Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2005.1210 A cselekvőképességet korlátozó gondnokság hatálya alatt álló személynek nem a törvény által előírt (közokirati) formában tett végrendelete a gondnokság alá helyezés okának megszűnése után ráutaló magatartással nem tehető érvényessé [Ptk. 624. §, 648. §, 649. §].

A jogerős ítélettel megállapított tényállás szerint az 1998. június 5-én elhunyt dr. P. J. örökhagyónak törvényes öröklésre jogosult gyermekei az alperesek, a felperes pedig az élettársa.

Az örökhagyót a bíróság az 1991. február 11-én jogerőre emelkedett ítéletével cselekvőképességét korlátozó gondnokság alá helyezte. Ugyanez a bíróság a cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezést az 1994. május 1-jén jogerőre emelkedett ítéletével megszüntette.

Az örökhagyó a cselekvőképességét korlátozó gondnokság hatálya alatt több, saját kezűleg írt és aláírt végrendeletet is alkotott. Az utolsó - a felperes javára is szóló végrendelete - 1992. január 25-én kelt.

A hagyatéki eljárásban eljárt közjegyző az örökhagyó hagyatékát a peres felek közötti öröklési jogi vitára figyelemmel ideiglenes hatállyal törvényes öröklés jogcímén az alpereseknek adta át, a felperest pedig igénye per útján való érvényesítésére hívta fel.

A felperes az eljárás során többször módosított keresetében az örökhagyó 1992. január 25-én kelt végrendelete érvényességének megállapítását kérte, másodlagosan 1974 januárjától az örökhagyó haláláig - az egész élettársi kapcsolat időtartamára - az örökhagyó részére biztosított főzés, mosás, takarítás, kerti munka végzés, rezsi és utazási költségek ellenértékének megtérítése iránt 6 673 912 forint és az összeg 1998. június 6-ától járó évi 20% kamata megfizetése iránt hagyatéki hitelezői igényt érvényesített.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Az ítélet indokolása szerint az örökhagyó a perbeli végrendeletét cselekvőképességét korlátozó gondnokság hatálya alatt alkotta, amely miatt azt csak a Ptk. 624. § (2) bekezdése szerinti közvégrendelettel tehette volna. A gondnokság alá helyezést a bíróság 1994. május 1-jén jogerőre emelkedett ítélettel szüntette meg. Ezt követően az örökhagyó a végrendeletet a Ptk. 649. §-ának (2) bekezdése szerinti alakiságok mellett utólag nem hagyta jóvá, ezért a végrendelet érvényesnek nem tekinthető. Nem fogadta el a perben hivatkozott jogirodalmi álláspontot, mely szerint a végrendelet alakiságok nélkül, ráutaló magatartással is jóváhagyható. Mivel az együttélés időtartama alatt az örökhagyó különösebb ápolásra, gondozásra nem szorult, és a felperes nem igazolta, hogy az örökhagyó tartásának és lakhatásának költségeit kizárólag ő viselte, a hagyatéki hitelezői igényt is elutasította. Ítéletében utalt arra, hogy a felperes és az örökhagyó közel azonos nyugdíjjal rendelkezett és az örökhagyót az alperesek 1993-94-ben anyagilag is támogatták, ezért az eltartására nem volt szükség.

A felperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Az ítélet indokolása szerint az ítélkezési gyakorlat nem fogadta el a felperes által hivatkozott jogirodalmi álláspontot, mely szerint a végrendelet utólagosan ráutaló magatartással is jóváhagyható. Ez a körülmény egyébként a per adatai alapján nem is lett volna megállapítható, mert az örökhagyó tudta, hogy amíg gondnokság alatt áll, végrendelete nem érvényes, a gondnokság megszüntetése után pedig nem végrendelkezett. A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a Ptk. 648. §-ában foglalt rendelkezés a cselekvőképességet korlátozó gondnokság hatálya alatt álló személy végrendeletére is alkalmazandó, a jogszabály szövege azonban csak a cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló személy végrendeletét említi. Utalt arra, hogy a gondnokság megszüntetése iránti perben rendelkezésre álló szakvélemények szerint az örökhagyónak az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége tartósan és nagymértékben csökkent volt, orvosi szempontból a cselekvőképességet korlátozó gondnokság fenntartása indokoltnak mutatkozott, a bíróság a gondnokság alá helyezést arra figyelemmel szüntette meg, hogy az örökhagyónak nincsenek olyan ügyei, amelyek a gondnokság alá helyezést indokolnák. Kiemelte, hogy a Ptk. 648. § alkalmazása szempontjából annak van jelentősége, hogy a gondnokság alá helyezés oka már megszűnt. Az adott esetben a felperes nem tudta bizonyítani, hogy a gondnokság alá helyezés oka a végrendelkezés idején már megszűnt és az örökhagyó nagy értékű vagyonáról való végintézkedése nyilvánvalóan nem tartozott a mindennapi életben előforduló nem jelentős ügyek közé, amelyekre a bíróság a gondnokság alá helyezés megszüntetése kapcsán utalt.

A hagyatéki hitelezői igény elutasítása tekintetében a másodfokú bíróság az elsőfokú ítélettel egyetértett. Az ítélet indokolását kiegészítette azzal, hogy a felperes a perben nem bizonyított olyan, az élettársi viszony tartamát kitevő, az együttéléssel szükségszerűen együtt járó tevékenység kereteit meghaladó tartást vagy egyéb visszterhes szolgáltatást, amelyért ellenszolgáltatás járna. A felperes nem is költhetett olyan összeget az örökhagyóra, mint amit felszámított, mert az érvényesített pénzbeli kiadások összege a felperes nyugdíjának teljes összegét meghaladta, továbbá utalt az egyéb peradatokra, amelyekből az a következtetés vonható le, hogy az örökhagyónak olyan készpénzvagyonnal kellett rendelkeznie, amely szükségtelenné tette a felperes anyagi támogatását.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet megváltoztatásával keresetének való helytadás iránt a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

Az elsődleges kereseti kérelmével kapcsolatban azzal érvelt, hogy a másodfokú bíróság a Ptk. 648. §-ában foglaltak alkalmazhatóságát nem zárta ki. Az 1993. április 22-én kelt pszichológus szakértői vélemény alátámasztotta, hogy az örökhagyónál elmebetegségre, gyengeelméjűségre vagy személyiségzavarra utaló regresszió nem áll fenn, csak az életkorának megfelelő regresszió. Hivatkozott arra, hogy a végrendelet tétele után két évvel, amikor az örökhagyó életkora miatt állapota csak rosszabbodott, a bíróság a gondnokság alá helyezést megszüntette. Mindezek azt támasztják alá, hogy a cselekvőképességet korlátozó gondnokság feltételei a végrendelkezéskor nem álltak fenn.

Hivatkozott a jogirodalom álláspontjára, hogy a cselekvőképességét visszanyert személy a végrendeletét a Ptk. 649. § (2) bekezdésében foglalt formakényszer nélkül, ráutaló magatartással is jóváhagyhatja. Az örökhagyó az általa hivatkozott tanúk vallomása és az elmeorvos szakértő előtt 1978-79-ben illetőleg 1994-ben is kinyilvánította azon szándékát, hogy őt végrendeleti juttatásban kívánja részesíteni, így összességében, a peradatok alapján a ráutaló magatartással való jóváhagyás megállapítható.

A hagyatéki hitelezői igényével kapcsolatban arra hivatkozott, hogy az eljárt bíróságok téves tényállást állapítottak meg, és döntésük jogszabálysértő. Azzal érvelt, hogy őt a Csjt. és egyéb jogszabályok alapján tartási kötelezettség nem terhelte. 24 évig volt társa öregségében az örökhagyónak és közel 10 éven keresztül havi keresménye kétszerese volt az örökhagyóénak. Ezen túlmenően a bankban elhelyezett pénz eredetére és a Budapest XXII., Sz. utca 13. szám alatti ingatlan értékesítésére vonatkozóan új és részletes tényelőadásokat tett.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelme tartalmát tekintve a jogerős ítélet hatályban tartására és a felperes perköltségben marasztalására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A nem vitás peradatok szerint a perbeli végrendelet tételét megelőzően az örökhagyót a bíróságok cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezték, ezért a Pp. 309. §-ának (4) bekezdése szerint ennek hatálya alatt állt, és végrendeletet érvényesen csak a Ptk. 624. § (2) bekezdés szerinti közvégrendelettel tehetett.

A cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezés hatálya addig tart, amíg a bíróság a gondnokságot meg nem szünteti [Ptké. 13. § (1) bekezdés, Pp. 312. §]. Lényegi különbség van azonban a cselekvőképesség hiányának, illetve korlátozottságának a végrendelkezés szempontjából. A cselekvőképtelen személy ugyanis végrendeletet egyáltalán nem tehet, míg a korlátozottan cselekvőképes (ilyen hatályú gondnokság alatt álló) személy éppen a könnyebb befolyásolhatósága okából a nagyobb garanciát nyújtó közvégrendeleti formában végrendelkezhet.

A Ptk. 648. §-ának rendelkezése szerint: a cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló személy végrendelete érvényes, ha a gondnokság alá helyezés oka a végrendelkezés idején már megszűnt. Ez a rendelkezés a cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló személy végrendeletének érvényessége feltételéről rendelkezik, azt a végrendelkezés idején a cselekvőképtelenséget eredményező ok hiányához köti; az érvénytelenség orvoslásának a módját azonban nem tartalmazza.

A Ptk. 649. §-ának (2) bekezdése kizárólag az akarati hiba (tévedés, téves feltevés, tisztességtelen befolyás) miatti érvénytelenség orvoslásának módjáról rendelkezik akként, hogy az érvénytelen rendelkezés érvényes lesz, ha azt az örökhagyó utóbb a végrendeletre megszabott alakban jóváhagyja. A jóváhagyáshoz olyan végrendeleti forma szükséges, amelynek alkotására az örökhagyó a jóváhagyáskor jogosult volt.

Az egyéb okból érvénytelen végrendeletek hibájának utólagos orvoslására a törvény jogi lehetőséget nem ad, ebből pedig az következik, hogy az örökhagyónak csak arra van lehetősége, hogy utóbb újabb, hibátlan végrendeletet alkosson.

Mindezekből az következik, hogy a cselekvőképességet korlátozó gondnokság hatálya alatt álló személynek nem a jogszabály szerinti formában tett végrendelete a gondnokság alá helyezés okának megszűnése után ráutaló magatartással nem tehető érvényessé, a felülvizsgálati kérelemben kifejtett jogirodalmi álláspontot pedig - miként arra a jogerős ítélet helyesen utalt - a joggyakorlat nem követi.

A kifejtettekre figyelemmel téves ezért a felperes felülvizsgálati kérelemben elfoglalt jogi álláspontja, és érdemben helyes a jogerős ítélet abban, hogy a felperes elsődleges keresete elutasítandó volt.

A másodlagos kereseti kérelemmel kapcsolatban a felperes elsődlegesen az ítéleti döntés alapján képező tényállást támadta, továbbá a bankbetéttel kapcsolatban olyan tényekre hivatkozott, amelyek a per tárgyát nem képezték.

Egységes az ítélkezési gyakorlat abban, hogy nem képezheti a felülvizsgálat alapját a bizonyítékok mérlegelésével megállapított tényállás, ha az nem iratellenes, nem okszerűtlen és logikai ellentmondást sem tartalmaz. Ilyen körülményre a felperes nem hivatkozott. Az pedig, hogy a megállapított tényállás az egyes bizonyítékokkal ellentétes, nem iratellenességet eredményez, hanem az lényegében a bizonyítékok mérlegelését támadja, amelyre a fenti hibák hiánya esetén jogi lehetőség nincs.

A Legfelsőbb Bíróság szerint a BH 2002/7/268. és BH 2004/7/280. sz. eseti döntéseiben is kifejtett jogi álláspontra figyelemmel nem tévedett a másodfokú bíróság amikor úgy foglalt állást, hogy a felperes - az élettársi kapcsolatra figyelemmel - szolgáltatásai ellenértékének a megtérítésére hagyatéki hitelezőként az egyéb feltételek megléte esetén akkor tarthatna igényt, ha az örökhagyót a saját jövedelméből tartotta volna és a nyújtott szolgáltatások mértéke az élettársi viszony tartalmát kitevő, az együttéléssel szükségszerűen vele járó tevékenység kereteit meghaladta volna. E feltételeket azonban a felperes a perben nem bizonyította.

A Sz. út 13. szám alatti ingatlan értékesítésére és a bankbetétre vonatkozó tények a per tárgyát nem képezték, így azzal kapcsolatban az eljárt bíróságok jogszabálysértést sem követhettek el, de a felhozott körülmények egyébként sem változtattak volna az élettársi gondoskodás kereteit meghaladó tartás bizonyítatlanságán.

Mindezekre figyelemmel a jogerős ítélet az ügy érdemi elbírálására kihatóan nem jogszabálysértő, azt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. II. 22.000/2003. sz.)