Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/2000. (III. 17.) AB határozat

Budapest Főváros XVII. kerület Önkormányzatának a lakásépítés és -vásárlás helyi támogatásáról szóló 23/1996. (IV. 19.) rendelete felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Budapest Főváros XVII. kerület Önkormányzatának a lakásépítés és -vásárlás helyi támogatásáról szóló 23/1996. (IV. 19.) rendelete 7. § b) pontja alkotmányellenes, ezért ezt a rendelkezést megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

Budapest Főváros Közigazgatási Hivatalának vezetője - mivel a törvényességi ellenőrzés körében kiadott felhívásával a XVII. kerületi képviselő-testület nem értett egyet - Budapest Főváros XVII. kerület Önkormányzatának a lakásépítés és -vásárlás helyi támogatásáról szóló 23/1996. (IV. 19.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) 7. § b) pontja törvényellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte.

Álláspontja szerint a kifogásolt előírás a jogbiztonság alkotmányos elvét sérti, mivel "nem konkrét normatívákra utalva, azokat meghatározva fogalmazza meg a (lakásvásárlási és -építési) támogatásból kizárt családok körét", hanem "meghatározatlan, lényegileg tartalom nélküli szabályozási fogalomsort alkalmaz", s "a szubjektív megítélés körébe sorolja a támogatási kérelmek kielégítését vagy elutasítását".

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következőkre alapozta:

1. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése szerint "a helyi önkormányzat a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal". A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdése pedig előírja, hogy "a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot".

Az Ötv. 63. § (2) bekezdés első mondata alapján "a fővárosi önkormányzat ellátja azokat a kötelező és önként vállalt helyi, települési önkormányzati feladat- és hatásköröket, melyek a főváros egészét vagy egy kerületet meghaladó részét érintik, valamint amelyek a fővárosnak az országban betöltött különleges szerepköréhez kapcsolódnak, e körben rendeletalkotási jog illeti meg". A 63/A. § b) pontjának megfelelően a fővárosi önkormányzat feladat- és hatáskörében "ellátja a lakásgazdálkodással kapcsolatos feladatokat, ennek keretében: elkészíti a lakásépítési és lakásrehabilitációs tervet és összehangolja megvalósítását; meghatározza a lakásépítés támogatásának rendszerét, létrehozza az önkormányzati tulajdonú lakásokra vonatkozó lakbérövezeteket, dönt a lakbérmegállapítás és a lakásfenntartási támogatás elveiről, szabályozza az önkormányzati lakáshoz jutás és az önkormányzati tulajdonú lakások cseréjének feltételeit".

Budapest Főváros Közgyűlése e törvényi felhatalmazás alapján alkotta meg az önkormányzati tulajdonban álló lakások lakbérövezeteiről, a lakbérmegállapítás és a lakásfenntartási támogatás elveiről, valamint a lakásépítés támogatásának rendszeréről szóló 50/1995. (X. 20.) rendeletét (a továbbiakban: Kgyr.).

Az Ötv. 65/A. § (2) bekezdése a következő rendelkezést tartalmazza:

"A közgyűlés feladatkörében alkotott rendelete végrehajtása érdekében felhatalmazást adhat kerületi képviselő-testületnek rendeletalkotásra. Az e tárgykörben alkotott kerületi rendelet nem terjeszkedhet túl a fővárosi közgyűlés rendeletében foglalt felhatalmazáson. A kerületi képviselő-testület rendelete nem lehet ellentétes a közgyűlés rendeletével."

A Kgyr. 20. § (3) bekezdése - az idézett törvényi szabályozásra figyelemmel - előírja: "jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben a kerületi önkormányzatok helyi rendeletet alkothatnak, amelyben a helyi támogatás odaítélésének egyéb szabályait megállapíthatják". A Kgyr. 21. § (3) bekezdése pedig arra hatalmazza fel a lakástulajdonos önkormányzatokat, hogy e közgyűlési rendeletben foglaltak "érvényesítése érdekében alkossanak helyi rendeletet".

2. A XVII. kerületi képviselő-testület az idézett törvényi és fővárosi közgyűlési szabályozások alapján alkotta meg az Ör.-t. E rendelet 2. §-a alapján helyi támogatás nyújtható

"a) magánszemély tulajdonában lévő lakás építéséhez, bővítéséhez, átalakításához, valamint emeletráépítés, tetőtér-beépítés útján és egyéb módon történő létesítéséhez, felújításához, vagy

b) a lakás tulajdonjogának magánszemély általi megszerzéséhez, ha arra vásárlás és lakás tulajdoni hányad megszerzése útján kerül sor, beleértve az önkormányzatok által üresen, forgalmi áron történő önkormányzati lakás értékesítését is".

A 6. § rendelkezésének megfelelően "a helyi támogatás odaítéléséről első fokon a polgármester, másodfokon a képviselő-testület dönt". A 7. § a lakásépítési és -vásárlási támogatásokból való kizárás feltételeit szabályozza. A 7. § h) pontja szerint kizárt a támogatásból, aki "nem tudja hitelt érdemlően bebizonyítani, hogy készpénz-megtakarítása eléri az építési, felújítási költség, illetve vételár 20%-át". A 7. § i) pontja alapján nem támogatható, "akinek és a vele együtt költözőknek (együttlakóknak) a kérelem beadását megelőző 12 hónapra számított egy főre jutó havi nettó jövedelme a legkisebb öregségi nyugdíj háromszoros összegét meghaladja". Ugyancsak a lakásgondok helyi támogatás nélküli megoldását valószínűsítő, de objektív összetevőkkel meghatározott feltételt említ a j) pont: nem jár támogatás annak, "akinek és a vele együtt költözők ingó, ingatlanvagyona értékének összege a legkisebb öregségi nyugdíj háromszoros összegét meghaladja". A 7. §-nak a kezdeményezésben támadott b) pontja szerint nem adható támogatás annak a családnak, illetve személynek, "akinek foglalkozásából, tevékenységéből, életviteléből következtethető, hogy lakásgondját a helyi támogatás felvétele nélkül is képes megoldani".

Ez a rendelkezés nemcsak azokat zárta ki a támogatás felvételének lehetőségéből, akikről jövedelmük, készpénzvagyonuk, ingóságaik, illetve ingatlanvagyonuk meghatározott értéke, illetve mértéke alapján önállóan is képesek megoldani lakásgondjukat. A kifogásolt szabályozás nem a foglalkozás, tevékenység, illetve életvitel valamely objektív sajátosságából, hanem a polgármester e tényezőkből levonható következtetésétől teszi függővé a támogatás megadását. Az Ör. ezzel a szabályozásával nagyon széles, lényegét tekintve diszkrecionális mérlegelési jogkört biztosít, amelynek alapján a jogalkalmazó minden normatív korlátozás nélkül dönthet.

Az Alkotmánybíróság eljárása során megállapította: sem az Ötv., sem a Kgyr., sem más jogszabályi rendelkezés nem zárja ki, hogy a lakásépítés és vásárlás helyi támogatásának feltételeit a kerületi önkormányzat rendeletében szabályozza és a polgármester számára biztosítsa az egyedi mérlegelésen alapuló döntések megalkotását.

A rendelkező részben foglalt döntése megalkotásakor az Alkotmánybíróság tekintettel volt a korábbi határozataiban kifejtettekre is. A 63/1995. (X. 27.) AB határozat (ABH 1995. 527., 529., 530.) rámutatott, hogy az önkormányzati rendeleti szabályozás megállapíthat olyan körülményeket, amelyek figyelembevételével - az egyedi, sajátos szempontokra tekintettel - mérlegelhető a döntés. A 41/1996. (X. 4.) AB határozat pedig elvi jelentőségű megállapításként hangsúlyozta a következőket: az önkormányzatnak - ha lehetővé teszi az egyedi döntések megalkotását, a mérlegelés alkalmazását - rendeletében meg kell határoznia annak feltételeit, körülményeit. (ABH 1996. 307, 309.)

A XVII. kerületi képviselő-testület az Ör. megalkotásával kívánt eleget tenni ennek a követelménynek. A támogatásból való kizárás feltételeinek szabályozása során azonban a 7. § b) pontjában olyan körülményegyüttesre is utalt, amelynek alkalmazásával nagyon széles, lényegét tekintve diszkrecionális jogkört biztosít a polgármesternek.

Az Alkotmánybíróság már több döntésében - különösen a 11/1992. (III. 5.) AB határozatban - elvi jelentőséggel hívta fel a figyelmet a jogállamiságnak arra az alkotmányos követelményére, hogy - mivel a jogbiztonság szorosan a jogállamisághoz kapcsolódik - a jogbiztonság "az államtól és elsősorban a jogalkotótól azt várja el, hogy a jog egésze, egyes részterületei és egyes szabályai is világosak, egyértelműek, hatásukat tekintve kiszámíthatóak és a norma címzettjei számára ... előre láthatóak legyenek". (ABH 1992. 77, 84.)

Az Ör.-ben szabályozott, ilyen széles mérlegelési jogkör a rászorulók számára kiszámíthatatlanná teszi a támogatáshoz való jogosultságot, s ezért sérti az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében deklarált jogállamiság szerves részét alkotó jogbiztonságot.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság az Ör. kifogásolt szabályozását alkotmányellenesnek minősítette és megsemmisítette.

Alkotmánybírósági ügyszám: 14/H/1998/4.

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék