Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.9.464 I. A helyi önkormányzatokról szóló törvény nem zárja ki a polgármesternek azt a jogosultságát, hogy az önkormányzati intézményvezetők tekintetében meghatározott munkáltatói jogkörök gyakorlását a jegyző hatáskörébe utalja [1990. évi LXV. tv. 35. § (2) bek. a) és e) pont, 1992. évi XXIII. tv. 6. § (1) bek.].

II. A köztisztviselők jogállásáról szóló törvényben a fegyelmi eljárás lefolytatására megjelölt határidők az eljárás meggyorsítását célozzák, azok esetleges túllépése azonban önmagában nem vezethet a fegyelmi határozat hatálytalanításához [1992. évi XXIII. tv. 51. § (1), (7), (8) bek., 53. § (1) bek., 54. § (5) bek.].

A felperes a polgármesteri hivatalban ügyintézőként dolgozott, feladata volt a helyiséggazdálkodási ügyek intézése.

Az alperes jogelődje által a felperes ellen hozott elbocsátás fegyelmi büntetést tartalmazó határozatot a munkaügyi bíróság az 1992. augusztus 12-én hozott végzésével az 1992. évi XXIII. tv. 74. §-ának (1) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte.

Az alperes 1992. szeptember 10-én ismét fegyelmi eljárást rendelt el, és a polgármesteri hivatal fegyelmi tanácsa az 1993. január 19-én hozott határozatával hivatalvesztés fegyelmi büntetéssel sújtotta.

A felperes a keresetlevelében kérte a fegyelmi határozat hatályon kívül helyezését, mert a fegyelmi eljárás során határidőket mulasztottak, a fegyelmi jogkör gyakorlása jogszabálysértő volt, egyebekben nem követett el vétkes kötelezettségszegést.

Az alperes kérte a kereset elutasítását. Arra hivatkozott, hogy a felperes elkövette a fegyelmi vétséget, és a magatartása bűncselekményt is megvalósított.

A bíróság ítéletével bűnösnek találta hivatali visszaélés bűntettében, és ezért egyévi próbaidőre felfüggesztett hathavi börtönbüntetésre ítélte. Ezt az ítéletet a másodfokú bíróság helybenhagyta.

A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét, a költség megállapítását mellőzte. Megállapította, hogy a felperesnek a Ktv. 51. §-ának (4) bekezdésében, 53. §-ának (1) és 54. §-ának (5) bekezdésében előírt határidők elmulasztása tekintetében előterjesztett, ebből eredően a fegyelmi határozat hatálytalanítására irányuló kérelme megalapozatlan. A Ktv. 51. §-ának (4) bekezdése a vizsgálóbiztos eljárására állapít meg egyszer meghosszabbítható 15 napos, az 53. § (1) bekezdése és az 54. § (5) bekezdése pedig a fegyelmi tanács számára 8+8 napos határidőt. Ezek a határidők azonban nem jogvesztők, kizárólag az eljárás gyorsaságát biztosítják. Ezek elmulasztása nem teszi lehetővé a fegyelmi alá vontnak ilyen okból való mentesülését. A határidők be nem tartását egyébként jelentősen befolyásolták a felperes oldalán jelentkező körülmények.

A bíróság nem fogadta el a felperesnek a fegyelmi jogkör átruházásával kapcsolatos kifogásait sem. Megállapította, hogy a fegyelmi eljárást a polgármester indította meg, a fegyelmi tanácsban a jegyző volt az elnök. A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 35. §-a (2) bekezdésének b) pontja alapján a polgármester átruházhatja egyes hatásköreit, a Ktv. 6. §-ának (1) bekezdése hasonlóan rendelkezik. Ezért jogszerű volt az 1992. november 24-én kelt önkormányzati határozat, amellyel a jegyzőt megbízták a fegyelmi tanácsban az eljárás lefolytatására. Ami a felperes terhére rótt vétkes cselekményeket illeti, a vállalkozók közvetítőjeként gyakran eljáró S.A.-val fenntartott kapcsolata önmagában is összeférhetetlen volt, mert a nevezett a felperes lakásfelújításánál sok szívességet tett. Elfogadta az alperes álláspontját egy meghatározott alapterületű pincehelyiség kiutalásával kapcsolatban is, mert a felperes ebben az ügyben feltűnően törvénysértő intézkedést hozott. Ezt a cselekményt a büntetőbíróság bűncselekményként is értékelte. Ennek az ügynek a hátterében is S. A. állt. A nevezett patronált egy másik ügyet is, amit a felperes önhatalmúlag magához vont, és abban jogszabálysértően intézkedett. Egy további, T. T. nevére kiosztott ügyet a felperes a postabontáskor magához vett, és magára iktattatott, majd intézkedett, az érintett kft. ügyvezetője ugyancsak S. A. volt. Mindezek alapján a bíróság a felperes kötelezettségszegéseit olyan súlyúnak találta, hogy azzal a hivatalvesztés fegyelmi büntetés az arányos.

A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével helybenhagyta a munkaügyi bíróság ítéletét. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a bizonyítékok mérlegelésével helytállóan állapította meg a tényállást, és az arra alapított döntése is helytálló volt. Kifejtette, hogy a felperes által az 1994 júniusáig eljáró tanács elnöke ellen előterjesztett elfogultsági kifogást elutasító végzés jogszerű volt. A felperes által előadott indokok közül egyik sem olyan, amely megalapozná a Pp. 13. §-ában felsorolt elfogultsági kizárási körülményt. Egyébként az ügyét átvizsgálva, más tanács hozott érdemi döntést. Nem fogadta el a felperesnek az 1994. november 24-én tartott tárgyalás jegyzőkönyvével kapcsolatos sérelmeit sem, mert helytállónak találta az elsőfokú bíróság álláspontját, amely szerint az írásban már kifejtetteknek a tárgyaláson szóban történő megismétlését nem szükségszerű ismételten jegyzőkönyvben rögzíteni.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Lényeges eljárási szabálysértésekre hivatkozott, és ezért kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését. A kérelem szerint:

1. Az 1990. december 27-én kelt fegyelmi határozat ellen előterjesztett kérelme folytán a munkaügyi döntőbizottság az ügy elbírálását a büntetőeljárásra tekintettel felfüggesztette, bár erre a 19/1979. (XII. 1.) MüM rendelet nem adott lehetőséget. Ezért kerülhetett sor az 1992. évi XXIII. tv. (Ktv.) alapján a fegyelmi eljárás ismételt folyamatba tételére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!