Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.4.89 A segítségnyújtásra köteles abban az esetben sem mentesülhet a büntetőjogi felelősségét megalapozó kötelezettsége alól, ha a sérülés súlyossága miatt a sértett halála a sérülés okozása után nyomban bekövetkezik [Btk. 172. §].

Az elsőfokú bíróság a 2009. február hó 5. napján kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki segítségnyújtás elmulasztásának bűntettében [Btk. 172. § (1) és (3) bek. II. fordulata]. Ezért őt 250 napi tétel, napi tételenként 300 forint, összesen 75 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

A megállapított tényállás lényege szerint az I. r. terhelt 1993. február 19. napja óta rendelkezik fegyvertartási engedéllyel. Sportvadász és 1995 óta a K.-i Vadásztársaság tagja, büntetlen.

Az I. r. terheltnek, mint a S. Kft. képviselőjének 2005. április 11. napjával a Sz.-i Erdészeti Rt. engedélyezte, hogy a gazdasági társaság használatában lévő 104 hektár nagyságú bekerített vetésterületen vadkár elhárító vadászatot folytasson.

2005. június 14-én 20 óra körül az I. r. terhelt, a II. r. terhelt és S. F. társaságában az I. r. terhelt tulajdonában lévő gépkocsival a fenti vetésterületre mentek vadászat céljából. A vadászat végeztével az I. község melletti erdőrészt összekötő kavicsos bekötőúton haladtak a járművel. A bekötőutat keresztező nyiladéknál az úton vaddisznókat láttak átfutni. Az észlelést követően az I. r. terhelt a gépjárművel megállt, mert S. F. vaddisznót kívánt elejteni. S. F. a járműből kiszállt és magához vette a golyós vadászfegyverét. A nyiladék szélén megállva fegyverlámpával bevilágított a nyiladékba és - 21 óra 57 perckor - egy lövést adott le az általa vaddisznónak vélt alakra.

A lövés leadását követően S. F. visszaszállt a gépjármű jobb első ülésére és behajtottak a nyiladékba. Mintegy 40 méter megtétele után a terheltek, valamint S. F. (elítélt) kiszálltak a gépjárműből. Akkor és ott az I. r. terhelt észlelte először, hogy a lövés embert talált. S. F. ugyanis a célzott lövésével M. H. sértettet találta el. Az I. r. terhelt ekkor felelősségre vonva közölte S. F.-fel, hogy a lövés embert talált. Addigra már S. F. is meglátta a fekvő sértett lábát, és közölte társaival, hogy "Tegyétek, amit tennetek kell!". Ezután mindhárman visszaültek a gépjárműbe és az I. r. terhelt a nyiladékból kitolatott anélkül, hogy a sértett sérülését megvizsgálták, és őt elsősegélyben részesítették volna.

A nyiladékból kitolatva a kavicsos úton leparkoltak, cigarettára gyújtottak. Orvosi segítséget nem kértek, a rendőrséget nem értesítették, és ezt követően sem győződtek meg arról, hogy a sértettnek milyen sérülései vannak.

A lövés M. H. sértett jobb oldali halántékcsontját találta el, amelynek következtében a helyszínen elhalálozott.

A sértett koponya- és fejsérülései alapján - a laikus számára is - egyértelműen megállapítható volt, hogy életének a megmentésére nincsen reális lehetőség.

Az I. r. terhelt csak 22 óra 29 perckor telefonált a Sz.-i Erdészeti Rt. hivatásos vadászának, Sz. I.-nek, akivel csak annyit közölt, hogy "nagy baj történt". A terheltek a hivatásos vadásszal csak a megérkezésekor, azaz 23 órakor közölték, hogy a S. F. által leadott lövés embert talált. Ezt követően Sz. I. a terhelteket és S. F.-et kikérdezte, majd a sértetthez ment. Észlelte a sérülését, valamint hogy elhalálozott, és ezután értesítette a rendőrséget.

Az I. r. terhelt a cselekményével megszegte a vadvédelemről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény végrehajtásáról szóló 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet 74. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezést. Aszerint személyi sérülés esetén a sérültet azonnal elsősegélyben kell részesíteni, és haladéktalanul gondoskodni kell orvosi ellátásáról. A vadászlőfegyverrel okozott személyi sérülés esetén elsősegélyt kell nyújtani, és a helyszínt biztosítani kell.

Az I. r. terhelt e jogszabály hatálya alatt állt, ezért azzal a magatartásával, hogy a sértett sérüléseiről meg sem győződött, az orvosi ellátásáról mentő hívásával nem gondoskodott, megszegte a jogszabály idézett rendelkezéseit.

A Sz.-i Városi Bíróság, illetve a másodfokon eljáró megyei bíróság a 2007. november 16. napján jogerőre emelkedett ítéletével S. F. terheltet 1 rb. halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége, és 1 rb. a segítségnyújtás elmulasztásának a veszélyhelyzetet előidéző és a segítségnyújtásra egyébként is köteles személy által elkövetett bűntette miatt 2 év 8 hónap börtönre, mellékbüntetésül 3 év közügyektől eltiltásra és 7 év fegyverviseléssel járó vadászati tevékenységtől eltiltásra ítélte.

A bíróság a bizonyítékok értékelése körében tényként rögzítette, az I. és a II. r. terhelt nem győződött meg arról, hogy M. H. sértettnek milyen sérülése van, hogy egyáltalán él-e még, és ehhez képest mintegy fél órán keresztül semmit sem tettek annak érdekében, hogy részére segítséget nyújtsanak. Ezt követően is csupán a hivatásos vadász értesítésére került sor, akivel a telefonon nem közölték konkrétan, hogy mi történt. Az I. r. terhelt csak a helyszínen mondta el neki, hogy S. F. embert talált el. Ezt követően Sz. I. nézte meg egyedül lámpával a sértettet, és ő tudta ekkor őt azonosítani.

A másodfokon eljár bíróság a 2009. május hó 26. napján megtartott fellebbezési nyilvános ülés alapján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r. terhelt tekintetében helybenhagyta azzal, hogy a cselekmény a Btk. 172. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a (3) bekezdés I. fordulatának 2. tétele szerint minősül.

A másodfokú bíróság a bűnösséget vitató védelmi érvelésekkel összefüggésben rámutatott arra, hogy a S. F. elítélt ellen folyamatban volt büntetőügyben a Legfelsőbb Bíróság által meghozott felülvizsgálati döntés az elsőfokú bíróság jogi álláspontját támasztotta alá. Abból külön kiemelte - egyebek mellett -, hogy a segítségnyújtásra köteles elkövető nem maradhat tétlen abból a megfontolásból, hogy a sértett meg fog halni, így a segítségnyújtás céltalan, szükségtelen.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján - arra hivatkozással, hogy az I. r. terhelt bűnösségének a megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor. A védői érvelés lényege szerint a Btk. 172. §-ában meghatározott segítségnyújtás elmulasztása bűncselekményének passzív alanya csak élő természetes személy lehet. Amennyiben a sérülés keletkezésének és a halál bekövetkezésének az időpontja egybeesik, segítségre szoruló személy hiányában a segítségnyújtás elmulasztása bűncselekményének a megállapítására nem kerülhet sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!