A Gazdasági Versenyhivatal 68/2004/50 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: PhN Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
Vj-68/2004/50
Vj-68/2004/50
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a PhN Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. (Budapest) ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása miatt indított eljárásban nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács megállapítja, az eljárás alá vont a "Bio-C.L.A. 1000", a "Bio-Karnitin", a "Bio-Króm", a "Bio-Rost", a "Bio-Slim", a "Bio-Glukozamin 400", a "Bio-C-Cink", a "Bio-Quinone Q10", a "Bio-Marine Plus", a "Bio-Karotin+E", a "Bio-Szelénium 50" és a "Bio-Magnézium" elnevezésű termékekről a "Családi Kör" című lap 1/2004. és 2/2004. számában adott piaci tájékoztatásával a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított, amikor gyógyhatás hamis látszatát keltette.
A Versenytanács megállapítja továbbá, az eljárás alá vont a "Pharma Nord" termékekről a "Családi Kör" című kiadványban adott piaci tájékoztatással olyan üzleti módszert alkalmaz, amely indokolatlanul korlátozza a fogyasztók választási szabadságát.
A Versenytanács a jogsértő magatartás további folytatását a határozat kézhezvételétől megtiltja.
A Versenytanács kötelezi az eljárás alá vontat 21.000.000 Ft (Huszonegymillió forint) bírság megfizetésére, amelyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 számú bírságbevételi számla javára köteles megfizetni.
A határozat felülvizsgálatát a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Bíróságnak címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel lehet kérni.
Indoklás
I.
A versenyfelügyeleti eljárás tárgya
1. A Gazdasági Versenyhivatal azt követően indított versenyfelügyeleti eljárást a PhN Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. ellen, hogy tudomására jutott, az eljárás alá vont a "Pharma Nord" készítmények hirdetéseit (ismételten) egy ingyenesen terjesztett kiadványban (a "Családi Kör"-ben) jelentette meg, amely kiadványban a termékek hirdetése és a mellette elhelyezett propaganda cikkek együttesen azt sugallják, hogy a "Pharma Nord" készítmények képesek az emberi egészséget helyreállítani, egyes betegségeket megelőzni, illetve gyógyítani, valószínűsíthetően megsértve ezzel a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) és a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Grtv.) rendelkezéseit.
2. Az eljárás alá vonttal szemben lefolytatott Vj-103/2003. és Vj-122/2003. számú versenyfelügyeleti eljárás kiterjedt
- a "Bio-Glukozamin 400" elnevezésű termék kapcsán a "Családi Kör" című lap 1/2003. és 2/2003. számában megjelent reklámokra,
- a "Bio-Quinone Q10", "Bio-Szelénium 50-cink+vitaminok", "Bio-Marine Plus", "Seleno Precise", "Bio Folsav", "Bio Magnézium", "Bio-Króm", "Bio Rost", "Bio Karotin-E", "Bio C.LA 1000", "Bio-Slim" elnevezésű termékeknek a "Családi Kör" című lap 3/2002., 1/2003. és 2/2003. számában megjelent reklámjaira.
3. A Versenytanács megállapította, hogy a jelen versenyfelügyeleti eljárás kizárólag a Vj-103/2003. és a Vj-122/2003. számú versenyelügyeleti eljárásokban értékelt magatartásokat követően a "Pharma Nord" termékekkel kapcsolatban a "Családi Kör" című lapban megjelent, a korábbiakhoz képest módosult tájékoztatás kapcsán tanúsított eljárás alá vonti magatartásokra terjed ki, az eljárás tárgya e magatartások versenyjogi értékelése.
II.
Az eljárás alá vont
4. Az eljárás alá vont 1999. július 29-én jött létre a dán Pharma Nord ApS részvénytársaság alapításával, és azóta is a társaság 100%-os tulajdonában áll. Az eljárás alá vont tevékenysége a Pharma Nord cégcsoport termékeinek reklámozása, marketing érdekeinek magyarországi képviselete. Ez magában foglalja a "Pharma Nord" termékek forgalmazóival és a magyarországi lapokkal történő kapcsolattartást, valamint a helyi piaci helyzetről jelentések készítését az anyacég felé. Feladata a marketingtevékenység, az információnyújtás, a Pharma Nord ApS által előállított (Dániában szintén táplálékkiegészítőként/funkcionális termékként forgalmazott) "Pharma Nord" termékek magyarországi regisztrációja és a szükséges hatósági engedélyek intézése. Bevételét a Pharma Nord ApS magyarországi bevétele után kapja.
5. Az eljárás alá vont 2004 júniusában változtatta meg nevét, amely korábban Pharma Nord Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. volt. Nettó árbevétele 2004-ben 216 millió forint volt.
6. Az eljárás alá vont a magyar piacon számos különleges igényeket kielégítő élelmiszerek révén van jelen. A "Pharma Nord" termékek étrend-kiegészítőként vagy funkcionális termékként jelentek meg a piacon. Az érintett termékpiac ugyanakkor nem szűkíthető le az élelmiszerekre, ezen belül az étrend-kiegészítők/funkcionális készítmények körére, figyelemmel a termékekkel kapcsolatban megfogalmazott állításokra. Az érintett termékpiac magában foglalja az emberi egészségre, közérzetre pozitív hatással bíró valamennyi terméket, készítményt, így a gyógyszereket és a gyógyhatású készítményeket is.
Érintett földrajzi piacnak Magyarország területe minősül.
7. Az érintett piac kapcsán a Versenytanács kiemeli, a Fővárosi Bíróság az eljárás alá vonttal szemben lefolytatott Vj-103/2003. számú versenyfelügyeleti eljárást lezáró határozat felülvizsgálata tárgyában hozott, 7.K. 30.319/2004/5. számú (a Fővárosi Ítélőtábla 2.Kf. 27.127/2004/12. számú ítéletével helybenhagyott) ítélete értelmében az olyan reklámtevékenység során, amely az összes elképzelhető fogyasztóhoz - nem célzott módon - eljut, az akár az érintett piac pontos meghatározása nélkül is bizonyíthatóan jelentős hatást gyakorol az adott áruval érintett piacon. A bíróság szerint ebben az esetben a Gazdasági Versenyhivatalnak nem feladata, hogy az érintett piacot pontosan meghatározza, és a reklámhatást pontosan számszerűsítse.
III.
A "Családi Kör" című lap
8. Az eljárás alá vont évek óta igen intenzív marketingtevékenységet fejt ki, reklámokat jelentetve meg egyebek között több, egészségvédelemmel foglalkozó sajtótermékben ("Recept Nélkül", "Természetgyógyász" stb.), illetve egyéb lapokban (pl. "Tina", "Gyöngy", "Pesti Divat"). Az eljárás alá vont "Pharma Nord" termékekre vonatkozó tájékoztatásai 2001-től kerülnek elhelyezésre a "Családi Kör" című lapban, amely évente néhány alkalommal, igen nagy, több milliós példányszámban jelenik meg.
9. A "Családi Kör" lapnevet 2001. szeptember 9-én vette nyilvántartásba a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. Ezt követően a névhasználatot magyarországi lapkiadás céljából az Axel Springer Budapest Kiadói Kft. átengedte a hamburgi Partner Medien Service Klempau GmbH részére. Az Axel Springer Budapest Kiadói Kft. a megállapodás keretén belül sem tartalmi, sem szerkesztési területen semmilyen mértékben nem működött közre a "Családi Kör" című lap megjelentetésében. Az Axel Springer Budapest Kiadói Kft. 2004 márciusában a kiadásra vonatkozó minden jogot átadott a Partner Medien Service Klempau GmbH-nak, mivel nem kívánta fenntartani a korábbi együttműködési formát.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!