Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

31990L0629[1]

A Bizottság irányelve (1990. október 30.) a gépjárművek biztonsági öveinek rögzítéseire vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 76/115/EGK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról

A Bizottság irányelve

(1990. október 30.)

a gépjárművek biztonsági öveinek rögzítéseire vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 76/115/EGK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról

(90/629/EGK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 82/318/EGK irányelvvel [1] módosított, a gépjárművek biztonsági övének rögzítéseire vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 76/115/EGK tanácsi irányelvre [2] és különösen annak 6. cikkére,

mivel a gyakorlati tapasztalat és a műszaki fejlődés azt mutatja, hogy a közúti biztonság fokozható a 3500 kg-ot meghaladó megengedett össztömegű M2 és M3 (buszok) járműkategóriák esetében, a már meglévőkhöz igazodó azonos követelmények alkalmazásával, amelyekre eddig nem terjedt ki a szabályozás, valamint e követelmények az egyéb járműkategóriák eddig nem szabályozott ülőhelyeire történő általános kiterjesztésével;

mivel ez a tapasztalat azt mutatja, hogy néhány létező meghatározást és követelményt kismértékben ki kell igazítani;

mivel javítani kell a biztonsági öv alá csúszás elleni védelmet, amely a biztonsági övek rögzítéseinek és/vagy az ülések felépítésének módosításával valósítható meg; mivel ki kell alakítani egy olyan vizsgálati eljárást, amely alkalmas e védelem mértékének javulása bemutatására;

mivel az ezen irányelvben előírt rendelkezések összhangban vannak a gépjárművek kereskedelme műszaki akadályainak megszüntetéséről szóló irányelvek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításával foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 76/115/EGK irányelv I. melléklete ezen irányelv mellékletével összhangban módosul.

2. cikk

(1) A tagállamok 1991. május 1-jétől kezdve a biztonsági övek rögzítéseire történő hivatkozással:

- nem tagadhatják meg valamely gépjárműtípus tekintetében az EGK-típusjóváhagyást, a 70/156/EGK irányelv [3] 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében meghatározott bizonyítvány másolatának kiadását vagy a nemzeti típusjóváhagyást, vagy

- nem tilthatják meg a jármű első forgalomba helyezését,

amennyiben a kérdéses járműtípus vagy e járművek biztonsági öveinek rögzítései megfelelnek az ezen irányelvvel módosított 76/115/EGK irányelv követelményeinek.

(2) A tagállamok 1992. július 1-jétől kezdve:

- nem állíthatnak ki több, a 70/156/EGK irányelv 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében meghatározott bizonyítványt olyan járműtípus esetében,

- elutasíthatják a nemzeti típusjóváhagyás megadását olyan járműtípus esetében,

amelyben a biztonsági övek rögzítései nem felelnek meg az ezen irányelvvel módosított 76/115/EGK irányelv követelményeinek.

(3) A tagállamok 1997. július 1-jétől kezdve megtilthatják azon járművek forgalomba helyezését, amelyekben a biztonságiöv-rögzítések nem felelnek meg az ezen irányelvvel módosított 76/115/EGK irányelv követelményeinek.

3. cikk

A Bizottság a biztonsági öv alá csúszás veszélye elleni védelem erősítése érdekében legkésőbb 1992. december 31-ig elvégzi a 76/115/EGK irányelv, különösen annak I. melléklete 4.4.3. pontja további felülvizsgálatát, amely módosítás új intézkedéseket és ahhoz kapcsolódó dinamikus vizsgálati módszereket tartalmazhat.

4. cikk

A tagállamok végrehajtják azokat a rendelkezéseket amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 1991. május 1-jéig előtt megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

5. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 1990. október 30-án.

a Bizottság részéről

Martin bangemann

alelnök

[1] HL L 139., 1982.5.19., 9. o.

[2] HL L 24., 1976.1.30., 6. o.

[3] HL L 42., 1970.2.23., 1. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

Az I. melléklet a következőképpen módosul:

Az 1.6. pont után egy új, 1.6.1. ponttal egészül ki:

"1.6.1. az "első utasülés" minden olyan ülés, amelynél a kérdéses ülés "legelülső H-pontja" a vezető R-pontján átmenő függőleges keresztirányú síkban vagy az előtt található."

A 4.2.1.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

"beépített övvisszahúzók. Ez a rendelkezés nem vonatkozik azokra a járművekre, amelyek esetében a kétpontos biztonsági öv a 4.3. pont alapján csak az első külső ülések esetében megengedett. Amennyiben a rögzítések....."

(A fennmaradó rész változatlan)

A 4.3. pont helyébe a következő szöveg lép:

"4.3. A biztonságiöv-rögzítések legkisebb száma

4.3.1. Mindegyik M és N járműkategóriát (kivéve a kifejezetten álló utasok számára tervezett férőhelyekkel rendelkező járműveket a 3,5 tonnánál nehezebb M2 és az M3 kategóriában) fel kell szerelni az ezen irányelv követelményeinek megfelelő biztonságiöv-rögzítésekkel.

4.3.2. Az egyes menetirányba néző ülőhelyekre felszerelt biztonságiöv-rögzítések száma megegyezik az I. függelékben meghatározottakkal.

4.3.3. Külső ülőhely esetén azonban - az első kivételével - az M1 járműkategóriában, az 1. függelékben ábrázolt és "Ø" jellel jelölt két alsó biztonságiöv-rögzítés engedélyezett, amennyiben az ülés és a legközelebbi oldalfal között átjáró biztosítja az utasok részére a jármű többi részének az elérését. Az ülés és a jármű oldalfala közötti tér abban az esetben minősül átjárónak, ha bezárt ajtók mellett a kérdéses oldalfal és a szóban forgó ülés középvonalán áthaladó függőleges hosszirányú sík közötti távolság - az R-pont helyzetében és a jármű hosszirányú szimmetriatengelyére merőlegesen mérve - meghaladja az 500 mm-t.

4.3.4. Az 1. függelékben ábrázolt és "*" jelzéssel ellátott első középső ülőhelyek esetén két alsó biztonságiöv-rögzítés elegendőnek tekinthető, amennyiben a szélvédő a 74/60/EGK irányelv II. mellékletében meghatározott referenciazónán kívül helyezkedik el; ha a referenciazónán belül helyezkedik el, három biztonságiöv-rögzítés alkalmazása szükséges.

A biztonsági övek rögzítései tekintetében a szélvédő abban az esetben tekinthető a referenciazóna részének, ha a 74/60/EGK irányelv II. mellékletében leírt vizsgálati módszer szerinti vizsgálóberendezéssel képes statikus kapcsolatba kerülni.

4.3.5. Az 1. függelékben ábrázolt, és "" jelzéssel ellátott összes ülőhelyet, illetve a 4.3.6. pontban meghatározott védelem nélküli ülőhelyeket két alsó biztonságiöv-rögzítéssel kell ellátni.

4.3.6. A "védelem nélküli ülőhely" olyan ülés, amely esetében nincsen "védőfal" az ülés előtt az alábbiakban meghatározott területen:

- a H ponton és a felette 400 mm-re található vízszintes síkok között,

- a H pontra szimmetrikus és egymástól 400 mm-re lévő két függőleges hosszanti sík között,

- A H ponttól 1,30 m-re lévő keresztirányú függőleges sík mögött.

Ezen előírás alkalmazásában: "védőfal" egy megfelelő szilárdságú felület, amelyen nem találhatók olyan folytonossági hiányok, hogy a nyílásain egy, a hosszanti vízszintes irányban a fent meghatározott tér bármely pontján és a gömb középpontján keresztül vetített 165 mm átmérőjű gömb geometriai vetülete átférne.

Az ülés akkor tekinthető "védelem nélküli ülőhelynek", ha a fent meghatározott területen lévő védőfal összesített felülete 800 cm2-nél kisebb.

4.3.7. A felhajtható ülések, valamint a 4.3.1.-4.3.5 pont által nem szabályozott járművek ülései esetében nincsen szükség biztonságiöv-rögzítésekre. Amennyiben azonban a jármű ezen üléseihez övrögzítéseket szereltek be, akkor e rögzítéseknek meg kell felelniük ezen irányelv előírásainak.

Ebben az esetben két alsó biztonságiöv-rögzítés elegendő."

A 4.4.3. pont helyébe a következő szöveg lép:

"4.4.3. A biztonsági öv alsó tényleges rögzítéseinek helyzete (lásd a 2. függeléket)

4.4.3.1. Első ülések, M1 járműkategória

Az M1 járműkategóriába tartozó gépjárművek esetében az α1 szög értéke (a csattal ellenkező oldalon) a 30°-80° közötti tartományba esik, és az α2 szög értéke (a csat oldalán) a 45°-80° közötti tartományba esik. Mindkét szögre vonatkozó követelmény az első ülések összes rendes utazási helyzetére érvényes. Amennyiben az α1 és az α2 szög egyike minden normál utazási helyzetben állandó, akkor annak értéke 60° ± 10°.

Az 1.12. pontban meghatározott beállító eszközzel ellátott, 20°-nál kisebb dőlésszögű háttámlával rendelkező állítható ülések esetén (lásd a III. melléklet 1. ábráját), az α1 szög lehet kisebb a fent megadott minimális 30°-nál, amennyiben egyetlen rendes használati helyzetben sem kisebb, 20°-nál.

4.4.3.2. Hátsó ülések, M1 járműkategória

Az M1 járműkategóriába tartozó gépjárművek esetében a hátsó ülések α1 és α2 szöge értékének a 30°-80° közötti tartományba kell lennie. Amennyiben a hátsó ülések állíthatók, a fenti értékek minden rendes utazási helyzetre érvényesek.

4.4.3.3. Első ülések az M1-től eltérő járműkategóriákban

Az M1-től eltérő járműkategóriába tartozó gépjárművek esetében az α1 és az α2 szög értékének az első ülések minden rendes utazási helyzetében a 30°-80° közötti tartományban kell lennie. A 3,5 tonna legnagyobb össztömeget meg nem haladó járművek első ülései esetében - amennyiben az α1 és az α2 szögek egyike minden rendes használati helyzetben állandó - ennek értéke 60°±10°.

4.4.3.4. Hátsó ülések és különleges első vagy hátsó ülések az M1-től eltérő járműkategóriákban

Az M1-től eltérő járműkategóriákban, az alábbi esetekben:

- sorülés esetén,

- az 1.12. pontban meghatározott beállító eszközzel ellátott, 20°-nál kisebb dőlésszögű háttámlával rendelkező állítható (első vagy hátsó) ülések esetén (lásd a III. melléklet 1. ábráját), és

- egyéb hátsó ülések esetén,

az α1 és az α2 szög értékének a 20°-80° közötti tartományban kell lennie az ülés minden rendes használati helyzetében. A 3,5 tonna legnagyobb össztömeget meg nem haladó járművek első ülései esetében - amennyiben az α1 és az α2 szög legalább egyike minden rendes használati helyzetben állandó - ennek értéke 60° ± 10°."

.

A korábbi 4.4.3.3. pont számozása 4.4.3.5. pontra változik.

A 4.4.4.1. pont vége a következő szöveggel egészül ki:

"Amennyiben kétajtós konfiguráció szolgál mind az első, mind a hátsó ülések eléréséhez és a biztonsági öv felső rögzítését a "B" oszlophoz rögzítették, akkor a rendszernek olyan kialakításúnak kell lennie, hogy ne akadályozza a járműbe történő beszállást és a járműből történő kiszállást."

Az 5.2.3. pont után egy új, 5.2.4. ponttal egészül ki:

"5.2.4. Amennyiben az ezen irányelv 5.2.1-5.2.3. pontjában meghatározottól eltérő vizsgálati eljárást alkalmaznak, bizonyítékot kell bemutatni annak egyenértékűségéről."

Az 5.3.5.3. pont helyébe a következő szöveg lép:

"5.3.5.3. Amennyiben egy gyártó biztonsági övvel látja el a járműveit, a kapcsolódó biztonságiöv-rögzítéseken a gyártó kérésére olyan vizsgálat is végezhető, amely során a terhelést a biztonsági öv rögzítéseihez kapcsolódó biztonsági övek geometriáját visszaadó eszközzel viszik át."

Az 5.3.6. pont helyébe a következő szöveg lép:

"5.3.6. Amennyiben a külső, illetve a középső ülések nem rendelkeznek felső biztonságiöv-rögzítéssel, az alsó biztonságiöv-rögzítéseken az 5.4.3. pontban meghatározott vizsgálatot kell elvégezni, amely során a terhelést a biztonsági öv alsó rögzítéseire egy, a kétpontos biztonsági öv geometriáját visszaadó eszközzel viszik át."

Az 5.4.1.2. pont helyébe a következő szöveg lép:

"5.4.1.2. Az M1 és N1 kategóriába tartozó járművek esetében az ugyanazon biztonsági övhöz tartozó rögzítésekhez kapcsolt terhelőeszközre (lásd a IV. melléklet 2. ábráját) a biztonsági öv felsőtestet fogó részének geometriáját visszaadó eszközön keresztül 1350 daN ± 20 daN vizsgálati terhelést kell adni.

Az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 675 ± 20 daN.

Az M3 és N3 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 450 ± 20 daN."

Az 5.4.1.3. pont helyébe a következő szöveg lép:

"5.4.1.3. Az M1 és N1 kategóriába tartozó járművek esetében ugyanakkor 1350 ± 20 daN húzóerőt kell kifejteni a biztonsági öv két alsó rögzítéséhez kapcsolt terhelőeszközre (lásd a IV. melléklet 1. ábráját).

Az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 675 ± 20 daN.

Az M3 és N3 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 450 ± 20 daN."

Az 5.4.2.1. pont szövege a következőképpen módosul:

"5.4.2.1. Az M1 és N1 kategóriába tartozó járművek esetében a biztonsági öv felső rögzítéséhez és ugyanazon biztonsági öv ellenkező oldalon lévő alsó rögzítéséhez kapcsolt terhelőeszközre (lásd a IV. melléklet 2. ábráját) - amennyiben a gyártó szerelt be ilyet - a biztonsági öv felső rögzítéséhez rögzített övvisszahúzó segítségével 1350 daN ± 20 daN vizsgálati terhelést kell adni.

Az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 675 ± 20 daN.

Az M3 és N3 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 450 ± 20 daN."

Az 5.4.2.2. pont helyébe a következő szöveg lép:

"5.4.2.2. Az M1 és N1 kategóriába tartozó járművek esetében ugyanekkor 1350 ± 20 daN húzóerőt kell kifejteni a biztonsági öv alsó rögzítéseihez kapcsolt terhelőeszközre (lásd a IV. melléklet 1. ábráját).

Az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 675 ± 20 daN.

Az M3 és N3 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 450 ± 20 daN."

Az 5.4.3. pont helyébe a következő szöveg lép:

"5.4.3. A kétpontos biztonsági öv vizsgálati elrendezése

Az M1 és N1 kategóriába tartozó járművek esetében 2225 ± 20 daN húzóerőt kell kifejteni a biztonsági öv két alsó rögzítéséhez kapcsolt terhelőeszközre (lásd a IV. melléklet 1. ábráját).

Az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 1110 ± 20 daN.

Az M3 és N3 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 740 ± 20 daN."

Az 5.4.4.2. pontban a 82/318/EGK irányelv rendelkezéseivel kiegészített mondat az alábbiak szerint módosul:

"Az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén ez az erő a teljes ülés súlyának a tízszerese; az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén ez az erő a teljes ülés súlyának a 6,6-szerese."

A korábbi 5.4.5.2. és 5.4.5.3. pont helyébe a következő új 5.4.5.2. pont lép:

"5.4.5.2. Az M1 és N1 kategóriába tartozó járművek esetében ugyanakkor 1350 ± 20 daN húzóerőt kell kifejteni a biztonsági öv két alsó rögzítéséhez kapcsolt terhelőeszközre (lásd a IV. melléklet 3. ábráját).

Az M2 és N2 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 675 ± 20 daN.

Az M3 és N3 kategóriába tartozó járművek esetén a vizsgálati terhelés 450 ± 20 daN."

Az I. melléklet az alábbi 1. és 2. függelékkel egészül ki:

1. függelék

A RÖGZÍTÉSEK LEGKISEBB SZÁMA

Megjegyzések:

2 : két alsó rögzítés, amely lehetővé teszi a kétpontos biztonsági öv beszerelését

* : hivatkozás a 4.3.4. pontra

: hivatkozás a 4.3.5. és a 4.3.6. pontra

3 : két alsó rögzítés és egy felső rögzítés, amely lehetővé teszi hárompontos biztonsági öv beszerelését a 3,5 tonnát meg nem haladó legnagyobb össztömegű M1, N1 és M2 kategóriájú járművek első külső üléseinek kivételével, ahol a rögzítések lehetővé teszik az "A" típusú biztonsági öv beszerelését.

Ø : Hivatkozás a 4.3.3.pontra.

Járműkategória | Külső ülőhelyek | Középső ülőhelyek |

Első | Elsőtől különböző | Első | Elsőtől különböző |

Vezető | Utas |

M1 | 3 | 3 | Ø 3 | * | 2 |

M2 ≤ 3,5 tonna | 3 | 3 | | * | |

M2 > 3,5 tonna | 3 | 3 | | 2 | |

M3 | 3 | 3 | | 2 | |

N1 | 3 | 3 | | * | |

N2 | 3 | 3 | | * | |

N3 | 3 | 3 | | * | |

2. függelék

AZ ALSÓ RÖGZÍTÉSEK ELHELYEZKEDÉSE, KIZÁRÓLAG A SZÖG ÉRTÉKÉRE VONATKOZÓ KÖVETELMÉNYEK: α (°)

| Korábbi követelmények | Új követelmények |

| M1 | M1-től eltérő | M1 | M1-től eltérő |

Első (külső és középső) | | - a csat oldalán | | 30-80 | 30-80 | 45-80 | 30-80 |

- nem a csat oldalán | | 30-80 | 30-80 | 30-80 | 30-80 |

- állandó szög | | 50-70 | 30-80 | 50-70 | 50-70 |

- sorülés: | | 30-80 | 20-80 | | |

| | - a csat oldalán | | | 45-80 | 20-80 |

- nem a csat oldalán | | | 30-80 | 20-80 |

- < 20°-os dőlésszögű háttámlával rendelkező állítható ülés | | | 20-80 | 20-80 | 20-80 45-80 [1] | 20-80 |

Hátsó (külső és középső) | | | | | 20-80 | 20-80 | 30-80 | 20-80 |

Felhajtható ülés | | | | | Biztonságiöv-rögzítés alkalmazása nem szükséges. Amennyiben a biztonságiöv-rögzítést beépítették, a szög értékére vonatkozó követelményeket lásd az "Első" és a "Hátsó" mezőben. |

[1] * "nem a csat oldalán" (α1): 20 - 80°"a csat oldalán" (α2): 45 - 80°mindkettő: amennyiben a szög nem állandó: lásd a 4.4.3.1. pontot.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31990L0629 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31990L0629&locale=hu

Tartalomjegyzék