Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2019.8.224 A szerződésben félként részt nem vevő harmadik személy akkor jogosult hivatkozni a mások között létrejött szerződés semmisségére, ha a szerződés semmissége alapozott igény érvényesítéséhez fűződik valamilyen, a saját jogán érvényesíthető jogi érdek. A fél jogi érdekeltségét minden esetben egyedileg, az ügy összes körülményét figyelembe véve kell vizsgálni [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 234. § (1) bek., 235. § (1)-(2) bek., 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 3. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Járásbíróság P.20769/2017/8., Szolnoki Törvényszék Pf.21060/2017/4., Kúria Pfv.20796/2018/4. (*BH 2019.8.224*), 3480/2022. (XII. 6.) AB végzés

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I-II. rendű alperesek házastársak, a III. rendű alperes a gyermekük, akivel 2011. augusztus 5-én közokiratba foglalt tartási szerződést kötöttek. Eszerint a III. rendű alperes az okirat 3. pontjában részletezett szolgáltatást nyújtja. Ennek ellenében az I-II. rendű alperesek kötelezettséget vállaltak arra, hogy az egymás közt egyenlő arányú közös tulajdonukban álló lakóingatlan tulajdonjogát átruházzák a III. rendű alperesre. Az ingatlan értékét 6 000 000 forintban határozták meg, a tartás értékét havi 35 000 forintban. Megállapodtak abban is, hogy a III. rendű alperes az I-II. rendű alperesek lakóhelyén életvitelszerűen tartózkodva nyújtja a szolgáltatásokat.

[2] Az alperesek 2012. november 28-án módosították a tartási szerződést annyiban, hogy a tartási kötelezettséget a III. rendű alperesnek az időközben az I-II. rendű alperesek által megvásárolt másik ingatlanban kell nyújtania. Rögzítették, hogy a tartási szerződésnek a módosítással nem érintett részei változatlanul hatályban maradnak. Az alperesek között létrejött tartási szerződést és annak módosítását 2012. december 21-én közjegyző egységes szerkezetbe foglalta azzal, hogy a III. rendű alperes nem lakik az utóbbi ingatlanban.

[3] Az I-II. rendű alperesek nyugállományú katonák, akik 2009 áprilisában kérelmet terjesztettek elő a felperes rendelkezése alatt álló lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítéséről, valamint a lakhatás támogatásáról szóló 6/1994. (IV. 30.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) feltételei szerint nyújtható lakhatási támogatások, azaz munkáltatói kölcsön és vissza nem térítendő juttatás iránt. Az R. 162. § (1) bekezdése szerint a kérelmek teljesítésének - egyebek mellett - feltétele az is, hogy sem a kérelmezők, sem a velük együtt költöző családtagjuk ne rendelkezzen saját tulajdonú beköltözhető lakással.

[4] A támogatási kérelmet a folyósításról dönteni jogosult szervezet 2012 decemberében elutasította azzal az indokolással, hogy a III. rendű alperes együtt költöző családtagnak számít, és az együtt költöző családtag tulajdona az R. 162. § (1) bekezdése szerint kizárja a munkáltatói kölcsön folyósítását.

[5] Ezt követően az I-II. rendű alperesek kártérítés iránt pert indítottak a jelen per felperesével szemben a közigazgatási és munkaügyi bíróságon, amely per jelenleg is folyamatban van.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes keresetet terjesztett elő, amelyben a tartási szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 207. § (6) bekezdésére alapítottan, a szerződés színlelt voltára hivatkozással. Másodlagosan kérte annak megállapítását, hogy az alperesek tartási szerződése valójában ajándékozási szerződést leplez.

[7] Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Elsődlegesen arra hivatkoztak, hogy a felperes perbeli legitimációval nem rendelkezik.

Az első- és másodfokú ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[9] Az alperesek védekezésére tekintettel elsődlegesen a felperes perbeli legitimációját vizsgálta. Álláspontja az volt, hogy a kereshetőségi jogot jogi érdekeltség vagy a perlési jogosultságot biztosító felhatalmazás alapozhatja meg. Megállapította, hogy a felek egybehangzó nyilatkozata alapján nem volt vitás, hogy a felperesnek nincs perbeli jogosultságot biztosító jogszabályi felhatalmazása. Ezt követően vizsgálta, hogy a felperesnek mint a szerződéskötésben részt nem vevő harmadik személynek van-e bármilyen jogi érdekeltsége a perbeli tartási szerződés semmisségének megállapításához.

[10] Az ítélet indokolásában kifejtettek szerint harmadik személyt a szerződés semmisségének megállapítására irányuló perindítási jogosultság akkor illeti meg, ha az érdeke más, a szerződés érvényességét nem érintő polgári jogi eszközzel nem védhető meg. Rámutatott arra, hogy a felperes jogainak megóvásához nincs szükség az alperesek között létrejött tartási szerződés érvényességének vizsgálatára, mert arra megfelelő eszköz a peres felek között kártérítés iránt a közigazgatási és munkaügyi bíróságon folyamatban lévő per.

[11] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[12] Idézte a régi Ptk. 234. § (1) bekezdését és a 235. § (2) bekezdését, utalt az érvénytelenségi perekben felmerülő egyes eljárási kérdésekről szóló 2/2010. (VI. 28.) PK vélemény 10. pontjára, amely szerint a szerződést kötő feleken kívülálló harmadik személy is indíthat pert a szerződés semmissége iránt abban az esetben, ha a védendő jogi érdekének fennállását bizonyítja.

[13] A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával abban, hogy a felperes jogainak megóvásához nincs szükség az alperesek között létrejött tartási szerződés érvényességének vizsgálatára, mert arra megfelelő eszköz a peres felek között folyamatban lévő - kártérítés megfizetése iránt indított - per, amelyben a munkaügyi bíróság állást tud foglalni anélkül is, hogy vizsgálná a jelen perben vitássá tett tartási szerződés érvényességét. A fellebbezés kapcsán utalt arra, hogy az R. 162. §-ában részletezett feltételek szerint a munkáltatói kölcsön adható, ami annyit jelent, hogy hiánytalan feltételek esetén is jogosult a munkáltató a kérelmet elutasítani.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[14] A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a régi Ptk. 234. § (1) bekezdésébe és 235. § (1)-(2) bekezdéseibe ütköző módon jogszabálysértő, továbbá sérti a 2/2010. (VI. 28.) PK vélemény 10. pontjában foglaltakat. Érvelése szerint az eljárás során a jogi érdekeltségét kellő módon bizonyította. A felülvizsgálati kérelem indokolásában kiemeltek szerint nincs olyan feltétel, hogy a jogi érdekeltség megléte esetében is csak akkor rendelkezik perbeli legitimációval, ha más módon nem lehetséges jogi érdekeinek megóvása, azaz nem feltétel az, hogy a fennálló jogi érdekét kizárólag az adott eljárásban lehessen érvényesíteni. Utalt arra, hogy a megjelölt jogszabályi rendelkezésekből és a PK véleményből ilyen következtetés nem vezethető le, a jogerős ítélet ezért jogszabályba ütközik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!