32017D1256[1]

A Bizottság (EU) 2017/1256 végrehajtási határozata (2017. július 11.) az EURES-hálózattal kapcsolatos nemzeti munkaprogramokra vonatkozó uniós szintű információcserére szolgáló formanyomtatványokról és eljárásokról (EGT-vonatkozású szöveg. )

A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1256 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2017. július 11.)

az EURES-hálózattal kapcsolatos nemzeti munkaprogramokra vonatkozó uniós szintű információcserére szolgáló formanyomtatványokról és eljárásokról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a foglalkoztatási szolgálatok európai hálózatáról (EURES), a munkavállalók mobilitási szolgáltatásokhoz való hozzáféréséről és a munkaerőpiacok további integrációjáról, valamint a 492/2011/EU és az 1296/2013/EU rendeletek módosításáról szóló, 2016. április 13-i (EU) 2016/589 európai parlamenti és a tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 31. cikke (5) bekezdésére,

az EURES-bizottsággal folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1) Az (EU) 2016/589 rendelet előírja egy a nemzeti, regionális és ágazati munkaerőpiaci kínálattal és kereslettel kapcsolatos információcserére szolgáló olyan uniós szintű, hatékony rendszer létrehozását a Bizottság és a tagállamok között, amely alapot biztosít a tagállamok számára az EURES-hálózaton belüli gyakorlati együttműködéshez.

(2) Az (EU) 2016/589 rendelet 30. cikkének (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a tagállamoknak nemek szerinti bontásban információkat kell gyűjteniük a nemzeti és ágazati munkaerőpiacokon jelentkező munkaerőhiányról és -túlkínálatról, és elemezniük kell ezeket az információkat, különös figyelmet fordítva a munkaerőpiac legkiszolgáltatottabb csoportjaira és a munkanélküliség által leginkább sújtott régiókra, valamint a nemzeti szintű és adott esetben határokon átnyúló EURES-tevékenységekre.

(3) Az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a nemzeti koordinációs irodáknak az EURES-hálózat keretében a saját tagállamukban elvégzendő tevékenységekre vonatkozó nemzeti munkaprogramot kell készíteniük. Amennyiben a tagállamok az egy adott programozási ciklusba tartozó nemzeti munkaprogramjaikat megosztják egymással, az feltételezhetően lehetővé teszi a nemzeti koordinációs irodák számára, hogy az EURES-hálózat erőforrásait az Európai Koordinációs Irodával együttműködésben a megfelelő intézkedésekhez és projektekhez rendeljék, és ezáltal elősegítsék, hogy a hálózat olyan, fokozottan eredményorientált eszközzé fejlődjön, amely a munkaerőpiacok dinamikájának megfelelően képes a munkavállalók és a munkáltatók igényeire reagálni.

(4) A nemzeti koordinációs irodák és az Európai Koordinációs Iroda közötti, az egyes munkaprogramokra vonatkozó eszmecserék és a tervezetek közös elemzése javítaná a hálózat működését, fokozná az átláthatóságot és bővítené a hálózaton belüli együttműködés lehetőségeinek körét.

(5) Az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikkének érvényesítése érdekében a nemzeti koordinációs irodáknak az e rendelkezésben említett, nemzeti szinten elérhető információkat a nemzeti munkaprogram előkészítésének részeként össze kell gyűjteniük és meg kell vizsgálniuk, és a Bizottság nagyra értékelné, ha figyelembe vennék az uniós szinten hozzáférhető vonatkozó jelentéseket és dokumentumokat.

(6) Az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikkének (2) bekezdése szerint a nemzeti koordinációs irodák által összeállított munkaprogram-tervezeteket évente kell kidolgozni és azokban meg kell határozni az EURES-hálózat keretében végrehajtandó fő tevékenységeket, a végrehajtásukra elkülönített valamennyi humán- és pénzügyi erőforrást, valamint a tervezett tevékenységek nyomon követésére és értékelésére vonatkozó eljárásokat.

(7) Az Európai Bizottságnak a nemzeti munkaprogramokhoz közös formanyomtatványokat kell kialakítania - amelyek szerkezete tükrözi az (EU) 2016/589 rendelet általános célját - annak érdekében, hogy azokon valamennyi tagállam feltüntesse a munkavállalók és a munkáltatók részére nyújtott, az (EU) 2016/589 rendelet 21-28. cikkében említett fő támogatási szolgáltatási tevékenységeket.

(8) A nemzeti koordinációs irodák által a közös programozás terén a 2012/733/EU bizottsági végrehajtási határozat (2) értelmében végzett együttműködés során szerzett tapasztalatokra építve, és - tekintettel a különböző nemzeti struktúrákra - elegendő rugalmasságot lehetővé téve, ki kell alakítani a nemzeti munkaprogramok elkészítésének közös ütemtervét.

(9) Ki kell aknázni minden lehetséges szinergiát az (EU) 2016/589 rendelet 32. cikke értelmében az EURES tevékenységeinek számos területén nemzeti szinten végzett adatgyűjtési és -elemzési intézkedésekkel és eljárásokkal, különösen annak érdekében, hogy a nemzeti munkaprogramok olyan indikátorokat alkalmazzanak, amelyek az állami foglalkoztatási szolgálatokon belül meglévő gyakorlatra épülnek és következetes módon hozzájárulnak az (EU) 2016/589 rendelet 32. cikkének (3) bekezdése alapján elfogadandó végrehajtási jogi aktusokban említett adatgyűjtési tevékenységhez.

(10) Lehetővé kell tenni, hogy az EURES-tagok és -partnerek EURES- személyzete hozzáférhessen a nemzeti munkaprogramokra vonatkozó releváns információkhoz, hogy jobban hozzájárulhassanak az EURES-hálózat (EU) 2016/589 rendelet 6. cikkében meghatározott céljainak megvalósításához.

(11) A nemzeti munkaprogramok keretében a tevékenységekről és az eredményekről összegyűjtött információk jelentős mértékben hozzájárulhatnak az EURES tevékenységéről készített jelentés elkészítéséhez, amelyet a Bizottság az (EU) 2016/589 rendelet 33. cikke szerint kétévente nyújt be az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának, ezért meg kell vizsgálni, hogy a munkaprogramok mely részeit lehet elérhetővé tenni erre a célra.

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Tárgy

Ez a határozat meghatározza az EURES-hálózaton belüli, a hálózat tevékenységeinek programozására vonatkozó információcseréhez szükséges intézkedéseket.

Ennek érdekében rendelkezik a nemzeti koordinációs irodák által az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikkének (2) bekezdése szerinti nemzeti programok készítése során használandó formanyomtatványról, és uniós szinten előírja a nemzeti munkaprogramokra vonatkozó információcserét szolgáló eljárásokat.

2. cikk

A programozási ciklus szervezése

(1) Az egyes nemzeti koordinációs irodáknak minden évben nemzeti munkaprogramot kell készíteniük az EURES-hálózat adott tagállamban folyó tevékenységeiről, az I. mellékletben megjelölt formanyomtatványnak megfelelően.

(2) A nemzeti munkaprogram-tervezeteket valamennyi nemzeti koordinációs iroda rendelkezésére kell bocsátani, hogy azoknak lehetőségük nyíljon a tervezett tevékenységekre vonatkozó információk megszerzésére, valamint a tevékenységekkel kapcsolatos együttműködésre és információcserére vonatkozó javaslatok megtételére.

(3) Az uniós szintű szociális partnerek Koordinációs Csoportban részt vevő képviselői számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy észrevételeket tegyenek a nemzeti munkaprogram-tervezetekkel kapcsolatban.

(4) Az észrevételek megtételére adott időszak elteltével a végleges nemzeti munkaprogramokat valamennyi nemzeti koordinációs iroda számára elérhetővé kell tenni.

(5) A nemzeti munkaprogramoknak a lehető legnagyobb mértékben alkalmazniuk kell az (EU) 2016/589 rendelet 32. cikkének (3) bekezdése alapján elfogadandó végrehajtási jogi aktusok értelmében alkalmazandó indikátorokat és célokat.

(6) A nemzeti munkaprogramok egyéb további indikátorokat is alkalmazhatnak.

(7) A nemzeti koordinációs irodáknak évente jelentést kell készíteniük a nemzeti munkaprogramok végrehajtásáról, feltüntetve a tervezett tevékenységek eredményeit.

3. cikk

A nemzeti koordinációs irodák szerepköre és felelőssége

A nemzeti koordinációs irodák a működési helyük szerinti tagállamban az alábbi kötelezettségekkel rendelkeznek:

a) a szükséges információk összegyűjtése, elemzése és megosztása az (EU) 2016/589 rendelet 30. cikke szerint, nemzeti munkaprogram-tervezetük elkészítése céljából;

b) nemzeti munkaprogramjuk tervezetének elkészítése az I. mellékletben található formanyomtatvány alkalmazásával;

c) a II. mellékletben szereplő, a nemzeti munkaprogram-tervezetek benyújtására vonatkozó határidők betartása;

d) nemzeti munkaprogram-tervezetüknek a hálózat rendelkezésére bocsátása az Európai Koordinációs Iroda által megszabott eszközök alkalmazása révén;

e) a nemzeti munkaprogram-tervezetek közös felülvizsgálatában való részvétel, az ilyen programok véglegesítése, valamint a munkavállalók és a munkáltatók részére nyújtott támogató szolgáltatások terén való gyakorlati együttműködés növelése érdekében;

f) a közös felülvizsgálat után a nemzeti munkaprogram véglegesítése;

g) szükség esetén az éves munkaprogram aktualizálása és a frissítések hozzáférhetővé tétele a hálózat számára az Európai Koordinációs Iroda által elrendelt eszközök alkalmazása révén;

h) jelentés készítése a nemzeti munkaprogramban meghatározott tevékenységek végrehajtásáról, tiszteletben tartva a II. mellékletben szereplő határidőket.

4. cikk

Az Európai Koordinációs Iroda szerepköre és felelőssége

Az Európai Koordinációs Iroda felelős a tagállamok közötti, a nemzeti munkaprogramokra és a közös felülvizsgálatra vonatkozó információcsere támogatásáért, különösen az alábbi eszközökkel:

a) az (EU) 2016/589 rendelet 30. cikke szerinti, uniós szinten elérhető releváns információk megosztása a nemzeti koordinációs irodákkal, nemzeti munkaprogram-tervezeteik elkészítésének elősegítése érdekében;

b) egy olyan eszköz kialakítása és fenntartása az EURES extranetes portálon, amely a nemzeti koordinációs irodák számára elérhetővé teszi a 7. cikkben említett formanyomtatványt, valamint az annak kitöltésére és benyújtására vonatkozó információkat, lehetőséget nyújtva arra, hogy az irodák áttekintsék és véleményezzék egymás nemzeti munkaprogram-tervezeteit;

c) a II. mellékletben szereplő, a nemzeti munkaprogram-tervezetek benyújtására, a közös felülvizsgálatra, valamint a nemzeti munkaprogramok végrehajtásáról készült jelentésekre vonatkozó határidők betartásának felügyelete;

d) bármely más eszköz, képzés és támogatás biztosítása a programozási ciklussal kapcsolatos információcsere és az egymástól való tanulás megkönnyítéséhez;

e) a programozási ciklus releváns elemeinek elérhetővé tétele a teljes EURES-hálózat számára az EURES extranetes portál arra szánt részlegén keresztül, az átláthatóság és az egymástól való tanulás fokozása érdekében;

f) a nemzeti koordinációs irodák ösztönzése, hogy biztosítsák az (EU) 2016/589 rendelet 31. és 32. cikkének alkalmazása közötti következetességet;

g) a koordinációs csoport rendszeres tájékoztatása a programozási ciklus működéséről és szükség esetén módosítások javaslása a formanyomtatványhoz és az eljárásokhoz.

5. cikk

Az EURES-tagok és -partnerek szerepköre és felelőssége

Az EURES-tagok és -partnerek a következőkkel járulnak hozzá az EURES programozási ciklusához:

a) adatok szolgáltatása a nemzeti munkaprogramhoz rendelkezésre álló pénzügyi és emberi erőforrásaikról és tervezett tevékenységeikről;

b) a nemzeti munkaprogram releváns tevékenységeinek végrehajtása;

c) a nemzeti tevékenységi jelentésbe tartozó tevékenységeik végrehajtására vonatkozó adatok biztosítása.

6. cikk

A nemzeti koordinációs csoport szerepköre és felelőssége

(1) A koordinációs csoport szorosan figyelemmel kíséri az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikkének alkalmazását és fórumként szolgál a vélemények és a bevált gyakorlat cseréjéhez az EURES programozási ciklus működésének javítása érdekében.

(2) A koordinációs csoport évente egyszer elvégzi e határozat alkalmazásának felülvizsgálatát, ami az EURES koordinációs csoport hozzájárulását fogja képezni a Bizottság által az (EU) 2016/589 rendelet 33. és 35. cikkének megfelelően készített tevékenységi- és utólagos értékelési jelentéshez.

(3) A koordinációs csoport dönti el, hogy a nemzeti munkaprogramok és a nemzeti tevékenységi jelentések mely elemei relevánsak az EURES teljes személyzete számára, vagyis mely elemeknek kell hozzáférhetőknek lenniük az EURES extranetes portálon az EURES programozási ciklus megfelelő végrehajtásának és az EURES-hálózat célkitűzései elérésének biztosítása érdekében az (EU) 2016/589 rendelet 6. cikkével összhangban.

(4) A koordinációs csoport dönti el, hogy az EURES programozási ciklusából fakadó mely információk relevánsak és alkalmazhatók az EURES tevékenységéről szóló jelentések elkészítéséhez az (EU) 2016/589 rendelet 33. cikkének alkalmazásában.

7. cikk

Formanyomtatvány

(1) A nemzeti koordinációs irodák az I. mellékletben szereplő formanyomtatvány elektronikus változatát használják nemzeti munkaprogramjaik elkészítéséhez.

(2) A nemzeti koordinációs irodák annyi tevékenységet jelölhetnek meg az I. mellékletben reprodukált formanyomtatvány egyes szakaszaiban, amennyi szükséges.

(3) Amennyiben a 4. cikk b) pontjában említett eszköz, vagy bármely ahhoz kapcsolódó információ és dokumentáció kiigazítást vagy módosítást igényel, az Európai Koordinációs Irodának az új változat elfogadását megelőzően konzultálnia kell a koordinációs csoporttal az (EU) 2016/589 rendelet 14. cikkének megfelelően.

8. cikk

Eljárás

(1) A nemzeti koordinációs irodák a nemzeti munkaprogramok elkészítése során követik a II. mellékletben megadott ütemtervet.

(2) Az elfogadási szakaszt követően a nemzeti munkaprogramokat, illetve azok részeit az EURES extranetes portálon elérhetővé lehet tenni az EURES-hálózat számára.

9. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2017. július 11-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER

(1) HL L 107., 2016.4.22., 1. o.

(2) A Bizottság 2012/733/EU végrehajtási határozata (2012. november 26.) a 492/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet állásajánlatok és álláspályázatok közvetítése és az EURES újbóli kialakítása tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 328., 2012.11.28., 21. o.).

I. MELLÉKLET

A NEMZETI KOORDINÁCIÓS IRODÁK ÁLTAL ÉVES MUNKAPROGRAMJAIK ELKÉSZÍTÉSÉHEZ HASZNÁLANDÓ FORMANYOMTATVÁNY

E formanyomtatvány elektronikus verziója és annak bármely egységes szerkezetbe foglalt változata hozzáférhető lesz a nemzeti koordinációs irodák részére az EURES-portálon.

A formanyomtatvány különböző szakaszaiban szereplő, az alábbiakban említett tevékenységek tájékoztató jellegűek és nem kimerítőek.

1. ÖSSZEFOGLALÓ

A formanyomtatvány tömör áttekintést nyújt a munkaprogram fő tevékenységeiről a referencia-időszakra vonatkozóan.

2. ÁLTALÁNOS TÁMOGATÁSI SZOLGÁLTATÁSOK

2.1. A munkavállalóknak nyújtott támogatási szolgáltatások

Támogatási szolgáltatások munkavállalók részére, például:

- megfeleltetési és munkaközvetítési tevékenységek (beleértve az álláspályázatok és önéletrajzok kidolgozása terén nyújtott segítséget)

- toborzási rendezvények szervezése

- általános tájékoztatás és iránymutatás nyújtása

- specifikus tájékoztatás és iránymutatás nyújtása (pl. a rendeltetési országok munka- és életkörülményeiről)

- további szolgáltatások (ha vannak)

2.2. A munkáltatóknak nyújtott támogatási szolgáltatások

Áttekintést nyújt a munkáltatókat támogató tevékenységekről, beleértve a kis- és középvállalkozások számára nyújtott egyedi támogatást, például:

- megfeleltetési és munkaközvetítési tevékenységek (beleértve az állással kapcsolatos követelmények meghatározása és az álláshirdetések megfogalmazása terén nyújtott segítséget)

- toborzási rendezvények szervezése

- általános tájékoztatás és iránymutatás nyújtása

- tájékoztatás a más tagállamokból érkező munkavállalók felvételével kapcsolatos specifikus szabályokról és azokról a tényezőkről, amelyek elősegíthetik az ilyen munkaerő-felvételt

- további szolgáltatások (ha vannak)

3. SPECIFIKUS TÁMOGATÁSI SZOLGÁLTATÁSOK

3.1. A tanulószerződéses gyakorlati képzés és a szakmai gyakorlat támogatása

3.2. Támogatási szolgáltatások a határrégiókban

A formanyomtatvány áttekintést nyújt a határ menti munkavállalók és munkaadók részére a határrégiók munkaerőpiacán nyújtott támogatási tevékenységekről, például az alábbiakról:

- megfeleltetési és munkaközvetítési tevékenységek

- a határ menti munkavállalók és munkáltatók sajátos helyzetére vonatkozó releváns információk biztosítása

- egyablakos megoldások kialakítása a határ menti munkavállalók és munkáltatók támogatására

- további szolgáltatások (ha vannak)

3.3. Elhelyezkedés utáni segítségnyújtás

A formanyomtatvány áttekintést nyújt azokról a tevékenységekről, amelyek célja, hogy az utazó munkavállalók jobban be tudjanak illeszkedni új álláshelyükön.

- általános tájékoztató/figyelemfelhívó tevékenységek munkáltatók részére az alkalmazásba vett munkavállalók beilleszkedésével kapcsolatban

- tájékoztatás a munkavállalók beilleszkedése szempontjából releváns, rendelkezésre álló képzési tevékenységekről (pl. nyelvi képzés)

- további szolgáltatások (ha vannak)

3.4. Egyéb tevékenységek és más programokhoz való hozzájárulás

A formanyomtatvány tájékoztatást nyújt az uniós költségvetésből vagy nemzeti forrásokból pénzügyileg támogatott, munkavállalói mobilitást szolgáló konkrét programokban való részvételről, a munkavállalói mobilitást célzó két- vagy többoldalú projektekben és bármely más olyan tevékenységben való részvételről, amely a fenti kategóriák közül egyikbe sem sorolható.

4. FORRÁSOK ÉS IRÁNYÍTÁS

4.1. Humánerőforrás

Az EURES-ben dolgozó személyzet becsült összlétszáma teljes munkaidős egyenértékben (nemzeti koordinációs iroda, EURES-tagok és -partnerek)

4.2. Pénzügyi források

Az e tagszervezetek számára hozzáférhető források becsült elosztása euróban, források szerint részletezve: nemzeti források, uniós költségvetés (adott esetben) és egyéb források (adott esetben)

4.3. Informatikai infrastruktúra

Az EURES tevékenységei céljára fenntartott informatikai eszközök és infrastruktúra, valamint az EURES-tagok és -partnerek egyéb közös eszközei (pl. az állami foglalkoztatási szolgálat általános infrastruktúrája)

4.4. Irányítás

A formanyomtatvány áttekintést nyújt a nemzeti hálózat működését támogató tevékenységekről, például az alábbiakról:

- a nemzeti hálózat figyelemfelkeltő tevékenységei

- a nemzeti koordinációs iroda és a nemzeti hálózat EURES-tagjai és -partnerei közötti interoperabilitás és együttműködés

- új, innovatív megközelítések terjesztése a szolgáltatások terén

- együttműködés más érdekelt felekkel, például szociális partnerekkel, más hálózatokkal, pályaorientációs szolgálatokkal, kereskedelmi kamarákkal, társadalombiztosításért és adózásért felelős hatóságokkal stb.

4.5. Képzés

Tájékoztatást nyújt a nemzeti, regionális és helyi szintű képzésekről (az előképzést is beleértve) és - adott esetben - bármely más, a hálózaton belüli készségek és tudás fejlesztését elősegítő tanulási tevékenységről.

4.6. Közlemény

Felsorolja a nemzeti kommunikációs tervekből és/vagy az EURES kommunikációs stratégiájából eredő azon egyedi intézkedéseket és - adott esetben - egyéb jelentős kommunikációs és figyelemfelhívó tevékenységeket, amelyek végrehajtását a referencia-időszakban tervezik, és amelyek a fenti 2. és 3. szakaszban felsorolt támogató szolgáltatások szempontjából relevánsak.

4.7. A tevékenységek nyomon követése és értékelése

Felsorolja az EURES nemzeti szintű tevékenysége eredményeinek mérésére szolgáló eszközöket.

II. MELLÉKLET

AZ ÉVES NEMZETI MUNKAPROGRAM KÉSZÍTÉSÉNEK IDŐRENDI ÁTTEKINTÉSE

1. ELŐKÉSZÍTÉSI SZAKASZ

A nemzeti koordinációs irodák biztosítják a nemzeti és ágazati munkaerőpiacokon jelentkező munkaerőhiányra és -túlkínálatra vonatkozó információk összegyűjtését, elemzését és megosztását, különös figyelmet fordítva a munkaerőpiac legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő csoportjaira és a munkanélküliség által leginkább sújtott régiókra, valamint a mobilitási áramlatokkal és mintákkal kapcsolatos adatokra.

2. TÁRGYALÁSI SZAKASZ

Nemzeti koordinációs irodák N - 1. év október 31-ig elkészítik a nemzeti munkaprogram első változatát az előkészítési szakaszban összegyűjtött információk felhasználásával. A tervezetek az extranetes EURES-portál külön erre a célra szolgáló részében találhatók.

3. KÖZÖS FELÜLVIZSGÁLATI SZAKASZ

A nemzeti koordinációs irodák N - 1. év december 31-ig közösen áttekintik az éves nemzeti munkaprogramokat.

4. ELFOGADÁSI SZAKASZ

A nemzeti koordinációs irodák a felülvizsgálati szakasz során az N. év január 31-ig beérkezett visszajelzések figyelembevételével véglegesítik nemzeti munkaprogramjukat.

5. VÉGREHAJTÁSI SZAKASZ

Az éves nemzeti munkaprogramok N. év januárjától decemberéig végrehajtásra kerülnek.

6. JELENTÉSTÉTELI SZAKASZ

A nemzeti koordinációs irodák összegyűjtik az eredményekre vonatkozó információkat és N + 1. év március 31-ig jelentést tesznek a nemzeti munkaprogram végrehajtásáról.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32017D1256 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32017D1256&locale=hu

Tartalomjegyzék