32003R1185[1]
A Tanács 1185/2003/EK rendelete (2002. június 26.) a cápauszonyoknak a hajók fedélzetén történő leválasztásáról
A TANÁCS 1185/2003/EK RENDELETE
(2002. június 26.)
a cápauszonyoknak a hajók fedélzetén történő leválasztásáról
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 37. cikkére,
tekintettel a Bizottság javaslatára ( 1 ),
tekintettel az Európai Parlament véleményére ( 2 ),
(1)
A közös halászati politika körébe tartozó halászati erőforrások védelméről és fenntartható hasznosításáról szóló, 2002. december 20-i 2371/2002/EK tanácsi rendelet ( 3 ) szerint a közös halászati politikának biztosítania kell az élő vízi erőforrások oly módon történő hasznosítását, hogy az fenntartható gazdasági, környezeti és társadalmi feltételeket biztosítson, és a Tanácsnak közösségi intézkedéseket kell hoznia a vizekhez és az erőforrásokhoz való hozzáférésről, valamint a fenntartható halászati tevékenységek folytatásáról.
(2)
Az Elasmobranchii rendszertani egységbe tartozó halakat - amelyek közé a cápák, a ráják és hasonló fajok is tartoznak - életciklusuk jellemzői miatt a halászati tevékenység általában erősen veszélyezteti. A legtöbb ilyen fajt gyakran a más, értékesebb fajokra irányuló közösségi halászati tevékenységek során - mintegy mellékfogásként - halásszák le.
(3)
Az általában a fogási arányok vizsgálatára alapozott jelenlegi tudományos ismeretek azt jelzik, hogy számos cápaállomány súlyosan veszélyeztetett.
(4)
Mindaddig, ameddig a cápák populációdinamikájáról és a halászati tevékenységre adott reakcióiról rendelkezésre álló ismereteink nem teszik lehetővé alaposan kidolgozott és átfogó gazdálkodási tervek megalkotását, bármilyen, a nem fenntartható gyakorlat kialakulását megelőző vagy a csökkenő cápafogáshoz vezető intézkedés kedvező hatással lesz ezen állományok fennmaradására.
(5)
A "cápauszony-leválasztás" gyakorlata, amelynek során a cápauszonyt eltávolítják és a cápa egyéb részeit a tengerbe vetik, olyan mértékben járulhat hozzá a cápák túlzott mortalitásához, hogy számos cápaállomány jelentősen megfogyatkozik, és jövőbeni fennmaradása veszélybe kerül.
(6)
Sürgős szükség van a cápauszony-leválasztás gyakorlatát korlátozó vagy megakadályozó intézkedésekre, ezért a cápauszony eltávolítását a hajók fedélzetén meg kell tiltani. Tekintettel az eltávolított uszony alapján a fajok azonosításánál felmerülő gyakorlati nehézségekre, ennek a tilalomnak - a rájauszonyok eltávolításának kivételével - az Elasmobranchii valamennyi tagjára vonatkoznia kell.
(7)
Az elhullott cápák uszonyának leválasztása a fedélzeten abban az esetben azonban megengedett, ha ez a művelet - a cápauszony, illetve a cápa egyéb részei fedélzeten történő elkülönített feldolgozása révén - a cápa összes részének hatékonyabb felhasználására irányul. Ebben az esetben a különleges halászati engedélyekre vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló 1994. június 27-i 1627/94/EK tanácsi rendelet ( 4 ) szerinti különleges halászati engedélyt a lobogó szerinti tagállamnak kell kibocsátania és adminisztrálnia, és meg kell állapítania a megfelelő feltételeket.
(8)
Annak biztosítására, hogy az uszonyok leválasztása után a cápa minden egyéb része a fedélzeten maradjon, az érvényes különleges halászati engedéllyel rendelkező hajók kapitánya köteles nyilvántartást vezetni a cápauszony mennyiségéről, valamint a cápák kizsigerelése és lefejezése után megmaradó egyéb cáparészekről. Ezeket az adatokat, a közös halászati politikára vonatkozó ellenőrző rendszer létrehozásáról szóló, 1993. október 12-i 2847/93/EGK tanácsi rendelet ( 5 ) szerint, a hajónaplóba, vagy megfelelő esetben külön nyilvántartásba kell bevezetni.
(9)
A cápauszony-leválasztás gyakorlatából eredő problémák a közösségi vizek határain túlra is kiterjednek. Ezért helyénvaló, hogy a Közösség minden tengeren hasonló mértékig elkötelezze magát az állomány védelme mellett. E rendeletet ezért minden közösségi hajóra alkalmazni kell.
(10)
A cápaállomány fenntartása, mint alapvető cél érdekében szükséges és helyénvaló szabályokat a cápauszonyok hajófedélzeten történő leválasztására - az arányosság elvével összhangban - meg kell határozni. Ez a rendelet nem lépi túl a Szerződés 5. cikk harmadik bekezdése szerinti célok eléréséhez szükséges mértéket,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
Hatály
Ezt a rendeletet a cápauszonyok leválasztására, a hajón való szállítására, a cápa vagy cápauszonyok át- és kirakodására egyaránt alkalmazni kell:
1. a tagállamok felségterülete vagy joghatósága alá tartozó tengerekben közlekedő hajókon;
2. más tengereken közlekedő, valamely tagállam lobogója alatt hajózó, vagy ott nyilvántartásba vett hajókon.
2. cikk
Meghatározások
E rendelet alkalmazásában:
1. "cápauszony" a cápák valamennyi uszonya, beleértve a farokúszót is, kivéve a ráják mellúszóját, amely a rájauszony része;
2. "cápa" az Elasmobranchii rendszertani egységbe tartozó bármely hal;
3. cikk
Tilalmak
(1) Tilos a cápauszonyokat a hajófedélzeten leválasztani, a hajófedélzeten szállítani, át- vagy kirakodni.
(1a) Az (1) bekezdés sérelme nélkül, a fedélzeten történő tárolás megkönnyítésére a cápauszonyok részben átmetszhetők, és ráhajlíthatók a testre, de kirakodás előtt nem választhatók le a testről.
(2) Tilos az e rendelet megsértésével a hajófedélzeten leválasztott, a hajófedélzeten szállított, át- vagy kirakodott cápauszonyokat megvásárolni, eladásra felkínálni vagy értékesíteni.
6. cikk
Jelentések
(1) Amennyiben a valamely tagállam lobogója alatt közlekedő hajók cápát fognak, szállítanak a fedélzeten, rakodnak át vagy rakodnak ki, a lobogó szerinti tagállam a közös halászati politika szabályainak betartását biztosító közösségi ellenőrző rendszer létrehozásáról szóló, 2009. november 20-i 1224/2009/EK tanácsi rendelettel ( 6 ) és a 1224/2009/EK rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2011. április 8-i 404/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelettel ( 7 ) összhangban minden év május 1-jéig megküldi a Bizottságnak az e rendelet előző évi végrehajtására vonatkozó átfogó jelentést. A jelentésnek tartalmaznia kell, hogy a lobogó szerinti tagállam miként felügyelte a hajói e rendeletnek való megfelelését az uniós és nem uniós vizeken és milyen végrehajtási intézkedéseket alkalmazott a megfelelés elmulasztása esetén. A jelentésben a lobogó szerinti tagállamnak különösen minden következő információt meg kell adnia:
- a cápakirakodások száma,
- az elvégzett ellenőrzések száma, időpontja és helyszíne,
- a megfelelés elmulasztása eseteinek száma és jellege, ideértve az érintett hajó(k) teljes körű azonosítását és az alkalmazott szankciókat valamennyi esetben, és
- a kirakodott összmennyiség fajonként (tömeg/szám) és kikötőnként.
(2) A tagállamok (1) bekezdés szerinti második éves jelentésének benyújtása után, a Bizottság 2016. január 1-jéig jelentést tesz az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak e rendelet működéséről, és az e téren megvalósuló nemzetközi fejleményekről.
7. cikk
Hatálybalépés
Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hatvanadik napon lép hatályba.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
( 1 ) HL C 331. E., 2002.12.31., 121. o.
( 2 ) 2003. március 27-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).
( 3 ) HL L 358., 2002.12.31., 59. o.
( 4 ) HL L 171., 1994.7.6., 7. o.
( 5 ) HL L 261., 1993.10.20., 1. o. A legutóbb a 806/2003/EK rendelettel (HL L 122., 2003.5.16., 1. o.) módosított rendelet.
( 6 ) HL L 343., 2009.12.22., 1. o.
( 7 ) HL L 112., 2011.4.30., 1. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32003R1185 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32003R1185&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02003R1185-20130706 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02003R1185-20130706&locale=hu