Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.1.7 Az üzletszerűen elkövetett csalás bűntette - és nem sikkasztás - valósul meg, ha a nyílászárók legyártásával és szállításával foglalkozó kft. ügyvezetője közel egy éven át 43 sértettől azért vesz fel megrendelést, hogy a tőlük átvett vállalkozóidíj-előlegeket nem a megállapodásban foglaltak teljesítésére, hanem kizárólag cége adósságának rendezésére fordítja, s ezzel megrendelőit megkárosítja [Btk. 372. § (1) bek., (4) bek. b) pont, 7. §, 373. § (1) bek., (4) bek. b) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Esztergomi Járásbíróság B.310/2008/102., Tatabányai Törvényszék Bf.364/2013/15., Kúria Bfv.1304/2014/6. (*BH 2016.1.7*), 2/2017. (II. 10.) AB határozat

***********

[1] A járásbíróság - hatályon kívül helyezést követő megismételt eljárásban - a 2013. április 29. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki 10 rendbeli sikkasztás bűntettében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 317. § (1) bek., (2) bek. II. fordulat c) pont, (5) bek. b) pont] és 33 rendbeli sikkasztás bűntettében [korábbi Btk. 317. § (1) bek., (2) bek. II. fordulat c) pont, (4) bek. b) pont].

[2] Ezért őt - halmazati büntetésül - 1 év - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte. Rendelkezett továbbá a polgári jogi igényekről és a bűnügyi költségről.

[3] A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2014. április 3. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta:

[4] a terhelt terhére rótt bűncselekményeket sikkasztás bűntettének [2012. évi C. tv. (a továbbiakban: Btk.) 372. § (4) bek. b) pont, (2) bek. bc) pont], 36 rendbeli sikkasztás bűntettének [Btk. 372. § (1) bek., (3) bek. b) pont, (2) bek. bc) pont] és 6 rendbeli sikkasztás vétségének [Btk. 372. § (1) bek., (2) bek. bc) pont] minősítette;

[5] ezért a terheltet - halmazati büntetésül - az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetésre ítélte a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó ítéleti rendelkezés érintetlenül hagyása mellett;

[6] megállapította, hogy a kiszabott szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén a terhelt legkorábban a büntetés kétharmad részének letöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra;

[7] 22 000 forint pénzösszegre vagyonelkobzást rendelt el;

[8] mérsékelte az illetéket, eltérően rendelkezett a polgári jogi igényekről és a bűnügyi költségről;

[9] egyebekben az egyik magánfél nevének helyesbítésével helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.

[10] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a terhelt és a védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a bűnösség megállapítása miatt, felmentés érdekében.

[11] A közös felülvizsgálati indítvány szerint:

[12] - a terhelt bűnösségének megállapítására törvénysértéssel került sor;

[13] - a terhelt által a megrendelőktől átvett, foglalónak vagy előlegnek nevezett pénznek nem volt meghatározott rendeltetése. Az a vállalkozói díj felét kitevő mértékű díjelőleg volt. Az átvételével a kft. tulajdonába került, amely felett az ügyvezető terheltnek rendelkezési joga volt. A könyvszakértő véleménye is alátámasztotta, hogy a kft.-nek a saját eszközei között kellett nyilvántartania a megrendelőktől átvett pénzeszközöket, amelyeket a gazdálkodásával összefüggésben bármire fordíthatott. Miután az ekként átvett pénz a számára idegen dolgot nem képezett, ezért a terhelt sikkasztást nem követhetett el azzal, hogy az átvett pénzt a kft. kiadásaira fordította. Ez nem tekinthető eltulajdonításnak.

[14] - a bűnösség kimondásából folyó egyéb rendelkezések (vagyonelkobzás, polgári jogi igények megítélése, illeték és bűnügyi költség megfizetésére kötelezés) is mellőzendőek.

[15] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

[16] A Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint a terhelt a sértettek által előlegként átadott összegeket abból a célból vette át, hogy azokat a nyílászárók elkészítésére és leszállítására továbbküldi a H.-H. Kft. részére. Mivel a pénzt meghatározott rendeltetéssel vette át, az nem került sem a terhelt, sem a kft. tulajdonába. Ez jogkérdés, amit a bíróság, és nem a könyvszakértő dönt el. Az átvett pénz nem volt vállalkozóidíj-előleg. Amikor pedig a terhelt a pénzt eltérő célra, a kft. kiadásainak fedezésére fordította, a megrendelők által rábízott idegen dolgot eltulajdonította.

[17] Az alapügyben eljárt bíróságok törvényesen állapították meg a terhelt bűnösségét valamennyi bűncselekményben és törvényes a vagyonelkobzás elrendelése is. A polgári jogi igényre, az illetékre és a bűnügyi költségre vonatkozó rendelkezések felmentő rendelkezés hiányában nem vizsgálhatóak.

[18] A Legfőbb Ügyészség - miután feltétlen eljárási szabálysértést nem észlelt - a megtámadott határozat tanácsülésen történő hatályában fenntartását indítványozta.

[19] A terhelt és a védő a Legfőbb Ügyészség nyilatkozatára tett közös észrevételében tévesnek tekintették, hogy a terhelt "megpántlikázva", abból a célból vette volna át az előleget, hogy azt továbbküldi a gyártónak. A pénzt továbbra is vállalkozóidíj-előlegnek tekintették.

[20] A terhelt és a védő felülvizsgálati indítványát a Kúria az alábbiak szerint nem találta alaposnak.

[21] A felülvizsgálat olyan rendkívüli jogorvoslat, amely a jogerős ügydöntő határozattal szembeni jogi kifogás lehetőségét biztosítja, a tényállás támadására nem biztosít lehetőségét.

[22] A felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó. A felülvizsgálati indítványban a jogerős határozat által megállapított tényállás nem támadható [Be. 423. § (1) bek.]. Felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak sincs helye [Be. 419. § (1) bek., 388. § (2) bek.], tehát a jogkövetkeztetések helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.

[23] A Be. 416. § (1) bekezdése a) pontjának 3. fordulata alapján felülvizsgálatnak van helye, ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

[24] Az elsőfokú bíróság által megállapított, a másodfokú bíróság által kiegészített és helyesbített történeti tényállás lényege szerint a terhelt egy nyílászárók értékesítésével és forgalmazásával foglalkozó kft. ügyvezetőjeként 2004. május 20. és 2005. február 22. napjai között felvette 43 sértett megrendelését. A sértettektől foglalóként vagy előlegként előre elkérte a fizetendő ár felét, 6 esetben ötvenezer forintot meg nem haladó, 36 esetben ötvenezer-egy és ötszázezer forint közötti kisebb és 1 esetben ötszázezer-egy és ötmillió forint közötti nagyobb összeget. Az átvett összeget egyetlen esetben sem továbbította a gyártó cég felé, hanem a kft. adósságainak rendezésére használta fel. A terhelt utóbb egyetlen sértett kárát térítette meg, 42 sértett kára nem térült meg.

[25] A kft. és a sértettek az elkövetéskor hatályos Ptk. 389. §-a szerinti vállalkozási szerződést kötöttek. E szerződés alapján a kft. mint vállalkozó munkával elérhető eredmény létrehozására, míg a sértettek, mint megrendelők a szolgáltatás átvételére és díj fizetésére voltak kötelesek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!