Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2009.11.503 A közmunka-programhoz tartozó támogatási szerződés rendelkezése értelmében azonnali hatályú felmondás esetén a felperes a már folyósított támogatásnak csak azt a részét követelheti vissza, amelyhez teljesítés nem kapcsolódott [Ptk. 200. § (1) bek., 319. § (2) bek., 117/1997. (VII. 8.) Korm. rendelet].

Az alperes 1997. májusában benyújtott pályázata alapján a Közmunkatanács támogatást ítélt meg az alperes részére, mely határozat végrehajtása során a Munkaügyi Minisztérium Közmunkatanács Hivatala mint támogató és az alperes mint megvalósító 1998. június 30-án támogatási szerződést kötöttek egymással. A szerződésben a támogató vállalta, hogy 1998. július hónaptól kezdődően a pályázat megvalósulása érdekében összesen 40 199 000 Ft összegű vissza nem térítendő támogatást biztosít a közmunkaprogram során alkalmazandó munkanélküliek munkabérére és annak járulékaira, munka alkalmassági vizsgálat költségére, munkaruha és egyéni védőeszközök költségeire, munkásszállítás költségeire és kis értékű tárgyi eszközök beszerzési költségeire. Az alperes főkötelezettsége a pályázatban megjelölt átlag 170 fő regisztrált munkanélküli 1998. június 8-a és december 8-a közötti, a pályázati programban megjelöltek szerinti foglalkoztatása, továbbá a vissza nem térítendő céltámogatásnak a pályázatban megfogalmazott feladatok finanszírozására való felhasználása volt.

A felperes jogelődje (a továbbiakban: felperes) részéről összesen 34 954 553 Ft összegű támogatás átutalására került sor.

A felperes a támogatási szerződést 1999. február 9-én azonnali hatállyal felmondta, és - arra figyelemmel, hogy a kifizetett összegből mindössze 3 058 115 Ft felhasználása volt jogszerű - az alperest 31 896 438 Ft visszafizetésére hívta fel. Az azonnali hatályú felmondást a támogatási szerződés 5. és 10. pontjának megsértésére alapította. Ezzel kapcsolatban azt adta elő, hogy az alperes a támogatási szerződés teljesítését valótlan tartalmú, illetve hamisított okiratokkal, bizonylatokkal igazolta, és a vállalt közmunkaprogramtól eltérő munkaterületen is foglalkoztatott közmunkásokat.

Az alperes a 31 896 438 Ft-ot nem fizette meg, ezért a felperes keresetet terjesztett elő, melyben 31 896 438 Ft és ennek 1999. február 9-től járó kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest a Ptk. 298. §, 317. § (1) bekezdés, 318. § (2) bekezdés, valamint 361. § (1) bekezdés alapján.

Az alperes nem vitatta az azonnali hatályú felmondás jogszerűségét, de arra hivatkozással, hogy a program tartalmi részét végrehajtotta, tehát a támogatás a valós célját elérte, a szabálytalansággal érintett összegeket pedig a felperes már megvonta az elszámolás során az alperestől, a kereset elutasítását kérte. Viszontkeresetében 4 199 324 Ft és ennek 1999. február 9-étől járó kamatai megfizetésére kérte kötelezni a felperest arra alapítottan, hogy bár az alperes 39 153 877 Ft felhasználását igazolta, a felperes csak 34 954 553 Ft-ot utalt át részére, tehát a két összeg különbözete az alperest megilleti.

Az elsőfokú bíróság ítéletét a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzésével hatályon kívül helyezte, majd az elsőfokú bíróság ezt követően meghozott ítéletét az ítélőtábla helyezte hatályon kívül és utasította az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára.

Az ilyen előzmények után megismételt eljárás során hozta meg az elsőfokú bíróság ítéletét, mellyel a felperes keresetét elutasította és kötelezte a felperest 4 199 324 Ft, valamint ennek 2003. október 1-jétől járó késedelmi kamatai megfizetésére az alperes javára.

Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy az alperes a Munkaügyi Központ által regisztrált munkanélküliek alkalmazásával és a szerződésben meghatározott átlaglétszám betartása mellett teljesítette a programnak megfelelő munkálatokat. Mindezt megerősíti T. J. tanúvallomása is, aki képviselője volt az ellenőrzések során felperes megbízása alapján eljárt M. Kft.-nek. A munkabér kifizetése kapcsán ugyan merültek fel anomáliák, de az aláírási problémáktól függetlenül a közmunkaprogram szerinti munkabérek kifizetése a programban foglalkoztatottak részére megtörtént. Az alperes által sem vitatottan a támogatási szerződés azonnali hatályú felmondására alapot adott az, hogy egyrészt a foglalkoztatott munkanélküliek közül 15 főt az alperes a pályázatban írtaktól eltérően egy ideig egy helyi kft-ben szederválogatásban foglalkoztatott, másrészt az, hogy 720 000 Ft értékű munkaruhát nem adott ki a foglalkoztatottaknak, hanem raktáron tárolt. A 39/A/1. alatt csatolt ellenőrzési lapból azonban egyértelmű, hogy a felmondási okként megjelölt tételek vonatkozásában az ellenőrzést végző M. Kft. véglegesen levonásba helyezte az alperes által elszámolt költségeket.

Mindezekre figyelemmel az elsőfokú bíróság az alperes viszontkeresetét a tőkeösszeg vonatkozásában megalapozottnak találta és a felperest kötelezte az M. Kft. ellenőrzése során elfogadott 39 153 877 Ft és a felperes által ténylegesen átutalt 34 954 553 Ft - a közmunkaprogram teljesítésével arányos - különbözetének megfizetésére. Álláspontja szerint alaptalanul állapította meg az M. Kft. által 1999. május 8-án elkészített zárójelentés, hogy csak mindössze 3 058 115 Ft fogadható el az alperes által elszámolt összegekből, és ezért az alperes 31 896 438 Ft visszafizetésére köteles. Ez a levezetés nem felel meg a támogatási szerződés 23. pontjában írtaknak. A bizonyítási eljárás eredményével sem ez a zárójelentés, hanem a 39/A/1. alatti ellenőrzési adatlap adatai állnak összhangban. Ezért az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította és kötelezte a felperest a viszontkeresettel érvényesített összeg és annak az igényérvényesítés időpontjától járó kamatai megfizetésére az alperes javára.

A felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helyes indokai alapján hagyta helyben. A fellebbezésben írtakra tekintettel kiemelte, hogy nem tévedett az elsőfokú bíróság amikor a jogvitát a Ptk. 319. § (2) bekezdése, illetve a támogatási szerződés ettől nem eltérő, a Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyező végzésével már értelmezett 23. pontjában írtak alapján bírálta el. A bizonyítási eljárás alapján aggálytalanul megállapítható, hogy - 15 fő eltérő foglalkoztatását, valamint a munkaruha kiadásának részbeni elmulasztását kivéve - az alperes teljesítette a támogatási szerződésben vállalt főkötelezettségét. A szerződésben kikötött mellékszolgáltatási kötelezettség - bejelentési, elszámolási, illetve bizonylat benyújtási kötelezettség - hiányos teljesítése pedig nem szolgáltat alapot a Ptk. 319. § (2) bekezdése alapján sem a megszűnés előtt már nyújtott szolgáltatás még nem teljesített ellenértékének a visszatartására, sem a már megfizetett pénzbeli ellenérték visszafizetésére. Az eltérő foglalkoztatás, és a munkaruha kiadásának részbeni elmaradása szerződésszegésnek minősült, amelyre tekintettel indokolt volt a támogatás ezzel kapcsolatos részének visszatartása. Ez meg is történt. Miután azonban a Ptk. 319. § (2) bekezdése, továbbá a támogatási szerződés 23. pontja értelmében a támogatási összegnek a szerződés szerint elvégzett tevékenység költségeivel kell arányosnak lennie, az elsőfokú bíróság jogszerűen mellőzte ezt meghaladóan a felperes mentesítését a támogatás kifizetése alól, illetve jogszerűen mellőzte az alperes visszafizetésre kötelezését is. Mindezzel pedig a fellebbezésben hivatkozott 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet (továbbiakban: Ámr.) 88. § (1) bekezdése, illetve (2) bekezdésének b/ pontja sem áll ellentétben, sőt az (1) bekezdés a támogatási szerződés 23. pontjában írtakkal egyezik meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!