Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2016.4.89 Nem minősül fogyasztói szerződésnek az a kölcsönszerződés, amelyet a gazdasági társaság saját gazdasági tevékenységének végzése érdekében, mezőgazdasági berendezés vétele céljából köt, továbbá a tagjai által e szerződés biztosítására készfizető kezességet vállaló szerződés sem [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 685. § e) pont; 1996. évi CXII. tv. (Hpt.) 47. § (1)-(2) bek.; Hpt. 2. sz. melléklet III.4. pont; 2006. évi IV. tv. (Gt.) 111. §].

[1] A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából lényeges tényállás szerint a gabonafélék, hüvelyes növények, olajos magvak termesztésével foglalkozó I. r. felperes mezőgazdasági szemestermény-szárító berendezés vásárlása céljából 2008. október 30-án svájci frank alapú kölcsönszerződést kötött az alperes jogelődjével. E szerződés alapján az alperes jogelődje 62 392 000 Ft kölcsönösszeget folyósított közvetlenül a finanszírozott gépek eladója részére. A kölcsönszerződés megkötése során az I. r. felperest ügyvezetője, a II. r. felperes képviselte, aki a szerződés 9. pontja szerint a szerződés elválaszthatatlan részét képező üzletszabályzat valamennyi oldalát kézjegyével látta el.

[2] A II. r. és a III. r. felperesek, az I. r. felperest a fenti kölcsönszerződés alapján terhelő kötelezettségek teljesítéséért, a 2008. október 30-án létrejött garanciaszerződésben készfizető kezességet vállaltak.

[3] A felperesek módosított keresetükben egyebek mellett arra hivatkoztak, hogy a kölcsönszerződés, illetve a készfizető kezesség tárgyában született szerződés fogyasztói szerződés.

[4] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megítélése szerint a perbeli kölcsönszerződés nem minősül a Hpt. szerinti fogyasztási kölcsönnek, tekintettel arra, hogy az I. r. felperes nem természetes személy. A kölcsönszerződés nem minősül a Ptk. 685. §-a szerinti fogyasztói szerződésnek sem, mert a finanszírozott mezőgazdasági terményszárítóra az I. r. felperesnek a cégjegyzékbe bejegyzett tevékenységi körébe tartozó feladatai elvégzése érdekében volt szüksége.

[6] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - a perköltség kivételével - helybenhagyta.

[7] A másodfokú bíróság szerint a II. r. és a III. r. felperesek azért sem tekinthetők fogyasztóknak, mert a nem fogyasztóikölcsön-szerződéseket biztosító szerződések járulékosságuk, illetve a mellékkötelezettséget vállaló természetes személyek érdekeltsége (a II. r. felperes ügyvezetője és tagja, a III. r. alperes tagja volt az I. r. felperesnek) folytán nem választhatók külön az alapjogviszonytól.

[8] A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmükben a felperesek a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a keresetüknek helytadó határozat meghozatalát kérték. Arra hivatkoztak, hogy a jogerős ítélet a Pp. 206. § (1) bekezdésébe, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 200. § (1)-(2) bekezdésébe, 205/A. §-ába, 205/B. §-ába, 209. §-ába, 209/A. §-ába, 685. § e) pontjába, 523. § (1) bekezdésébe, 222. §-ába, 223. § (1)-(2) bekezdésébe, valamint a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 212. §-ába, 213. §-ába, 214/B. § 4. és 5. pontjába és a 47. § (1)-(2) bekezdéseibe ütköző módon jogszabálysértő. Álláspontjuk szerint valamennyi felperes fogyasztónak minősül az általa megkötött perbeli szerződések vonatkozásában. Az I. r. felperes azért fogyasztó, mert a mezőgazdasági gépforgalmazás és gépfinanszírozás nem tartozik a gazdasági-szakmai tevékenységi körébe. A II. r. és a III. r. felperesek mint természetes személyek esetén fogyasztói minőségük "teljesen aggálytalan".

[9] A Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta és azt az abban hivatkozott indokok alapján nem találta jogszabálysértőnek.

[10] A felperesek felülvizsgálati kérelmükben fenntartották a per során mindvégig következetesen előadott álláspontjukat, amely szerint mindhárman fogyasztónak minősültek a perbeli szerződések tekintetében. A Kúria utal arra, hogy a Ptk. 685. § e) pontja alapján bármely személy minősülhet fogyasztónak, amennyiben az adott szerződést szakmai, gazdasági tevékenységi körén kívül eső célból köti. A Kúria megítélése alapján a Ptk. hivatkozott rendelkezése szerinti gazdasági tevékenység esetén nem a cégnyilvántartásba bejegyzett tevékenységi köröket kell érteni, hanem azt kell vizsgálni, hogy a konkrét szerződés a gazdasági társaság tevékenysége céljából, üzletszerű működése során jött-e létre. A perbeli kölcsönszerződés megkötésére azért került sor, mert az I. r. felperes saját gazdasági tevékenységének folytatása céljából kívánt mezőgazdasági berendezést vásárolni. Erre való tekintettel a kölcsönszerződés vonatkozásában nem minősülhet a Ptk. hivatkozott rendelkezése szerint fogyasztónak.

[11] A Kúria rámutat arra is, hogy a perbeli kölcsönszerződés megkötésekor a Hpt. 2. számú mellékletének III.4. pontja a fogyasztó fogalmát már tartalmazta. Azt akként határozta meg, hogy fogyasztó az önálló foglalkozásán és gazdasági érdekén kívül eső célok érdekében eljáró természetes személy. Így az I. r. alperest a Hpt. rendelkezéseinek alkalmazása körében nem lehet fogyasztónak tekinteni.

[12] A Kúria megítélése szerint azok a természetes személyek, akik egy gazdasági társaság tagjaként, vezető tisztviselőjeként vállalnak kezességet a társaság tartozásáért, szintén nem minősülhetnek fogyasztónak a Ptk. 685. § e) pontja, illetve a hivatkozott Hpt.- rendelkezés alapján. A felperesek a per során következetesen arra hivatkoztak, hogy a II. r. és a III. r. felperesek kifejezetten tagsági jogviszonyukra tekintettel vállalták a perbeli kezesi kötelezettséget. Ilyen esetben nem állapítható meg, hogy szakmai, gazdasági tevékenységük körén, vagy gazdasági érdeken kívül eső célból jött létre a szerződés, ezért a II-III. r. felperesek nem minősülhetnek fogyasztónak.

[13] Tekintettel arra, hogy a Kúria megítélése szerint a felperesek egyik perbeli szerződés vonatkozásában sem minősülnek fogyasztónak, ezért a felülvizsgálati kérelmükben megjelölt, kifejezetten a fogyasztói szerződésekre irányadó rendelkezések megsértése nem merülhetett fel az eljárt bíróságok részéről.

[14] A II. és a III. r. felperes az alperesi korlátolt felelősségű társaság tagjai voltak. A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) alapján - törvény eltérő rendelkezésének hiányában - a társaság tagjai a kft. tartozásaiért nem felelnek. Ez azt jelenti, hogy ha nem kötnek szerződést az alperessel - a felelősség­áttörési eseteket leszámítva - a társaság, vagyis az I. r. felperes ki nem elégített tartozásaiért nem felelnek. A II. és a III. r. felperes azonban az alperessel kötött megállapodásban készfizető kezességet vállalt, így a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott Gt. 111. §-a jelen tényállás mellett nem irányadó. Olyan jogszabályi rendelkezésre pedig a felperesek nem hivatkoztak, amely kizárná, hogy egy kft. tagjai a kft. szerződéses kötelezettségei biztosítékaként készfizető kezességet vállaljanak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!