Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

906/B/2005. AB határozat

jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítványról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdésének a "- lakásszövetkezet és önkormányzat tulajdonában lévő lakóépületek elhelyezésére szolgáló ingatlanok kivételével -" szövegrésze alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló - az Alkotmány 9. § (1) bekezdésének sérelmére alapított - indítványt elutasítja.

2. Az Alkotmánybíróság a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló - az Alkotmány 9. § (2) bekezdésének sérelmére alapított - indítvány tárgyában az eljárást megszünteti.

Indokolás

I.

Az indítványozó a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 4. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól. Álláspontja szerint az Alkotmány 9. § (1) bekezdésében biztosított tulajdonformák egyenlőségének elvét sérti, hogy a lakásszövetkezet és az önkormányzat tulajdonában lévő lakóépületek elhelyezésére szolgáló ingatlanok esetében nem kell megfizetni a víziközmű-fejlesztési hozzájárulást, ezért az indítványozó a "- lakásszövetkezet és önkormányzat tulajdonában lévő lakóépületek elhelyezésére szolgáló ingatlanok kivételével -" szövegrész megsemmisítését kérte.

A beadvány szerint a vállalkozás és a verseny szabadságával [Alkotmány 9. § (2) bekezdés] ellentétes, hogy a gazdálkodó szervezeteknek - köztük a vállalkozóknak -, miközben magasabb érdekeltségi hozzájárulást fizettek a közmű létesítésekor, a szolgáltatás mennyiségének növelése után többlet víziközmű-fejlesztési hozzájárulást kell fizetniük, míg a természetes személyeknek ilyen jellegű kötelezettségük nincs.

II.

1. Az Alkotmány indítvánnyal érintett rendelkezései: "9. § (1) Magyarország gazdasága olyan piacgazdaság, amelyben a köztulajdon és a magántulajdon egyenjogú és egyenlő védelemben részesül.

(2) A Magyar Köztársaság elismeri és támogatja a vállalkozás jogát és a gazdasági verseny szabadságát."

2. Az indítványozó által kifogásolt jogszabályi rendelkezés:

R. "4. § (2) Gazdálkodó szervezet által kért bekötés megvalósításához vagy a részére nyújtott szolgáltatás mennyiségének növeléséhez, illetőleg minősége igényelt javításához - lakásszövetkezet és önkormányzat tulajdonában lévő lakóépületek elhelyezésére szolgáló ingatlanok kivételével - a szolgáltató részére víziközmű-fejlesztési hozzájárulást kell fizetni. A hozzájárulás mértéke az igényelt szolgáltatáshoz szükséges fejlesztés költségeinek arányos része. A víziközmű-fejlesztési hozzájárulás elkülönítetten kezelendő, és kizárólag a víziközmű fejlesztésére fordítható."

III.

Az indítvány nem megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság elsőként azt vizsgálta, hogy az R. 4. § (2) bekezdése ellentétes-e a tulajdoni formák egyenjogúságával. Az R. 4. § (2) bekezdés első mondata alapján a gazdálkodó szervezeteknek az általuk kért bekötés megvalósításához vagy a részükre nyújtott szolgáltatás mennyiségének növeléséhez, illetőleg minősége igényelt javításához a szolgáltató részére víziközmű-fejlesztési hozzájárulást kell fizetniük. Nincs fizetési kötelezettség a lakásszövetkezetek és az önkormányzat tulajdonában lévő lakóépületek elhelyezésére szolgáló ingatlanok esetében. Az indítványozó éppen ezt kifogásolja és tartja az Alkotmány 9. § (1) bekezdésbe ütközőnek.

Az Alkotmány 9. § (1) bekezdése szerint Magyarország gazdasága olyan piacgazdaság, amelyben a köztulajdon és a magántulajdon egyenjogú és egyenlő védelemben részesül. Ez a rendelkezés megtiltja az államnak a tulajdonában álló piaci szereplők megkülönböztető támogatását. Jelen esetben nincs erről szó.

Az R. 2. § 4. pontja szerint az R. alkalmazásakor a Polgári Törvénykönyv 685. § c) pontja szerinti gazdálkodó szervezet fogalom az irányadó. Ez azt jelenti, hogy víziközmű-fejlesztési hozzájárulás fizetésére köteles az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, az európai szövetkezet, a gazdasági társaság, az európai részvénytársaság, az egyesülés, az európai gazdasági egyesülés, a közhasznú társaság, az egyes jogi személyek vállalata, a leányvállalat, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, a végrehajtói iroda, továbbá az egyéni vállalkozó. E rendelkezés alkalmazandó az állam, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány gazdálkodó tevékenységével összefüggő polgári jogi kapcsolataira is.

Az R. tehát nem az állami tulajdont részesíti előnyben, hanem egyes gazdálkodó szervek: a lakásszövetkezetek és az önkormányzatok tulajdonában lévő lakóépületek elhelyezésére szolgáló ingatlanok tulajdonosai esetében eltekint a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás megfizetésétől. A szabály célja a lakások közmű létesítéséhez, illetve a szolgáltatás bővítéséhez kapcsolódó költségviselés alóli mentesítése. A víziközmü-fejlesztés költségeit ugyanis - más gazdálkodó szervezetekkel szemben - a lakóépületek építésére és fenntartására létrejött lakásszövetkezet, amely a tevékenységével kapcsolatban nyereségszerzésre nem törekszik [a lakásszövetkezetekről szóló 2004. évi CXV. törvény 2. §], valamint a lakóépület-tulajdonos önkormányzat nem tudja továbbhárítani.

Mivel az R. 4. § (2) bekezdése nem áll ellentétben az Alkotmány 9. § (1) bekezdésében foglaltakkal, az Alkotmánybíróság az indítványt ebben a részében elutasította.

2. Az indítványozó szerint a vállalkozás és a verseny szabadságával ellentétes, hogy a gazdálkodó szervezeteknek - köztük a vállalkozóknak -, miközben magasabb érdekeltségi hozzájárulást fizettek a közmű létesítésekor, a szolgáltatás mennyiségének növelése után többlet víziközmű-fejlesztési hozzájárulást kell fizetniük, míg a természetes személyeknek ilyen jellegű kötelezettségük nincs.

Az Alkotmánybíróság a 132/B/1999. AB határozatában már vizsgálta az R. 4. § (2) bekezdését. E határozatában az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az R. 4. § (2) bekezdése "arról az esetről rendelkezik, amikor már létrehozott ivóvíz- és közműves szennyvízellátást biztosító közműre valamely gazdálkodó szervezet csatlakozni kíván, vagy a közüzem által nyújtott szolgáltatás mennyisége növelését, minősége javítását kezdeményezi. Az R. 4. § (2) bekezdése az erre vonatkozó közüzemi szerződés megkötését köti feltételhez, illetve a szerződés egyes tartalmi elemeit teszi bizonyos feltételtől függővé. Az R. kifogásolt szabályából egyértelmű, hogy a közműre rácsatlakozás költségei az igénylőt terhelik, vagyis a gazdálkodó szervezet érdekkörében felmerült igények kielégítéséhez szükséges fejlesztés költségeihez a gazdálkodó szervezetnek arányosan hozzá kell járulnia. A hozzájárulás összegének felhasználása célhoz kötött, azt a közmű üzemben tartója saját céljaira nem használhatja fel, hanem kizárólag a vízi-közmű fejlesztésére fordítható. A hozzájárulás mértéke a fejlesztés költségeinek arányos része az R. 4. § (2) bekezdése szerint, (...) . Közüzemi szerződés ilyen feltételhez kötése nem érinti sem a vállalkozás jogát, sem a gazdasági verseny szabadságát; az alkotmányos értelemben vett tulajdonjogot pedig nem korlátozza". (ABH 2002, 1436, 1438.)

Mivel az indítványozó az R: 4. § (2) bekezdését a vállalkozás joga és a gazdasági verseny szabadsága [az Alkotmány 9. § (2) bekezdése] szempontjából - a korábbival azonos alkotmányos összefüggésre hivatkozva - tartotta alkotmányellenesnek, az Alkotmánybíróság az indítványt e részében "ítélt dolognak" tekintette és az Alkotmánybíróság ideiglenes ügyrendjéről és annak közzétételéről szóló, módosított és egységes szerkezetbe foglalt 3/2001. (XII. 3.) Tü. határozat (ABH 2003, 2065.) 31. § c) pontja alapján az eljárást e részében megszüntette.

Budapest, 2007. május 14.

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék