ÍH 2014.4 AZ IDŐBELI HATÁLY KÉRDÉSE - A FELTÉTELES SZABADSÁGRÓL VALÓ RENDELKEZÉS
Kapcsolódó határozatok:
Budapest Környéki Törvényszék B.105/2012/16., Fővárosi Ítélőtábla Bf.143/2013/17. (*ÍH 2014.4*), Kúria Bfv.414/2015/7.
***********
A 2012. évi C. törvény alapján a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját ügydöntő határozatában a bíróság állapítja meg, azaz a feltételes szabadságra bocsátás a büntetés kiszabásának a részévé vált. A feltételes szabadságra bocsátás lehetősége nem a szabadságvesztés végrehajtási fokozatához, hanem a terhelt előéletéhez igazodik, amely szerepet kap a büntetés kiszabása során [2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 2. §, Btk. 38. § (3) bekezdés, 1978. évi IV. törvény 2. §, 43. § a) pontja, 47. § (1) és (2) bek.; Kúria Büntető Kollégiumának 4/2013. (X. 14.) számú véleménye].
B. L. vádlottat az ügyészség az 1978. évi IV. törvény 166. § (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő emberölés bűntettével vádolta. A törvényszék- a vádtól eltérően a vádlott bűnösségét 2013. január hó 15. napján kelt ítéletével erős felindulásban elkövetett emberölés bűntettében (1978. évi IV. törvény 167. §) állapította meg, és ezért őt hat év hat hónap börtönbüntetésre és öt év közügyektől eltiltásra ítélte.
Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, a cselekmény jogi minősítésének a megváltoztatása és a kiszabott büntetés súlyosítása érdekében jelentett be fellebbezést, a vádlott és a védője enyhítésért éltek perorvoslattal.
Az ítélőtábla nyilvános ülésén a fellebbviteli főügyészség képviselője az átiratban foglaltakat fenntartotta. Indítványozta, hogy az ítélőtábla - az elkövetéskor hatályos Btk. alkalmazásával, - minősítse a vádlott cselekményét a Btk. 166. § (1) bekezdése szerint és a börtönbüntetés, valamint közügyektől eltiltás tartamát emelje fel.
A védő a másodfokú bíróság nyilvános ülésén tartott perbeszédében a korábban bejelentett enyhítést célzó fellebbezést fenntartotta.
A vádlott az utolsó szó jogán megbánásának adott hangot, hangoztatta, hogy a feleségét szerette.
A bejelentett perorvoslatok közül az ügyészi fellebbezés alapos.
Az ítélőtábla, mint másodfokú bíróság az ellentétes irányú perorvoslatok alapján eljárva a Be. 348. § (1) bekezdésére figyelemmel a törvényszék ítéletét és az azt megelőző eljárást teljes terjedelmében felülbírálta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!