Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.1.26 I. A gazdasági társaság vezető tisztségviselői kötelesek a tag kérésére a társaság ügyeiről megfelelő felvilágosítást adni, a társaság üzleti könyveibe és irataiba való betekintést biztosítani - Ilyen kérelemmel a tag időbeli korlátozás nélkül fordulhat az ügyvezetéshez - E jog terjedelmét mindig az adott eset összes körülményeinek vizsgálatával lehet megállapítani - Az iratbetekintési jog kizárása vagy korlátozása miatt a tag a társaság felett törvényességi felügyeletet gyakorló cégbírósághoz fordulhat jogainak biztosítása végett [1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 27. § (2) bek.; 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 50. § (1) bek. d) pontja].

II. Ha a társaság ügyvezetése az iratbetekintési kérelem teljesítését azért tagadja meg, mert álláspontja szerint az irattanulmányozás a társaság üzleti érdekét vagy üzleti titkát sértené, úgy ez a döntése a társaság szerve által hozott határozatnak minősül, amelynek felülvizsgálatát a Gt. 47. § (1) bekezdése alapján perbíróságtól lehet kérni [Gt. 9. § (2) bek., 27. § (3) bek., 47. § (1) bek.; Ptk. 81. §; Ctv. 51. § (6) bek.].

III. Jogszabályi felhatalmazás hiányában is igényelhet a társaság tagja a társaság egyes iratairól másolatot, erre irányuló - az ügyvezetéshez címzett - kérelmében azonban meg kell jelölnie azt a méltányolható okot, amelyre a kérelmét alapítja [Gt. 155. § (4) bek., 198. § (6) bek.].

Az I. Nemzetközi Szállítmányozási és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság (továbbiakban: kérelmezett) tagjai 80%-os üzletrésszel Á. V., 20%-os üzletrésszel K. J., ügyvezetője Á. V.

K. J. kérelmező egyúttal tagja a 2001. március 8-án alakult, a kérelmezett tevékenységével nagyrészt azonos tevékenységet folytató K. Nemzetközi Szállítmányozási és Kereskedelmi Kft.-nek is.

K. J. kérelmező 2003 januárjában a kérelmezetti Kft. ügyvezetőjéhez írt levelében a kft. működésére vonatkozó iratokba való betekintési jogának biztosítását kérte, amelyet az ügyvezető elutasított. Erre tekintettel a kérelmező 2003. április 3-án törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a társasággal szemben a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 27. § (2) bekezdése alapján azzal, hogy 2002 januárja óta nem volt lehetősége iratbetekintési jogának a gyakorolására, ezért kérte a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (továbbiakban: Ctv.) 50. § (1) bekezdés d) pontja alapján a társaság felhívását a törvényes működés helyreállítására az iratbetekintési joga gyakorlásának biztosításával.

A kérelemben foglaltak szerint az ügyvezető nem tette lehetővé, hogy a 2000-2002. évek irataiból megtekintse a

- P. Kft.-vel a tehergépkocsik eladásával összefüggésben kötött üzletkörök átadására vonatkozó szerződéseket,

- a gépkocsi futás és napidíj elszámolás iratait,

- az önkéntes nyugdíjbiztosítás és egészségbiztosítás címén fizetett összegekkel kapcsolatos iratokat,

- a társaság és a társaság ügyvezetőjének a családtagjai által működtetett társaságok közötti szerződéseket, és hogy a fenti iratokról másolatokat kapjon.

A kérelmezett az ellenkérelmében az első két igénnyel kapcsolatban arra hivatkozott, hogy a kérelmező a társasággal gazdasági versenyben lévő cég tagja, ezért a kért adatok üzleti titkot képeznek, ezért nem tekinthetőek meg. A harmadik igénnyel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a fizetések a korábbi években megkötött szerződéseken alapulnak. A negyedik igénnyel kapcsolatban kifejtette, hogy az ügyvezető és családtagjai által működtetett társaságokkal fennálló szerződéses viszonyokat a kérelmező ismeri, hiszen azokat a kérelmezett taggyűlésén a kérelmező jóváhagyta.

A törvényességi felügyeleti eljárásban a felek között egyeztetések és tárgyalások folytak, bírósági meghallgatásra is sor került, de a felek megállapodni nem tudtak.

A kérelmező az elsőfokú bíróság felhívására pontosította kérelmét, a Gt. 27. § (2) bekezdésben foglaltak alapján az általa megjelölt iratokba való betekintés biztosítására és az iratokról másolatok rendelkezésre bocsátására kötelezést kért.

Az elsőfokú bíróság a 2004. április 1. napján kelt 24. számú végzésével a kérelmezett ügyvezetőjét kötelezte arra, hogy a 2001. év júniusában a P. Kft.-vel tehergépkocsik eladására kötött szerződéshez kapcsolódó üzletkörök átadására vonatkozó szerződés, továbbá a 2000-2002. évekre vonatkozóan a gépkocsifutás és napidíj elszámolás, valamint az önkéntes nyugdíjbiztosítás és egészségbiztosítás címén történt fizetéseket tartalmazó iratok megtekintését és azokról másolat készítését 15 napon belül biztosítsa a kérelmező részére, ezt meghaladóan a kérelmet elutasította.

A végzés indokolása szerint az első két igény nem lehet a társaság tagja előtt üzleti titok. Az első igény többek között azért nem, mert a kérdéses jogügylet 2001 júniusában történt, annak részletes feltárása az idő múlása miatt sem sérthetné a társaság üzleti érdekét. A második igény esetében pedig a kérelmezőnek, mint a társaság tagjának joga van vizsgálni, hogy kinek a tulajdonában álló gépkocsival kapcsolatban történtek költségfelszámítások. Ugyanígy nem tagadható meg a kérelmező harmadik igénye az önkéntes nyugdíjbiztosítás és egészségbiztosítás címén befizetett összegek megismerésére vonatkozóan. A negyedik igénnyel kapcsolatban az elsőfokú bíróság álláspontja az volt, hogy a kérelmezettnek kapcsolata volt az Á. Szállítmányozási és Kereskedelmi Bt.-vel és az Á. D. Szállítmányozási és Kereskedelmi Bt.-vel, amely társaságok Á. V. ügyvezető hozzátartozóinak tulajdonában vannak. A jegyzőkönyv szerint a szerződéses kapcsolatokat a kérelmező akkor nem sérelmezte. Arra vonatkozóan viszont nincs adat, hogy 2002. évben ilyen kapcsolatokat tartott-e fenn a kérelmezett, így e körben a bíróság rendelkezni nem tudott.

A végzés kérelemnek helyt adó része ellen a kérelmezett fellebbezett, annak megváltoztatásával a kérelem teljes elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a P. Kft.-vel a szerződéseket a cég 2001 júniusában kötötte, és a kérelmező a 2001 októberében kelt taggyűlési jegyzőkönyvben foglaltak szerint a szerződéseket látta, és az azokban foglaltakat tudomásul vette. A 2000-2001. évekre vonatkozó gépkocsifutás és napidíj elszámolást, továbbá az önkéntes nyugdíjbiztosítási és egészségbiztosítás címén történt kifizetéseket tartalmazó iratok az ezen évekről készült beszámolók részét képezik, amely beszámolókat a kérelmező a taggyűléseken jóváhagyott. A megtekinteni kívánt iratok közül csak a 2002. évi iratok nem ismertek a kérelmező által, így a 2000-2001. években keletkezett iratokra vonatkozó iratbetekintési jog iránti igény zaklatásszerű, és a Ctv. 51. § (2) bekezdésében foglaltak értelmében a törvényességi felügyeleti eljárás megindítására vonatozó tudomásszerzéstől számított 30 napos határidőt a kérelmező túllépte. A kérelmező egy konkurens társaság tagja, ezért a 2001. évi szerződés tartalma üzleti titkot képez, az ezzel kapcsolatos cégbírósági rendelkezés a Gt. 27. § (3) bekezdésében foglaltakat sérti. Előadta, hogy a Gt. 27. § (2) bekezdése a tag részére csak iratbetekintést tesz lehetővé, és a cég hozzájárulása nélkül az iratokról másolat nem készíthető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!