Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.4.107 Nem alapozza meg a sérelemdíj iránti igényt a Doktori Iskola Tanácsa ülésein elhangzott szakmai vélemény. Becsületsértés nem valósul meg akkor sem, ha az ülésen elmondottakat az igény előterjesztője bántónak, lealacsonyítónak érezte szubjektív megítélése szerint [a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:45. §, 2:52. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes az alperes Állam- és Jogtudományi Karának közalkalmazottja, a Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszék adjunktusa. 2015-ben tudományos fokozatot (PhD) szerzett.

[2] A felperes 2018-ban dr. K. L. doktori alprogramjához kívánt csatlakozni témahirdetőként, aki kérelmét támogatta, és azt az Állam- és Jogtudományi Karának Doktori Iskola Tanácsa (továbbiakban: DIT) elé terjesztette.

[3] A kérelem tárgyában több ülést tartottak, melyen meghallgatták egyebek mellett a felperes tanszékvezetőjét, valamint a felperest, akinek lehetősége volt írásban is előterjeszteni álláspontját.

[4] A DIT 2019. szeptember 16-án meghozott 152/2019. (IX. 16.) számú határozatával 5 igen, 2 nem szavazati aránnyal elutasította a felperes témakiírás engedélyezése iránti kérelmét arra hivatkozással, hogy az ÁJK Doktori Szabályzatának 10. § (7) bekezdésének a)-c) pontjában rögzített feltételei közül csak az a) pontban foglaltaknak felelt meg.

[5] A határozat szerint a felperes tudománymetriai adatai egyre kedvezőbbek, de nem elégségesek a 10. § (7) bekezdés b) és c) pontjában elvártak teljesüléséhez. Egyetlen külföldön megjelent cikkel sem rendelkezik, nincs nemzetközi reputációja, az úgynevezett hivatkozási (idézettségi) mutatója a pályázat beadásakor 12 volt, ez a mutató annyira alacsony, hogy ilyen előzetes teljesítménnyel színvonalas tudományos munka nem garantálható. A pályázó szakmai kézikönyvek írásában ugyan rendkívül produktív, de ez a műfaj nem számolható el tudományos teljesítményként.

[6] A felperes jogorvoslattal élt a rektorhoz, aki az eljárást felfüggesztette.

[7] A Doktori Tanács 2019. december 3-án kelt levelével tájékoztatta az egyetem rektorát, hogy a jelzett adatoknak, valamint az adatbázisokban dokumentált tevékenységnek az áttekintése alapján az egyetemi doktori tanács elfogadja a DIT értékelését a kérelmezőnek a fokozatszerzés óta végzett tudományos munkájáról, és azzal egyetért.

[8] Az egyetem rektora 2020. január 15-én kelt határozatával a felperes jogorvoslati kérelmét elutasította, a DIT határozatát helybenhagyta.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[9] A felperes többször pontosított keresetében elsődlegesen kérte, hogy a bíróság változtassa meg a munkáltatói határozatokat és engedélyezze a témakiírást a részére, másodlagosan a munkáltatói határozatok megsemmisítését és a DIT új eljárásra utasítását, emellett 1 500 000 forint sérelemdíj alperes általi megfizetését kérte.

[10] Álláspontja szerint a rektori határozat indokolásában semmilyen érdemi információt nem közölt, nem vizsgálta, hogy a Kari Doktori Szabályzat mely pontjának és milyen okból nem felelt meg, továbbá azt sem, hogy a vizsgálat szempontjait mire alapozta, azok milyen jogszabály alapján, illetve a szabályzat mely pontjában rögzítettek, és hogy az ő jogértelmezését miért nem fogadták el.

[11] A munkáltatói döntés jogsértő jellegét abban jelölte meg, hogy a Kari Doktori Szabályzat 10. § (7) bekezdése egyértelműen fogalmaz a témahirdetési jog kapcsán, mérlegelésnek, különösen pedig diszkrecionális döntésnek helye nem lehetett volna.

[12] További érvelése szerint sérült a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban Kjt.) folytán alkalmazandó, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban Mt.) 6. § (2) bekezdése, 7. § (1) bekezdése, továbbá a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 35. § (1) bekezdése. Sérelmezte az Mt. 12. § (1) bekezdésének megsértését is, mivel tudomása szerint doktori témahirdető kérelmét ilyen méltatlan elbírálásban nem részesítették még.

[13] Megítélése szerint a DIT nem szakmai, hanem személye elleni döntést hozott, jogon kívüli tényezők alapján határozott, és ehhez kreált egy szakmainak tűnő indokolást, aminek semmiféle jogi alapja nem volt.

[14] Az eljárás során védett tulajdonság hiányában az egyenlő bánásmód követelményének megsértését már nem állította, azonban érvelése szerint sérült a jóhírnevéhez, a becsületéhez és a tisztességes eljáráshoz való joga. A DIT eljárása során kifejezésmódjában lealacsonyító, indokolatlanul sértő, visszaélésszerűen tett valótlan kijelentéseket, és az üggyel nem összefüggő közlések hangzottak el, úgymint "felmentését kellett volna kezdeményezni a teljesítménye alapján", "leggyengébb a tudományos tevékenysége", "fel kellene mutatnia valamit", "érdemi tudományos teljesítményt a pályázó nem fejt ki", "publikációi száma irreálisan alacsony", "magyarázza a bizonyítványt".

[15] Az alperes érdemi ellenkérelmében elsődlegesen az eljárás megszüntetését, másodlagosan a kereset elutasítását kérte.

[16] Hivatkozása szerint a Doktori Tanács témák meghirdetésére és a témát meghirdető személyére vonatkozó döntése mérlegelési jogkörben hozott döntés, amelyet alátámaszt a 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet, a Kari Doktori Szabályzat, illetve maga a doktori képzési struktúra. Érvelése szerint a Kari Doktori Szabályzat 10. § (7) bekezdésében csak egyetlen objektív szempont van, ez pedig a tudományos fokozat megléte, ezen felül a Doktori Tanács mérlegelésén múlik, hogy mit tekint jelentős haladásnak a tudományos közlemények 5 éven belüli mutatói tekintetében, és kit gondol alkalmasnak arra, hogy a doktorandusz, doktorjelölt tanulmányait, kutatási munkáját, fokozatszerzésre való felkészülését felelősen irányítani és segíteni tudja.

[17] A Doktori Szabályzat nem rögzíti konkrétan azt a lehetőséget, hogy a rektor a döntés meghozatala előtt kikérje a szakértelemmel rendelkező testület véleményét, ugyanakkor nem is zárja azt ki, hasonlóan az eljárás felfüggesztésének lehetőségéhez.

Az első- és a másodfokú bíróság ítélete

[18] A törvényszék ítéletével a rektor határozatát az Állam- és Jogtudományi Kar Doktori Iskola Tanácsának határozatára is kiterjedően megsemmisítette, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[19] A bíróság álláspontja szerint a Kari Doktori Szabályzat 10. § (7) bekezdésének a) és b) pontja objektív mutatók figyelembevételét rögzíti, és mindezek fennállása megvalósulása esetén van lehetőség a munkáltató részére a c) pont szerinti mérlegelési jogkör gyakorlására. Tehát részben szabályossági kérdésről van szó [a) és b) pont], amely feltételek fennállása esetén kerül abba a döntési helyzetbe a munkáltató, hogy mérlegelési jogkörben döntsön arról, alkalmasnak, képesnek tartja-e a témát hirdetni szándékozó személyét a doktorjelöltek felelős irányítására és segítésére.

[20] Nem helytálló az a felperesi érvelés, hogy az a) és b) pontban foglaltak teljesülése meghatározza az engedély kötelező megadását, ebben az esetben a c) pont valójában felesleges lenne. A szabályzat 10. § (7) bekezdésének a) és b) pontja ezzel szemben mindössze azokat az előfeltételeket, és a bennük rögzítettek teljesülését kívánja meg, melyek fennállása esetén végezhető el a c) pont szerinti mérlegelés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!