Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.8.216 I. A becsület csorbítására alkalmas tényállítás, és ezért a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségét valósítja meg egy országos hetilapban annak közlése, miszerint egy település roma közössége retteg a helyi védőnőtől, mert annak gyámhatóság felé tett javaslatai miatt kismamák nem vihetik haza a kórházból gyermekeiket, másoktól pedig gyermeküket elveszik [Btk. 226. § (1) bek., (2) bek. b) pont].

II. Általában alkalmas a becsület csorbítására az olyan tényállítás, híresztelés, amely valósága esetén büntető-, szabálysértési vagy fegyelmi eljárás megindításának alapjául szolgálhat a sértett ellen, vagy ha a tényállítás a sértett társadalmi megbecsülésének elvesztését vagy emberi méltóságának sérelmét eredményezheti [Btk. 226. §].

III. A véleménynyilvánítás szabadsága nem terjed ki a becsületsértésre alkalmas valótlan tények közlésére. A véleménynyilvánítás szabadsága csak a bírálat, jellemzés, nézet és kritika szabadságát foglalja magában, de az alkotmányos védelem nem vonatkozik a tények meghamisítására [36/1994. (VI. 24.) AB határozat].

[1] A járásbíróság a 2017. február 27. napján kihirdetett ítéletével az I. r. és a II. r. terheltet társtettesként elkövetett rágalmazás vétsége [Btk. 226. § (1) bek., (2) bek. b) pont] miatt egyaránt próbára bocsátotta, a próbaidő tartamát az I. r. terhelt esetében 2 év, a II. r. terhelt vonatkozásában 1 év időtartamban állapította meg. Rendelkezett az egyéb járulékos kérdésekről.

[2] A törvényszék a 2017. október 6. napján meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet járulékos kérdésben megváltoztatta, egyebekben helybenhagyta.

[3] A felülvizsgálatban irányadó jogerős tényállás lényege szerint a sértett 1992. szeptember 1. napjától védőnőként dolgozott K.-ban. Egy országos hetilap 2014. november 29. napján kiadott számában cikk jelent meg "Gyermeküktől megfosztott anyák" felcímmel, "Nem a gólya viszi" főcímmel, "Nehéz sorsú anyáktól veszik el újszülöttjeiket mondvacsinált indokokra hivatkozva - figyeltek fel a jogvédők a terjedő gyámügyi gyakorlatra" alcím mellett. A cikket az I. r. terhelt írta, annak megírásában a K.-val kapcsolatos rész tekintetében segítségére volt a II. r. terhelt, akivel telefonon tartotta a kapcsolatot és akitől részletes információkat kapott.

[4] A cikk a helyi gyámhivatalt több helyen megemlítve a sértett személyére, illetve munkakörére egyértelműen utalva az alábbi tényállításokat tette:

"Az eset nem példátlan. Hasonlók sorozatban történnek meg hátrányos helyzetű borsodi településeken, ahol a mélyszegénységben élő roma nők ki vannak téve a gyámügyi hivatal fenyegetésének, és rettegve várják a szülést, mert attól tartanak, hogy a gyermeküket nem vihetik haza a kórházból..."

"A HVG betekintést nyert egy 10 gyermekes család kálváriáját rögzítő hivatalos iratcsomóba, amelyből például kiderül: 8 gyermek elvételét, a visszahelyezés megtagadását rendre szegénységből eredő okokkal indokolják."

"A gyerekek ruházata nem az évszaknak megfelelő; a nagyobb viszi óvodába a kisebbeket - ilyesmiből a szülői elhanyagolásra következtetnek egyes védőnők..."

"Elég egy ellenséges védőnő jelzése, és annak nyomán a gyámügy határozata ahhoz, hogy egy kismama a szülés után azzal szembesüljön a kórházban, hogy nem viheti haza a kisbabáját - mondja a TASZ jogvédő szervezet munkatársa S. M., hozzátéve: a T. melletti K. roma közössége retteg a helyi védőnőtől, mert javaslatára, és a T.-i Járási Gyámhivatal határozata értelmében több esetben nem vihette haza a kismama a babát a kórházból. A településen érezhetően nő a feszültség, aminek következtében előfordult, hogy a védőnőt megverték."

[5] A sértett az újságcikkről 2014. december 11. napján szerzett tudomást, a joghatályos magánindítványt 2014. december 29. napján terjesztette elő rágalmazás vétsége miatt mindkét terhelttel szemben.

[6] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. r. és a II. r. terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt védője útján az 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: korábbi Be.) 416. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozva, indítványozva, hogy a Kúria az ítéletet változtassa meg, és bűncselekmény hiányában mentse fel mindkettejüket.

[7] Indokaik szerint a bíróság tévedett, mivel az újságcikkben nem tényállításokat közöltek, hanem a véleményüket, az értékítéletüket nyilvánították ki. Kiemelték, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága kitüntetett védelmet kell, hogy élvezzen a közéleti viták szabad folytatása érdekében, továbbá alkotmányos érdek az állami és helyi önkormányzati feladatokat ellátó intézmények szabad bírálata, a közfeladatot ellátó személyek működésének, tevékenységének kritikája.

[8] Az újságcikk egy rendszerszintű problémára kívánta felhívni a közvélemény figyelmét, amely közügy, ehhez képest a bíróságok elmulasztották az arányossági teszt elvégzését, tévesen határolták el a tényállítást az értékítélettől, helytelenül értelmezték a bírósági gyakorlatot, és magát a jogszabályt is. Indítványukban hivatkoztak több alkotmánybírósági határozatra.

[9] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 660. § (1) bekezdése szerint tanácsülésen bírálta el.

[10] A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

[11] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szemben jogi - nem ténybeli - okból terjeszthető elő. Kizárólag a Be. 648. § a)-c) pontjában megjelölt anyagi és eljárásjogi okokra hivatkozással vehető igénybe, a felülvizsgálati okok köre nem bővíthető.

[12] A Be. 650. § (2) bekezdése szerint a felülvizsgálati indítványban a jogerős ügydöntő határozat által megállapított tényállás nem támadható.

[13] A két terhelt felmentésre irányuló felülvizsgálati indítványa a Be. 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja szerinti felülvizsgálatot célozta, mely alapján felülvizsgálatnak akkor van helye, ha a bíróság a büntető anyagi jog szabályának megsértésével állapította meg a terhelt bűnösségét [korábbi Be. 416. § (1) bek. a) pont].

[14] A büntetőjogi felelősség alapkérdése a tényállásszerűség. Az indítvány vitatta a cselekmény rágalmazáskénti minősítését, tévesnek tartva a tényállítás és értékítélet bíróság általi elhatárolását.

[15] Aki valakiről más előtt becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, elköveti a rágalmazás bűncselekményét, míg aki ezen kívül mással szemben - egyéb törvényi feltételek megléte esetén - a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, becsületsértést követ el.

[16] A tényállítás és az értékítélet elhatárolását a bíróság elvégezte, azzal a Kúria egyetértett.

[17] Ekként tényállítás, ha az adott közlés alapjául meghatározott, egyedileg elhatárolt, objektív valósága szempontjából megvizsgálható esemény, történés szolgál. Azaz, amennyiben az állítás igazságtartalma legalább részben ellenőrizhető, igazolható, akkor tényállításról van szó.

[18] Az értékítélet ezzel szemben általánosító, leegyszerűsítő, igazságtartalma nem ellenőrizhető és nem igazolható.

[19] Következésképpen helytálló a bíróság azon megállapítása, hogy a sérelmezett újságcikkben tényállítás és nem értékítélet az, hogy a helyi védőnőtől azért retteg a helyi roma közösség, mert a javaslatára (és a gyámhivatal határozata értelmében) több esetben nem vihette haza a kismama a kórházból a babáját, és emiatt nő a településen a feszültség, illetve a védőnőt meg is verték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!