Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2008.61 KÉPVISELETI JOG ÜGYLETKÖTÉSNÉL, JÓHISZEMŰ TÚLLÉPÉSÉNEK KÖVETKEZMÉNYE

- a követelés fedezetére jelzálogszerződés mellett biztosítéki célú vételi jog ugyanazon ingatlanra

- kölcsönszerződés fedezetéül jelzálog-biztosíték és vételi jog együttes alkalmazása

- opciós megállapodás érvénytelensége

Amennyiben a követelés fedezetének biztosítására valamely ingatlanra vonatkozó jelzálogszerződés mellett ugyanazon ingatlanra biztosítéki célú vételi jogban való megállapodást is kötnek a felek, ez utóbbi alkalmas annak megállapítására, hogy jogszabály megkerülésére irányul, ezért semmis. Ilyen esetben a vételi jog kikötését a bíróság olyan atipikus megállapodásnak minősíti, melynek célja nem elsősorban a lejárt követelés kielégítése, hanem az adós rendelkezési jogának korlátozása a fedezetül szolgáló ingatlanon, ezáltal az ingatlan értékesítésének, egyben más hitelezőknek a kizárása [Ptk. 200. § (2) bekezdés, 219. § (1) bekezdés, 221. § (1) bekezdés, 222. § (1) bekezdés, 234. § (1) bekezdés, 263. § (1) bekezdés, 264. §, 375. § (1) bekezdés].

A felperes pontosított keresetében azt kérte a bíróságtól, hogy az 1999. november 10-én általa és az I. rendű alperes bank által megkötött kölcsönszerződés, jelzálogszerződés és vételi jog biztosítására vonatkozó szerződés érvénytelenségét állapítsa meg. A II. rendű alperessel szemben keresete annak megállapítására irányult, hogy érvénytelen az a nyilatkozata, amellyel a vételi jogot gyakorolta, mivel a vételi jogot alapító szerződés érvénytelensége folytán ez a nyilatkozat sem lehet érvényes. Kérte továbbá, hogy a bíróság 8 287 000 Ft kártérítés és annak 2001. március 7-étől járó törvényes kamata megfizetésére is kötelezze egyetemlegesen az I-II. rendű alpereseket. Keresete jogalapjaként a Ptk. 117. § (1) bekezdését, a 234. § (1) bekezdését és a 263. § (1) bekezdését jelölte meg.

A kereset ténybeli alapjaként előadta: 1999. november 10-én kölcsönszerződést kötött az I. rendű alperessel 2 500 000 Ft felvétele érdekében. Ugyanezen a napon biztosítéki jelleggel aláírtak egy jelzálogszerződést és egy vételi jog alapítására vonatkozó szerződést is ugyanarra az ingatlanra nézve. 2001. február 1-jén értesítette őt a II. rendű alperes, hogy mint az I. rendű alperes által a vételi jog gyakorlására kijelölt személy, él a vételi jogával. A felperes álláspontja szerint az általa a bankkal kötött valamennyi szerződés semmis, mert az I. rendű alperes részéről az egyik aláíró, Sz. Sz. a szerződéskötéskor nem volt jogosult az aláírásra. Az I. rendű alperes Cégjegyzési Szabályzatának megfelelő azon nyilatkozat, amely szerint nevezett személy cégjegyzésre jogosult munkavállaló, csak 1999. november 26-án kelt. A vételi jogra vonatkozó szerződés azért is érvénytelen, mert az az akkor hatályos Ptk. 263. § (1) bekezdésébe ütközik: a bank ugyanis vételi jogra vonatkozó megállapodást a kielégítési joga megnyíltának időpontja, azaz 2000. november 9-e előtt nem volt jogosult kötni a jelzáloggal már biztosított ingatlanra. A semmis opciós szerződés alapján a bank nem volt jogosult kívülálló harmadik személyt kijelölni a vételi jog gyakorlására, mint ahogy e személy nem volt jogosult élni a vételi joggal sem. Álláspontja szerint a jelzálogjogot és a vételi jogot alapító szerződés azért is érvénytelen, mert nem szerepel rajta szabályos ügyvédi ellenjegyzés. Előadta még: a megismételt közigazgatási eljárásban a II. rendű alperes tulajdonjog bejegyzési kérelmét jogerősen elutasították, így az ingatlan-nyilvántartás szerinti eredeti állapot helyreállítására sor került, ő maga az ingatlan birtokába is jutott. Az alperesek azonban a semmis szerződésekkel kapcsolatos magatartásukkal kárt okoztak neki, melynek megtérítésére az I-II. rendű alperesek egyetemlegesen kötelesek.

Az I. rendű alperes a kereset elutasítását kérte és perköltséget igényelt. Álláspontja szerint a támadott szerződések mindegyike érvényesen létrejött, azok alkalmasak joghatás kiváltására. A felperes által kifogásolt munkavállaló, Sz. Sz. a perben csatolt, 1999. március 25-én kelt meghatalmazás alapján eljárhatott az ügyletkötéskor, még akkor is, ha a cégjegyzésre csak 1999. november 26-ától volt jogosult.

Hivatkozott arra, hogy az opciós szerződés érvénytelensége nem állapítható meg a Ptk. 263. § (1) bekezdése alapján. E jogszabályhely a zálogjog érvényesítéséről és a zálogjogból történő kielégítés módjairól szól. Adott esetben - bár a felek között létrejött jelzálogjog alapításáról szóló szerződés is - a kielégítés nem a jelzálogszerződés alapján, hanem a vételi jog szabályai szerint történt. Egyebekben a szerződéskötéskor hatályos Ptk. 264. § (2) bekezdése szerint lehetőség lett volna arra is, hogy a felek a zálogszerződésben a kielégítési jog megnyílta előtt írásban megállapodjanak, hogy a jogosult a zálogtárgyat bírósági végrehajtás mellőzésével maga is értékesítheti. Megjegyezte: az I. rendű alperes nem is szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát, hanem a vételi jog jogosultját jelölte ki. Utalt arra, hogy a Ptk. 263. § (1) bekezdésben foglalt jogszabályi tilalom nem korlátozza a tulajdonosnak a Ptk. 112. § (1) bekezdés szerinti rendelkezési jogát, így a tulajdonos nincs elzárva attól, hogy a zálogjoggal terhelt ingatlan tulajdonjogát átruházza, esetleg éppen a hitelezőjére, vagy a hitelező javára vételi jogot engedjen. A Ptk. 263. § (1) bekezdése csak az arra vonatkozó megállapodást tiltja, amely szerint a zálogjog jogosultja a kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén megszerzi a zálogtárgy tulajdonjogát. E megállapodáshoz is csak akkor fűzi az érvénytelenség jogkövetkezményét, ha a szerződés megkötésére a kielégítési jog megnyílta előtt kerül sor.

A felperes kártérítési igényével kapcsolatban arra hivatkozott, hogy a szerződések esetleges érvénytelensége mellett is a felperesnek többlettényállási elemeket kellene bizonyítania.

A II. rendű alperes ugyancsak a kereset elutasítását kérte és perköltséget igényelt. Előadta, hogy a felperes a perbeli ingatlan birtokát önként adta át neki, miután a vételi jog gyakorlására irányuló nyilatkozatot 2001. február 16-án személyesen átvette. A felperes esetleges kárai pedig nem a II. rendű alperesi eljárás miatt következtek be.

Az elsőfokú bíróság a perben részítéletet hozott, melyben a felperesnek a közte és az I. rendű alperes között 1999. november 10-én létrejött kölcsönszerződés, jelzálogjogot és vételi jogot alapító szerződések érvénytelenségének megállapítására irányuló; továbbá az I. rendű alperesnek a II. rendű alperest a vételi jog gyakorlására jogosult személyként kijelölő jognyilatkozata, valamint a II. rendű alperesnek a vételi jog gyakorlására vonatkozó jognyilatkozata érvénytelenségének megállapítására és az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereseti kérelmét elutasította.

Indokolása szerint először azt vizsgálta, hogy a szerződéseket az I. rendű alperes nevében aláíró két személy közül Sz. Sz. jogosult volt-e az I. rendű alperes képviseletére. E körben megállapította, hogy a perben csatolásra került az az 1995. március 25-én kelt érvényes meghatalmazás, mely szerint a bank képviseletére, a per tárgyát képező szerződések megkötésére nevezett személy jogosult volt. A Ptk. 219. § (1) bekezdése, valamint 222. §-a folytán a jogi személy jogszabályban megjelölt képviselője adhat a szerződéskötésre másnak is meghatalmazást; az I. rendű alperes igazolta, hogy Sz. Sz. ilyen meghatalmazással ügyleti képviselőként járt el. Az elsőfokú bíróság a Ptk. 263. § (1) bekezdésére történt hivatkozást sem fogadta el. Álláspontja szerint az ügyben megállapítható volt, hogy a kölcsön lejárati idejét 2000. november 9-ben határozták meg a felek. A vételi jog 2001. május 9-éig illette meg az I. rendű alperest, a vételi jog gyakorlására vonatkozó kijelölése, illetőleg a vételi jog gyakorlása pedig 2001. február 1-jén történt. Mindebből az következik, hogy amikor a II. rendű alperes a vételi jogot gyakorolta, az I. rendű alperes kielégítési joga már megnyílt, és a II. rendű alperes nyilatkozata a kielégítési jog megnyílta után hozott létre olyan megállapodást (adásvétel), melynél fogva megszerezhette a zálogtárgy tulajdonjogát. Ily módon a szerződés nem sértette a Ptk. 263. § (1) bekezdését. Az I. rendű alperes a vételi jog gyakorlására a II. rendű alperest nem vitásan kijelölte, az erre vonatkozó nyilatkozatát a perben csatolta. Az I. rendű alperes a kijelölésről értesítette a felperest, hiszen a kérdéses okiraton 2001. február 16-ai keltezéssel az "átvettem" szöveg is szerepel. A közvetlen átadás pedig nyilvánvalóan egyenértékű a szerződésben egyébként előírt tértivevényes levéllel történő értesítéssel. A Ptk. 375. § (4) bekezdése, a 374. § (5) bekezdése, a 373. § (4) bekezdése szerint a vételi jog gyakorlására jogosult személy kijelölésére lehetőség volt. A kijelölt személy vételi jogának az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése nem feltétele a vételi jog gyakorlásának, a bejegyzés a vételi jogot csak dologi hatályúvá teszi, de a bejegyzés hiánya esetén is köti a vételi jogot alapító feleket a szerződés. Mindezekre figyelemmel a megjelölt körben az elsőfokú bíróság az elkülönített kereseti kérelmeket elutasította azzal, hogy a perköltségről az eljárást teljes egészében befejező érdemi határozatban fog dönteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!