Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20463/2011/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 83. §, 121. §, 206. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 324. §, 325. §, 326. §, 327. §, 349. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 211/1997. (XI. 26.) Korm. rendelet 1. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Csiki Péter, Kocsis Ottília, Veszprémy Zoltán

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.II.20.463/2011/7. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Debreceni Ítélőtábla a Bodnárné dr. Szabó Zsuzsanna ügyvéd (cím) által képviselt felperes neve, címe felperesnek - a Dr. Szentjóbi Ügyvédi Iroda (cím, ügyintéző: Dr. Szentjóbi Zoltán ügyvéd) által képviselt Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (4024 Debrecen, Sumen u. 2.) alperes ellen kártérítés iránt indított perében - melybe a felperes pernyertessége érdekében beavatkozott az előbb személyesen eljáró, majd a fellebbezési eljárás során Bodnárné dr. Szabó Zsuzsanna ügyvéd (cím) által képviselt beavatkozó neve b.-i (cím) lakos - a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 9.P.20.960/2010/22. számú ítélete ellen a felperes által 25., a beavatkozó által 24. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

ítéletet:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 18 750 (Tizennyolcezer-hétszázötven) forint általános forgalmi adót tartalmazó 93 750 (Kilencvenháromezer-hétszázötven) forint fellebbezési eljárási költséget és térítsen meg az államnak külön felhívásra 900 000 (Kilencszázezer) forint fellebbezési illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás:

A felperes és a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Miniszter 1997. szeptember 4-én támogatási szerződést kötöttek egymással, amelynek tárgya az volt, hogy a pályázó, a felperes a Központi Környezetvédelmi Alapból 2 000 000 forint kamatmentes, visszafizetendő támogatást kap "valós idejű, zárt láncú madármegfigyelés és multimédia" céljára. A fejlesztés telephelye a Hortobágyi Nemzeti Park területe volt. A megállapodás szerint a fejlesztés megvalósításához az elnyert támogatáson felül a felperes saját forrásként 6 004 000 forintot biztosított. A támogatás visszafizetési határideje 1999. december 31. volt.

Arra tekintettel, hogy a zárt láncú madármegfigyelés az alperes területén történik a támogatási szerződés értelmében, a felperes kérelemmel fordult a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz, hogy engedélyezze a kamerarendszer kiépítését.

1996. november 8-án az alperes levélben arról tájékoztatta a felperest, hogy "a pályázatban szereplő berendezések és rendszer műszaki próbája 1996 szeptemberében megtörtént, a rendszer végső üzembe helyezésére 1997 tavaszán, a kanalas gémek fészkelési időszakának kezdete előtt lesz lehetőség." A berendezések telepítéséhez a fenti időpontban a központi halastó 6. és 7. számú tavain, valamint egy közösen kiválasztott kékvércse telepen járult hozzá azzal a feltétellel, hogy a berendezések működtetése a védett fajokat nem zavarhatja.

A hortobágyi halastó 7. számú taván 1997. kora tavaszán a rendszert kihelyezték.

A kamera megfigyelőrendszer kiépítését az alperes alkalmazásában álló természetvédelmi őrök közül többen a kezdetektől fogva ellenezték, tekintettel arra, hogy véleményük szerint az a tény, hogy a különleges természeti értéket képviselő nádi gém telepet tv-kamerával figyelik, önmagában veszélyezteti a madarak élőhelyét, a madarak költési szokásait hátrányosan befolyásolja.

1997. április 21-én kelt levelében az alperes azt közölte a felperessel, hogy "a kanalas gémek Hortobágy halastón videokamerával történő felvételével kapcsolatos kérését az alábbi feltételekkel engedélyezem: a kamera felállítása helyét igazgatóságunk által 1996. februárban küldött levélben megjelölt halastórészen B. M. természetvédelmi őrrel a helyszínen pontosan kell kijelölni. A beavatkozás a fészkeket közvetlenül nem érintheti. A technikai eszközök levételére csak a fiókák kirepülése után kerülhet sor".

Az alperes természetvédelmi őrei 1998 márciusában levélben is tiltakoztak a kamerarendszer működtetése miatt. A levélben egyebek mellett azt fogalmazták meg, hogy "a kamera kihelyezése nem az egyetlen és egyszeri háborgatása a költőszigetnek, ez 1997-ben kiderült. Üzemhiba, beállítás és más kényszer miatt többszöri zaklatásnak ki vannak téve a madarak. Jól ismert, hogy a megijesztett gémfiókák leugrálnak a fészekről. Ne tegyük ki őket az esetleges pusztulásnak."

A Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója 1998. május 5-én kelt, a beavatkozóhoz - aki a felperes beltagja - címzett levelében egyebek mellett az alábbiakat írta:

"Fokozottan védett fajok filmezése az 1996. évi LIII. törvény 43. § (1) bekezdése értelmében úgy végezhető, hogy a tevékenység a faj egyedeit semmilyen élettevékenységében ne zavarja. Ezen feltétellel engedélyezem kékvércse és fehér gólyafészeknél történő filmezését és megfigyelésüket videokamerával.

1998. április 11-én kelt levelében tájékoztatást kért azokról a tényekről, amelyek alapján az idén nem engedélyeztük Hortobágy halastónak kanalas gém telep filmezését. A tavalyi évben felmerült problémákat illetően mellékelten megküldöm munkatársaim, valamint a területet szintén rendszeresen járó szakemberek által készített jelentés másolatát. A 7. tóegység nádszigetén idén csak az eddigi évtizedekben tapasztalt egyedszám töredékében telepedtek meg kanalas gémek, a kolónia másik tóegységre települt át. Ebben valószínűleg szerepet játszott a múlt évi filmezéssel együtt járó zavarás."

A felperes elfogadta, hogy 1998 tavaszától a zárt láncú kamerarendszert a korábbi módon nem üzemeltetheti, így újabb hálózatot alakított ki a Bükki Nemzeti Park Területén.

Tekintettel arra, hogy a pályázó a 2 000 000 forint kamatmentes támogatást határidőre nem fizette vissza, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Pesti Központi Kerületi Bíróság előtt pert indított a támogatás visszafizetése iránt a pályázóval szemben. A PKKB 2004. február 17-én kelt és a Fővárosi Bíróság 2005. március 9-i ítéletével helybenhagyott ítéletében kötelezte jelen per felperesét és mögöttes felelősként a jelen per beavatkozóját, fizessék vissza a 2 000 000 forintot és annak 2000. január 1-től járó kamatát. A Legfelsőbb Bíróság az ítélettel szemben előterjesztett felülvizsgálati kérelmet elutasította. Az eljárás során a beavatkozó 2002. szeptember 5-én kelt előkészítő iratában egyebek mellett azt írta, hogy "a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság törvénysértő módon járt el, amikor, mint hatóság úgy akadályozta a támogatási szerződésben előírt közcélú fejlesztést, hogy nem hozott határozatot arról, amit néhány munkatársuk megalapozatlanul állított, mégis megtiltották a ráadásul általuk kijelölt és nem általam kért helyszínen a tevékenységet."

A felperes 2002. június 27-én kelt levelében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumhoz fordult, kérve felügyeleti vizsgálat kezdeményezését, amiatt, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park a videokamera alkalmazásával történő madármegfigyelést megtiltotta. Kérte, hogy a minisztérium szólítsa fel a nemzeti park igazgatóságát szabályos eljárás lefolytatására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!