Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.1.14 Perújítási ok új szakértői vélemény csak akkor lehet, ha új tényekből való következtetésen alapul, vagy az alapperben ismert tényekből mutatja ki az alapperben eljárt igazságügyi szakértő szakkérdésben való tévedését [Pp. 260. § és 266. §].

A perújított felperes (a továbbiakban: felperes) 1996 júliusában vásárolta meg a perújító alperes (továbbiakban: alperes) társasház alagsorában lévő, 1. szám alatti lakást, amelyben még 1984-ben alakítottak ki fürdőszobát olyan módon, hogy a fürdőszobai padlóösszefolyóhoz, a vizes berendezésekhez csatlakozó ágvezetékeket a társasház közös tulajdonában lévő, a lakás alatt futó alapvezetékre közvetlenül, visszatorlási védelem nélkül kötötték rá. Az alapvezeték ahhoz az ejtővezetékhez kapcsolódik, amelybe az alperes pernyertessége érdekében beavatkozott K. R. tulajdonában álló lakás mosogatója, valamint a fölötte lévő lakás csatornavezetékei vannak bekötve.

A felperes fürdőszobájának összefolyójából 1997 júliusától többször, nagymennyiségű szennyvíz öntötte el a fürdőszobát. A felperes a problémát jelezte a közös képviselőnek és a hiba okának feltárására szakértőt kért fel, majd megkísérelte a hiba kijavítását, azonban az eredménytelen maradt. 2002-ben és 2003-ban újabb szennyvízbetörés történt. A társasház a közös tulajdonban lévő alapvezeték cseréjét és a hiba kijavítási költségéhez való hozzájárulást megtagadta.

A felperes a keresetében a víz- és csatornarendszer hibájával összefüggő kárai megtérítésére, továbbá a F. G. által peren kívül készített szakvéleményben írt munkák elvégzésére kérte az alperes kötelezését a Ptk. 339. §-a, 340. §-a és a Ptk. 4. §-a alapján.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság K. L. igazságügyi szakértő szakvéleményére alapítva közbenső ítéletében megállapította: "az alperes kártérítési felelősségét a felperest ért azon károkért, amelyek a felperes tulajdonában álló, az alperesi társasházban alagsor 1. szám alatt található lakásának az alperesi társasház közös tulajdonában álló víz- és csatornarendszer hibájával okozati összefüggésben történt elöntése miatt keletkeztek". Megállapította továbbá azt is, hogy az alperes köteles a perbeli lakás elöntésének megelőzése érdekében a további bizonyítás során meghatározásra kerülő munkálatokat elvégezni.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyó ítéletének indokolásában megállapította, hogy a károsodás az alperesi tulajdonban lévő csatornaszakasz hibájával áll okozati összefüggésben és az alperes az együttműködési kötelezettségének nem tett eleget; a kártérítési felelősség alól magát kimenteni nem tudta, ezért a kártérítési felelőssége megállapítható volt a perben.

A folytatódó eljárásban a kijavítási mód megállapítása érdekében kirendelt A. K. igazságügyi szakértő szakvéleményére tekintettel az alperes perújítási kérelmet terjesztett elő figyelemmel arra, hogy a szakértő szerint az elöntést nem a társasház közös tulajdonában álló alapvezeték hibája okozta, továbbá az alapvezeték átalakításával a probléma nem is orvosolható. Az elsőfokú bíróság az alapügyben hozott közbenső ítéletet hatályában fenntartotta. Az elsőfokú ítéletet azonban a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a perújítás újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította, a két szakértői vélemény ellentmondásainak feloldása érdekében.

A végzés indokolásában előírtaknak megfelelően az elsőfokú bíróság a két szakértőt együttesen meghallgatta, majd a meghozott ítéletében a közbenső ítéletet hatályon kívül helyezte és megállapította, "hogy az alperes kártérítési felelőssége a bekövetkezett kár 50%-ának erejéig áll fenn a felperest ért azon károk vonatkozásában, amelyek a felperes tulajdonában álló, az alperesi társasház alagsor 1. szám alatt található lakásnak az alperesi társasház közös tulajdonában álló csatornarendszerből eredő elöntések miatt keletkeztek". A bíróság megállapította továbbá, "hogy az alperes a felperessel együttműködve köteles a felperesi lakás további elöntésének megelőzése érdekében szükséges, az alperesi közös tulajdonban álló épületrészeket érintő, A. K. igazságügyi szakértő 2006. december 6-án kelt szakvéleményében szereplő munkálatok elvégzésére a közös tulajdonban álló épületrészeket érintő munkák költségeinek 1/2 arányú viselése mellett". Az elsőfokú ítélet indokolása szerint bizonyított, hogy a hiba alapvető oka a fürdőszoba csatornavezetékeinek szakszerűtlen bekötése, azaz a felperes jogelődjének jogellenes magatartása volt, így a lakás elöntését okozó hiba kialakulása a felperes terhére esik. Az elsőfokú bíróság megállapította azt is, hogy a műszaki probléma megoldása csak a felek együttműködésével oldható meg, az alperes együttműködési kötelezettségének elmulasztása a kár elhárítása szempontjából azonban nem tekinthető irrelevánsnak. Terhére esik ezért a bekövetkezett kárnak az a része, amely a miatt következett be, hogy az alperes hosszú időn keresztül akadályozta a lakás használhatatlanná válását okozó hiba időbeni kijavítását. Mindezek miatt a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése, 340. §-ának (2) bekezdése és 344. §-ának (1) bekezdése, valamint a Ptk. 4. §-ának (1) bekezdése alapján a korábbi közbenső ítélet hatályon kívül helyezése mellett 50-50%-os mértékű kárfelelősségét állapította meg és a Ptk. 341. §-ának (1) bekezdése alapján rendelkezett a felek együttműködési körébe eső kötelezettségekről.

A felperes, az alperes és a beavatkozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a közbenső ítéletet teljes terjedelmében hatályon kívül helyezte, és a kártérítés iránti keresetet elutasította. A másodfokú ítélet indokolása szerint a perújításnak volt alapja, megállapítható ugyanis, hogy a károsodás bekövetkezése nem a közös tulajdonban lévő vezetékszakasz hibájára vezethető vissza, hanem a felperes lakásából kijövő vezetéknek a társasház közös vezetékére való rácsatlakozásra, amely miatt az alperest a Ptk. 339. §-a, illetőleg a Ptk. 352. §-a alapján kártérítő felelősség nem terheli. A másodfokú bíróság szerint a Ptk. 4. §-ának megsértése sem állapítható meg. A hiba feltárása és kijavítása ugyanis a felperes lakásában megoldható, e körben a társasháznak nem volt olyan kötelezettsége, amelyet megszegett volna. A jövőbeli csőtörések megelőzése érdekében szükséges munkálatok tekintetében közbenső ítéletnek a másodfokú bíróság szerint nem volt helye, mert a felperes a Pp. 121. §-a (1) bekezdésének e) pontja szerinti kereseti kérelmet nem terjesztett elő a "Ptk. 314. §-ára" alapítottan. A másodfokú bíróság az alperes kötelezésével kapcsolatos megállapítást azért mellőzte, mert álláspontja szerint a közös ejtő- és alapvezeték felújítása olyan szaktervezési feladatot igényel, amellyel kapcsolatban a per tovább folyik és ezt követően lesz a felperesnek lehetősége a kereset megfelelő pontosítására, a szükség szerint elvégzendő munkálatok megjelölése mellett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!