Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.5.120 Törvényes vád hiánya miatt a büntetőeljárás megszüntetése indokolt, ha a verbális bűncselekmény (becsületsértés) miatt benyújtott vádirat nem tartalmazza a terhelt által a sértettekkel szemben használt azokat a konkrét kifejezéseket, szavakat, amelyeknek megvizsgálásával a bíróság dönthetne azok becsület csorbítására alkalmasságáról, végső soron pedig a büntetőjogi felelősségről [1978. évi IV. tv. 180. §; Be. 2. § (2) bek., 267. § (1) bek. j) pont, 373. § (1) bek. I. c) pont].

[1] A járásbíróság a 2013. október 29. napján tárgyalás mellőzésével meghozott végzésével - a járási ügyészség által benyújtott vádirata alapján eljárva - a terheltet bűnösnek mondta ki 3 rendbeli becsületsértés vétségében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 180. § (1) bek. a) pont].

[2] Ezért őt - halmazati büntetésül - 2 (kettő) évre próbára bocsátotta.

[3] A Be. 548. § (1) bekezdése alapján állapította meg, hogy a végzés ellen a kézbesítéstől számított 8 napon belül tárgyalás tartását lehet kérni. Figyelemmel arra, hogy a törvényes határidőn belül az arra jogosultak tárgyalás tartása iránti kérelmet nem terjesztettek elő, így a végzés 2013. december 3. napján jogerőre emelkedett.

[4] A bíróság a végzést a Be. 547. §-ának (4) bekezdése alapján rövidített indokolással szerkesztette, így az a vádra utaláson túl a tényállásból, a végzés meghozatala törvényi előfeltételeinek fennállására való utalásból, valamint az alkalmazott jogszabályok megjelöléséből áll, azaz jogi értékelést nem tartalmaz.

[5] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontját, illetőleg a Be. 373. §-a (1) bekezdésének I. c) pontját megjelölve, törvényes vád hiányára hivatkozással, hatályon kívül helyezés, a büntetőeljárás megszüntetése, és az iratoknak a járási ügyészség részére történő megküldése érdekében.

[6] A felülvizsgálati indítvány indokai szerint a vád nem volt törvényes, mert

[7] - a vádirati tényállás nem felel meg a Be. 2. §-ának (2) bekezdésében foglalt kritériumoknak,

[8] - ugyanis nem tartalmazza a terhelt által a három rendőr sértetthez intézett, a munkakörük ellátásával összefüggésben használt azon szavakat, kifejezéseket, amelyek alapján azok a felrótt becsületsértésként értékelhetőek lennének, s ekként a vád tartalmilag elégtelen (BH 2011.60.),

[9] - a bíróság pedig a vádbeli tényállást szó szerinti egyezőséggel átvéve, a végzése történeti tényállásában mindössze azt rögzítette, hogy a terhelt a vele szemben intézkedő három rendőrrel szemben méltatlankodni kezdett, velük hangosan kiabált, és őket a "becsület csorbítására alkalmas szidalmazó kifejezésekkel illette".

[10] A Legfőbb Ügyészség átiratában, a felülvizsgálati indítvány helytálló indokaival egyetértve az abban foglaltakat fenntartotta - azt annyiban pontosította, hogy a felülvizsgálati indítvánnyal támadott bírósági határozat végzés -, és indítványozta, hogy a Kúria tanácsülésen eljárva a megtámadott határozatot a Be. 428. § (2) bekezdése alapján helyezze hatályon kívül, az eljárást a Be. 332. § (1) bekezdésének d) pontja alapján szüntesse meg, és az iratokat küldje vissza a járási ügyészségnek.

[11] A terhelt védője a felülvizsgálatra tett védői észrevételében a felülvizsgálati indítványban foglaltakkal egyetértve törvényes vád hiánya okán a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az eljárás megszüntetését indítványozta.

[12] A felülvizsgálati indítvány alapos.

[13] A Kúria megállapította, hogy a bíróság törvényes vád hiányában járt el.

[14] A Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdésének I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott ún. feltétlen (más megjelöléssel: abszolút) eljárási szabálysértéssel került sor. A Be. 373. §-a (1) bekezdésének I. c) pontja pedig előírja, hogy hatályon kívül helyezést és az eljárás megszüntetését vonja maga után, ha a bíróság törvényes vád hiányában járt el.

[15] A Be. 2. §-ának (1) bekezdése szerint a bíróság az ítélkezése során törvényes vád alapján jár el. A Be. 2. §-a (2) bekezdésének értelmében a vád akkor törvényes, ha a vádemelésre jogosult a bírósághoz intézett indítványában valamely meghatározott személy pontosan körülírt, büntetőtörvénybe ütköző cselekménye miatt a bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezi. A törvényes váddal szemben támasztott feltételek konjunktívak (együtt érvényesülőek), mely azt jelenti, hogy bármelyik feltétel hiányában a vád nem törvényes.

[16] A vád törvényessége a Be. 2. §-ának (2) bekezdésében megkövetelt feltételek együttes fennállását jelenti. A vád törvényessége valójában a vádirattal szemben támasztott tartalmi követelményeknek [Be. 217. § (3) bek.] a minimuma.

[17] A bíróság e körben azt vizsgálja, hogy a benyújtott vád alaki és tartalmi szempontból eljárásra alkalmas-e [Be. 267. § (1) bek. j), k) pont; 309. § (1) bek., 332. § (1) bek. d) pont], és amennyiben azt alkalmasnak találja, úgy az ügydöntő határozatában dönt a vádról [Be. 257. § (1) bek. 2. mondat].

[18] A felülvizsgálati indítvány a büntetőtörvénybe ütköző cselekmény pontos körülírásának a hiányát állította, nevezetesen azoknak a kijelentéseknek a hiányát, amelyeket a terhelt a sértettek irányába intézett, és amelyekből levonható lenne az a jogkövetkeztetés, hogy a vádlott a terhére rótt, a Btk. 180. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott magatartást megvalósította.

[19] Mint ahogy azt a Kúria a Bfv. II. 658/2014/4. számú eseti határozatában részletesen kifejtette, az 1. BK véleménynek az A. I. 2. b) pontja szerint a vád tárgyává tett cselekmény körülírása akkor pontos, ha a vádló indítványának a történeti tényállása hiánytalanul tartalmazza a bűncselekmény törvényi tényállási elemeinek megfelelő konkrét tényeket: az elkövetési magatartást, a cselekmény megvalósításának helyét és idejét stb.

[20] A bíróság által alkalmazott korábbi Btk. (1978. évi IV. tv.) 180. § (1) bekezdése a) pontjának 1. fordulata szerint, aki a 179. § esetén (rágalmazás) kívül mással szemben a sértett munkakörének ellátásával összefüggésben a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, a becsületsértés vétségét valósítja meg.

[21] A fenti jogszabályhely értelmében a felrótt 3 rendbeli becsületsértés vétsége csak akkor állapítható meg, ha a vádbeli tényállás tartalmazza azokat a konkrét tényeket, azaz terhelti kifejezéseket, amelyek megvizsgálásával a bíróság a becsület csorbítására alkalmasság megítélhetőségének, végső soron pedig a büntetőjogi felelősség kérdésében való döntés helyzetébe kerül.

[22] A jelen ügyben a városi ügyészség a vádiratában úgy emelt vád, hogy - miként arra az indítványozó ügyészség és a Legfőbb Ügyészség egyaránt helytállóan hivatkozott - nem jelölte meg az elengedhetetlenül szükséges konkrét tényeket, azaz a terhelt által használt kifejezéseket.

[23] Mindez a vádbeli fogyatékosság azt eredményezte, hogy a vádirat alkalmatlanná vált a jogkövetkeztetések levonására. Pontos körülírás hiányában maga a vád sem lehet törvényes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!