Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2004.1037 Az adós lefoglalható vagyontárgya hiányában szünetelő végrehajtási eljárásban a végrehajtási jog elévülése bekövetkezhet a szünetelés tartama alatt [Vht. 57. §; Pp. 366. §; Ptk. 326-327. §].

A jelen per felperesét jogerős ítélet kötelezte 6 246 439 Ft és járulékai megfizetésére, a hitelt adó bank részére, mert K. A. és házastársa kölcsönvevők szerződésszerű teljesítéséért készfizető kezesi felelősséget vállalt, T. Zs.-vel és G. M.-mel együtt. A felperessel mint adóssal szemben - a végrehajtást kérő bank kérelmére - a kiállított végrehajtási lap tartalmazza: az adós tartozásáért egyetemlegesen felel K. A.-né, K. A., G. M. és T. Zs. A felperessel szemben 1996. június 27. napján foganatosítottak helyszíni végrehajtási cselekményt; az eljáró önálló bírósági végrehajtó a foglalási jegyzőkönyv szerint azt állapította meg, hogy az eljárás - lefoglalható vagyontárgy hiányában - a Vht. 52. §-a alapján szünetel. Jogerős végzéssel megállapítottan a végrehajtást kérő bank jogutódja az alperes.

A felperes keresetében kérte a vele szemben indult végrehajtás megszüntetését valójában arra alapítottan, hogy az alperes végrehajtási joga elévült.

Az alperes az elsőfokú eljárásban előterjesztett ellenkérelmében, és a felperes fellebbezésére tett észrevételében is a kereset elutasítását kérte, mert szerinte a készfizető kezes járulékos jellegű kötelezettsége önmagában, az adós kötelezettségétől függetlenül nem évülhet el. Állította, hogy követelése a "főadósokkal" szemben nem évült el.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. A határozata indokolása szerint a készfizető kezes járulékos kötelezettsége az adós kötelezettségéhez igazodik. Ebből következően az elévülést is a végrehajtás kérő és az adós egymás közötti jogviszonya alapján kell vizsgálni. A rendelkezésre álló adatokból arra a következtetésre jutott: nem állapítható meg, hogy a végrehajtást kérő követelése a "főadósokkal" szemben elévült, különös tekintettel arra: a Ptk. 329. § (2) bekezdése szerint a kötelezettnek az engedményezésről való értesítése az elévülést megszakítja.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének a felperes keresetét elutasító rendelkezését helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta; az arra alapított döntéssel érdemben egyetértett, de eltérő indokból.

Érvelése szerint téves az elsőfokú bíróság álláspontja, miszerint a készfizető kezesi felelősség járulékos jellege miatt a Ptk.-nak a kezességre vonatkozó szabályait kell a végrehajtási eljárásban is alkalmazni, amelynek következtében a felperessel szembeni követelés a főkötelezettekkel szembeni követelés elévüléséhez igazodik. A végrehajtás alapjául szolgáló jogerős marasztaló ítélet folytán a felperes készfizető kezesi minősége megszűnt, ezért úgy foglalt állást, - hivatkozva a Legfelsőbb Bíróság PJD V. 110. szám alatt közzétett eseti döntésében foglaltakra is - hogy a végrehajtási eljárásban a követelés elévülését minden adóstárs esetében külön-külön kell vizsgálni, az egyik adóstárssal szemben foganatosított végrehajtási cselekmény, a másik adóstárs vonatkozásában az elévülést nem szakítja meg. Jogi álláspontja szerint azonban az elévülés a felperes vonatkozásában mégsem következett be, figyelemmel a 1996. június 27-i eredménytelen foglalási jegyzőkönyvben foglaltakra, amikor a végrehajtó a Vht. 52. § a) pontja [jelenleg d) pontja] alapján állapította meg a végrehajtási eljárás szünetelését az adós lefoglalható vagyona hiányában. A Vht. 54. § a) pontja [jelenleg d) pontja] szerint a végrehajtási eljárást akkor lehet folytatni, ha valószínűsítették, hogy az adósnak van olyan vagyontárgya, amely lefoglalható vagy értékesíthető. Mindezekből az következik, hogy a hivatkozott ok miatti szünetelés esetén a jogosult az igényérvényesítésben akadályoztatva van, igényét menthető okból érvényesíteni nem tudja, emiatt a végrehajtási eljárásban az elévülés a Ptk. 326. § (2) bekezdése értelmében nyugszik. Ezt az érvelést támasztják alá a Legfelsőbb Bíróság PK-GK 2. számú kollégiumi állásfoglalásának II. pontjában foglaltak is.

A másodfokú bíróság ítélete ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság ítéletének keresete szerinti megváltoztatását kérte. Hivatkozása szerint a jogerős ítéletben felhívott PK-GK. 2. számú kollégiumi állásfoglalását a Legfelsőbb Bíróság a Pk. 289. számú állásfoglalásával - 1995-ben - hatályon kívül helyezte, ezért az adott esetben elvi iránymutatásul nem szolgálhat. A másodfokú bíróság téves jogszabályértelmezésre alapítottan hozta meg döntését, amikor arra az álláspontra helyezkedett: menthető oknak minősül - és az elévülés nyugvását eredményezi - a végrehajtási eljárás során az a tény, ha az adósnak lefoglalható vagyona nincs, vagy az nem lelhető fel. Ez a megállapítás sérti az elévülés nyugvására vonatkozó Ptk. 326. § (2) bekezdésében foglaltakat. A szünetelés alatt ugyanis a végrehajtást kérőnek bármikor módjában áll a végrehajtási eljárás folytatását kérnie, valószínűsítve, hogy az adósnak van lefoglalható vagyontárgya. A végrehajtást kérő végrehajtási eljárás folytatására irányuló kérelme bármikor megszakítja az elévülést. Hangsúlyozta, hogy 1996. június 27-e óta vele szemben végrehajtási cselekmény foganatosítására nem került sor, a végrehajtást kérő az eljárás folytatására irányuló kérelmet nem terjesztett elő. Hivatkozott a Pp. 137. § (2) bekezdésében írtakra, mely szerint a szünetelés a határidők folyását nem érinti, ebből következően az elévülés a szünetelés alatt is bekövetkezhet.

Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A felülvizsgálati eljárásban már nem volt vitatott a másodfokú bíróság arra vonatkozó álláspontjának jogszerűsége, miszerint az egyetemleges adóstársak esetében a végrehajtási jog elévülését valamennyi adóstárs vonatkozásában - egymástól függetlenül - külön-külön kell megvizsgálni, illetőleg megállapítani. A Legfelsőbb Bíróság ezért - a felperes felülvizsgálata kapcsán - kizárólag [Pp. 275. § (2) bekezdés] azt az elvi jogkérdést bírálhatta el, hogy az adós lefoglalható vagyona hiányában szünetelő végrehajtás tartama alatt bekövetkezhet-e a végrehajtási jog elévülése.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Vht. 57. § (1) bekezdése szerint a végrehajtási jog a végrehajtandó követeléssel együtt évül el; a (4) bekezdés szerint a végrehajtási jog elévülését bármely végrehajtási cselekmény megszakítja. Ilyen cselekmény lehet a bíróságnak, a végrehajtónak a végrehajtás érdekében tett bármilyen intézkedése; a végrehajtást kérőnek a végrehajtás foganatosítására, adott esetben a szünetelő végrehajtás folytatására irányuló kérelme is. Mindezek jelentősége abból fakad, hogy a Ptk. 327. § (3) bekezdésében foglaltak szerint, ha az elévülést megszakító eljárás során végrehajtható határozatot hoztak, az elévülést csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg. Az előzőek együttes értelmezéséből következően a végrehajtás elrendelésétől kezdődően a végrehajtási jog elévülése mindaddig nyugszik, amíg az eljáró végrehajtó a végrehajtást foganatosítja. Amint olyan ok következik be, amely a törvény szerint a végrehajtás szünetelését eredményezi, a legutóbb foganatosított végrehajtási cselekmény napját követően ismételten megkezdődik a végrehajtási jog elévülése.

Az adott esetben a kiállított végrehajtási lap alapján az önálló bírósági végrehajtó 1996. június 27-én foganatosította az utolsó végrehajtási cselekményt a kötelezett felperessel szemben, amikor is - lefoglalható vagyontárgyak hiányában - a végrehajtás szünetelését állapította meg. Ezt az időpontot követően a felperessel szemben olyan végrehajtási cselekmény nem történt, amely alkalmas lett volna az elévülés megszakítására.

A másodfokú bíróság a végrehajtási jognak a végrehajtás szünetelése alatti elévülése nyugvásával kapcsolatban - az adott esetben - téves álláspontra helyezkedett a Ptk. 326. § (2) bekezdésében foglaltakra hivatkozással; utalással a Legfelsőbb Bíróság által korábban hatályon kívül helyezett PK-GK 2. számú kollégiumi állásfoglalásra is.

A végrehajtásnak a Vht. 52. § a) pontja [jelenleg d) pontja] szerinti szünetelését olyan tények, illetőleg körülmények alapozzák meg, amelyek a végrehajtást kérőnek fel nem róhatóan, menthető okból időlegesen akadályozzák a végrehajtás továbbfolytatását. A Vht. 54. § a) pontja [jelenleg d) pont] értelmében viszont kérhető a végrehajtás folytatása ha a végrehajtást kérő valószínűsíti, hogy az adósnak van olyan vagyontárgya, amely lefoglalható, illetőleg értékesíthető. Minthogy az utóbb eredménytelennek bizonyuló kérelem előterjesztése is alkalmas a végrehajtási jog elévülésének megszakítására, a végrehajtást kérőtől elvárható, hogy az elévülési időn belül kezdeményezze a végrehajtás folytatását. Egyébként is a végrehajtást kérő érdeke, hogy figyelemmel kísérje követelése behajthatóságát, adósa vagyoni körülményeinek változását. Igazolható tájékozódása hiányában a végrehajtást kérő alaptalanul feltételezi azt, hogy az adós - az elévülési időt jelentősen meghaladó időtartalmú szünetelés alatt - nem rendelkezett végrehajtás alá vonható vagyontárgyakkal, követeléssel. Az alperest terhelte annak bizonyítása [Pp. 164. § (1) bekezdés]: menthető okból nem volt abban a helyzetben, hogy a szünetelő végrehajtás folytatását kérje, ilyen körülményre azonban maga sem hivatkozott. Ennek kapcsán nem érdektelen: az alperes valójában nem tartotta szükségesnek, hogy kérje a szünetelő végrehajtás folytatását, mert az volt a jogi álláspontja: az egyik adóstárssal szembeni végrehajtási cselekmény kihat a másik adóstárs elleni végrehajtási eljárásra is, így alkalmas a végrehajtási jog elévülésének megszakítására.

A másodfokú bíróság jogszerű álláspontja az lett volna, ha megállapítja a végrehajtást kérő alperes végrehajtási joga elévülését. Minthogy a végrehajtási jog elévülése folytán az adós felperessel szemben elrendelt végrehajtást nem lehet folytatni [Vht. 57. § (3) bekezdés], ezért a felperesnek a Pp. 366. §-ára alapított keresete alapos.

A Legfelsőbb Bíróság - az előzőekben kifejtettekre alapítottan - a másodfokú bíróság ítéletét a Pp. 275. § (4) bekezdése alkalmazásával hatályon kívül helyezte, és a rendelkezésre álló tények alapján jogszerű döntést hozva, az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva [Pp. 253. § (2) bekezdés] a felperes mint adós elleni végrehajtást megszüntette. (Legf. Bír. Pfv. I. 21.879/2003. sz.)