Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.4.108 I. Abból, hogy a törvény egy bűncselekmény alapesetéhez több, eltérő fenyegetettségű minősítő körülményt kapcsol, korántsem következik, hogy az enyhébb, így a törvényben előbb szabályozott minősítő körülmény fennállása - annak külön előírása nélkül, pusztán rendszertani okból - egyúttal a súlyosabb minősítő körülmény megállapíthatóságának a feltétele is lenne. Ezért akadálytalanul megállapítható a költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által elkövetett vesztegetés bűntette, ha ez az alany működésével kapcsolatban kért előny, de kötelezettségét nem szegte meg. A pénz elfogadása (kérése), valamint a kötelességszegés ugyanis nem feltételezik egymást [1978. évi IV. tv. 252. § (1) bek., (3) bek. b) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Törvényszék B.45/2012/56., Fővárosi Ítélőtábla Bf.410/2014/11., Kúria Bfv.396/2016/10. (*BH 2017.4.108*)

***********

II. Rendszeres haszonszerzésre irányul, ezért üzletszerű a vesztegetés, ha az előny kérője az első megállapodás során eleve kiköti a számára - működése ellenértékeként - esetenként átadandó pénzösszeg kiszámításának módját, mértékét, majd azt ügyletenként ismétlődően kéri, elfogadja [1978. évi IV. tv. 137. § 9. pont].

III. A megalapozatlanság nem a mindenkori anyagi jogszabályban (Btk.), hanem a büntetőeljárásról szóló törvényben [Be. 351. § (2) bek. a)-d) pont] szabályozott, kifejezetten az eljárás másodfokú, esetleg harmadfokú szakaszához kötődő eljárásjogi fogalom, így önmagában anyagi jogszabálysértést fogalmilag nem valósíthat meg. A felülvizsgálati eljárásban pedig - mivel a Be. 423. § (1) bekezdése a Be. 351. §-ához képest eltérő rendelkezés - a Be. 385. §-ában és a Be. 419. §-ában foglalt rendelkezések ellenére sem alkalmazható. Ebből következően a Kúria a felülvizsgálati eljárásban a jogerős ítéleti tényállás megalapozottságát nem vizsgálhatja, az esetleges megalapozatlanság mértékét nem állapíthatja meg, s ahhoz jogkövetkezményt sem fűzhet [Be. 351. § (2) bek. a)-d) pont; 385. §; 419. §; 423. § (1) bek.].

[1] A törvényszék a 2014. szeptember 4-én kihirdetett ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettében [2012. évi C. tv. (a továbbiakban: Btk.) 291. § (1) bek., (2) bek. a) pont és b) pont II. fordulata, valamint (3) bek. c) pont], és ezért 4 év börtönbüntetésre, valamint 5 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a terhelt a büntetés fele részének kitöltését követően feltételes szabadságra bocsátható. Emellett 15 500 000 forint vagyonelkobzást alkalmazott vele szemben.

[2] Kétirányú fellebbezések alapján eljárva az ítélőtábla a 2015. november 11-én kelt ítéletével a terhelt cselekményét folytatólagosan elkövetett vesztegetés bűntettének [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 252. § (1) bek. és (3) bek. b) pont II. fordulat] minősítette, a terhelt szabadságvesztésének tartamát 2 évre enyhítette, egyebekben azonban az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A jogerős ítéletben megállapított tényállás lényege a következő:

[4] A terhelt a városi kórház főigazgatója, dr. I. P. a P. K. és E. Sz. Kft. ügyvezetője volt. A kórház a városi önkormányzat üzemeltetésében lévő önálló költségvetési szerv volt, melynek vezetőjeként - a törvényben meghatározott kivételekkel - a gazdasági vezető, vagy az általa kijelölt személy jóváhagyása után a terhelt volt jogosult. A kft. a kórházzal kötött szerződés alapján a központi laboratórium üzemeltetését, az intézeti gyógyszertár működtetését és a kórház gyógyszerellátását végezte.

[5] A kórháznak 2008-ra több száz millió forintos tartozása halmozódott fel a kft.-vel szemben. A kft. korábban a kórházzal szembeni több követelését a CIB Banknál faktoráltatta, de a terhelt - miután az MKB Banktól jobb feltételekkel keresték meg - azt ajánlotta dr. I. P.-nek, hogy a jövőben követeléseiket az MKB Bankra engedményezzék.

[6] A bank a már lejárt, de a kft. és a kórház által kötött megállapodással újra le nem járttá tett követeléseket is hajlandó volt megvásárolni, ezért a terhelt azt mondta dr. I. P.-nek, hogy csak a bruttó számlaérték 2,5%-ának megfelelő összeg számára juttatásáért hajlandó aláírni e megállapodásokat, továbbá azon nyilatkozatokat, amelyekkel a kórház tudomásul vette az engedményezést, igazolta a teljesítést, és kijelentette, hogy a jövőben a banknak fog teljesíteni.

[7] Dr. I. P. ezt elfogadta, és

- a 2008. szeptember 26-i, összesen 300 810 885 forintos megállapodás aláírásáért kért 2,5%-ot, azaz 7 500 000 forintot,

- a 2008. október 14-i, összesen 120 432 520 forintos megállapodás aláírásáért kért 2,5%-ot, azaz 3 000 000 forintot és

- a 2008. november 25-i, összesen 197 893 784 forintos megállapodás aláírásáért kért 2,5%-ot, azaz 5 000 000 forint első felét a szerződésekhez kapcsolódó okiratok terhelt általi aláírást követően, a másik felét az összeg folyósításakor - egy alkalommal a pénz eredetét nem ismerő dr. D. P.-n keresztül - átadta a terheltnek. Ilyen módon dr. I. P.-től, mint a P. Kft. képviselőjétől a terhelt a 2008 szeptemberétől 2008 decemberéig terjedő időszakban hat alkalommal, összesen 15 500 000 forintot vett át.

[8] Ennek fejében a terhelt aláírta a kórház és a kft. között 2008. szeptember 26., 2008. október 14. és 2008. november 25. napján kelt, a kft.-nek a kórház felé kiállított egyes számláinak fizetési határidejét átütemező megállapodásokat, továbbá a 2008. szeptember 29., 2008. október 15. és 2008. november 26. napján kelt engedményezési értesítőket ellátta azon nyilatkozatával, miszerint a kötelezett képviseletében az engedményezést tudomásul veszi, a követelések alapját képező ügyletek szerződésszerű teljesítését igazolja, és kijelenti, hogy a követelésvásárlás tárgyát képező számlák vonatkozásában a kórház nem fog kifogással vagy beszámítással élni, továbbá vállalta, hogy fizetési kötelezettségeit az új határidőre teljesíti. Az okiratokat a kórház részéről ellenjegyző személyek már korábban aláírták.

[9] A megállapodások és nyilatkozatok aláírása után a bank és a kft. faktorálási szerződéseket kötöttek, amely alapján a bank kifizette a kft.-nek a bruttó számlaértéknek megfelelő összeget, majd járulékcsökkentő ajánlatot tett a kórháznak, melynek elfogadásával a kórház a bruttó számlaérték szerinti követelést és a jegybanki alapkamatot fizette meg a banknak. Dr. Sz. Cs., miután értesült a terhelt cselekményéről, személyesen kereste fel a terheltet, aki nem vitatta, hogy pénzt kért a közreműködéséért dr. I. P.-től, csak az általa közölt több tízmillió forintos összeget találta erősen túlzónak; állítása szerint egy tízmillió forintos tétel volt. Ezután felajánlotta dr. Sz. Cs.-nek, hogy a következő faktorálásból a részére is juttat egy nagyobb összeget, ha a polgármester értesítésétől eltekint, azonban dr. Sz. Cs. ezt elhárította, és az ügyet jelezte a város polgármesterének, aki feljelentést tett. Az eljárás megindítását követően dr. I. P. megtagadta a terhelt követeléseinek teljesítését, de az ezt követő szerződések megkötésekor már a terhelt sem kereste őt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!