Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2016.4.74 I. Amennyiben a bűnhalmazatban álló bűncselekményeknek egy része az új Büntető Törvénykönyv hatálya alatt elkövetett, a büntetőtörvény visszamenő hatályának vizsgálata fel sem merülhet, a bűnhalmazatot alkotó cselekmények mindegyikét az új Büntető Törvénykönyv alkalmazásával kell elbírálni.

Így van ez akkor is, ha a különböző büntetőtörvények hatálya alatt elkövetett bűncselekmények miatt különböző vádiratok alapján indult ügyek célszerűségi okból történő egyesítése eredményezte a bűnhalmazatkénti elbírálást [Btk. 2. §].

II. A büntetőügyek egyesítése felülvizsgálat alapja akkor sem lehet, ha akár a büntetés kiszabása, akár a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége szempontjából a terheltre hátrányos [Btk. 38. §, 80. §; Be. 416. § (1) bek. b), c) pont és (4) bek.]

[1] A járásbíróság a 2014. február 27. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki testi sértés bűntettében [Btk. 164. § (1) bek., (3) bek., (6) bek. d) pont I. fordulat], 3 rendbeli garázdaság vétségében [Btk. 339. § (1) bek.], és testi sértés vétségében [Btk. 164. § (1), (2) bek.]. Ezért őt - halmazati büntetésül - mint visszaesőt három év börtönbüntetésre és három év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a terhelt a szabadságvesztés büntetésből legkorábban a büntetése háromnegyed részének, de legkevesebb három hónapnak a kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. Ez esetben a feltételes szabadságra bocsátás alatt pártfogó felügyelet alatt áll. A kétirányú fellebbezések folytán másodfokon eljáró törvényszék a 2014. november 5. napján jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: a terhelt terhére rótt testi sértés bűntettét a Btk. 164. § (1) bekezdés, (3) bekezdés, (6) bekezdés b) és d) pontja szerint is minősítette; a szabadságvesztés és a közügyektől eltiltás tartamát egyaránt négy-négy évre súlyosította. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[2] A jogerős ügydöntő határozat ellen a terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, amelyben a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[3] Sérelmezte, hogy az eljárt bíróságok nem adtak helyt T. I. tanú kihallgatását célzó bizonyítási indítványának, ezzel nem biztosították számára a védekezés lehetőségét. Kifogásolta, hogy a 2012. évi C. törvény (az új Btk.) alkalmazása miatt hátrányba került, mert a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját nem a büntetés kétharmad részének kitöltését, hanem háromnegyed részének kitöltését követő napban határozták meg.

[4] Végül hátrányosnak ítélte, hogy a vele szemben folyamatban lévő büntetőügyeket az elsőfokú bíróság úgy egyesítette, hogy ezzel kapcsolatban nem biztosított számára jogorvoslati lehetőséget.

[5] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt a bizonyítási indítvány elutasítását és a bizonyítékok mikénti mérlegelését támadó, valamint az ügyek egyesítésével összefüggő eljárási szabálysértést kifogásoló részében törvényben kizártnak, az új büntetőtörvény alkalmazását vitató részében alaptalannak tartotta. Ezért indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat hatályukban tartsa fenn.

[6] A Kúria a megtámadott határozatokat a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokra figyelemmel bírálta felül; emellett tekintettel volt a Be. 423. § (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt, és az indítványozó által nem hivatkozott feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre is.

[7] Felülvizsgálatnak a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján a jogerős ügydöntő határozat ellen akkor van helye, ha a bíróság a határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor. A felülvizsgálati okok köre nem bővíthető.

[8] A bírói bizonyítással összefüggő kifogások a sérelmezett határozat érdemi felülvizsgálatát nem alapozzák meg, az a törvényben kizárt.

[9] A Be. 423. § (1) bekezdésében foglaltak szerint a felülvizsgálati eljárásban a jogerős ítéletben megállapított tényállás az irányadó, ami a felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható. Ebből következően a tényállás alapjául elfogadott bizonyítékok és azok mérlegelése sem vitatható.

[10] A felülvizsgálati eljárásban a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonylatában nem vizsgálható. Nincs helye további bizonyításnak és ez okból a megtámadott határozat hatályon kívül helyezésének sem.

[11] A felülvizsgálati indítványában a terhelt a bizonyítékok értékelését kifogásolva a jogerős határozatban megállapított tényállást támadta, amikor bizonyítási indítványának elutasítását, T. I. tanú kihallgatásának elmaradását, ekként vallomásának bizonyítékként történő fel nem használását kifogásolta.

[12] A bizonyítékok értékelése körében levont következtetések helyessége, az értékelés eredménye kívül esik a feltétlen eljárási szabálysértések körén; annak vitatása tartalmilag az ügydöntő határozat megalapozottságának felülvizsgálati eljárásban meg nem engedett támadását jelenti (BH 2013.10.).

[13] Ténylegesen nem hivatkozott a terhelt olyan, a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott eljárási szabálysértésre, amely az érdemi felülvizsgálatot megalapozná. A bizonyítási indítvány elutasítása nem felülvizsgálati ok.

[14] Végül a felülvizsgálati indítvány törvényben kizárt az eljárási szabálysértést kifogásoló részében is.

[15] A Be. 72. §-ának (2) bekezdése szerint egyesíteni lehet azokat az ügyeket, amelyek együttes elbírálása az eljárás tárgyára vagy az eljárásban részt vevő személyekre, illetve egyéb okból célszerű.

[16] A terhelt ellen folyamatban volt büntetőügyeket a bíróság a 2013. október 30. és 2014. február 27. napján megtartott tárgyalásokon egyesítette.

[17] Az ügyek egyesítése, illetve ennek elmaradása a felülvizsgálatra okot adó eljárási szabálysértések között nem szerepel. Mindemellett a határozati formát nem igénylő bírói intézkedéssel szemben, valamint, ha e törvény kivételt nem tesz, pervezető végzéssel szemben jogorvoslatnak nincs helye [Be. 260. § (2) bek., Be. 308. § (4) bek.].

[18] A Btk. 2. §-a értelmében a bűncselekményt az elkövetése idején hatályban lévő törvény szerint kell elbírálni, ha a cselekmény elbírálásakor hatályban lévő új büntetőtörvény szerint a cselekmény enyhébben bírálandó el, akkor az új törvényt kell alkalmazni.

[19] A Kúria gyakorlata szerint a Btk. 2. §-ában foglaltak értelmében a büntető anyagi jog szabályának megsértése (az adott esetben az időbeli hatályt esetlegesen sértő rendelkezés) abban az esetben alapos felülvizsgálati ok, ha az törvénysértő büntetés kiszabását eredményezte [Be. 416. § (1) bek. b) pontja] (BH 2014.293.).

[20] Az eljárt bíróságok a terheltnek - az egyesítés folytán egy eljárásban elbírált - cselekményeit egységesen az elbíráláskor hatályos Büntető Törvénykönyv szerint bírálták el, mivel a terhelt a legutolsó cselekményét már a 2012. évi C. törvény hatálybalépése után követte el. Ezért a bűnhalmazatban lévő valamennyi cselekményét az új törvény alkalmazásával kellett elbírálni (BH 2004.304).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!