Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.12.652 I. Nincs helye megállapításra irányuló keresetnek, ha a felperes nem jelöli meg, hogy jogainak az alperessel szemben való megóvása végett miért szükséges a konkrét megállapítás.

II. Nincs helye megállapításra irányuló keresetnek akkor sem, ha a jogerős cégbejegyzést követően a kérdéses okból a társasági szerződés érvénytelenségének megállapítását nem lehet kérni.

III. A követelések elévülésére vonatkozó szabályok a megállapítás iránti keresetre nem alkalmazhatók [Pp. 123. §, Ptk. 324-327. §, 1988. évi VI. tv. (Gt.) 27. §, 1989. évi 23. tvr. (Ctvr.) 18/A. §].

Az elsőfokú bíróság ítélete a felperesek keresetét elutasította. Az ítélet felülvizsgálati kérelemmel érintett rendelkezésével kapcsolatban az indokolás megállapította, hogy a felperesek a keresetüket 1990. június hó 7. napján az N. A. Egyesülés társulási szerződésének megtámadása iránt terjesztették elő. A per során a keresetüket felemelték. Többek között annak a megállapítását is kérték, hogy az alperes nem lett tagja az 1979. január 6-án aláírt társasági szerződés alapján létrejött - jogi személyiséggel nem rendelkező - D. A. Társaságnak, s ehhez képest az N. A. Egyesülésnek sem. Az egyesülés ugyanis a D. A. Társaság társasági szerződésének 1989. december 22-én történt módosítása folytán jött létre.

Az ítélet indokolása szerint a megállapítás iránti keresettel szemben az alperes elévülésre hivatkozott. Mivel a társasági szerződést 1979. január 6-án írták alá, a felperesek követelése öt év elteltével, 1984. január 7-én elévült [Ptk. 324. §-ának (1) bekezdése]. Az elévülés megszakadását a felperesek nem tudták bizonyítani, ezért a keresetük megalapozatlan.

A felperesek fellebbezése alapján a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A jogerős ítélet indokolása a megállapítási keresettel kapcsolatban rámutatott arra, hogy a D. A. Társaságra a társasági szerződés aláírásakor hatályos - a gazdasági társulásokról szóló - 1987. évi 4. törvényerejű rendelet rendelkezései voltak az irányadók, ezek szerint pedig a társaság a vállalati nyilvántartásba való bejegyzéssel, amelynek konstitutív jellege volt, létrejött.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a felperesek megállapítás iránti keresetének elbírálása szempontjából annak nincs jelentősége, hogy az alperes eleget tett-e a társasági szerződésben előírt fizetési kötelezettségének. A gesztori feladatokat is ellátó alperes tagsági viszonyának fennállását ugyanis 10 évig a D. A. Társaság egyik tagja sem vitatta, holott a társasági szerződés a tagok részére megfelelő lehetőséget adott az alperes fizetési kötelezettsége teljesítésének az ellenőrzésére. A felperesek legkésőbb az első gazdasági év végén - 1980. január hónapban - készült mérleg alapján megállapíthatták az esetleges hiány fennállását, így menthető ok hiányában [Ptk. 326. §-ának (2) bekezdése] az alperessel szembeni követelésük akkor is elévült, ha erre a Ptk. 324. §-ának (1) bekezdésében meghatározott ötéves elévülési idő az irányadó.

A jogerős ítélettel szemben a felperesek terjesztették elő - megállapítás iránti keresetük elutasítása miatt - felülvizsgálati kérelmet, amelyben az első és másodfokú ítéletek megváltoztatását és az említett keresetüknek való helyt adást kérték. A felülvizsgálati kérelem szerint a másodfokú bíróság tévedett az elévülés kérdésében, mert az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé vált [Ptk. 326. § (1) bekezdés]. Az 1979. január hó 6. napján aláírt szerződés a tagok vagyoni hozzájárulásának teljesítésére nem írt elő határidőt. Ilyen esetben a követelés azáltal válik lejárttá, ha a fizetésre kötelezettet felszólítják a teljesítésre. Az ügyben - az iratokból megállapíthatóan - ez először 1990. március 11-én, majd április 19-én és május 16-án történt meg, és a felperesek a pert - mivel az alperes a vagyoni hozzájárulást ismételt felszólítások ellenére sem teljesítette - az elévülési időn belül, néhány hónappal az elévülési idő kezdete után megindították.

A felperesek felülvizsgálati kérelmükben előadták, hogy 10 éven keresztül valóban egyik tag sem kifogásolta az alperes vagyoni hozzájárulásának hiányát, mert az alperes mint a D. A. Társaság gesztora, valótlan mérlegeket, beszámolókat készített. Erről a felperesek csak akkor szereztek tudomást, amikor a társasági szerződés módosítása folytán az N. A. Egyesülés létrejött. Az alperes fizetési kötelezettségét egyébként azóta sem teljesítette, s ezért az egyesülésből kizárták. A felülvizsgálati kérelem - a Ptk. 4. §-ának (4) bekezdésére utalva - hivatkozik arra, hogy az alperes az elévülés tekintetében saját felróható magatartására, amely az elévülés nyugvását eredményezte [Ptk. 326. §-ának (2) bekezdése] nem hivatkozhat.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletében konstitutív jellegűnek minősített ún. törzskönyvi bejegyzéssel kapcsolatban a felperesek felülvizsgálati kérelmükben előadták, hogy az 1979. január 6-án aláírt társasági szerződés szerint azok a résztvevők, akik fizetési kötelezettségüknek nem tesznek eleget, a szerződés aláírása ellenére nem válnak a társaság tagjaivá. Ebből következően a szerződés alapján a D. A. Társaság létrejött ugyan, de annak az alperes nem lett a tagja. A hatósági jóváhagyásnak és a vállalati nyilvántartásba való bejegyzésnek ebből a szempontból nincs jelentősége, mert ennek során nem kellett vizsgálni, hogy a szerződést aláírók mindegyike megfizette-e a vagyoni hozzájárulást. Mivel a társasági szerződésben foglalt felfüggesztő feltétel az alperes esetében nem valósult meg, az ő vonatkozásában a társulási tagság nem jött létre, s így a felperesek megállapítás iránti keresete érdemben is megalapozott.

A felperesek felülvizsgálati kérelmük indokolását utóbb kiegészítették, és előadták, hogy az alperes a cégbírósághoz 1995. március hó 5. napján benyújtott kérelme folytán részvénytársasággá alakult át. Az átalakulással kapcsolatban készült, az 1994. november 6-i állapotnak megfelelő vagyonmérlegben az alperes D. M. Kombinát befektetései között nem szerepel az N. A. Egyesülésben levő üzletrész (vagyoni hozzájárulás). Ez is bizonyítja, hogy az alperes a D. A. Társaság - és ennek folytán az N. A. Egyesülés - részére nem teljesített vagyoni hozzájárulást, s ezért nem vált sem a társaság, sem az egyesülés tagjává.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Részletesen kifejtette azt az álláspontját, hogy elévülési kifogása megalapozott; a felperesek által érvényesített igény elévült. Az ügy érdemét tekintve előadta, hogy a Ptk.-nak a társaság alakulásakor hatályos 568. §-ának (4) bekezdése szerint a D. A. Társaság meghatározott adatait be kellett jegyezni a cégjegyzékbe. Ez megtörtént, ezért a társaság - a cégbejegyzés végett benyújtott társasági szerződésnek megfelelő tartalommal - létrejött.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!