Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.2.36 A súlyosítási tilalom törvénysértő büntetés kiszabása esetén is érvényesül. A másodfokú bíróság ezért - a terhelt terhére bejelentett fellebbezés hiányában - nem szabhat ki végrehajtandó szabadságvesztés-büntetést akkor sem, ha az elsőfokú bíróság a Btk. 86. § (1) bekezdésében foglalt kizáró ok ellenére függesztette fel a büntetés végrehajtását. Ilyen esetben csak felülvizsgálati eljárásban lehet a törvénysértést korrigálni [Btk. 86. § (1) bek. a) pont; Be. 595. § (1) bek., (4) bek. c) pont, 649. § (1) bek. c) pont].

[1] A járásbíróság a 2018. április 25. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli járművezetés ittas állapotban vétségében [Btk. 236. § (1) bek.].

[2] Ezért őt - mint visszaesőt, halmazati büntetésül - két év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és három év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztés-büntetés végrehajtását öt év próbaidőre felfüggesztette, egyben megállapította, hogy a szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén a terhelt a büntetés háromnegyed részének, de legkevesebb három hónapnak a kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. Rendelkezett továbbá a bűnügyi költség viseléséről.

[3] Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a védő által bejelentett fellebbezés folytán a törvényszék a 2018. december 11. napján meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta; a szabadságvesztés-büntetés tartamát egy év tíz hónapra enyhítette és mellőzte annak próbaidőre történő felfüggesztését; a büntetést a terhelttel mint többszörös visszaesővel szemben tekintette kiszabottnak; a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjára vonatkozó rendelkezésből mellőzte a "szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén", illetve a "legkevesebb 3 hónap kitöltésére" vonatkozó részt; egyebekben a járásbíróság ügydöntő határozatát helybenhagyta.

[4] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a megyei főügyészség a terhelt javára terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 649. § (2) bekezdés e) pontjában meghatározott okból.

[5] Felülvizsgálati indítványában kifejtette, hogy a járásbíróság a büntetés kiszabása során nem vette figyelembe, hogy a terhelt cselekményét az R.-i Járásbíróság, illetve a B. K.-i Törvényszék határozatával jogerősen kiszabott 2 év 10 hónap - mint többszörös visszaesővel szemben kiszabott - fegyházbüntetés kiszabása után, úgy követte el, hogy a büntetés kitöltésétől számított 3 év nem telt el, így a terhelt többszörös visszaesőnek minősül. Így az elsőfokú bíróság ítéletében a Btk. 86. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt kizáró rendelkezés ellenére került sor a szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztésére.

[6] A törvényszék a járásbíróság törvénysértően kiszabott büntetését észlelte, ezért - a szabadságvesztés-büntetés tartamának kisebb mértékű enyhítése mellett - a szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte.

[7] A törvényszék által kiszabott büntetés a terhelt terhére bejelentett fellebbezés hiányában a Be. 595. § (4) bekezdés c) pontja értelmében súlyosítási tilalomba ütközik.

[8] A megyei főügyészség hivatkozott arra, hogy a másodfokú bíróság álláspontjával szemben a súlyosítási tilalom a törvénysértő büntetés esetén is irányadó, az kizárólag felülvizsgálati eljárásban orvosolható.

[9] Mindezek alapján indítványozta, hogy a Kúria a Be. 662. § (2) bekezdése alapján a törvényszék ítéletét változtassa meg és a terheltet a Btk. 46. § (1) bekezdése alapján ítélje elzárásra, egyebekben a támadott ítéletet hatályában tartsa fenn.

[10] A Legfőbb Ügyészség a megyei főügyészség indítványát fenntartotta, azzal a pontosítással, hogy az irányadó tényállásra vonatkozó részből a kilégzett levegőalkoholt mérő berendezés által mért értékek felsorolásából mellőzte az "ezrelék" feltüntetését. Egyben indítványozta, hogy a Kúria a felülvizsgálati indítványban foglaltak szerint a megtámadott határozatokat változtassa meg, egyebekben azokat hatályukban tartsa fenn.

[11] A terhelt és védője a felülvizsgálati indítványra és a Legfőbb Ügyészség indítványára nem tett észrevételt.

[12] A megyei főügyészség felülvizsgálati indítványa az alábbiak szerint alapos.

[13] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, amely csak a Be. 648. § a), b) és c) pontjában meghatározott felülvizsgálati okokból, és a Be.-ben meghatározott feltételek szerint vehető igénybe.

[14] A Be. 648. § b) pontjára tekintettel a Be. 649. § (2) bekezdése kimerítő jelleggel felsorolja azokat az eljárási szabálysértéseket, amelyek felülvizsgálat alapjául szolgálhatnak.

[15] A Be. 649. § (2) bekezdés e) pontja értelmében felülvizsgálati indítvány terjeszthető elő, ha a bíróság a határozatát súlyosítási tilalom megsértésével hozta meg.

[16] A felülvizsgálati indítványt főszabályként a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni [Be. 659. § (2) bek.]. Az elsőfokú ítélet meghozatalakor az 1998. évi XIX. törvény (továbbiakban: korábbi Be.), míg a másodfokú bíróság felülbírálatakor (tanácsülés időpontjában) a 2017. évi XC. törvény (Be.) volt hatályos.

[17] A jogerős ítéletben megállapított és így a felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a terhelt által elkövetett bűncselekmények elkövetési ideje 2018. március 29. és 2018. március 30. napja.

[18] A Kúria az eljárás iratai alapján azt észlelte, hogy a terheltet az R.-i Járásbíróság 2014. november 25. napján meghozott ítéletével, illetve a B. K.-i Törvényszék 2015. március 18. napján meghozott és jogerőre emelkedett határozatával - mint többszörös visszaesőt - lopás bűntette és más bűncselekmények miatt két év tíz hónap fegyházbüntetésre és három év közügyektől eltiltásra ítélte. A terhelt a szabadságvesztés-büntetésből 2017. február 10. napján szabadult. Erre figyelemmel törvénysértően szabott ki az elsőfokú bíróság végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés-büntetést; míg a másodfokú bíróság ugyancsak törvénysértéssel súlyosította azt végrehajtandó szabadságvesztésre.

[19] A súlyosítási tilalom alapszabályát a Be. 595. § (1) bekezdése tartalmazza: eszerint az elsőfokú bíróság által felmentett vádlott bűnösségét megállapítani, a vádlott büntetését, illetve a büntetés helyett alkalmazott intézkedést súlyosítani csak akkor lehet, ha a terhére fellebbezést jelentettek be. A súlyosítási tilalomra vonatkozó szabályozás keretében a Be. 595. § (4) bekezdése tételes, kimerítő jellegű, negatív felsorolással határozza meg - a terhelt terhére bejelentett fellebbezés hiányában - az elsőfokú ítélet által alkalmazott szankció megváltoztatásának korlátját (EBH 2018.B14.).

[20] A súlyosítási tilalom a büntetőeljárás garanciális szabálya, amely - a terhelt terhére bejelentett fellebbezés hiányában - a másodfokú bíróság számára kötelezően előírja, hogy az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetőjogi szankcióval mit nem tehet, ezzel biztosítva, hogy a terhelt és a védő ügyészi fellebbezés hiányában kockázat nélkül élhessen a jogorvoslati jogával.

[21] E szabályozásból az is következik, hogy ami nem ütközik a kimerítő jellegű, negatív felsorolásba, az alkalmazható, még abban az esetben is, ha az a terhelt terhére történő megváltoztatást eredményez (EBH 2018.B14.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!