Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.1.17 A felek szerződésének a keresetlevélben foglaltaktól eltérő jogi minősítése nem jelenti a kereseti kérelmen való túlterjeszkedést [Pp. 215. §].

2005. szeptember 1-jén a felek együttműködési megállapodást kötöttek az alperes által készített "Fej vagy írás" című film sikeres beharangozására, valamint a felperes szolgáltatásainak reklámozására. Az alperes, mint megbízó a szerződés 2. pontjában vállalta a felperes részére különböző reklámszolgáltatások nyújtását, pl. a film végén a felperes logójának feltüntetését; a felperes, pedig mint megbízott a szerződés 3. pontjában 400 db óriásplakát 2005. november 1. és 4. közötti kiragasztását, továbbá hirdetési hely biztosítását 2005. november 1. és 30. közötti időtartamra. A kész plakátok kiragasztásáért az alperesnek 4 000 000 forint + áfa ellenértéket kellett megfizetnie a következőképpen: a plakátok kiragasztásának feltétele volt, hogy 2005. október 31-éig az alperes átutal 2 000 000 forint + áfa összeget a ragasztás 50%-os előlege jogcímén, míg a fennmaradó 50%-ot a ragasztás befejezését és leellenőrzését követően utalja át a felperes részére számla ellenében 8 napon belül. A felperes a plakátok kiragasztását november 1-jén megkezdte, bár az alperes az előleget nem fizette meg. A szerződéses összegről a felek november 2-án tárgyaltak, az alperes ígéretet tett a médiatámogatási összegből a teljesítésre, a felperes november 2-án kibocsátott 5 000 000 forintos számlájából november 4-én 1 000 000 forintot teljesített. A felperes a vállalt időben a plakátokat kiragasztotta, Budapesten 153, vidéken 247 darabot. A film bemutatójára 2005. november 10-én került sor. Miután az alperes felhívás ellenére a ki nem egyenlített 4 000 000 forintot nem rendezte, ezért a felperes november 19. és 20. között a budapesti 153 db plakátot átragasztotta más megrendelő plakátjaival.

A felperes 4 000 000 forint és kamatai megfizetése iránt terjesztett elő kereseti kérelmet a Ptk. 298. § és 301. § (1) bekezdésére hivatkozással. Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint az 1 000 000 forint kifizetésével a felperesi szolgáltatást kiegyenlítette; arra is hivatkozott, hogy november elején a felperes ügyvezetőjével megállapodást kötött e tárgyban. Másodlagosan a kereset erejéig beszámítási kifogást terjesztett elő elmaradt haszon jogcímén. Előadta, hogy a film nézettsége a plakátok leragasztását követően jelentősen csökkent, ez a tény nála bevételkiesést és egyéb hátrányokat eredményezett. Összes kárigényét 9 416 250 forintban jelölte meg. A felperes a beszámítási kifogás elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy kárenyhítési kötelezettsége körében a Ptk. 340. § (1) bekezdése szerint járt el, amikor a fővárosban a plakátokat más megrendelő plakátjaival átragasztotta.

Az elsőfokú bíróság - a másodfokú bíróság által helybenhagyott - ítéletében kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3 298 062 forintot, ebből 1 149 031 forint után 2005. november 9., míg 2 149 031 forint után 2005. november 25. napjától járó késedelmi kamatot; ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. A felek szerződésének értelmezésével arra a következtetésre jutott, hogy a felek a hirdetési vállalkozási szerződések tartalmi elemeit hordozó megállapodást kötöttek, az ebben vállalt szolgáltatásaikat a Ptk. 277. § (1) bekezdése szerint kell teljesíteniük. A bíróság a lefolytatott bizonyítás eredményeként feltárt bizonyítékokat a Pp. 206. § (1) bekezdése szerint értékelte; ennek alapján megállapította, hogy a felperes november 20-ára átragasztotta a budapesti plakátokat, azaz november 1. és 19. között 400 db, míg november 20. és 30-a között csak 247 db plakáthirdetést biztosított az alperes részére. A plakátok kiragasztását bizonyítva látta a becsatolt monitoring anyagból, továbbá S. Z. alperesi ügyvezető elismerő nyilatkozatából; a felperesnek e körben tett tanúbizonyítási indítványát, mint szükségtelent mellőzte.

Az elsőfokú bíróság az 5 000 000 forintos ellenértékből visszaszámolva állapította meg, hogy egy plakát egy napra történő kihelyezésének díja 416,6 forint, ezért a felperes tényleges teljesítésének ellenértékét összesen 4 298 062 forintban határozta meg. Nem fogadta el az alperes által hivatkozott bekerülési értéken alapuló számítást, mert a felperes nem a plakátok előállítását, hanem azok kiragasztását és meghatározott időtartamban való kint tartását vállalta. Az ítélet indokolása értelmében az alperes nem tudta bizonyítani azon állítását, hogy az 1 000 000 forintos ellenértékre vonatkozóan a felek között megállapodás jött volna létre. Az elsőfokú bíróság az alperest a Ptk. 201. § (1) és 277. § (1) bekezdése alapján kötelezte a részteljesítésnek megfelelő díj megfizetésére. Az alperes beszámítási kifogásának elbírálásánál alkalmazta a Ptk. 4. § (4) bekezdését, megállapítva azt, hogy az alperes nem tett eleget sem az előleg, sem a hátralékos összeg megfizetésére vonatkozó kötelezettségének. Miután a felperes az alperestől az 1 000 000 forinton felüli összegre konkrét fizetési ígéretet nem kapott, ezért magatartása nem tekinthető sem szerződésszegőnek, sem felróhatónak. Megállapította, hogy az alperes bizonyítási kötelezettségének a kár összegszerűsége tekintetében sem tett eleget.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletében megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást kellő terjedelemben feltárta, levont jogi következtetései is helytállóak, ezért indokai alapján hagyta helyben az elsőfokú ítéletet. A fellebbezésben foglaltakra tekintettel többek között kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság a perbeli szerződést a Ptk. 207. §-ában foglaltakra is figyelemmel helyesen értelmezte; a szerződés atipikus jellegére tekintettel a megbízási elemek nem teszik kizárttá, hogy az abból eredő egyes kötelezettségek teljesítése nem tekinthető eredmény létrehozásának; ilyen például az óriásplakátok kiragasztása. Megjegyezte, hogy a felperes teljesítésének előfeltétele volt az alperesi előteljesítés, 2 500 000 forint előleg átutalása, amely nem teljesült sem határidőben, sem összegszerűségében, ezért az elsőfokú bíróság az alperes beszámítási kifogását, azaz kárigényét jogalap hiányában helyesen utasította el. Miután a kárigény jogalapja nem volt megalapozott, az elsőfokú bíróság alappal mellőzte a bizonyítást az összegszerűség tárgyában.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság elsősorban a jogerős ítéletet helyezze hatályon kívül, és az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárás lefolytatására, másodsorban pedig az ítéletet az alperesi fellebbezésben foglaltaknak megfelelően változtassa meg. Eljárásjogi jogszabálysértésként megjelölte a Pp. 256/E. § (3) bekezdését, 215. §-át, 221. §-át, 206. §-át és 199. §-át, míg anyagi jogi jogszabálysértésként a Ptk. 207. §-át, 200. § (1) bekezdését, valamint a Ptk. 474. §-483. §-ait. A kérelem részletes indokolásában kifejtette, hogy szerinte a bíróság a felek között létrejött együttműködési megállapodást tévesen értelmezte, nem helytállóan állapította meg a felek egyes szolgáltatásait, továbbá nem vette figyelembe, hogy a megállapodás egy megbízási szerződés volt. Jogalapjában és összegszerűségében is tévesnek nevezte a felperes részére megállapított díjat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!