Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.12.352 A hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűncselekményének kettős jogi tárgya van. Egyrészt a hivatalos személy kötelességszerű eljárásához fűződő érdek, másrészt a kötelességszegésnek az a következménye, amely a hivatal működésén kívül jelentkezik, ez pedig az emberi méltóság sérelme [Btk. 301. § (1) bek.].

[1] A törvényszék katonai tanácsa a 2019. április 29. napján kihirdetett ítéletével a pótmagánvádló vádindítványa alapján a címzetes rendőr törzszászlós vádlottat bűnösnek mondta ki hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűntettében [Btk. 301. § (1) bek.], ezért őt megrovásban részesítette.

[2] Az ítéletet a pótmagánvádló és jogi képviselője tudomásul vették, a vádlott és védője felmentésért fellebbezett.

[3] Az ítélőtábla katonai tanácsa a 2019. december 4. napján meghozott ítéletével az elsőfokú határozatot megváltoztatta, és a vádlottat az ellene hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűntettének vádja alól felmentette.

[4] A másodfokú ítélet ellen a pótmagánvádló és jogi képviselője a vádlott terhére, bűnösségének megállapítása, az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében jelentett be fellebbezést.

[5] A vádlott és védője a másodfokú ítéletet tudomásul vette.

[6] A pótmagánvádló jogi képviselőjének indokai szerint négy kérdéskör vizsgálata szükséges.

[7] Egyrészről, hogy a pótmagánvádló a magatartásával akadályozta-e a rendőri intézkedést, az egyáltalán jogszerű volt-e, továbbá, hogy a vádlott cselekménye arányban állt-e a pótmagánvádló magatartásával, és végül, hogy miért tűnt el a cselekménysorról az egyik rendőr által mobiltelefonnal készített felvétel.

[8] A jogi képviselő álláspontja szerint a pótmagánvádló a törvényes képviseleti jogának megfosztása, vagyis az intézkedő rendőrök felróható magatartása miatt kiabálásával, vitatkozásával, a kutatott helyiség bejárásával, az ajtók visszazárásával nem akadályozta a jogszerűségében az általa megkérdőjelezett rendőri intézkedést.

[9] A pótmagánvádlót a rendőrök akadályozták a törvényes képviselői jogainak gyakorlásában, de tevőlegesen nem szegült ellen az intézkedésnek. A rendőrökkel is közölte, hogy az intézkedéssel nem ért egyet, mert a fia elleni gyámhatósági körözést már visszavonták. A pótmagánvádló mint törvényes képviselő számára a rendőrök a körözési nyilvántartás adatait nem mutatták meg, holott ennek akadályát nyomozástaktikai okok sem képezték. Ellenben alátámasztotta volna a rendőri intézkedés jogszerűségét, és tisztázhatta volna, hogy az eljárás indoka nem a gyámhatósági körözés.

[10] Ha a pótmagánvádló alapos felvilágosítást kap a fia ellen kibocsátott elfogatóparancsról, akkor nem akként élte volna meg a helyzetet, hogy már visszavont körözés miatt bilincselték meg a fiát, és tartanak házkutatást.

[11] A jogi képviselő hivatkozott az elkövetés idején hatályban volt 1998. évi XIX. törvény (korábbi Be.) több rendelkezésére, így a fiatalkorú törvényes képviselőjének jogait szabályozó 451. §-ára, a védő és a terhelt jelenléti jogáról rendelkező 43. § (2) bekezdésére és 50. §-ára, valamint az eljárás során keletkezett irat másolatának kiadásáról szóló 70/B. §-ára.

[12] A pótmagánvádló szavahihetőségéhez nem fért kétség az eljárás során, következetesen csak a vádlott tevékenységével szemben tett terhelő vallomást, felindultságát pedig a fiát és őt ért inzultus alapozta meg. A szakértői vélemény is rögzíti, hogy a pótmagánvádló a sérüléseket fokozottabban éli meg, az elsőfokú bíróság pedig azt is megállapította, hogy jellemzi őt a hatóságokkal szembeni bizalmatlanság, az együttműködési szándék alacsony szintje.

[13] Összességében a jogi képviselő szerint a pótmagánvádló magatartása nem akadályozta a rendőri intézkedést, amelynek jogszerűségét is vitatta a fellebbezés indokolása.

[14] A jogi képviselő álláspontja szerint a másodfokú bíróság tévedett, de részben iratellenes is az a megállapítása, hogy jogszerű volt a rendőri intézkedés, a házkutatásra halaszthatatlan nyomozati cselekményként került sor.

[15] Az elsőfokú bíróság ugyanis azt rögzítette, miszerint nem lehetett megállapítani, hogy a cím felkeresésének oka az volt, hogy megtalálják a pótmagánvádló fiának személyi okmányait, vagy kábítószert kerestek, esetleg az E.-i Rendőrkapitányság által kiadott elfogatóparancs miatt zajlott a házkutatás. Az elsőfokú bíróság szerint nem volt megállapítható, hogy a közrendvédelmi vagy a bűnügyi szolgálati ág irányítása alatt folyt a rendőri intézkedés.

[16] Az eljárás során tehát nem lehetett megállapítani, hogy milyen alapügyben került sor halaszthatatlan cselekményként a házkutatás foganatosítására. Ha pedig az eljárás jogszerűsége sem kétséget kizáróan bizonyított, a hivatali visszaélés bűntette lenne megállapítható.

[17] A jogi képviselő a rendőri intézkedés arányossága kérdésében az elsőfokú bíróság megállapításával értett egyet. Idézte a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Rtv.) arányosság követelményét felállító 15-16. §-át, valamint a Rendőrség Szolgálati Szabályzatáról rendelkező 30/2011. (IX. 22.) BM rendelet (a továbbiakban: BM rendelet) 39-40. §-át.

[18] Álláspontja szerint a vádlott magatartása nem állt arányban a pótmagánvádló viselkedésével, aki nem szegült ellen tettleg a rendőri intézkedésnek, viszont alkalmas volt súlyos sérülés okozására is.

[19] Végül a jogi képviselő kitért arra is, miszerint felettébb gyanús, hogy miért tűnt el a rendőri intézkedésben részt vett B. L. rendőr törzszászlós által a telefonjával készített felvétel. Egyrészt ugyanis a pótmagánvádló ellen eljárás indult, és a felvétel a rendőrök számára jó bizonyíték lett volna, másrészt igazolta volna a vádlott ártatlanságát is. Az írásba foglalt jelentésben sem jelenik meg a felvétel ténye, ezzel szemben a felvétel sorsát illetően a rendőrök vallomása egymásnak is ellentmond.

[20] A kifejtettekre figyelemmel a jogi képviselő indítványozta, hogy a Kúria mint harmadfokú bíróság a másodfokú ítéletet változtassa meg, a vádlottat mondja ki bűnösnek a Btk. 301. § (1) bekezdése szerinti hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűntettében, alkalmazzon vele szemben megrovást, és kötelezze a jogi képviselő munkadíjának bűnügyi költségként történő megfizetésére.

[21] A Kúria az ügyben a Be. 620. § (1) bekezdésére figyelemmel nyilvános ülést tartott, melyen a pótmagánvádló és jogi képviselője az írásbeli indítványát változatlanul fenntartotta. A vádlott és a védő a másodfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

[22] A védő a perbeszédében kifejtette, miszerint általános és elsődleges kiindulás az, hogy a rendőri intézkedésnek a jogszerűségét kétségbe lehet vonni, de a helyszínen nem lehet akadályozni. A rendőri intézkedésnek - hacsak nem nyilvánvalóan bűncselekmény, amit éppen tesz az intézkedő rendőr - nem lehet ellenszegülni, annak mindenki, akivel szemben a rendőri intézkedés zajlik tartozik alávetni magát. Azt utólagosan lehet bírálni, adott esetben bírói szakig el lehet juttatni akár a házkutatás jogszerűségét, akár az elfogatóparancs alapján történő letartóztatást vitatva, de ez egy olyan jogi eljárás, ami nem akaszthatja meg azt az intézkedést, amit a rendőrök végrehajtanak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!