Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2024.6.133 I. A tulajdonjog bejegyzésére szóló engedély szabályszerű kiadása nem mentesíti az eladót annak "ismételt" kiadása alól. Ilyen esetben a kétszeres teljesítés veszélye nem értelmezhető, mivel a tulajdonjogot csak egyszer lehet bejegyezni. Az eladó részéről a bejegyzési engedély kiadása teszi befejezetté a szerződés teljesítését.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20500/2021/50., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20045/2023/15., Kúria Pfv.21046/2023/12. (*BH 2024.6.133*)

***********

II. Amennyiben a szerződés szerinti cél társasházi lakás vásárlása, ez nem akadálya annak, hogy az eladó kötelezettséget vállaljon arra, hogy bizonyos körülmények esetén tulajdoni hányadra adja ki a bejegyzési engedélyt. Az érintett adásvételi szerződések egyes pontjai, továbbá a bejegyzési engedélyek tartalmának együttes értelmezése alapján állapítható meg a felek erre vonatkozó kölcsönös és egybehangzó akaratnyilvánítása.

III. Az ingatlan használata önmagában véve vagy másnak átengedve is vagyoni érték. Ilyen esetben a tulajdonos kára önmagában a saját használatának elmaradásában álló elmaradt vagyoni előnyben, míg a hasznosítás elmaradása esetén a kára a hozzá be nem folyt bérleti díjban mint elmaradt vagyoni előnyben áll.

IV. Ha az ügyleti akarat teljes körű feltárása az anyagi pervezetés elmulasztására visszavezethetően a bizonyítás hiányossága miatt elmarad, a másodfokú bíróság jogszabálysértő módon rója a felperes terhére az utólagos bizonyítás szabályának a megsértését [2013. évi V. törvény (Ptk.) 5:13. § (2) bek., 6:8. § (1) bek., 6:86. § (1) bek., 6:184. §; 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 346. § (5) bek., 373. § (1), (3) és (5) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes mint vevő és az alperes mint eladó 2017. november 30-án két adásvételi szerződést kötött. Az alperes kötelezettséget vállalt arra, hogy a perrel érintett kivett, beépítetlen terület minősítésű ingatlanon (a továbbiakban: az építkezés helyéül szolgáló ingatlan) felépítendő társasházi ingatlanban létrejövő 56,46 m2 területű és 50,89 m2 területű társasházi lakás tulajdonjogát átruházza a felperesre. A felperes mindkét lakás vételára (29 850 000 forint és 29 800 000 forint) 95%-át az alperesnek 2017. december 14-ig megfizette.

[2] Az adásvételi szerződések megkötésével egyidejűleg a peres felek - egyfelől egy "Bejegyzési engedély", másfelől egy "Törlési engedély" elnevezésű megállapodásra - letéti szerződést kötöttek az adásvételi szerződést szerkesztő ügyvédi irodával.

[3] A "Bejegyzési engedély" elnevezésű megállapodás alapján a letevő az alperes, a jogosult a felperes volt. A letét tárgya az adásvételi szerződések II/14. pontjában írtak szerint az alperes hozzájáruló nyilatkozata az adásvételi szerződésekben megjelölt két ingatlanra a jogosult tulajdonjogának földhivatali bejegyzéséhez.

[4] A "Törlési engedély" elnevezésű megállapodás alapján a letevő a felperes, a jogosult az alperes volt. Annak tárgya "[a] letétbe helyezésre kerülő Letevő törlési engedélyét is tartalmazó, adásvételi szerződés felbontásáról szóló megállapodásban" és az adásvételi szerződés V/26. pontjában meghatározottak szerinti felperesi nyilatkozat arra vonatkozóan, hogy az adásvételi szerződésben megjelölt ingatlanokra feljegyzett tulajdonjoggal történő eladás tényét a földhivatal az ingatlan tulajdoni lapjáról törölje.

[5] Az építkezés helyéül szolgáló ingatlan 704/100000 és 444/100000 tulajdoni hányadát érintően a földhivatal a felperes javára a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényét feljegyezte.

[6] Az alperes a 2018. szeptember 6-án kelt levelében arról tájékoztatta a felperest, hogy mindkét adásvételi szerződés teljesítése lehetetlenné vált "az építőiparban tapasztalható rendkívüli mértékű építőanyag hiány, úgyszintén a szintén rendkívüli, korábban soha nem tapasztalt munkaerőhiány" miatt. Tájékoztatta arról is, hogy az építési engedély hatálya 2018. május 21-én lejárt, és az építésügyi hatóság elutasította az építési engedély hatálya határidejének meghosszabbítása iránti kérelmét. Közlése szerint a szerződés teljesítése olyan okból vált lehetetlenné, amelyért egyik fél sem felelős, ezért a szerződés megszűnt, őt kötbér- vagy kártérítés fizetési kötelezettség nem terheli. Elismerte, hogy a már megfizetett vételárak a felperesnek visszajárnak, és vállalta azok visszafizetését a szerződésekben meghatározott öt hónap alatt.

[7] A felperes nem fogadta el az alperesnek a szerződés megszűnésével kapcsolatos álláspontját, követelte, hogy az alperes mindkét lakást adja a birtokába, fizessen késedelmi kötbért, és bejelentette a szerződésszegésből eredő kártérítési igényét is.

[8] A felperes 2019. július 22-én a hátralévő vételárrészleteket az alperes bankszámlájára történt befizetéssel teljesítette. Ezzel egyidejűleg a letétkezelő ügyvédi irodától kérte a bejegyzési engedély kiadását, de az eljáró ügyvéd a 2019. július 25-én kelt válaszlevelében a tulajdonjog bejegyzési engedély kiadását megtagadta, egyúttal a megbízási szerződést mindkét megbízójával (felperes és alperes) szemben felmondta. Tájékoztatta a felperest, hogy az eladó (alperes) a beérkezett utolsó vételárrészleteket átutalta a letéteményesnek, azonban az ügyvédi iroda a 3 000 000 forintot az alperesnek - téves utalásként - visszautalta.

[9] Az alperes a 2021. május 31-én benyújtott ellenkérelmében és a felperesnek írt, 2021. június 10-én kelt levelében a szerződések 44. pontjában foglaltakra tekintettel közölte, hogy az adásvételi szerződésektől eláll.

[10] A letéteményes ügyvédi iroda kérelmére a tulajdonjog törlési és bejegyzési engedélyeket a Kerületi Bíróság végzésével a letéti szerződések teljesítéseként fogadta el, és felhívta a törvényszék gazdasági hivatalát, hogy azokat a jogosult személyét megállapító bírósági vagy más hatósági határozat jogerőre emelkedéséig őrzési letétként kezelje.

A kereseti kérelem és az alperesek védekezése

[11] A felperes elsődlegesen kérte, hogy a bíróság pótolja ítéletével az alperes jognyilatkozatát, miszerint az alperes hozzájárul a 704/100000 és 444/100000 arányú tulajdonjogának törléséhez és a felperes ugyanilyen arányú tulajdonjogának bejegyzéséhez azzal, hogy amennyiben a társasház bejegyzése a jognyilatkozat benyújtását megelőzően megtörténik, az alperes a felperes tulajdonjogának az egyes "albetétekre" történő bejegyzéséhez járul hozzá, adásvétel jogcímén (a továbbiakban: jognyilatkozat pótlására irányuló kereset). Másodlagosan annak megállapítását kérte, hogy a lakásokra vonatkozó bejegyzési és törlési engedélyeket tartalmazó okiratoknak ő a jogosultja, azaz azokat neki kell kiadni (a továbbiakban: megállapítási kereset). Harmadlagosan kérte a lakások (a lakásnak, a terasznak, a magánkertnek, illetve a lakásnak és az erkélynek megfelelő terület) kizárólagos birtokába adását, azzal, hogy a lakások megközelítéséhez szükséges területekre csak birtokba adást, nem kizárólagos birtokba adást kért (a továbbiakban: birtokba adás iránti kereset). Negyedleges kereseti kérelmében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 85 000 és 76 500 forint késedelmi kötbér megfizetésére (a továbbiakban: kötbér megfizetése iránti kereset). Ötödleges keresetében - kártérítés jogcímén - az alperes kötelezését kérte lakásonként havi 177 000 forint, illetve 160 000 forint és annak 2019. augusztus 6-tól a használatba vételi engedély vagy a fennmaradási engedély jogerőre emelkedéséig terjedő időre számított késedelmi kamata megfizetésére (a továbbiakban: kártérítés megfizetése iránti kereset).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!