Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2015.4.171 A Cstv. 40. § (3) bekezdése szerinti kapcsolat fennállása esetén maga a szerződéskötés ténye megalapozza a fél rosszhiszeműségét, a másik félnek ezt nem kell bizonyítania. A vélelem megdöntése körében kell a bíróságnak vizsgálnia, hogy a bizonyítékok alátámasztják-e az adóssal szerződő fél jóhiszeműségét [1991. évi XLIX. tv. (a továbbiakban: Cstv.) 40. § (1) és (3) bek.].

A Németországban bejegyzett felperes társaság gépjárműmosó berendezéseket gyárt, forgalmaz és üzemeltet. A felperes 1992 óta üzleti kapcsolatban áll az I. r. alperessel, amely a felperes által gyártott mosóberendezéseket Magyarországon telepítette, felújította, folyamatosan karbantartotta.

Az I. r. alperes kisebbségi üzletrészének tulajdonosa a felperes, többségi tulajdonosa és ügyvezetője V. T., aki egyidejűleg a II. r. alperesnek 2009 júniusáig 75%-os tulajdonosa és ügyvezetője volt. A felperes - kisebbségi üzletrészének megszerzésekor - a többségi tulajdonos V. T.-val szindikátusi szerződést kötött 1992. május 28-án, amelyben a tagok együttműködésének feltételeit szabályozták. Ennek értelmében az I. r. alperes szerződésben meghatározott cselekményeihez, így - egyebek mellett - ingatlanok és ingatlanokhoz fűződő jogok megszerzéséhez mindkét tag együttes jóváhagyását írták elő.

Az I. r. alperes megalakulásától kezdve bérelt ingatlanban működött. A bérbeadó és a bérlő 2003. április 22-én a bérleti szerződést közös megegyezéssel megszüntették, s ennek kapcsán az I. r. alperes az ingatlan tulajdonosától 45 000 000 Ft összegű kártalanítást és kártérítést kapott.

2003. július 30-án az I. r. alperes mint bérlő és a II. r. alperes mint bérbeadó, 2003. november 1-jétől kezdődően 10 éves határozott időtartamú bérleti szerződést kötöttek a T., Dulácska u. 3212/6. helyrajzi szám alatt fekvő, a II. r. alperes tulajdonában álló telken felépítendő, az I. r. alperes igényeinek megfelelő, autómosó berendezések karbantartását, javítását, felújítását megfelelő színvonalon ellátó építményre.

A szerződés megkötésével egyidejűleg az I. r. alperes 22 200 000 Ft óvadékot adott át a II. r. alperes részére és vállalta az első évre megállapított teljes bérleti díj, 22 200 000 Ft egy összegben előre történő megfizetését. Megállapodtak abban, hogy a bérlő legkésőbb 2005. július 30-ig birtokba lép és havi 7012 eurónak megfelelő forint összegű bérleti díjat fizet a II. r. alperesnek, valamint a közüzemi díjakat kiegyenlíti. A bérleti szerződés 2005. február 2-án kelt módosításában a felek kizárták az I. r. alperes bérlő határozott időtartam alatti felmondási jogát. Úgy állapodtak meg, hogy jogellenes felmondás esetére a bérlő a hátralévő időre járó bérleti díjat egy összegben, kötbér címén köteles megfizetni. Az I. r. alperes 806,45 nm területet 2005. február 2-án vett birtokba, a bérlet nem terjedt ki a felépített ingatlan teljes területére.

Az I-II. r. alperesek a bérleti szerződés megkötése mellett 2003. május 15-én kölcsönszerződést kötöttek, mely szerint az I. r. alperes 2003. június 1-jével 40 000 000 Ft összegű kölcsönt folyósít a II. r. alperes részére jegybanki alapkamat ellenében, s a kölcsön tőkerészét 2014. január 31-én egy összegben kellett visszafizetni. Utóbb a kölcsönszerződést kiegészítették azzal, hogy a szerződéssel kapcsolatban felmerült vitás ügyekre a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett Szervezett Állandó Választottbíróság kizárólagos illetékességét kötötték ki.

Az I. r. alperesnek a felperessel létrejött üzleti kapcsolatból eredő tartozása 2003-2004-ben jelentősen megemelkedett, a felek között a viszony megromlott. A felperes 2005-ben fizetési felszólítást küldött az I. r. alperesnek és fizetési ütemterv elkészítését kérte, majd 2006. május 12-én benyújtott kérelmében a bíróságon kérte az I. r. alperes felszámolását. A felperes és az I. r. alperes között 2006 júliusában az üzleti kapcsolat megszakadt.

Az I. r. alperes felszámolásának kezdő időpontja 2008. július 18., a bíróság felszámolóként a V. Kft-t jelölte ki. A felperes a felszámolási eljárásban az I. r. alperes nyilvántartásba vett hitelezője.

Az I-II. r. alperesek 2006. április 1-jén megállapodtak a bérleti szerződés megszüntetésében. A megállapodás szerint az alperes a bérleti szerződést 2006. szeptember 1. napjával felmondta, ugyanakkor vállalta a teljes bérleti időszak végéig járó 166 500 000 Ft megfizetését. A felek a 40 000 000 Ft kölcsönt, a 22 200 000 Ft óvadékot beszámították az I. r. alperes tartozásába és rögzítették, hogy további 95 050 000 Ft tartozása maradt fenn a II. r. alperes felé.

Az I. r. alperes 2007-ben pert indított a felperessel szemben a törvényszéken, melyben 478 913 euró és járulékai megfizetésére kérte kötelezni jelen per felperesét. Az I. r. alperes a követelését 2007. január 3-án engedményezte a II. r. alperesre kamataival együtt, 12 500 000 Ft ellenérték fejében, mely ellenértéket 2007. március 20-án 80 000 000 Ft-ra módosították. Az ellenérték összegébe teljes egészében beszámították a II. r. alperes I. r. alperessel szemben fennálló követelését, így az alperesek egymással szembeni követelései megszűntek. Az alperesek e szerződésben is a Választottbíróság kizárólagos illetékességét kötötték ki jogvitájuk elbírálására.

A per tárgyalását jelen perre tekintettel felfüggesztette a bíróság.

A felperes keresetében kérte megállapítani az I. r. és II. r. alperesek között létrejött bérleti szerződés, a bérleti szerződést megszüntető megállapodás, a kölcsönszerződés és az engedményezési megállapodás érvénytelenségét, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 40. § (1) bekezdés a) pontja alapján. Az engedményezési szerződés vonatkozásában a b) pontra, a megszüntető megállapodás tekintetében pedig a c) pontra is hivatkozott. Másodlagosan az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: régi Ptk.) 203. §-a alapján támadta a szerződéseket.

Az eredeti állapot helyreállítása körében kérte kötelezni a II. r. alperest az I. r. alperes javára összesen 222 000 000 Ft és járulékai megfizetésére. A 478 913 euró tekintetében annak megállapítását kérte, hogy az engedményezett követelés jogosultja továbbra is az I. r. alperes.

Kifejtette, hogy a jogügyletek az adós vagyonának csökkenését eredményezték. Az adós szándéka a hitelezők kijátszására irányult, mert az I. r. alperes vagyonának csökkenését okozta olyankor, amikor az I. r. alperes egyébként is likviditási problémákkal küzdött. V. T. mind a két alperesnek tulajdonosa és ügyvezetője volt, ezért mindenről tudott, s a tulajdonosi kapcsolódásra tekintettel a II. r. alperes rosszhiszeműségét vélelmezni kell.

Álláspontja szerint a bérleti szerződés megkötése gazdaságilag ésszerűtlen és szükségtelen volt, az I. r. alperes elhelyezése más módon is megoldható lett volna. A beruházást valójában az I. r. alperes finanszírozta az egyéves bérleti díj előre fizetésével, s ugyanekkora összeg óvadékként történt letétbe helyezésével. Ezenfelül a szerződés az I. r. alperes számára azért is hátrányos volt, mert csak több mint egy évvel ezek megfizetése után vehette birtokba a bérleményt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!