járadékok összegszerűségét a bizonyítékok mérlegelésével, a járadékigény kezdő időpontját a keresettel egyezően állapította meg.

[9] A nem vagyoni kárigények vonatkozásában a III. rendű felperessel kapcsolatban rögzítette, hogy bár édesapja nem élt a megszületésekor, nélküle kellett felnőnie, aki neki örökre hiányozni fog. A szakvélemény alapján megállapította, hogy a III. rendű felperes bizonytalan helyzetű gyermeki személyiség, ez megnehezíti későbbi önállósodását, esetleges kortárs kapcsolatok kialakulását, férfi identitása kialakulásában elbizonytalaníthatja őt édesapja elvesztése. A nem vagyoni kár összegének meghatározásakor értékelte azt is, hogy a traumatikus élményt élményszinten nem élte át, nála gyászreakció nem alakulhatott ki, ugyanakkor személyiségfejlődésére a későbbiekben hatással lehet az édesapja elvesztése. Az őt ért hátrányokat figyelembe véve úgy ítélte meg, hogy azok kompenzálására az alperes által térített összegen felül további 3 000 000 forint alkalmas.

[10] Az elsőfokú bíróság a perköltség viseléséről a Pp. 78-81. §-ai alapján rendelkezett a pervesztesség-pernyertesség arányában.

[11] A felek fellebbezései folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta és - egyebek mellett - az alperes havonta esedékes járadékban történő marasztalásának kezdő időpontját 2014. január 18-ában határozta meg; az alperes által fizetendő perköltséget az I. rendű felperes vonatkozásában 578 466 forintra, a II. rendű felperes vonatkozásában 503 000 forintra, a III. rendű felperes vonatkozásában 371 000 forintra felemelte; az elsőfokú bíróság ítéletét - egyéb rendelkezések mellett - a III. rendű felperes nem vagyoni kárigénye vonatkozásában helybenhagyta.

[12] Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a járadékfizetés kezdő időpontja vonatkozásában osztotta az alperes fellebbezésében előadott érvelését. A Ptk. 280. § (3) bekezdésére hivatkozással rögzítette, hogy a járadék megfizetését csak hat hónapra visszamenőleg lehet kérni, ami azt jelenti, hogy ez az igény a 2014. július 18-án érkezett keresetet megelőző hat hónaptól, azaz 2014. január 18-tól jogszerű. Kiemelte: az elsőfokú bíróság nem indokolta, hogy miért fogadta el a járadékfizetés kezdő időpontjaként a káresemény napját, illetve a sírgondozás tekintetében a 2014. augusztus 1-jei időpontot. Utalt arra, hogy az I. rendű felperes járadékot magában foglaló kárigényét az alperes csak 2012. július 30-án vette át, de az I. rendű felperes semmit nem adott elő annak indokaként, hogy mi volt az az alapos ok, ami miatt nem tudta a bíróság előtt érvényesíteni korábban a járadékkövetelést. Erre tekintettel a 2014. január 18. előtti járadék iránti keresetet elutasította.

[13] A nem vagyoni kárigények - így a III. rendű felperes részére megítélt nem vagyoni kártérítés - vonatkozásában azt állapította meg, hogy az elsőfokú bíróság mérlegelése nem volt okszerűtlen, ellentmondásos, logikátlan, így annak felülmérlegelésére nem volt lehetőség.

[14] A felperesek elsőfokú perköltség felemelésére vonatkozó fellebbezését részben alaposnak találta, mivel a perköltség számításakor a keresethez hozzá kell számítani az alperes által a peres eljárás során kifizetett tőkeösszeget. Ennek, illetve a pervesztesség-pernyertesség arányának figyelembevételével az alperes által a felpereseknek fizetendő perköltség összegét felemelte.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[15] A jogerős ítélet ellen a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak részbeni hatályon kívül helyezését, és az I. rendű felperes részére megállapított járadék kezdő időpontja vonatkozásában elsődlegesen az elsőfokú ítélet helybenhagyását, másodlagosan e tekintetben az alperes kérelmük szerinti marasztalását, a III. rendű felperes nem vagyoni kárigénye vonatkozásában pedig a marasztalási összeg 5 000 000 forint és kamataira történő felemelését, továbbá a részükre megállapított elsőfokú perköltség kérelmük szerinti felemelését kérték.

[16] A járadékigény vonatkozásában előadták, hogy azt 2012. július 17-én előterjesztették, az azt tartalmazó felszólítást az alperes 2012. július 30-án átvette. Álláspontjuk szerint a perbeli esetben nem alkalmazható a Ptk. 280. § (3) bekezdése, mert az I. rendű felperes által érvényesített költségpótló járadék nem tartásdíj, nem életjáradék, nem baleseti járadék. Másodlagos kérelmükben a járadékok kezdő időpontját 2012. január 30-ában kérték meghatározni a peren kívüli eljárás során bejelentett kárigény átvételére tekintettel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!