Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2010.5.125 A bíróság tájékoztatási kötelezettségének elmulasztása következtében a fellebbezésben a fél alappal hivatkozhat olyan bizonyítékra, amely az elsőfokú eljárásban már rendelkezésre állt, és amelynek figyelembevétele az eljárás befejezését egyébként nem késlelteti [Pp. 141. § (6) bek., 235. § (1) bek., 1993. évi LXXVIII. tv. 43. §].

A felperes a perbeli lakóház, udvar megjelölésű ingatlant a 2004. november 24-én kötött adásvételi szerződéssel vásárolta meg az önkormányzattól. A felperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzése 2005. május 5-én történt meg.

Az alperes az 1996. és a 2002. évben határozatlan idejű bérleti szerződést kötött a perbeli ingatlanban található három darab nem lakás céljára szolgáló helyiségre. A tulajdonos személyében bekövetkezett változásról az eladó és a felperes is értesítette az alperest.

A felperes mint az ingatlan tulajdonosa 2005. december 19-én 2007. január 31. napjára felmondta a bérleti szerződést. A felmondását a lakások és a helyiségek bérletére valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) 43. § (1) bekezdésére alapította. Az alperes a felmondást nem fogadta el, ezért a felperes keresetében a helyiségek kiürítésre kérte az alperest kötelezni.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy ingóságaival együtt 15 napon belül ürítse ki a perbeli ingatlanban lévő 61 m2-es földszinti, 50 m2-es pince és 167 m2-es pince megjelölésű nem lakás céljára szolgáló helyiséget. Ítéletében az alperes védekezése kapcsán arra mutatott rá, hogy az önkormányzat és a felperes közötti adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítása iránti per folyamatban léte, az ügyben az Ítélőtábla keresetnek helyt adó ítélete a jelen per mikénti eldöntésére nincs kihatással, ugyanis az ingatlan-nyilvántartás szerinti tulajdonos változatlanul a felperes.

Az alperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatta meg, hogy az alperes kötelezettségének teljesítési határidejét 90 napban határozta meg. Rámutatott arra is, hogy az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés érvényességének feltétele a szerződési jogcím érvényessége. A szerződés érvénytelenségének megállapítása és a felperes tulajdonjogának törlése iránti per megindítása a bérbeadói jogok gyakorlását nem akadályozta. A bérleti szerződés és a bérbeadó nyilatkozatainak hatálya nem a megállapítási és törlési per kimenetelétől függ, az adásvételi szerződés érvénytelensége és a törlési kereset teljesíthetősége kérdésében hozott jogerős döntéseknek a jelen per elbírálására nincs kihatása. Megállapította, hogy a felmondás közlésekor az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonos a felperes volt, aki a szabad felmondás jogát gyakorolta, mely felmondás az alperes helyiségbérleti jogviszonyát megszüntette.

A fellebbezésben előadott eltérő tényállással összefüggésben - eszerint a bérleti szerződés 15. pontja értelmében a bérbeadó a szerződést csak cserehelyiség biztosítása illetőleg térítés mellett mondhatja fel az egy éves felmondási idővel - arra mutatott rá, hogy az ebben a kérdésben szükségessé váló további bizonyítás lefolytatására a Pp. 141. § (6) bekezdése és a 235. § (1) bekezdése előírásával szemben nem volt lehetőség. Ezért a fellebbezésben felhozott indok alapján az elsőfokú bíróság által a felmondás jogszerűségére vonatkozó jogi következtetés megváltoztatását eredményező tényállásbeli változást nem lehetett megállapítani.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és a jogszabályok­nak megfelelő, a kereset elutasítását tartalmazó új határozat meghozatala érdekében az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett a bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítását kérte. A másik bíróság előtt folyamatban lévő érvénytelenségi illetőleg törlési per jogerős befejezéséig a tárgyalás felfüggesztését kérte, ennek hiányában a másodfokú bíróság utasítását az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatására vagy az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésére.

A jogerős ítélet jogszabálysértését az Ltv. 43. § (1) bekezdésében, a Ptk. 112. § (1) bekezdésében, a Pp. 152. § (2) és 235. § (1) bekezdésében jelölte meg. A másodfokú bíróság ítéletének indokai közt sérelmezte a cserehelyiség felajánlási kötelezettségre tett hivatkozásának elkésettség miatti mellőzését, és előadta, hogy a szerződések az elsőfokú eljárásban a bíróság rendelkezésére álltak, ezért ezen okirati bizonyítékokra alappal hivatkozhatott a fellebbezésében. Előadta, hogy a fenti hivatkozásra a Pp. 235. § (1) bekezdésének második fordulata - mivel az az elsőfokú határozat jogszabálysértő voltának alátámasztására irányult - lehetőséget biztosított. Vitatta a felperes bérbeadói jogosultságát és előadta, hogy az ügyészség által megindított törlési per kimenetele a jelen per eldöntése szempontjából jelentőséggel bír.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult. Hangsúlyozta, hogy az alperes a bérleti szerződések 15. pontjában foglaltakra az elsőfokú tárgyalás berekesztése előtt bírói figyelmeztetés ellenére nem hivatkozott. Állította, hogy az alperes nem alapíthat jogot olyan érvelésre, amelyet sem az elsőfokú eljárásban, sem a gondos pervitel által megkívánt időben, sem bírói figyelmeztetésre korábban nem adott elő. A bérleti szerződés csatolására való alperesi hivatkozás kapcsán hangsúlyozta, hogy a bíróság a Pp. 3. § (1) és (2) bekezdése alapján az alperesi ellenkérelemhez kötve volt, ezért az abban foglaltakon nem terjeszkedhetett túl.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!