Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2013.11.302 A törvényes örökösnek a hagyatéki eljárás során tett nyilatkozata, mely szerint a végrendeletet érvényesnek fogadja el, tartalmában a végrendelet megtámadásának jogáról való lemondásnak minősül. E nyilatkozat megtámadásával kapcsolatosan az általános ügyleti megtámadásra vonatkozó rendelkezések az irányadók [Ptk. 210. § (1) bek., 653. §, PK 261. sz. állásfoglalás].

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Járásbíróság P.20694/2011., Szolnoki Törvényszék Pf.20314/2012/5., Kúria Pfv.21521/2012/2. (*BH 2013.11.302*)

***********

Az örökhagyó, a felperes és az alperesek testvérek voltak. Az örökhagyó tulajdonát képezte a t.-i ingatlan, amelyben 1986 óta szívességi lakáshasználóként a felperes és leánya lakik. Az örökhagyó 2009. február 17-én végintézkedés hátrahagyása mellett elhunyt. A 2007. július 6-án és augusztus 6-án ügyvéd által szerkesztett okiratba foglalt írásbeli magánvégrendeletekkel örököséül az alpereseket, valamint a végrendeletben megjelölt ingóságai tekintetében a perben nem álló unokaöccsét jelölte meg; a felperest kizárta az örökségből azzal az indokkal, hogy a t.-i lakásában akarata ellenére 22 éve lakik, oda be sem engedi. Az okiratszerkesztő ügyvéd tanúként is aláírta az okiratot. Az örökhagyó után lefolytatott hagyatéki eljárás során megtartott tárgyaláson a felperes úgy nyilatkozott, hogy "bár igazságtalannak tartja, de érvényesnek tekinti a végrendeletet". Bejelentette, hogy a t.-i ingatlan vonatkozásában tulajdonjog megállapítása iránt pert kíván indítani. A bíróság a felperes tulajdonjog megállapítása iránti keresetét elutasította.

A felperes keresetében alaki és tartalmi okból kérte a végrendelet érvénytelenségének megállapítását. Egyebek között megtámadási okként hivatkozott az I. rendű alperes, valamint az eljáró ügyvéd közreműködésére, az örökhagyó tisztességtelen befolyásolására [Ptk. 632. § (1) bekezdés, 629. § (1) bekezdés b) pont és 649. § (1) bekezdés c) pont].

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, hivatkozással arra, hogy a felperes a hagyatéki eljárásban az örökhagyó végrendeletét érvényesnek ismerte el, ezt a jognyilatkozatát egyoldalúan nem vonhatja vissza, így az örökhagyó végrendeletének megtámadására utóbb nem jogosult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Indokolása szerint a felperes legkésőbb a hagyatéki eljárás során tudomást szerzett arról, hogy az örökhagyó a számára kedvezőtlen végrendeletet alkotott, de a végrendeletet elismerő nyilatkozatát csak a jelen perben támadta. Az a tény, hogy a hagyatéki eljárásban jogi képviselettel nem rendelkezett, és ezért nem ismerte a vonatkozó jogszabályokat, a nyilatkozata utólagos megtámadására nem ad alapot, figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság PK 261. számú polgári kollégiumi állásfoglalásában kifejtettekre is.

A jognyilatkozat eredménytelen megtámadása ellenére az elsőfokú bíróság érdemben is vizsgálta az egyes megtámadási okokat, amelyeket nem talált alaposnak.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét - lényegében annak helyes indokai alapján - helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság jogi érvelését azzal egészítette ki, hogy a törvényes örökösnek a hagyatéki eljárás során tett nyilatkozata - amellyel a végrendeletet érvényesnek ismerte el - tartalmában a végrendelet megtámadásának jogáról való lemondásnak minősül, ezért érdemben a végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránti kereset előterjesztésének előfeltétele a joglemondó nyilatkozat eredményes megtámadása. Az elsőfokú bírósággal egyezően megállapította, hogy az adott esetben a felperes megtámadása nem járt eredménnyel.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Kúriának a felperes felülvizsgálati kérelme alapján abban a jogkérdésben kellett állást foglalnia, hogy a felperes rendelkezett-e perbeli legitimációval a végrendelet megtámadására.

A Kúria egyetért az elsőfokú bíróság által kifejtett jogi érveléssel. Az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy a törvényes örökösnek a hagyatéki eljárás során tett az a nyilatkozata, amely szerint a más javára alkotott végrendeletet érvényesnek fogadja el, tartalmában a végrendelet megtámadásának jogáról való lemondásnak minősül. E nyilatkozat visszavonásával kapcsolatban a Ptk. 211-215. §-ai, a megtámadásra pedig az általános ügyleti megtámadásra vonatkozó rendelkezések az irányadók (Ptk. 210. §).

A felperes a jelen peres eljárás során a hagyatéki eljárásban tett joglemondó nyilatkozatát a Ptk. 210. § (1) bekezdése alapján tévedés jogcímén megtámadta. Ebben a kérdésben az elsőfokú bíróság úgy foglalt állást, hogy az a tény, miszerint a hagyatéki eljárásban jogi képviselettel nem rendelkezett, ezért nem ismerte a vonatkozó jogszabályokat, nyilatkozata utólagos megtámadására nem ad alapot, a felperes által felhozott indokok a jognyilatkozat eredményes megtámadására nem alkalmasak.

Az elsőfokú bíróságnak ezt a döntését a felperes fellebbezésével nem támadta, kizárólag a végrendelet érvénytelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelmének történő helytadást kért. Következésképpen a másodfokú eljárásnak már nem volt tárgya a felperes joglemondó nyilatkozatának érvényessége.

Márpedig az adott esetben - az egységes bírói gyakorlatnak megfelelően (BH 1985. 59.) - a felperesnek a hagyatéki eljárás során a végrendelet megtámadása kapcsán tett joglemondó nyilatkozatára figyelemmel a végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránti kereset előterjesztésének a felperes joglemondó nyilatkozatának az eredményes megtámadása volt az előfeltétele.

Tekintettel azonban arra, hogy a nyilatkozat megtámadása nem vezetett eredményre, és a felperes az elsőfokú bíróságnak ezt a döntését fellebbezéssel nem támadta, a hagyatéki eljárás során tett jognyilatkozatát a másodfokú eljárásban érvényesnek kellett tekinteni. Következésképpen miután a felperes a végrendelet megtámadásának jogáról érvényes jognyilatkozattal lemondott, annak megtámadására (érvénytelenségének megállapítására) a Ptk. 653. §-a értelmében kereshetőségi joggal - perbeli legitimációval - nem rendelkezett. A fenti - érvényes - joglemondó nyilatkozata folytán a felperes a perbeli végrendeletek kapcsán semmilyen megtámadási ok érvényesítésére nem jogosult, ezért az eljáró bíróságok szükségtelenül folytattak le bizonyítási eljárást, állapítottak meg tényállást az egyes megtámadási okokra vonatkozóan.

Mindezekre tekintettel a Kúria a másodfokú bíróság érdemben helyes jogerős ítéletét a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján - a fenti indokolással - hatályában fenntartotta.

(Kúria Pfv. I. 21.521/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a dr. Sós Tamás Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Sós Tamás pártfogó ügyvéd) által képviselt K. R. felperesnek a felülvizsgálati eljárásban dr. Pozsonyi Katalin ügyvéd által képviselt K. M. I. r., K. J. II. r. alperes ellen végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránt a Szolnoki Városi Bíróságon 4.P.20.694/2011. számon megindított, majd a Szolnoki Törvényszék 2.Pf.20.314/2012/5. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett számú határozat ellen a felperes által 46. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán tárgyaláson meghozta az alábbi

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!