BH 2021.11.309 I. Ha a szerző és a felhasználó azért köt szerzői mű létrehozására szerződést, mert a felhasználót harmadik személy korábban megbízta a műhöz kapcsolódó fejlesztéssel, amelyről a szerzőnek is tudomása volt, külön kikötés hiányában is megállapítható, hogy a szerző korlátlan felhasználási jogra vonatkozó szerződéses nyilatkozata magában foglalja a felhasználási jog harmadik személy részére történő továbbengedélyezését is.

II. A felhasználási szerződés céljának megvalósításához elengedhetetlenül szükséges felhasználási mód és annak mértéke meghatározásánál - a felek szerződésben rögzített nyilatkozatának hiányában - a szerző számára kedvezőbb értelmezést kell elfogadni [1999. évi LXXVI. tv. (Szjt.) 1. §, 16. §, 17. §, 26. §, 30. §, 42. §, 46. § (1) bek., 94. § (1) bek. a)-b), d) és e) pont, 1952. évi III. tv. (Pp.) 163. §, 164. § (2) bek., 206. § (1) bek., 235. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A D. R. Kft.-t (a továbbiakban: Kft.) 1997-ben a felperes és további hat tag alapította, főtevékenysége szoftverkészítés, szaktanácsadás és -ellátás volt. A Kft. nemzetközileg is ismertté vált fejlesztése az 1999-ben forgalomba hozott "I. G. II." című űrstratégiai játék. A Kft. és a C. S. A. (a továbbiakban: franciaországi Vállalkozás) 2001. április 20-án fejlesztési megállapodást kötött a szerződés mellékleteiben körülírt számítógépes játék fejlesztésére, amely szerint arra a francia jogot kell alkalmazni. A szerződés 4. pontja értelmében a fejlesztendő játékkal kapcsolatos valamennyi, területi és időbeli korlát nélküli kizárólagos felhasználás jogot a franciaországi Vállalkozás szerezte meg. A franciaországi Vállalkozás 2002-ben e szerzői jogait a W. E. S. A. cégre (a továbbiakban: franciaországi Kiadó) ruházta át.

[2] A Kft. 2001 áprilisában az I. G. II. játékhoz látványvilágában és a játékstílusában is hasonló valós idejű űrstratégiai játék fejlesztését kezdte meg; a projekt eredeti munkacíme "G. E." volt, amelynek címét később "H."-ra változtatták.

[3] A felperest 2001. augusztus 1-től a Kft. határozatlan időtartamú munkaszerződés alapján "zeneszerző" munkakörben foglalkoztatta. A Kft. megbízóként 2001. augusztus 2-án 2002. március 1-ig tartó időszakra "Megbízási szerződés szerzői védelmet élvező termék elkészítésére és közlésére" elnevezésű szerződést kötött a felperessel mint szerzővel, amelyben megbízta a "G. E." munkacímű játékprogramban való zene megkomponálásával, kitalálásával "komolyzenei" műfajban, egy perben nem álló személlyel való közreműködésben. A felperes további feladata volt a segítségnyújtás a zenei koncepcióval kapcsolatban, szaktanácsadás és részvétel a játék összes (több mint 100 percnyi) zenéjének megírásában. A Kft. vállalta, hogy a feladatok elvégzésének sorrendjét, napi teendőit folyamatosan közli a szerzővel, a terveit a felperes rendelkezésére bocsátja, meghívja a felperest a munkával kapcsolatos megbeszélésekre. A megbízási díjat 2 835 000 forintban határozták meg oly módon, hogy annak 40%-a munkadíj, 60%-a pedig a "megszületett termék korlátlan felhasználásának ellenértéke." A Kft. 2002-ben adta ki a "H.: Az U. L." (L. of I.) című űrstratégiai játékát.

[4] A Kft. és a franciaországi Kiadó 2003. április 18-án szerződést kötöttek a "H. L. of I." játék kiegészítőjének (add-on), a "H. S. H." (S. H.) játéknak a fejlesztésére. A szerződés 5. pontja szerint a franciaországi Kiadó területi és időbeli korlátozás nélküli szerezte meg a játék szerzői jogait mégpedig valamennyi ismert és ismeretlen felhasználási mód tekintetében. A felperes és a Kft. 2003. május 7-én három hónapra újabb megbízási szerződést kötött, amelyben a Kft. megbízta a felperest a "H. S. H." című játék zenéjének és hangeffektjeinek kitalálásával, megkomponálásával. A szerződés egyéb rendelkezései lényegében azonosak a korábbi megbízási szerződés tartalmával. A megbízási díj összege 1 750 000 volt, melynek 40%-a munkadíj, 60%-a pedig a "megszületett termék korlátlan felhasználásának ellenértéke".

[5] A Kft. 2003-ban adta ki a "H. - S. H." című játékot Magyarországon, míg a külföldi forgalmazást a franciaországi Kiadó folytatta. 2009-ben a franciaországi Kiadó a "H. L. of I." és az "S. H."0 számítógépes játékok szerzői jogait az alperesre ruházta át. Az alperes 2009 óta különböző internetes oldalakon teszi elérhetővé ezeket a játékokat, ahol azok megvásárolhatók és onnan közvetlenül letölthetők. 2014. október 9-től a "H. L. of I." iOS és Android verzióban is elérhető, a platformokhoz tartozó internetes áruházakban megvásárolható, onnan iPhone és Android operációs rendszerrel működő mobiltelefonokra letölthető és azokon közvetlenül felhasználható.

[6] A "H. L. of I." játék 87 perc zenét tartalmaz. Ezt egészítik ki a "főmenü", és az ún. "game over", valamint a játékrészek közötti átvezető animációs videók alatti zenék. A játékokban lévő hangeffektusok (sound design) 181 db egyedi hangeffektet és 7 db animáció alatti sound designt jelentenek. A "H. - S. H." mint kiegészítő játék az előbbi játék összes zenéjén és sound dizájnján túl további 8 perc 30 másodperc zenei anyagot tartalmaz. A sound design elemeknek teljes egészében a felperes a szerzője, míg a szimfonikus jellegű zeneműveknek N. E.-vel közösen 50-50%-ban a társszerzője. A fenti zenei gyűjteményekből 51:51 perc zenei anyag Original Soundtrack CD-n is kiadásra került.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[7] A felperes módosított keresetében a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 1. §, 4. §, 16. §, 17. §, 26. § és 94. §-a alapján kérte annak megállapítását, hogy az alperes megsérti a szerzői jogait azzal, hogy az általa a "H." számítógépes játékhoz írt zeneművekből és hangeffektusokból álló zenei gyűjteményt 2014. május 1-től a "H. L. of I." és a "H. S. H." elnevezésű játékokban Steam verzióban, továbbá 2009. május 26-tól a "H. G. E.", valamint 2014. október 9-től a "H. L. of I." játékokban Android verzióban - a keresetben megjelölt internetes oldalakon - az engedélye nélkül Magyarországon a nyilvánossághoz közvetíti; kérte az alperes kötelezését a jogsértés Magyarországon történő abbahagyására, a további jogsértéstől való eltiltását, az alperes adatszolgáltatásra és a jogsértéssel elért gazdagodás jogcímén 18 008 820 forint és kamatai, valamint perköltség megfizetésére kötelezését.

[8] Az alperes elsődlegesen a magyar bíróság joghatóságának hiányára hivatkozással a per megszüntetését, míg érdemben a kereset elutasítását kérte. Vitatta a felperes szerzői jogainak megsértését. Álláspontja szerint a H. játékok és az azok részét képező zeneművek és sound design elemek szerzői jogait zárt szerződéses láncolaton keresztül - a franciaországi Vállalkozás, majd a franciaországi Kiadó jogátruházása nyomán - a Kft.-től, az Szjt. 30. § (1) bekezdése alapján a felperes jogutódjától, megszerezte, mivel azokat a felperes munkaviszonya körében alkotta meg. Hivatkozott arra is, hogy ha a felperes a megbízási szerződés alapján hozta létre a zeneműveket, a jogátruházásra tekintettel megszerezte azok korlátlan szerzői jogait a jogelődjeivel kötött szerződések alapján. Álláspontja szerint, mivel a felperes a szerződés mindkét (szerző és felhasználó) pozíciójában is érdekelt volt a Kft.-ben levő tagsági jogviszonya miatt, nincs olyan védendő érdek, ami megalapozná az Szjt. 42. § (3) bekezdése alapján a szerző javára előírt kedvezőbb elbírálást. Jogalapjában és összegszerűségében is vitatta a felperes jogsértéssel elért gazdagodás iránti igényét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!