Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2021.6.180 Az igazgatási szolgáltatási díj a Tpvt. rendszerében is eljárási költségnek minősül.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.705030/2020/8., Kúria Kfv.37808/2020/7. (*BH 2021.6.180*)

***********

Az eljárási költség megfizetésére kötelező hatósági végzéssel szemben önálló jogorvoslatnak van helye [1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 43/K. § (1) bekezdés, 46. § (1) bekezdés, 62. §, 80/I. §, 2016. évi CL. törvény (Ákr.) 112. § (2) bekezdés, 124. §, 469/2017. Korm. rendelet (Rendelet) 1. § (1) bekezdés].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2016. október 14-én összefonódás engedélyezése iránti kérelmet nyújtott be az alpereshez. Az alperes az eljárása során megállapította, hogy az összefonódás tekintetében a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 72. § (3) bekezdésében foglalt feltételek fennállnak, ezért annak teljes körű vizsgálatát rendelte el. A felperes ennek megfelelően megfizette az igazgatási szolgáltatási díj teljes összegét.

[2] Az alperes a Vj/87-197/2016. számú határozatával az összefonódást megtiltotta arra hivatkozással, hogy a Médiatanács az összefonódáshoz a szakhatósági hozzájárulást megtagadta. A határozatot támadó felperesi keresetet a Fővárosi Törvényszék a 21.K.700.023/2018/12. számú ítéletével elutasította. A Kúria a Kfv.IV.38.095/2018/10. számú ítéletével (a továbbiakban: kúriai ítélet) a Fővárosi Törvényszék ítéletét megváltoztatta, a határozatot hatályon kívül helyezte, és az alperest új eljárásra kötelezte.

[3] Ezt követően az elsőfokú versenyhatóság végzésével a Tpvt. 24. §-a szerinti összefonódás vizsgálatára versenyfelügyeleti eljárást indított. Felhívta a felperest, hogy a versenyfelügyeleti eljárásért fizessen meg 3 000 000 forint igazgatási szolgáltatási díjat. Jogorvoslati tájékoztatása szerint a végzés ellen a Tpvt. 80/I. §-a alapján alkalmazandó általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) 112. §-a és 116. § (1) bekezdése alapján nincs helye fellebbezésnek.

[4] A végzés ellen a felperes által előterjesztett fellebbezést az alperes a 2020. április 20. napján kelt VJ/8-10/2020. iktatószámú végzésével visszautasította, egyben elrendelte a megfizetett 3000 Ft eljárási illeték visszatérítését.

[5] Az indokolás 3. pontjában az alperes egyebek mellett rögzítette, hogy a kúriai ítéletre tekintettel indította meg a versenyhatóság a Tpvt. 67. § (4) bekezdés b) pontja szerinti versenyfelügyeleti eljárást. A 4. pont tartalmazza, hogy a felperest a versenyfelügyeleti eljárásért hívták fel 3 000 000 forint igazgatási szolgáltatási díj megfizetésére.

[6] A Tpvt. 62-62/B. §-aira utalással rögzítette, hogy a Tpvt. címéből és a paragrafusok tagolásából is megállapítható, hogy a Tpvt. rendszerében az igazgatási szolgáltatási díj és az eljárási költség elkülönült kategóriákat képeznek, és eltérő funkcióval rendelkeznek. Ezt támasztja alá a hatályos normaszöveghez fűzött indokolás is. A Tpvt. szerinti igazgatási szolgáltatási díj egy törvényen alapuló általány jellegű költségtérítés, amelynek fedeznie kell minden, az eljárásban felmerült költséget, ezért az összefonódás-bejelentéssel kapcsolatos eljárásokban nincs is arra lehetőség, hogy az igazgatási szolgáltatási díjat megfizető ügyfélre a hatóság egyedi és jogorvoslattal támadható döntésével további eljárási költséget terheljen.

[7] Hangsúlyozta, hogy a Tpvt. 62/B. § (10) bekezdése csak az eljárási költség, és nem a korábbi szakaszokban szabályozott igazgatási szolgáltatási díj vonatkozásában rendelkezik az Ákr. alkalmazásáról, kizárólag az eljárási költség meghatározása, előlegezése és viselése tekintetében rendeli alkalmazni az Ákr. szabályait. Amennyiben a jogalkotó célja az lett volna, hogy az Ákr. rendelkezéseit a Tpvt. rendszerében teljesen elkülönülten szabályozott igazgatási szolgáltatási díjra is alkalmazza, akkor azt ekként fogalmazta volna meg. Ezzel szemben a Tpvt. teljes körű szabályozást nyújt az igazgatási szolgáltatási díjjal kapcsolatban.

[8] A Tpvt. alapján csak az eljárási költség tekintetében kell az Ákr.-t alkalmazni. Ezt támasztja alá, hogy az igazgatási szolgáltatási díjat a versenyfelügyeleti eljárást megelőző összefonódás-bejelentési eljárás lefolytatásáért is meg kell fizetni. A Tpvt. 43/K. § (1) bekezdés b) pontja az összefonódás-bejelentési eljárás lefolytatása során alkalmazandó Ákr. szabályok között sem hívja fel az eljárási költségre vonatkozó szabályokat.

[9] Az igazgatási szolgáltatási díj és az eljárási költség Tpvt.-ben történő elkülönült szabályozását igazolja a Tpvt. 62. § (4) bekezdése is, miszerint az igazgatási szolgálgatási díjba valamennyi eljárási költség beleszámít.

[10] Az előző álláspontot erősíti továbbá az, hogy a Tpvt. nagyon részletes szabályokat tartalmaz az igazgatási szolgáltatási díjra vonatkozóan, előre meghatározza annak mértékét.

[11] Az eljárási költségekről, az iratbetekintéssel összefüggő költségtérítésről, a költségek megfizetéséről, valamint a költségmentességről szóló 469/2017. (XII. 28.) Korm.rendelet (a továbbiakban: Rendelet) - az Ákr. alkalmazhatósága hiányában - a Tpvt. szerinti igazgatási szolgáltatási díj tekintetében nem alkalmazható.

[12] A Tpvt. 80/I. §-a értelmében a jogorvoslatra a Tpvt. XII. fejezetében nem szabályozott kérdésekben alkalmazandók az Ákr. rendelkezései. A Tpvt. e helyen nem sorolja fel az önálló jogorvoslattal támadható végzéseket, ezt az egyes jogintézményeknél külön jelöli, például az 55/B. § (7) bekezdésénél.

[13] Az Ákr. 112. § (2) bekezdés k) pontja nem biztosít jogorvoslati jogot az igazgatási szolgáltatási díjjal szemben, azt kizárólag az eljárási költséggel kapcsolatban engedi. Ha a jogalkotó az igazgatási szolgáltatási díjjal szemben önálló jogorvoslatot kívánt volna engedni, akkor azt a Tpvt. 62-62/A. §-ában tette volna meg.

[14] A jogorvoslat hiányát támasztja alá a Tpvt. 62/A. § (7) bekezdése is.

[15] Mivel az igazgatási szolgáltatási díjat megállapító végzéssel szemben nincs helye külön jogorvoslatnak, ezért a felperes további, az igazgatási szolgáltatási díj megfizetésének jogszerűségével, illetve indokoltságával kapcsolatos érveinek értékelésére nem volt szükség.

A kereseti kérelem

[16] A felperes keresetében elsődlegesen a végleges végzés első fokra is kiterjedő hatályú megváltoztatását kérte, ennek körében az igazgatási szolgáltatási díj megfizetésére kötelezés mellőzését, valamint az időközben megfizetett 3 000 000 Ft igazgatási szolgáltatási díj kamatos visszafizetésének elrendelését. Másodlagosan a végleges végzés hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését kérte. Kifogásolta az alperes azon elvi megközelítését, miszerint a versenyügyekben az igazgatási szolgáltatási díj kivételesen egy olyan speciális költségelem lenne, amely más közigazgatási eljárások azonos elnevezésű és funkciójú igazgatási szolgáltatási díjaival ellentétben nem minősül eljárási költségnek, amelyre figyelemmel kizárt a jogorvoslat lehetősége. Érvelése szerint a Tptv. XII. fejezetében nem esik szó eljárási költségekkel vagy igazgatási szolgáltatási díjjal kapcsolatos rendelkezésről, így e körben is az Ákr. szabályai az irányadók. Az Ákr. értelmében pedig az igazgatási szolgáltatási díj eljárási költségnek minősül, amelyet alátámaszt a Rendelet 1. § (1) bekezdés 2. pontja is. Álláspontja szerint a Tpvt. 80/I. § utaló szabálya értelmében alkalmazni kell az Ákr. 112. § (2) bekezdés k) pontját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!