Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

ÍH 2015.139 A GYERMEK ÉS A SZÜLŐ KÖZÖTTI KAPCSOLATTARTÁS MINT SZEMÉLYISÉGI JOG

A gyermek és a különélő szülő közötti kapcsolattartás megakadályozása abszolút szerkezetű személyiségi jog megsértéseként nem értékelhető, és nem azonosítható a "teljes" és "egészséges" családi kapcsolatokhoz fűződő nem nevesített személyiségi jogokkal [Alkalmazott jogszabályok: 1959. évi IV. törvény 75. § (1) bekezdés, 76. §, 84. § (1) bekezdés a) és b) pont; 1952. évi IV. törvény 92. § (1) bekezdés].

A II. rendű felperes az I. rendű felperes és az alperes 2008. január 18. napján született gyermeke; a szülei közötti élettársi kapcsolat 2012 októberében történt megszűnése óta az alperes háztartásában nevelkedik, aki 2013. január 5. napjáig biztosította a kapcsolattartást közte és az I. rendű felperes között. Ezt követően - miután azt a gyanút fogalmazta meg, hogy az I. rendű felperes szexuálisan bántalmazhatta a II. rendű felperest - nem tette lehetővé a kapcsolattartást a gyermek és az édesapja között.

2013 januárjában a gyermeket pszichológushoz vitte, aki az alperes gyanújának esetleges megalapozottságát nem zárta ki, ezért az alperes feljelentést tett az I. rendű felperes ellen. A nyomozás során igazságügyi pszichológus szakértő kirendelésére került sor; Sz. Zs. igazságügyi pszichológus szakértő 2013. február 10-én készített szakvéleményében nem zárta ki a bűncselekmény gyanújának a megalapozottságát.

A nyomozati eljárás eredményeként - újabb pszichológus szakértői vélemény beszerzése után - a büntetőeljárást bűncselekmény hiányában megszüntették. E miatt az alperes előbb panaszt terjesztett elő, amelyet az ügyészség elutasított, majd szemérem elleni erőszak bűntettének a gyanúja miatt pótmagánváddal élt az I. rendű felperes ellen. A büntetőeljárás jelenleg is folyamatban van.

Az alperes több alkalommal terjesztett elő megelőző távoltartás elrendelése iránti kérelmet az I. rendű felperes ellen. A peres felek között gyermekelhelyezés és gyermektartásdíj-fizetési kötelezettség megállapítása iránt a Budai Központi Kerületi Bíróság előtt jelenleg is peres eljárás van folyamatban.

A Budai Központi Kerületi Bíróság 2013. március 22. napján hozott végzésével - értékelve az alperes által megfogalmazott szexuális bántalmazás gyanúját és az e körben rendelkezésre álló adatokat - az I. rendű felperes és az alperes II. rendű felperes elhelyezésére, valamint az alperes által az I. rendű felperes kapcsolattartási jogának a megvonására irányuló ideiglenes intézkedés iránti kérelmét elutasította, és a 2013. március 25. napja és 2013. június 10. napja közötti időszakra szabályozta az I. rendű felperes és a II. rendű felperes közötti - az elvitel jogára is kiterjedő - kapcsolattartást. Végzését a Fővárosi Törvényszék helybenhagyta.

Miután az alperes nem biztosította a kapcsolattartást a felperesek között, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Debreceni Járási Hivatal Járási Gyámhivatala az I. rendű felperes kérelmére végzésével elrendelte a kapcsolattartás végrehajtását.

A Budai Központi Kerületi Bíróság 2013. június 12. napján hozott végzésével ismételten ideiglenes intézkedéssel szabályozta a kapcsolattartást a felperesek között, s az elvitel joga mellett telefonon történő kapcsolattartást is biztosított az I. rendű felperes számára.

A gyámhivatal az alperest az önhibájából meghiúsult kapcsolattartások miatt előbb 55 000 Ft, majd 80 000 Ft összegű végrehajtási bírság megfizetésére kötelezte.

A 2013. május 30. napján a B. című napilapban "Ötéves kislányával élvezkedett az apa?" címmel megjelent újságcikk szó szerinti idézeteket tartalmaz a Sz. Zs. által készített pszichológus szakértői véleményből. A cikk utóbb a B. internetes portálján is megjelent, s azt több más internetes hírportál is átvette.

A II. rendű felperes részítélettel elbírált keresetében annak a megállapítását kérte, hogy az alperes azzal a magatartásával megsértette az emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát, hogy nem biztosította az I. rendű felperessel való kapcsolattartását, míg azzal a magatartásával megsértette a magántitka védelméhez fűződő személyiségi jogát, hogy jogosulatlanul nyilvánosságra hozta a Sz. Zs. által készített szakértői vélemény egyes részleteit. Kérte továbbá, hogy a bíróság kötelezze az alperest a jogsértő magatartás abbahagyására.

Az alperes a II. rendű felperes által előterjesztett kereset elutasítását kérte. Érdemi ellenkérelmében hangsúlyozta, hogy azért nem biztosította a kapcsolattartást a felperesek között, mert az I. rendű felperessel szemben alapos - pszichológus szakértő által is megerősített - gyanú merült azzal kapcsolatban, hogy a II. rendű felperest szexuálisan bántalmazta.

Az elsőfokú bíróság részítéletében megállapította, hogy az alperes megsértette a II. rendű felperes teljes és egészséges családi kapcsolatokhoz fűződő személyiségi jogát azzal, hogy nem biztosította számára a különélő szülőjével a kapcsolattartását. Kötelezte az alperest a jogsértő magatartás abbahagyására. A II. rendű felperes keresetét ezt meghaladóan elutasította.

Ítélete - fellebbezés elbírálása szempontjából releváns indokolásában - a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 75. §-ának (1) bekezdésében, 76. §-ában, valamint 84. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjaiban, továbbá a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény (a továbbiakban: Csjt.) 92. §-ának (1) bekezdésében, illetőleg a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 156. §-ának (8) bekezdésében foglaltakat felhívva kifejtette, hogy az emberi méltósághoz fűződő személyiségi jog a joggyakorlatban az általános személyiségi jogként, a személyiségi jogok "anyajogaként" él. Ezen általános személyiségi jog részét képezik a jogszabályokban nevesített és a jogszabályokban nem nevesített, a bírói és alkotmánybírói gyakorlat által kidolgozott egyes személyiségi jogok. Ilyen, nem nevesített személyiségi jognak minősül a teljes és egészséges családban éléshez fűződő személyiségi jog, mely magában hordozza a családtagokkal fenntartott kapcsolathoz fűződő személyiségi jogot. Ez utóbbiban ragadható meg az a konkrét, egyediesített, ám nem nevesített személyhez fűződő jog, amely az emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogból, mint általános személyiségi jogból levezethetően a II. rendű felperesnek a perbeli keresetére irányadó, adekvát és releváns.

Álláspontja szerint az alperesnek 2013. március 22. napjától a bíróság fellebbezésre tekintet nélkül előzetesen végrehajtandó határozatai alapján és az abban foglaltak szerint kellett volna biztosítania a kapcsolattartást a felperesek között. A végrehajtandó bírósági határozatok, valamint az azok végrehajtása tárgyában indult gyámhivatal előtti végrehajtási eljárás során született közigazgatási határozatok be nem tartása, a bírósági és a végrehajtás tárgyában született közigazgatási határozatokkal való szembeszegülés jogszerű - és esetlegesen ezen okból a személyiségi jogsértés objektív szankciói alól mentesítő - magatartásnak nem minősíthető.

A II. rendű felperes által az adott tényállásra alapítottan a perben érvényesített szankciók objektív jellegűek, azaz az alperes felróhatóságától vagy annak hiányától függetlenek, ezért megállapította a jogsértést és az alperest a jövőre nézve kötelezte a jogsértő magatartás abbahagyására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!