Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1985.2.67 Osztályos egyezség csak örököstársak között jöhet létre, amely nem minősül élők közötti jogügyletnek, ezért a hagyatékot az egyezség alapján öröklés jogcímén kell átadni. Az ilyen egyezséget a közjegyző nem alakszerű határozatban hagyja jóvá, hanem az egyezségnek megfelelően hagyatékátadó végzést hoz, amely egyben az osztályos egyezség jóváhagyását is jelenti. - Ha a hagyatéki eljárásban az örökös a hagyatéki hitelezővel köt egyezséget, annak jóváhagyása tárgyában viszont a közjegyző alakszerű végzéssel dönt [6/1958. (VII. 4.) IM sz. r. 52. § (3) bek., 53. § (1) és (4) bek., 58. § (2) és (3) bek., PK 169. sz.].

A végintézkedés hátrahagyása nélkül 1981. augusztus 9-én meghalt örökhagyó törvényes örökösei az oldalági rokonok.

Az örökhagyó hagyatékához a hagyatéki leltár szerint számos személyes használatú ingóság, valamint a T. L-nál levő készpénz tartozott.

A hagyatéki eljárás során hagyatéki hitelezőként fellépett S. Városi Tanács VB Egészségügyi Osztálya az örökhagyó részére 1967-től folyósított rendszeres, illetőleg rendkívüli szociális segély, továbbá 1978-tól az örökhagyónak az Öregek Napközi Otthonában történt gondozása fejében a törvényes örökösöktől 145 330 forint megtérítését igényelte. A törvényes örökösök - az ügygondnok által képviselt, külföldön élő R. N-né és Cs. K. kivételével - a hagyatéki hitelezői igényt elismerték.

T. L., aki a hagyatéki eljárásban - szóbeli végrendeletre hivatkozással - végrendeleti örökösként is fellépett, úgy nyilatkozott, hogy az örökhagyó által rábízott összegből az örökhagyó rendelkezése alapján teljesített kifizetések után 90 000 forint maradt, ebből mintegy 8000 forintot fordított az örökhagyó eltemettetésének költségeire. Utóbb azt állította, hogy az örökhagyó készpénzéből 85 000 forint van a birtokában.

A közjegyző a 18. sorszámú, ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzéssel megállapította, hogy a hagyatékhoz tartozó ingóságok 1/12 részét Cs. K., 4/12 részét R. N-né örökli törvényes öröklés jogcímén. Az ingó hagyaték további 7/12 részét a S-i Városi Tanács VB Egészségügyi Osztályának mint hagyatéki hitelezőnek adta át egyezség alapján. Egyben figyelmeztette az érdekelteket, hogy a hagyatékátadó végzéssel figyelembe nem vett igényeiket perrel érvényesíthetik. A végzés indokolása szerint a hagyaték átadása a S-i Városi Tanács VB Egészségügyi Osztálya, hagyatéki hitelező részére a törvényes örökösök elismerésére tekintettel a He. 53. §-ának (1) bekezdése alapján történt.

Az ideiglenes hagyatékátadó végzés ellen az érdekeltek nem fellebbeztek, ezért az jogerőre emelkedett. Perindítás hiányában a közjegyző a 19. sorszámú végzésével megállapította, hogy a 18. sorszámú hagyatékátadó végzés teljes hatályúvá vált. Ez utóbbi végzését a másodfokú bíróság helyben hagyta.

Az ideiglenes hatályú jogerős hagyatékátadó végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A hagyatéki eljárásról szóló módosított 6/1958. (VII. 4.) IM számú rendelet (He.) 52. §-ának (3) bekezdése értelmében a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson - mielőtt a feleket nyilatkozattételre hívja fel - köteles a feleknek a felmerülő jogi kérdésekben útbaigazítást adni, és gondoskodni arról, hogy nyilatkozataikat a jogkövetkezmények teljes ismeretében tegyék meg.

Az adott esetben a közjegyzőnek tájékoztatnia kellett volna a törvényes örökösöket és a hagyatéki hitelezőt arról, hogy milyen jogszabályi feltételek fennállása esetén van lehetőség az örökhagyónak juttatott szociális segély, illetőleg az örökhagyó gondozásával felmerült díj hagyatéki teherként való érvényesítésére.

A szociális segély visszafizetésének eseteit (a segélyezett életkörülményeiben bekövetkezett kedvező változás be nem jelentése, a bíróság által tartásra kötelezett személy tartási kötelezettségének elmulasztása) a rendszeres szociális segélyről, valamint a vakok rendszeres szociális segélyezéséről szóló 2/1969. (V. 4.) EüM számú rendelet 14. §-ának (4) bekezdése és 16. §-ának (1) bekezdése határozza meg. A jogszabály az említett esetekken túlmenően visszafizetési kötelezettségről egyéb esetben sem a segélyezettel, sem más személlyel szemben nem rendelkezik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!