Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2004.1163 A kisajátítási kérelem benyújtására kötelező határozat nem érdemi határozat [1976. évi 24. tvr. 18. §; 33/1976. (IX. 5.) MT r. 30. §].

Az I. r. alperes a 2003. június 17-én kelt határozatával kötelezte a felperest, hogy a kisajátításról szóló 1976. évi 24. tvr. (a továbbiakban: Ktvr.) végrehajtására kiadott 33/1976. (IX. 5.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 30. §-ának (1) bekezdése alapján nyújtson be kisajátítási kérelmet b.-i ingatlan kisajátítása iránt. Határozatát az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 30. §-ának (4) bekezdésére és az R. 31. §-ára alapította. Az elsőfokú bíróság a felperesnek a határozat hatályon kívül helyezésére irányuló keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában megállapította, hogy az I. r. alperesnek a felperest kisajátítási kérelem benyújtására kötelező, az R. 31. §-ára alapított érdemi határozata a bíróság által felülvizsgálható volt, azonban az nem volt jogszabálysértő.

A jogerős ítélet ellen az I. r. alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezése mellett a per megszüntetését kérte. Felülvizsgálati kérelmét a Pp. 270. § (2) bekezdés b) pontja ba) alpontjára alapította azzal, hogy a bírósági eljárás során elvi jelentőségű jogkérdésként merült fel az, hogy a kisajátítási eljárást megelőző, és a kisajátítási kérelem benyújtására kötelező közigazgatási határozat a bíróság által felülvizsgálható érdemi határozat, vagy olyan más határozat, amelynek felülvizsgálatára a bíróságnak nincs hatásköre.

A Legfelsőbb Bíróság a Pp. 273. §-ának (1) bekezdése alapján elrendelte a felülvizsgálati eljárás lefolytatását.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

Az irányadó tényállás alapján a Legfelsőbb Bíróságnak abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy az R. 31. §-a alapján kisajátítási kérelem benyújtására kötelező közigazgatási határozat az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: Áe.) 72. §-ának (1) bek. és a Pp. 327. §-ának (1) bekezdése alapján a bíróság által felülvizsgálható, az ügy érdemében hozott határozatnak tekintendő-e.

Az Étv. 30. §-ának (4) bekezdése szerint, ha az ingatlan rendeltetését a helyi építési szabályzat, illetőleg a szabályozási terv valamely később megvalósítandó - jogszabályban megállapított - olyan közérdekű célban határozza meg, amelynek megvalósítása a tulajdonostól nem várható el, és ez a tulajdonosi és építési jogokat korlátozza, a tulajdonos a közérdekű cél kedvezményezettjétől, illetőleg ennek hiányában a települési önkormányzattól követelheti az ingatlan megvételét. Ha a megvételre vonatkozó megállapodás az erre irányuló kérelemtől számított 3 éven belül nem jön létre, az ingatlant ki kell sajátítani. A 30. § (7) bekezdése szerint korlátozási kártalanítási eljárást az ingatlan fekvése szerint illetékes megyei (fővárosi) közigazgatási hivatal vezetője folytatja le a kisajátítási kártalanítás szabályai szerint, az e törvényben meghatározott eltérésekkel.

Következésképp a korlátozási kártalanítással kapcsolatos közigazgatási eljárásban és a közigazgatási határozat felülvizsgálata iránti perekben a Ktvr. rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni. A Ktvr. 18-25. §-ai és az R. 29-60. §-ai tartalmazzák a kisajátítási eljárás hatásköri és eljárási szabályait. A Ktvr. 18. §-ának (1)-(3) bekezdése értelmében a kisajátítási eljárást az ingatlan fekvése szerint illetékes megyei közigazgatási hivatal vezetője folytatja le. A kisajátítási eljárás kérelemre indul. A megyei közigazgatási hivatal vezetője a kérelem alapján köteles elbírálni, hogy a kisajátítás közérdeket szolgál-e, a közérdekű célt a kisajátítani kért ingatlanon indokolt-e megvalósítani, fennállanak-e a kisajátítás egyéb feltételei? E feltételek hiányában a kérelmet el kell utasítani.

Az R. 40. §-ának (1) bekezdéséből is megállapítható, hogy a kérelemre indult kisajátítási eljárásban a kérelemnek helyt adó, azt részben teljesítő vagy elutasító határozat is hozható. Mindhárom típusú határozat az ügy érdemében hozott határozat, amelyekkel szemben a Ktvr. 19. §-ának (1) bekezdése alapján államigazgatási úton jogorvoslatnak nincs helye, de a határozat bírósági felülvizsgálata kérhető.

Mint ahogy a Legfelsőbb Bíróság a korábbi döntésében rámutatott (BH 2003/220.), az Áe. 72. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján az ügy érdemében hozott határozatnak minősül a kisajátítás iránti kérelmet elutasító határozat, mert az az ügy lényegét jelentő jogkérdést, azt, hogy helye van a kérelemben megjelölt ingatlan kisajátításának, érdemben bírálja el.

A kifejtettekkel szemben az R. 31. § akként rendelkezik, hogy a megyei (fővárosi) közigazgatási hivatal vezetőjének - a kisajátítandó ingatlan tulajdonosának kérelmére (érdemi döntést megelőző határozattal) - köteleznie kell a kisajátítási kérelem benyújtására azt, akinek az érdekében a kisajátítás szükséges. A határozat ellen fellebbezésnek helye nincs. Ebből következően a kisajátítási kérelem benyújtására kötelező határozat nem az ügy érdemére vonatkozik, azt nem dönti el, hanem az eljárást megindító aktus.

Tévedett ezért az elsőfokú bíróság, amikor az R. 31. §-a kifejezett kiemelése "érdemi döntést megelőző határozattal" ellenére is az alperes határozatát felülvizsgálva az ügy érdemében döntött és ítéletet hozott.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a közigazgatási hivatal vezetőjének a kisajátítási kérelem benyújtására kötelező érdemi döntést megelőző határozata az ügy érdemében hozott határozatnak nem minősül, ezért az Áe. 72. §-ának (1) bekezdése alapján bírósági felülvizsgálata sem kérhető.

A Legfelsőbb Bíróság ezért a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján határozott, és a Pp. 275/B. §-ának (2) bekezdése alapján alkalmazandó 251. §-ának (1) bekezdése, a 157. § a) pontja és Pp. 130. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a pert megszüntette és az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte.

(Legf. Bír. Kfv. II. 39.096/2004. sz.)