Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.9.229 I. A bűncselekmény büntethetőségének elévülését a nyomozás során az alapos gyanú közlése, a gyanúsított erre vonatkozó kihallgatása, valamint ezt követően a gyanúval kapcsolatos tényekre vonatkozóan folytatott bizonyítási cselekmények félbeszakítják.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.973/2010/76., Fővárosi Ítélőtábla Bf.1/2015/12., Kúria Bfv.172/2016/7. (*BH 2016.9.229*)

***********

Amennyiben a vádirat tartalmazta a terhelt terhére megállapított csalási cselekmény leírását, a vádemelés - függetlenül attól, hogy a cselekmény Btk. szerinti minősítését a vádirat tartalmazza-e - ugyancsak félbeszakította az elévülést [Btk. 28. § (1) bek.].

II. A Btk. 2. § (2) bekezdésére, azaz arra figyelemmel, hogy a cselekmény elbírálásakor hatályban lévő új büntető jogszabályt kell alkalmazni, ha eszerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el, valamely törvényi tényállás megszüntetése esetén a bíróságnak azt is vizsgálnia kell, hogy az adott magatartás nem ütközik-e az új büntetőtörvény szerinti más tényállásba.

Az 1978. évi IV. törvény 297/A. §-a szerint a hitelezési csalást az követte el, aki gazdasági tevékenység gyakorlásához folyósítandó hitel nyújtásához, megszüntetéséhez vagy a hitelfeltételek megváltoztatásának kedvező elbírálása érdekében valótlan tartalmú okiratot használt fel.

Az elbíráláskor hatályban lévő 2012. évi C. törvény (Btk.) ezt a tényállást már nem tartalmazza. Ugyanakkor a törvény 345. §-a szerint hamis magánokirat felhasználásának vétségét követi el az, aki jog vagy kötelezettség létezésének, megváltozásának vagy megszűnésének bizonyítására hamis, hamisított vagy valótlan tartalmú magánokiratot használ fel. Miután a hamis tartalmú magánokirat felhasználását az elbíráláskor hatályos törvény is büntetni rendeli, felmentő rendelkezés meghozatalának a Btk. 2. §-ára figyelemmel nincs helye [Btk. 2. §; 1978. évi IV. törvény 297/A. §; Btk. 345. §].

[1] A törvényszék az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli csalás bűntettében [1978. évi IV. tv. 318. § (1) bek., (2) bek. c) pont, (7) bek. b) pont], csalás bűntettének kísérletében mint bűnsegédet [1978. évi IV. tv. 318. § (1) bek., (6) bek. a) pont], csalás bűntettének kísérletében [1978. évi IV. tv. 318. § (1) bek., (2) bek. c) pont, (6) bek. b) pont], 54 rendbeli közokirat-hamisítás bűntettében mint bűnsegédet [1978. évi IV. tv. 274. § (1) bek. c) pont], hitelezési csalás bűntettében mint bűnsegédet (1978. évi IV. tv. 297/A. §) és 3 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségében (1978. évi IV. tv. 276. §), ezért mint különös visszaesőt, halmazati büntetésül öt év börtönbüntetésre és a közügyektől öt év eltiltásra ítélte azzal, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható; rendelkezett továbbá a felmerült bűnügyi költség viseléséről.

[2] A bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljárt ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta; az I. r. terhelttel, mint a vagyon elleni bűncselekmények tekintetében különös visszaesővel szemben kiszabott szabadságvesztést három évre enyhítette; egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[3] A jogerős ügydöntő határozatok ellen az I. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt, azt tartalmára figyelemmel a Be. 416. § (1) bekezdés a) és c) pontjára alapítva.

[4] Az indítványozó szerint a terhelt bűnösségének megállapítására az anyagi jog szabályainak megsértésével került sor, mivel a tényállás 1. pontjában írt cselekmény nem szerepelt a vádban 2013. december 3. napjáig, amikor az ügyészség a vádat ebben a körben módosította, azonban emiatt nem indult büntetőeljárás korábban senkivel szemben sem, ezért ezen időpontig ez a cselekmény elévült.

[5] Emellett az indítványozó szerint a tényállás iratellenesen tartalmazza azt, hogy védence nem kívánt öregek otthonát létrehozni, működtetni, a bizonyítékok az ellenkezőjét támasztják alá, és mivel ez alapozza meg az összes többi magatartás bűncselekményi minősítését, a vád nem is tekinthető törvényesnek.

[6] A tényállás 1/b. pontjában írtak kapcsán pedig álláspontja szerint a terheltet legfeljebb gondatlanság terheli az ingatlannal kapcsolatos méltányossági adó-visszaigénylés tekintetében, ezt azonban a törvény nem rendeli büntetni.

[7] A tényállás 2. pontja szerinti cselekmény kapcsán arra hivatkozott, hogy a védence kényszer hatása alatt állt, ezért hiúsult meg a terve és ezért nem fejezhette be az idősek otthonának létrehozására irányuló eljárást, azonban az ezzel kapcsolatos bizonyítási indítványának a bíróság nem tett eleget, és nem indokolta ítéletében ennek elutasítását sem.

[8] A 3., 4. és 5. tényállási pontok tekintetében szintén a tényállás felderítetlenségére és ugyancsak arra hivatkozott, hogy a bíróságok nem teljesítették ennek kapcsán sem a bizonyítási indítványokat.

[9] Emellett megítélése szerint a hitelezési csalás az elbíráláskor hatályban lévő új büntetőtörvény rendelkezései szerint már nem bűncselekmény, ezért védencét az elbíráláskor hatályos büntetőtörvényt alkalmazva e cselekmény vádja alól fel kellett volna menteni.

[10] Indítványozta ezért, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat helyezze hatályon kívül és az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárásra.

[11] Az I. r. terhelt a felülvizsgálati indítványhoz csatolt beadványában - egészségügyi iratokat is csatolva - elsősorban a büntetés elhalasztását kérte.

[12] A Legfőbb Ügyészség szerint a felülvizsgálati indítványnak a tényállás megalapozottságát érintő része a tényállás meg nem engedett támadása, ezért emiatt a felülvizsgálatot a törvényben kizártnak, egyebekben pedig az indítványt alaptalannak találta.

[13] Utalt arra, hogy az E. Bank Rt. sérelmére elkövetett csalás bűntette miatti cselekmény kapcsán a vádkiterjesztés összefügg az I. r. terhelt által az Sz. M. Alapítvány kuratóriumi elnökeként elkövetett és a vád tárgyát képező további bűncselekményekkel, a pénzintézet sérelmére elkövetett vagyon elleni bűncselekmény ténybeli alapja azonos az utóbb vád tárgyává tett bűncselekmények tényalapjával.

[14] A hitelezési csalás bűntette tekintetében pedig kifejtette, hogy a terhelt cselekménye az elbíráláskor hatályban lévő Büntető Törvénykönyv szabályai szerint is bűncselekménynek, hamis magánokirat felhasználása vétségének minősülne, ezért a terhelt felmentésére nem kerülhetne sor.

[15] Megalapozatlannak találta végül az indokolási kötelezettség megsértésére vonatkozó kifogást is.

[16] Ezért arra tett indítványt, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat az I. r. terheltet érintően hatályában tartsa fenn.

[17] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően a felülvizsgálati indítványban megjelöltekre figyelemmel bírálta felül, emellett tekintettel volt ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt - és az indítványozó által nem hivatkozott -, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre is.

[18] A Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja szerint a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a terhelt bűnösségének megállapítására büntető anyagi jogi szabály megsértésével került sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!