Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.10.282 A terhességi terminus túllépése esetén szükséges vizsgálatok elmaradása a kórház terhére róható, és a kártérítési felelősségét megalapozza, ha emiatt nem tudtak megfelelően dönteni a szülés módjáról és az újszülött károsodása ezzel okozati összefüggésbe hozható [Ptk. 339. §, (1) bek., Pp. 164. § (1) bek.].

Az I. és a II. r. felperes gyermeke, K. F. (korábban III. r. felperes) 2004. október 3-án született az alperes kórházban. Az I. r. felperes terhességét 2004. február 12-én állapították meg, a szülés várható időpontját 2004. szeptember 19. napjában határozták meg. Az I. r. felperes a terhes-gondozáson részt vett, terhessége zavartalan volt. Kezelőorvosa: dr. Cs. G. a 2004. szeptember 20-án elvégzett vizsgálaton zárt méhszájat talált. Az I. r. felperes az orvos tájékoztatásának megfelelően - miután a szülés nyolc napon belül nem indult meg - 2004. szeptember 28-án megjelent az alperes szülészeti osztályán, ahol a felvételét követően napi két szívhangvizsgálatot írtak elő és fájásindító infúziót adtak. Az I. r. felperes erre nem reagált, ezért azt két nap múlva azzal ismételték meg, hogy a szülést legkésőbb október 4-én megindítják. 2004. október 2-án este kezdődtek a fájások, amelyek azonban másnap reggelre gyengültek. Oxytocin adására a fájások újrakezdődtek, majd az oxytocin növelésére került sor, mert az orvosok észlelték, hogy a III. r. felperes hátsó koponyaforgással születik. A III. r. felperes 2004. október 3-án 9 óra 10 perckor született 3800 gramm súllyal és 60 centiméter testhosszal. Érett, túlhordott csecsemő küllemét mutatta, spontán légzése nem volt, ezért a neonatológus intubálta és kézzel lélegeztette. Tíz perc múlva a spontán légzés beindult, a reflexek azonban nem voltak kiválthatóak. A gyermeket inkubátorba helyezték, az idegrendszeri elváltozások miatt 2004. október 3-án 11 órakor kórházba szállították, ahol az elvégzett sav-bázisvizsgálat súlyos születés körüli oxigénhiányos állapotot mutatott, amely a máj- és veseműködést is érintette. Az agyi UH vizsgálat alapján mindkét agyféltekére kiterjedő agysorvadást, illetve agykamra tágulatot állapítottak meg. A gyermeket 2004. november 15-étől gyermekgyógyintézetbe helyezték, ahonnan 2004. november 19-én bocsátották haza. A III. r. felperes 2005. május 18-án légzési elégtelenség következtében meghalt, boncolása nem történt meg.

A felperesek a vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítése iránt keresetet terjesztettek elő. A III. r. felperes halála a peres eljárás alatt következett be, erre tekintettel az I. és II. r. felperesek a keresetüket akként pontosították, hogy az I. r. felperes saját jogán 8 millió forint, a II. r. felperes 6 millió forint és a III. r. felperes jogutódaiként személyenként 7,5 millió forint nem vagyoni kártérítés és együttesen 2 millió forint általános vagyoni kártérítés és ezen összegek után a 2004. október 3-ától járó törvényes mértékű késedelmi kamatok megfizetésére kérték az alperes kötelezését.

Keresetüket arra alapították, hogy gyermekük egészségkárosodása az alperesnek a terhes-gondozás és a szülésvezetés, majd a neonatológiai ellátás során elkövetett mulasztásaira vezethető vissza. A terminus túllépést követően az alperes nem végezte el az összes szükséges vizsgálatot, elmaradt a naponkénti CTG vizsgálat, így nem dönthetett arról, szükséges-e a flowmetria elvégzése, továbbá nem végezte el az amnioszkópiát sem. Összességében ezáltal az alperes nem volt abban a helyzetben, hogy megfelelően döntsön a szülés módjáról, a korábbi császármetszés esetleges alkalmazásáról. A gyermek születése után nem végeztek sav-bázisvizsgálatot, csak 1 óra 18 perc elteltével vitték speciális egészségügyi centrumba, mindez pedig hozzájárult az állapotromláshoz.

Az alperes és a beavatkozó biztosító a kereset elutasítását kérték. Az alperes állította, hogy az I. r. felperes terhes-gondozását, a szülés vezetését és a III. r. felperes ellátását a legnagyobb gondossággal végezte. A szülés előtti CTG vizsgálat eredménye negatív volt, ami arra utal, hogy az eredmény korábban is csak negatív lehetett volna. Az amnioszkópia és a flowmetria nem volt indokolt, a császármetszésnek indikációja nem volt. Az alperes szerint a kitolási szakasz nem volt hosszú, a hátsó koponyaforgás pedig akkor vált felismerhetővé, amikor a császármetszés már nem volt elvégezhető. A magzatvíz a szülés kezdetén tiszta volt, meconiumos ürülést csak a fej születése után észleltek, ami arra utal, hogy a szülést megelőzően a magzat állapotában romlás nem következett be. Kiemelte továbbá, hogy a III. r. felperes állapota a neonatológiai ellátás során rendeződött és tovább nem romlott.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a keresetet elutasította. A I. r. felperes előadása, dr. Cs. G. és dr. T. É. orvos tanúk vallomása, az orvosi iratok és az írásban és szóban kiegészített igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján nem tartotta bizonyítottnak, hogy a III. r. felperes oxigénhiányos állapota és ennek következményei okozati összefüggésben állnak az alperes terhére róható egyetlen mulasztással: az I. r. felperesnek a kórházba történt felvételétől a szülés megindításáig eltelt időszakban a CTG naponkénti elvégzésének hiányával. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint közvetlenül a szülés előtt végzett negatív CTG lelet a korábbi időszak negativitását jelenti. Miután a szülés során a magzatvíz elővíz része tiszta volt, a magzat megfelelően mozgott, semmi nem utalt az oxigénhiányos állapotra, ezért a felpereseket nem érte károsodás a szülésmód választása miatt. A hátsó koponyaforgás miatt az alperes helyesen törekedett a szülés mihamarabbi befejezésére. A szakvélemény szerint megállapítható volt, hogy a zárt méhszájra tekintettel korábban az amnioszkópia ellenjavallt volt, a ritkábban végzett CTG, UH, OTT vizsgálat alapján pedig a flowmetria nem volt indokolt. A neonatológus szakértő szakvéleménye szerint a gyermek II. fokozatban túlhordott és 3. stádiumú oxigénhiányos károsodásban szenvedett a születéskor. Nem zárta ki, hogy a gyermek állapota romlott a születést követően, de az alperes orvosa az adott lehetőségek között mindent elvégzett. Ha a sav-bázisvizsgálat elvégzéséhez szükséges eszközök rendelkezésre állnak, akkor is ugyanazt a döntést kellett volna meghozni a gyermek áthelyezéséről. Az áthelyezésig eltelt 1 óra 18 perc pedig nem tekinthető hosszúnak. Az alperest ezért mulasztás a gyermek születését követő eljárása során sem terheli. A légzést rendezte, antibiotikumos kezelést adott és a gyermeket folyamatosan figyelte.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság a közbenső ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és megállapította, hogy az alperes az I-II. r. felpereseket K. F. születéskori oxigénhiányos állapota miatt ért károkért felelősséggel tartozik. A másodfokú közbenső ítélet indokolása szerint a felperesek eleget tettek az őket terhelő bizonyítási kötelezettségüknek. Bizonyított ugyanis a károsodás ténye, valamint az, hogy a felperesek gyermeke az alperes intézményben, alperesi tevékenység során született oxigénhiányos állapotban. Azt az alperesnek kellett bizonyítania, hogy az I. r. felperes felvételétől kezdve mindent megtettek az oxigénhiányos állapot elkerülése, illetőleg a kialakult állapot kezelése érdekében. Az alperes a terminus túllépésre tekintettel szükséges napi CTG vizsgálatot nem végezte el, így nem állapítható meg, hogy a flowmetria elvégzése szükséges volt-e. A folyamatos CTG ellenőrzés a vajúdás alatt is javasolt, fokozottan indokolja ezt az, hogy a túlhordás növeli az asphyxia rizikóját. A vizsgálat elmaradása miatt az alperes elzárta magát attól, hogy a magzat állapotáról többlet információt szerezzen. Az igazságügyi szakértő a leletek alapján csak a krónikus hypoxia meglétét zárta ki, az akut, esetlegesen ingadozó hypoxia lehetősége nem volt kizárható, így az sem, hogy mindez a magzat állapotát hátrányosan nem befolyásolta. Az alperes nem végzett sav-bázisvizsgálatot, amely az oxigénhiány súlyosságának fokát mutatta volna. A túlhordott, meconiumos bőrrel rendelkező, csökkent izomtónusú újszülött átszállításáról ezért haladéktalanul gondoskodni kellett volna. A jogerős közbenső ítélet szerint nem róható az alperes terhére, hogy nem végzett amnioszkópiát és nem bizonyított, hogy a hátsó koponyaforgás kezelésével kapcsolatban bármilyen mulasztás terhelné.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!