Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

51/1998. (XI. 27.) AB határozat

a Büntetés-végrehajtási Testület Fegyelmi Szabályzatáról szóló 108/1982. IM utasítás alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány és alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Büntetés-végrehajtási Testület Fegyelmi Szabályzatáról szóló 108/1982. IM utasítás (a továbbiakban: Ut) 78. § (2) bekezdése és 82. § (5) bekezdése 1997. április 3-át megelőzően alkotmányellenes volt. Az Ut ezen rendelkezései a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka által F-5/1996. számon indított fegyelmi eljárásban nem alkalmazhatók.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

1. Az Alkotmánybírósághoz több indítvány érkezett, melyek előterjesztői a Büntetés-végrehajtási Testület Fegyelmi Szabályzatáról szóló 108/1982. IM utasítás (a továbbiakban: Ut) 78. § (2) bekezdése és 82. § (5) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését, illetőleg a kifogásolt rendelkezések konkrét ügyben való alkalmazhatóságának kizárását kérték. Az indítványokat az Alkotmánybíróság egyesítette, és egy eljárás keretében bírálta el.

Az indítványozók álláspontja szerint az Alkotmány 57. § (1) bekezdésében, illetőleg az Alkotmány 57. § (5) bekezdésében biztosított alapvető jogaikat - a bírósághoz fordulás jogát, illetőleg a jogorvoslathoz való jogot - sérti az Ut azon szabályozása, mely szerint a büntetés-végrehajtási testület hivatásos állományú tagja fegyelmi ügyében "A miniszter és a miniszterhelyettes határozata ellen panasznak nincs helye." [Ut 78. § (2) bek.], valamint "A felügyeleti intézkedés során hozott határozat ellen panasznak nincs helye." [Ut 82. § (5) bek.]. Az indítványozók külön is sérelmezik azt a körülményt, hogy alkotmányos jogaikat az igazságügy-miniszter utasítás szinten korlátozza.

Az egyik indítványozó ezen túlmenően arra kérte az Alkotmánybíróságot, hogy az Ut fenti rendelkezései alkotmányellenességének megállapításával egyidejűleg a kifogásolt szabályok alkalmazhatóságát - az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 43. § (4) bekezdése alapján - az őt érintő konkrét ügyben zárja ki. Az indítványozót ugyanis a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka az F-5/3/1996. számú határozatában - fogvatartott hozzátartozójával elkövetett tiltott kapcsolattartás fegyelmi vétsége miatt - pénzbírság fenyítéssel sújtotta, majd ezt a határozatot az igazságügy-miniszter - felügyeleti jogkörében eljárva - elbocsátás fegyelmi büntetésre változtatta (99.197/1996. IM határozat).

2. Az indítványok előterjesztését követően az Országgyűlés megalkotta a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvényt (a továbbiakban: Tv.), melynek XII. fejezete szabályozza a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai fegyelmi felelősségével kapcsolatos kérdéseket. Az 1996. szeptember 1-jén hatályba lépett Tv. 1. § (1) bekezdése értelmében a törvény hatálya kiterjed a büntetés-végrehajtási szervekre is.

A fegyelmi döntésekkel szemben igénybe vehető jogorvoslatok szabályait a Tv. 142-144. §-ai tartalmazzák. Ezek sorából kiemelést érdemel az a rendelkezés, amely szerint: "A miniszter hatáskörében hozott, valamint a panasszal kapcsolatos határozat ellen az eljárás alá vont személy és képviselője bírósághoz fordulhat." (Tv. 144. §) A Tv. indokolása külön is rámutat arra, hogy "... bármilyen tartalmú fegyelmi döntés ellen bírósághoz lehet fordulni".

A megváltozott tartalmú szabályozásra figyelemmel az igazságügy-miniszter a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjaira vonatkozó egyes munkáltatói jogkörök gyakorlásáról szóló 11/1997. (III. 26.) IM rendelet 4. § a) pontjában - a rendelet 1997. április 3-án történt hatálybalépésével egyidejűleg - hatályon kívül helyezte a Büntetés-végrehajtási Testület Fegyelmi Szabályzatáról szóló 108/1982. IM utasítást.

II.

Az indítványok megalapozottak.

Az Alkotmánybíróságnak az Abtv. 1. § b) pontjában foglalt hatásköre általában csak azoknak az utólagos alkotmányossági vizsgálatára terjed ki, amelyek az elbírálás időpontjában hatályosak. Az Alkotmánybíróság azonban a hatályát vesztett jogszabály alkotmányosságát is megvizsgálja, ha azt egyedi (konkrét) ügyben az eljáró bíró kezdeményezi (Abtv. 38. §), vagy az indítványozó alkotmányjogi panaszt terjeszt elő e célból (Abtv. 48. §). Az Alkotmánybíróság - a törvényes határidőn belül beérkezett alkotmányjogi panaszra figyelemmel - az Ut vitatott rendelkezései tekintetében érdemi állásfoglalást alakított ki.

Az Alkotmánybíróság a konkrét ügyben benyújtott alkotmányjogi panasz kapcsán foglalt állást az utólagos normakontrollra irányuló indítványokról is.

1. Az Abtv. 48. § (1) bekezdése értelmében: "Az Alkotmányban biztosított jogainak megsértése miatt alkotmányjogi panasszal fordulhat az Alkotmánybírósághoz az, akinek a jogsérelme az alkotmányellenes jogszabály alkalmazása folytán következett be, és egyéb jogorvoslati lehetőségeit kimerítette, illetőleg más jogorvoslati lehetőség nincs számára biztosítva." A konkrét ügyben az indítványozó alkotmányjogi panaszát a hivatkozott rendelkezés második fordulatára alapozza, s azzal kapcsolatban az Alkotmány 57. § (1) és (5) bekezdésének sérelmét látja.

Az Alkotmány 57. § (1) bekezdése szerint: "A Magyar Köztársaságban a bíróság előtt mindenki egyenlő, és mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt bármely vádat, vagy valamely perben jogait és kötelességeit a törvény által felállított független és pártatlan bíróság igazságos és nyilvános tárgyaláson bírálja el." Az Alkotmánynak ez a rendelkezése az eljárási garanciákon túl a bírósághoz fordulás jogát foglalja magában. Az Alkotmánybíróság az 59/1993. (XI. 29.) AB határozatában úgy foglalt állást, hogy: "Ebből az alapvető jogból következően az államra az a kötelezettség hárul, hogy - egyebek között - a polgári jogok és kötelezettségek (a polgári joginak tekintett jogviták) elbírálására bírói utat nyisson." (ABH 1993, 353, 355.) A munkaügyi jogviták a polgári jogi jogvitákkal rokon jellegűek.

Az Alkotmánybíróság 3/1994. (I. 21.) AB határozata szerint: "A munkaügyi jogvita az egyenlő jogi helyzetben lévő felek közötti olyan jogvita, amelyben az Alkotmány 57. § (1) bekezdése alapján bírósági utat kell biztosítani. Ezzel összhangban vannak a bíróságról szóló 1972. évi IV. törvény (Bsz.) 3-5. §-ai. Az Alkotmány 57. § (1) bekezdését e szabályok töltik ki tartalommal. A Bsz. 3. § (1) bekezdése értelmében a munkaügyi jogvitában a bíróság dönt." (ABH 1994, 59, 60-61.)

Az Alkotmány 8. § (2) bekezdése szerint: "Az alapvető jogokra vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg, alapvető jog lényeges tartalmát azonban nem korlátozhatja." A bírósághoz való fordulás joga alapvető jog, amely azonban - éppen az Alkotmány idézett rendelkezésére figyelemmel - nem korlátozhatatlan. A magyar jogrendszerben - az ún. versenyszféra, a közszolgálat, s egyéb területek sajátosságai miatt - a munkavégzésre irányuló jogviszonyokat több törvény eltérő jelleggel szabályozza, valamennyire jellemző azonban, hogy a munkaügyi jogviták tekintetében a bírói út igénybevételének lehetőségét biztosítják. Így van ez a munkaviszonyt, a közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszonyt, az ügyészi szolgálati jogviszonyt, stb. szabályozó törvények esetében [lásd 3/1994. (I. 21.) AB határozat].

Az Alkotmánybíróság állásfoglalása szerint semmi sem indokolja azt, hogy a fegyveres szervek hivatalos állományú tagjai szolgálati viszonya tekintetében a bírói út igénybevételére ne nyíljék lehetőség. Az Ut-ban foglalt szabályozás a büntetés-végrehajtási testület tagjainak fegyelmi ügyeiben kellő súlyú alkotmányos indok nélkül zárta ki a bírói út igénybevételének lehetőségét. Ez a korlátozás a bírósághoz való fordulás alapvető jogának lényeges tartalmát érintette, és ezért nem felelt meg az alkotmányos követelményeknek. A törvényalkotó az alkotmányossági szempontokra figyelemmel alkotta meg a Tv.-t, melyben - a miniszter hatáskörében hozott, valamint a panasszal kapcsolatos határozatok tekintetében - a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjai fegyelmi ügyeiben is megnyitotta a bírói utat (144. §).

Tekintettel arra, hogy az Ut-t az igazságügy-miniszter 1997. április 3-ai időponttal hatályon kívül helyezte, annak megsemmisítésére nem kerülhet sor. Az Alkotmánybíróság azonban az alkotmányellenes jogszabály alkalmazhatóságát - tekintettel arra, hogy azt az eljárást kezdeményező különösen fontos érdeke indokolja - a konkrét esetben kizárta [Abtv. 43. § (4) bek.]. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint ugyanis az "elbocsátás" fegyelmi büntetés alkalmazása - függetlenül annak tényleges ténybeli és jogi megalapozottságától, melynek megítélése nem az Alkotmánybíróság hanem a rendes bíróság hatáskörébe tartozik - az eljárást kezdeményező különösen fontos érdekét érintő kérdés.

2. Az indítványozók álláspontja szerint az Ut támadott rendelkezései sértik a jogorvoslathoz való jogot, mint alkotmányos alapjogot is. Az Alkotmány 57. § (5) bekezdése szerint: "A Magyar Köztársaságban a törvényekben meghatározottak szerint mindenki jogorvoslattal élhet az olyan bírói, államigazgatási vagy más hatósági döntés ellen, amely jogát vagy jogos érdekét sérti." Az Alkotmány e szabálya csupán a megjelölt körben követeli meg a jogorvoslathoz való jog biztosítását (1129/B/1992/6. AB hat.). Az igazságügy-miniszternek a fegyelmi és más munkaügyi jogvitában hozott döntése munkáltatói és nem bírói, államigazgatási vagy más hatósági döntés. Az erre alapított alkotmányossági kifogás tehát nem helytálló.

Az indítványozók külön is sérelmezik azt a körülményt, hogy alkotmányos jogaikat a jogalkotó nem megfelelő jogforrási szinten, hanem csupán igazságügy-miniszteri utasításban korlátozza. Az Alkotmánybíróság ezzel kapcsolatosan rámutat arra, hogy önmagában ez a körülmény a konkrét esetben nem alapozza meg az Ut. alkotmányellenessé minősítését. Az Alkotmánybíróság 2/1991. (X. 29.) TÜ állásfoglalás 1/a) pontja szerint ugyanis a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény hatálybalépéséig (1988. január 1.) alkotott jogszabályoknál az Alkotmánybíróság a kizárólag formai alkotmánysértés címén történő megsemmisítéstől tartózkodik, az ilyen jogszabályok megsemmisítésére csak akkor kerül sor, ha a formai alkotmánysértés (nem megfelelő szintű jogi szabályozás) tartalmi alkotmánysértéssel is párosul. A jelen esetben tehát az 1982-ben kibocsátott és 1997. április 3-ig hatályos Ut. alkotmányellenessé minősítését a bírói út kizárása, mint anyagi alkotmányellenességi ok alapozza meg.

Dr. Bagi István s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Németh János s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 190/B/1994/7.

Tartalomjegyzék