Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2011.97 MAGÁNINDÍTVÁNY ELŐTERJESZTÉSE

I. A hivatalos személy sérelmére hivatalos eljárása alatt, illetve emiatt elkövetett becsületsértés és rágalmazás vonatkozásában - eltérő rendelkezés hiányában - a megsértett hivatalos személy, míg a hatóság sérelmére hivatali működésével összefüggésben megvalósított ugyanilyen bűncselekmény miatt a hatóság vezetője jogosult a magánindítvány megtételére [Btk. 31. § (2) bekezdés, Be. 52. § (4) bekezdés].

II. A magánindítvány előterjesztésére jogosult nyilatkozatát akkor is be kell szerezni, ha a büntetőügyekben eljáró hatóságnak (nyomozó hatóság, ügyészség, bíróság) megváltozik az üggyel kapcsolatos jogi álláspontja, és ez utóbbi körülmény szolgál alapul a magánindítvány előterjesztésére szóló felhívásnak [Be. 173. § (2) bekezdés].

III. Alkotmányos védelmet élveznek az olyan értékítéletek, melyek a közügyekre, az állami és önkormányzati intézmények működésére vonatkoznak, még akkor is, ha azok túlzó, felfokozott, vagy akár becsületsértő formában kerülnek megfogalmazásra. Ennek megfelelően nem bűncselekmény, ha a vádlott a vele szemben intézkedő rendőröket gyalázkodó jellegű, megvetést és lealacsonyítást kifejező értékítélettel illeti [36/1994. (VI. 24.) AB határozat, Btk. 180. § (1) bekezdés a) pont, Be. 331. § (1) bekezdés].

IV. A másodfokú bíróságnak eltérő tényállás megállapítása esetén pontosan számot kell adnia arról, hogy az elsőfokú bíróság határozatát mely részében és milyen okból tartja megalapozatlannak [Be. 352. § (1) bekezdés b) pont].

A városi bíróság M. Z. I. r. vádlottat 3 rb. becsületsértés vétsége miatt 400 000 forint pénzbüntetésre ítélte, K. K. II. r. vádlottat pedig rágalmazás vétsége miatt 2 évre próbára bocsátotta.

A megállapított tényállás lényege szerint K. K. II. r. vádlott a vele szemben foganatosított rendőri intézkedés során a S.-i Rendőrkapitányságot "korruptnak", míg M. Z. I. r. vádlott a helyszínen lévő V. G. törzszászlóst, valamint Cs. G. és B. B. őrmestereket "faszszopóknak" nevezte, annak kijelentése mellett, hogy a "büntetés és behajtás helyett dolgozhatnának is".

A másodfokon eljárt megyei bíróság M. Z. I. r. vádlott vonatkozásában az elsőfokú ítéletet a Be. 373. § (1) bekezdés I/b) pontja alapján hatályon kívül helyezte, és a vele szemben indult eljárást - a Be. 332. § (1) bekezdés b) pontjában írt okból, magánindítvány hiánya miatt - megszüntette, míg K. K. II. r. vádlottat a Be. 352. § (1) bekezdés b) pontjában írt rendelkezés alkalmazásával, eltérő tényállás megállapítása mellett - az ellene emelt vád alól felmentette.

A másodfokú határozat ellen az eljárás megszüntetése, illetve a felmentés miatt az ügyész jelentett be fellebbezést hatályon kívül helyezés és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítása végett. A fellebbviteli főügyészség átiratában a vádlottak terhére bejelentett fellebbezést változatlan tartalommal fenntartotta.

A harmadfokú bíróság a fellebbezéssel megtámadott másodfokú ítéletet a Be. 387. § (1) bekezdése alapján az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárással együtt bírálta felül, vizsgálva az eljárási szabályok megtartását, valamint a másodfokú ítélet megalapozottságát.

I. Figyelemmel az ügy sajátosságára mindenekelőtt annak vizsgálata szükséges, hogy az ügyben sor került-e joghatályos magánindítvány előterjesztésére vagy sem, így felmerülhet-e a Btk. 22. § h) pontjában megjelölt büntethetőséget kizáró ok.

A büntetőeljárás megindítása, a nyomozás elrendelése a S.-i Rendőrkapitányság megbízott vezetőjének a 2009. április 27-én kelt és ugyanezen a napon iktatott feljegyzése alapján történt meg. A feljegyzésben elsőként a S.-i Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának az alkalmazottai - közelebbről V. G., Cs. G. és B. B. - által 2009. április 4-én foganatosított intézkedés került leírásra, majd az, hogy az érvényes vezetői engedély, környezetvédelmi igazolólap és kötelező felelősségbiztosítási szerződéssel nem rendelkező II. r. vádlott, illetve kevéssel később megjelenő I. r. vádlott a helyszínen milyen magatartást tanúsított.

A feljegyzés szerint a II. r. vádlott a S.-i Rendőrkapitányságot "korruptnak", míg az I. r. vádlott ugyanezen testület dolgozóit "faszszopónak" nevezte, annak hangsúlyozása mellett, hogy "mi lenne, ha egyszer a büntetés behajtása helyett dolgoznának is".

A feljegyzés az intézkedő rendőröknek a szabálysértési ügyben keletkezett feljelentése alapján készült, melyben az intézkedő rendőrök röviden leírták a történéseket.

Az elrendelt nyomozás keretében, 2009. június 17-én V. G.-t, Cs. G.-t és B. B.-t tanúként is kihallgatták, akik mindhárman úgy nyilatkoztak, hogy a sértő kijelentések miatt a vádlottak ellen magánindítványt kívánnak előterjeszteni.

A Be. 52. § (4) bekezdése értelmében a becsületsértés és a rágalmazás bűncselekménye közvádra üldözendő, ha hivatalos személy sérelmére hivatalos eljárása alatt, illetve emiatt, vagy hatóság sérelmére hivatali működésével összefüggésben követik el. A "közvádra üldözendő" jelleg természetesen nem változtat azon a tényen, hogy az említett bűncselekmények elkövetői a Btk. 183. § (1) bekezdése alapján magánindítványra büntethetők.

A magánindítvány előterjesztésére a Btk. 31. § (2) bekezdése alapján a sértett jogosult. A következetes ítélkezési gyakorlat szerint ez azt jelenti, hogy a hivatalos személy sérelmére hivatalos eljárása alatt, illetve emiatt elkövetett becsületsértés és rágalmazás vonatkozásában - eltérő rendelkezés hiányában - a megsértett hivatalos személy, míg a hatóság sérelmére hivatali működésével összefüggésben megvalósított ugyanilyen bűncselekmény miatt a hatóság vezetője jogosult a magánindítvány megtételére.

A szabálysértési feljelentés, a feljegyzés és az intézkedő rendőrök kihallgatásáról készült jegyzőkönyvek összevetéséből, a nyomozás során rendelkezésre álló, összegyűjtött bizonyítékokból az állapítható meg, hogy nem az egyes hivatalos személyek sérelmére elkövetett bűncselekményről, hanem a hatóság, közelebbről a S.-i Rendőrkapitányság sérelmére elkövetett bűncselekményről van szó. Ennek megfelelően, a nyomozás iratainak az ismertetésekor, a megbízott vezető 2009. április 27-én tett feljelentése, miután az a Be. 173. § (3) bekezdésében írt feltételeknek, valamint a fentebb vizsgált rendelkezéseknek mindenben megfelelt, joghatályos magánindítványnak volt tekinthető.

Ehhez képest azonban a városi ügyészség vádirata némileg másként határozta meg a sértettek körét, amikor a vád tárgyává tett cselekmény leírásakor M. Z. I. r. vádlottat érintően azt rögzítette, hogy a "jelenlévő rendőröket nevezte faszszopóknak", velük közölte, hogy "mi lenne, ha egyszer a büntetés behajtása helyett dolgoznának is". Ennek megfelelően az említett személy ellen 3 rb. - V. G., Cs. G. és B. B. sérelmére megvalósított - becsületsértés vétsége miatt került sor a vádemelésre.

Pusztán ennek alapján helyes lehetett volna a másodfokú bíróságnak a magánindítvány elkésettségével kapcsolatosan kifejtett álláspontja. A jelen ügyben azonban, amint arra a nyomozás részleteinek az ismertetésével már utalás történt, lényegesen többről volt szó.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!